Subota, 25.05.2024 | 08:09
IZVOR: cdm.me

Sjećanje na 25. MAJ - na današnji dan se u SFRJ proslavljao DAN MLADOSTI

Na današnji dan širom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije proslavljan je Titov rođendan. Slavio se kao Dan mladosti.




Foto: YouTube screenshot/RTS Obrazovno-naučni program

Iako je rođen 7. maja, Jugosloveni su vjerovali da je Titov rođendan 25. maja, a do nesporazuma je došlo, kako je tada objašnjeno, jer je Broz kao mladi komunista u Drugom svjetskom ratu koristio lažne dokumente.

Veličanje partije, armije, socijalizma a prije svega uzdizanje Josipa Broza kao vrhovnog vođe tog dana dostizali bi vrhunac.

Tradicionalo decenijama je štafeta mladosti išla kroz cijelu SFR Jugoslaviju i svakog 25. maja dodijeljivana je tadašnjem jugoslovenskom predsjedniku Josipu Brozu Titu.

Štafeta mladosti je uvedena 1945. godine, na predlog omladine Kragujevca, kao Titova štafeta. U prvoj Titovoj štafeti, učestvovalo je 12500 omladinaca, koji su pretrčavši trasu dugu 9000 kilometara, Titu predali prvih devet štafetnih palica i Plavu knjigu sa 15000 potpisa omladine Šumadije. Te prve štafete predate su mu u Zagrebu, dok je narednih godina, sve do 1956. Tito lično primao posljednje nosioce štafete pred Belim dvorom u Beogradu, čemu je prethodio svečani doček na Trgu Republike.

Godine 1957, na Titovu inicijativu, taj događaj proglašen je za Dan mladosti. Do Titove smrti 1980. godine, štafeta se dodijeljivala lično njemu na Stadionu JNA u Beogradu. Štafeta mladosti 1980. godine, koja se u susret osamdeset i osmom Titovom rođendanu, na dan njegove smrti 4. maja zatekla na putu po Hrvatskoj, prekinula je svoj put i položena je na odar predsjednika u Skupštini SFRJ.

Štafeta mladosti nastavlja svoj život i poslije smrti Josipa Broza i postaje simbol ljubavi i odanosti njegovom djelu. Sa zakletvom Jugoslovena da će i ubuduće biti čvrsti i nepokolebljivi na Titovom putu, predaje se ispod portreta Josipa Broza, predsjedniku Saveza socijalističke omladine Jugoslavije (SSOJ).

1987. godine, u Jugoslaviji je izbio skandal kada je u Sloveniji objavljeno idejno rješenje ljubljanskog dizajnerskog ateljea Novi kolektivizam, u stvari je bio prepravljeni njemački nacistički plakat, kopija djela “Treći rajh” Riharda Klajna. Čak i rješenje koje je na kraju usvojeno, razlikovalo se od prethodnih štafeta. Urađena je od pleksiglasa, sa osam kapi krvi koje, gledano iz današnje perspektive, mogu nagovještavati početak prolivanja krvi na ovim prostorima.

Sljedeće godine, 1988, posljednji put je na beogradskom stadionu održana priredba povodom Dana mladosti. 1989. godine Savez socjalističke omladine Jugoslavije SSOJ je ukinuo ovu, nekada popularnu, priredbu.

Nazivi ove manifestacije bili su:

Titova štafeta (1945-1957)

Dan mladosti (1957-1980)

I poslije Tita-Tito (1980-1988)

Nosioci štafete mladosti (1957-1979) bili su:

1957 – Miko Tripalo, predsjednik Centralnog komiteta Narodne omladine Jugoslavije

1958 – Mića Prelić, član Štaba omladinskih radnih brigada na izgradnji auto-puta Ljubljana-Zagreb

1959 – Stanka Gorišek, Radnica iz Celja

1960 – Mile Gavritov, radnik iz Štipa

1961 – Slobodan Jovanović, radnik iz Titovog Užica7

1962 – Fuada Midžić, studentkinja iz Sarajeva

1963 – Momčilo Knežević, učenik iz Pljevalja

1964 – Josip Harcet, radnik iz Zagreba

1965 – Miroslav Cerar, jugoslovenski reprezentativac u gimnastici

1966 – Mirko Anžel, potporučnik JNA

1967 – Miodrag Strunjaš učenik iz Pljevalja

1968 – Edvard Franković auto-mehaničar iz Pazina

1969 – Katica Stefanović, studentkinja iz Niša

1970 – Ljiljana Žežova, učenica iz Skoplja

1971 – Nazmija Jenjeva, radnica iz Prištine

1972 – Branko Mandić, radnik iz Bihaća

1973 – Milan Ivetić, radnik iz Kikinde

1974 – Vojko Mahnič, radnik iz Izole

1975 – Vjera Begović , studentkinja iz Titograda

1976 – Miša Maričić, zemljoradnik iz sela Selevac, kod Smedereva

1977 – Marica Lojen, učenica iz Kumrovca

1978 – Čede Đorđevski, student iz Skoplja

1979 – Sanija Hiseni, studentkinja iz Prištine

KOMENTARI (2)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
👍👍👍
25.05.2024 11:35

Stara DOBRA vremena .

6 0
Drug
25.05.2024 12:48

Druze Tito , mi ti se kunemo …..

2 0

OSTALE VIJESTI

Policija traži reakciju AZLP-a: Privatne kamere nezakonito snimaju javne površine

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:11

Povodom navoda koje je u medijima danas objavila Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP), u kojima tvrdi da Agencija nije nadležna za „predmete video nadzora na privatnoj imovini“, reagujući na naše saopštenje u kojoj smo pozvali Agenciju da, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, izvrši nadzor i ukloni nadzorne kamere koje nezakonito snimaju javne

Interpol: Danas izvršena ekstradicija Vujačića iz Srbije u Crnu Goru

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:37

NCB Interpol Podgorica je, uz podršku Posebne jedinice policije, danas realizovao ekstradiciju crnogorskog državljanina Marjana Vujačića (41), koji je nakon transfera sproveden u zatvorski sistem.

Krivične prijave protiv trojice policijskih službenika zbog utaje u produženom trajanju

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:22

Službenici Sektora za borbu kriminala podnijeli su krivične prijave protiv policijskih službenika V.V.(57), P.S.(47) i J.B.(44) zbog sumnje da su u periodu od marta 2023. do jula 2025. godine protivpravno prisvojili 20.279 eura specijalnog dodatka, čime su pričinili štetu budžetu Crne Gore.     

Milatović: Ulaganje u rani razvoj djece je ulaganje u budućnost društva

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović posjetio je danas Centar za rani razvoj u okviru Kliničkog centra Crne Gore, gdje se detaljno upoznao sa radom stručnog tima i programima podrške namijenjenim djeci sa razvojnim poteškoćama i njihovim porodicama.  

Spajić: EXIT dolazi u Crnu Goru

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 16:31

Premijer Milojko Spajić saopštio je da će Crna Gora u godini kada obilježava 20 godina nezavisnosti postati novi dom jednog od najpoznatijih muzičkih festivala u regionu – EXIT Festival.

Otvaranje Svetog Sefana važno za bogatiju turističku ponudu

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:27

Po novo aktuelnosti iz naše zemlje, pozitivna je vijest da će ove sezone biti otvoren grad Hotel Sveti Stefan, ocjenjuju za radio Crne Gore turizmolog Ivo Županović i Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu. Ipak očekuju da vlada što prije objelodani usaglašeni ugovor sa zakupcem, kako bi se znali svi finansijski, ali i detalji o kompleksu Kraljičina plaža. Mrdović je stava da je trebalo dobiti države vezati za poslovni prihod, da ne profit koji ističe, nerijetko zakupci ne prikažu u punom iznosu.

Još jedno poskupljenje goriva, od sjutra nove cijene

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 12:45

U Crnoj Gori će od sjutra biti skuplje sve vrste goriva, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Tužilaštvo formiralo 15 predmeta uz pomoć mjera tajnog nadzora

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:23

Godišnji izvještaj o radu tužilačke organizacije za 2025. godinu otkriva složenu sliku funkcionisanja Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), institucije koja se nalazi na prvoj liniji borbe protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije. Dok SDT postiže značajne rezultate na međunarodnom planu, unutar sistema se primjenjuju strogi mehanizmi hijerarhijskog nadzora i mjere tajnog nadzora u najsloženijim predmetima.

Dojave o bombama u Gimnaziji i Ekonomskoj školi u Podgorici

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:31

Podgorička Gimnazija “Slobodan Škerović” i Srednja ekonomska škola “Marko Vešović” dobile su jutros dojave da je u tim obrazovnim ustanovama postavljena bomba.

Nikola Vučević se vratio na parket: Boston slavio protiv Toronta

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:36

Crnogorski košarkaš, Nikola Vučević se vratio na teren, nakon što je zbog loma prsta bio odsutan oko mjesec dana.

Policija traži reakciju AZLP-a: Privatne kamere nezakonito snimaju javne površine

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:11

Povodom navoda koje je u medijima danas objavila Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP), u kojima tvrdi da Agencija nije nadležna za „predmete video nadzora na privatnoj imovini“, reagujući na naše saopštenje u kojoj smo pozvali Agenciju da, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, izvrši nadzor i ukloni nadzorne kamere koje nezakonito snimaju javne

Interpol: Danas izvršena ekstradicija Vujačića iz Srbije u Crnu Goru

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:37

NCB Interpol Podgorica je, uz podršku Posebne jedinice policije, danas realizovao ekstradiciju crnogorskog državljanina Marjana Vujačića (41), koji je nakon transfera sproveden u zatvorski sistem.

Atalanta ubjedljiva na jugu, Krstović zapečatio trijumf protiv bivšeg kluba

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 19:56

Atalanta je značajno uvećala šanse za plasman u evropska takmičenja nakon ubjedljive pobjede nad Lećeom rezultatom 3:0 na stadionu „Via del mare“. Tim iz Bergama tako se približio na samo bod zaostatka za prvih šest ekipa u Seriji A.     

Krivične prijave protiv trojice policijskih službenika zbog utaje u produženom trajanju

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:22

Službenici Sektora za borbu kriminala podnijeli su krivične prijave protiv policijskih službenika V.V.(57), P.S.(47) i J.B.(44) zbog sumnje da su u periodu od marta 2023. do jula 2025. godine protivpravno prisvojili 20.279 eura specijalnog dodatka, čime su pričinili štetu budžetu Crne Gore.     

Milatović: Ulaganje u rani razvoj djece je ulaganje u budućnost društva

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović posjetio je danas Centar za rani razvoj u okviru Kliničkog centra Crne Gore, gdje se detaljno upoznao sa radom stručnog tima i programima podrške namijenjenim djeci sa razvojnim poteškoćama i njihovim porodicama.  

NSD Podgorica: Podrška Borovinić Bojović, pokazala odgovornost i profesionalnost

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 16:56

Iz Nove srpske demokratije Podgorica su saopštili da pružaju podršku doktorki Jeleni Borovinić Bojović u obavljanju funkcije predsjednice Skupštine Glavnog grada.     

Dijete se ušunjalo kod vuka: Ostvarili su kontakt

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:59

Dijete staro 18 mjeseci zadobilo je lakše povrede nakon što je, bez nadzora, prošlo ispod ograde zoološkog vrta u gradu Herši, u američkoj saveznoj državi Pensilvaniji, i približilo se prostoru u kojem se nalaze vukovi, saopštila je uprava vrta.  

Nikšić: Kju groznica potvrđena na osam gazdinstava, ptičji grip na dva

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 16:09

Na području opštine Nikšić trenutno su aktivne zarazne bolesti kod životinja i to kju groznica i ptičji grip, prenosi RTNK.     

Turković: 'Braniti' DPS je Sizifov posao; Klikovac: Bavite se spinovanjem po nalogu PES-a

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:22

Državni sekretar Ministarstva finansija Tarik Turković i šef Kluba odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac imali su opširnu raspravo o visini javnog duga Crne Gore.     

Englezi tvrde: Rastaju se Slot i Liverpul

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:07

Potpuno očekivana vijest stiže sa Ostrva – engleski mediji navode da će Liverpul na kraju sezone da se rastane sa menadžerom.