Subota, 25.05.2024 | 14:47
IZVOR: kolektiv.me

"Rješava se dugogodišnji problem nedostupnosti stomatološke zdravstvene zaštite za djecu sa teškoćama u razvoju"

Posvećenost Ministarstva zdravlja i ustanova svih nivoa zdravstvenih autoriteta ogleda se u  intenzivnom radu na obezbjeđivanju jednake i dostupne zdravstvene zaštite, sa akcentom na rješavanje problema nedostatka stomatološke zaštite za djecu sa teškoćama i smetnjama u razvoju, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.




Foto: Ilustracija, Pixabay

"Svjesni, duboko nasljeđenog  problema, koji datira gotovo dvije decenije, preduzete su aktivnosti kvalitativnog rješavanja problema. Sa aspekta zakonske regulative, profesije i opreme, važno je istaći da jedino Stomatološka poliklinika Kliničkog centra Crne Gore (naučno-nastavna baza) može pružati usluge stomatološke zdravstvene zaštite djece sa teškoćama i smetnjama u razvoju. Pružanje usluga u ustanovi koja po zakonu nema ovlašćenje za iste moglo bi biti opasno po samu djecu i dovesti do ozbiljnih komplikacija i ugrožavanja njihovog zdravlja".

Kako se navodi u saopštenju, Ministarstvo zdravlja radi na tome da proširi dostupnost ovih usluga razvojem istih kroz kliničko bolnicke centre na sjeveru i jugu.

Kao dio napora za unapređenje stomatološke zaštite, novo rukovodstvo KCCG je promijenilo menadžment u Stomatološkoj poliklinici kako bi se poboljšala efikasnost i kvalitet usluga koje se pružaju.

"Ova promjena menadžmenta je već pokazala pozitivne rezultate u organizaciji i dostupnosti stomatološke zaštite za najmlađe pacijente sa teškoćama i smetnjama u razvoju.  Dakle, u kratkom vremenskom okviru od mjesec dana, od kada je Ministarstvo zdravlja i KCCG aktivno pristupilo rješavanju ovog problema, nakon donošenja plana aktivnosti, zbrinuto je sedmoro djece, a još  dvoje će biti adekvatno zbrinuto do kraja mjeseca. Planiranim povećanjem broja termina za ovu uslugu od juna mjeseca, predviđa se anuliranje liste čekanja u narednih 3-4 mjeseca. Napori Ministarstva zdravlja u sinergiji sa KCCG i Stomatološkom poliklinikom, su usmjereni ka tome da sva djeca u Crnoj Gori, bez obzira na njihove zdravstvene potrebe, imaju pristup neophodnim medicinskim uslugama. Ministarstvo će nastaviti da radi na daljem poboljšanju i proširenju ovih usluga, kroz novi predlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kako bi se dodatno unaprijedio kvalitet života djece sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica", zaključeno je u saopštenju Ministarstva zdravlja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Motociklista poginuo u saobraćajnoj nesreći u mjestu Lipci

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:28

U saobraćajnoj nesreći na putu Risan – Dragalj, u mjestu Lipci, poginula je jedna osoba, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.  

Milan dobio u Veroni za povratak na drugo mjesto

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:18

Milan je svojim greškama doveo u pitanje plasman u Ligu šampiona, ali čini se da će “rosoneri” na kraju da se domognu evropske elite.

Južnoafrikancu 14 dana zatvora zbog napada na vlasnika hostela u Kotoru

Nedjelja, 19.04.2026 | 16:52

Okrivljeni J.V. (2002), državljanin Južne Afrike oglašen je krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 375 eura zbog fizičkog napada na vlasnika jednog hostela u Kotoru, saopštio je Marko Đukanović, predsjednik suda za prekršaje u Budvi.

Najodlikovaniji australijski vojnik optužen za ratne zločine u Avganistanu

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:04

Najodlikovaniji živi australijski vojnik Ben Roberts Smit optužen je po pet tačaka za ratni zločin ubistva. Dobitnik Viktorijinog krsta odbacio je sve optužbe i poručio da je “ponosan na svoju službu u Avganistanu”, kao i da će iskoristiti sudski postupak kako bi “napokon” očistio svoje ime.  

Barselona: Vujić podlegao povredama nekoliko dana nakon ranjavanja

Nedjelja, 19.04.2026 | 16:05

Krsto Vujić, koji je prema evidenciji bezbjednosnih službi jedan od vođa “skaljarskog klana”, preminuo je sinoć, nekoliko dana nakon što je izvršen napad na njega, piše portal Dan pozivajući se na nezvanična saznanja.

VIDEO: Masakr u Kijevu: Rođeni Moskovljanin pucao na ljude u supermarketu, najmanje pet mrtvih

Subota, 18.04.2026 | 19:29

Muškarac naoružan automatskom puškom otvorio je vatru na ljude u supermarketu u naselju Demijivka u Kijevu. Prema navodima ukrajinskih medija, pet osoba je ubijeno, a više ih je ranjeno. Među povrijeđenima ima i djece, a specijalne policijske jedinice su neutralisale napadača.

Uhapšen Zećanin, u vozilu pronađeno 25 kilograma marihuane

Nedjelja, 19.04.2026 | 11:07

Podgorička granična policija u koordinaciji i saradnji sa Odsjekom za suzbijanje prekograničnog kriminala juče je spriječila krijumčarenje 25 kilograma marihuane i uhapsila Zećanina S.V. (25), saopštila je Uprava policije (UP).

Knežević: Izdaju u politici ne opraštam, a izdajnike ne podnosim

Subota, 18.04.2026 | 20:23

Lider DNP-a Milan Knežević kazao je da izdaju u politici ne oprašta i da izdajnike ne podnosi. "Sve drugo mogu da oprostim i opraštao sam, ali nemam nikakve političke milosti za one koji su me izdali i koji su izdali našu ideju, a iskoristili su sve od DNP-a", kazao je Knežević.

Vojska SAD se sprema da zauzme brodove povezane sa Iranom

Subota, 18.04.2026 | 20:01

Sjedinjene Američke Države proširuju svoju kampanju ograničavanja plovidbe za iranske brodove na čitav svijet.

U sklopu akcije “Zelena obnova Crne Gore” zasađeno preko 60 sadnica drveća

Subota, 18.04.2026 | 19:14

Danas je u okviru akcije “Zelena obnova Crne Gore“ organizovano sađenje na opožarenim područjima u Piperima.

Bečić: Gradi se zemlja institucija u kojoj nema zaštićenih, nema toga ko može biti siguran ako je ogrezao u kriminalu

Nedjelja, 19.04.2026 | 18:23

Demokratska Crna Gora saopštila je da nastavlja svoje terenske aktivnosti kroz reevidenciju članstva i komunikaciju sa građanima, a predsjednik Demokrata Aleksa Bečić, zajedno sa funkcionerima sa državnog i lokalnog nivoa, razgovarao je sa stanovnicima Ljubovića, Dajbaba i Dahne u Podgorici i uručio im nove članske karte povodom jubileja osnivanja partije.

Neslaganje u NSD Pljevlja: Vraneš negira izbor za potpredsjednika, optužio Lekića

Nedjelja, 19.04.2026 | 18:10

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš demantovao je da je izabran za potpredsjednika Opštinskog odbora Nove srpske demokratije (NSD) u tom gradu.  

Motociklista poginuo u saobraćajnoj nesreći u mjestu Lipci

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:28

U saobraćajnoj nesreći na putu Risan – Dragalj, u mjestu Lipci, poginula je jedna osoba, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.  

Milan dobio u Veroni za povratak na drugo mjesto

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:18

Milan je svojim greškama doveo u pitanje plasman u Ligu šampiona, ali čini se da će “rosoneri” na kraju da se domognu evropske elite.

NASA planira da zapali vatru na Mjesecu, evo zašto je to važno.

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:40

Misija „Artemis 2“ bila je i prekretnica i test – koliko smo spremni da se vratimo na Mjesec i šta možemo da unaprijedimo.

Pečena piletina s aromatičnom rižom

Nedjelja, 19.04.2026 | 18:36

Ako tražite jednostavan, ukusan i mirisan obrok iz jedne tepsije, pečena piletina s rižom je pravi izbor. Kombinacija sočne piletine, limuna i aromatičnih začina daje ovom jelu poseban, svjež ukus.

Južnoafrikancu 14 dana zatvora zbog napada na vlasnika hostela u Kotoru

Nedjelja, 19.04.2026 | 16:52

Okrivljeni J.V. (2002), državljanin Južne Afrike oglašen je krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 375 eura zbog fizičkog napada na vlasnika jednog hostela u Kotoru, saopštio je Marko Đukanović, predsjednik suda za prekršaje u Budvi.

Mijović: Bili smo istrajni i hrabri, pogodili neke važne šuteve

Nedjelja, 19.04.2026 | 16:17

Trener SC Derbija Petar Mijović kazao je da je njegova ekipa u duelu sa Ilirijom pokazala karakter, istrajnost i hrabrost, te da je za to nagrađena trijumfom kojim je osigurala baraž za opstanak.

Najodlikovaniji australijski vojnik optužen za ratne zločine u Avganistanu

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:04

Najodlikovaniji živi australijski vojnik Ben Roberts Smit optužen je po pet tačaka za ratni zločin ubistva. Dobitnik Viktorijinog krsta odbacio je sve optužbe i poručio da je “ponosan na svoju službu u Avganistanu”, kao i da će iskoristiti sudski postupak kako bi “napokon” očistio svoje ime.  

Prsluk za spašavanje putnice koja je preživjela nesreću Titanica prodat za više od 900.000 dolara

Nedjelja, 19.04.2026 | 16:44

Prsluk za spašavanje koji je nosila putnica na RMS Titanicu dok je bježala s potapajućeg parobroda u čamcu za spašavanje prodat je na aukciji u subotu za oko 900.000 dolara.