Subota, 25.05.2024 | 15:24
IZVOR: Kolektiv.me

Peranović: Ne planira se povećanje opšte stope PDV-a

Slijedi nam izmjena određenih poreskih Zakona, ali je bitno da se ne planira povećanje opšte stope PDV-a, kazala je direktorica Direktorata za poreski i carinski sistem u Ministarstvu finansija Crne Gore Biljana Peranović na Simpozijumu računovođa i revizora u Ulcinju.




Foto: ISRCG

U saopštenju za medije navodi se da je vršilac dužnosti direktora Poreske uprave (PU) Sava Laketić naglasio značaj računovodstveno-revizorske profesije u implementaciji poreskih propisa, poručujući da se “intezivno radi na reforemi sveobuhvatnog poreskog sistema”.

“Fokusirani smo što veću naplatu prihoda. Intezivno radimo na smanjenju sive ekonomije i vjerujem, da ćemo uz naš stručni kadar, uspješno dovesti taj proces do kraja”, rekao je Laketić.

U narednom periodu očekuje se izmjena seta poreskih zakona, kazala je Biljana Peranović, direktorica Direktorata za poreski i carinski sistem u Ministarstvu finansija Crne Gore.

“Slijedi nam izmjena određenih poreskih Zakona, ali je bitno da se ne planira povećanje opšte stope PDV-a. Jeste da imamo česte promjene poreskih zakona ali su one potrebne i biće ih. Mi se trudimo da u ovom procesu uključimo što više subjekata”, kazala je Peranović.

Navodi se da je predstavnica Savjeta stranih investitora Kristina Bukilić poručila je da je “nedorečenost zakonske regulative i poreskih propisa vileka barijera u poslovanju”.

Iz PU su naveli da na panelu posvećenom primjeni novih poreskih zakona u Crnoj Gori čiji je moderator bila Anastasija Boljević, generalna sekretarka Instituta sertifikovanih računovođa, učestvovale su i Anita Radulović i Vesna Radunović članice Upravnog odbora ISRCG.

One su ukazale na izazove sa kojima se računovodstvena i revizorska praksa susreću prilikom česte promjene poreskih propisa i koliko to povećava troškove rada računovodstveno revizorskih praksi.

Dodaje se da je  ovogodišnji Simpozijum, okupio više od 300 učesnika, te da bio je prilika da predstavnici računovodstveno-revizorske struke daju odgovore na brojne izazove sa kojima se suočava crnogorska ekonomija.

Govornici na ovogodišnjem događaju bili su prepoznati eksperti iz zemlje, regiona, ali i zemalja Evropske unije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

VIDEO: Kolašin 1600 bilježi odličnu posjećenost, od sjutra u funkciji staze 1 i 2

Subota, 10.01.2026 | 16:15

Značajne snježne padavine danas su privukle veliki broj posjetilaca u ski centar Kolašin 1600. Prema procjenama direktora Skijališta Crne Gore, Bojana Medenice na skijalištu danas ima oko 45 centimetara snijega. Medenica ističe da je to pozitivan signal za uspješnu zimsku sezonu.

Ko u regionu najviše prima socijalnu pomoć u SAD-u?

Petak, 09.01.2026 | 19:22

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump objavio je listu koja prikazuje procenat migrantskih porodica iz pojedinih država koje koriste socijalnu pomoć u SAD-u, a podaci su izazvali značajnu pažnju javnosti, posebno u zemljama Zapadnog Balkana.

Spajić: Crna Gora gradi prvu spalionicu, za projekat zainteresovan japanski gigant Itochu

Petak, 09.01.2026 | 11:00

Crna Gora će uskoro graditi prvu spalionicu koja će omogućiti proizvodnju do 50MW obnovljive energije iz otpada i na ekološki način riješiti pitanje sistema upravljanja komunalnim otpadom u skladu sa EU direktivama, kazao je premijer Milojko Spajić.

Evo gdje je najveća nezaposlenost u EU

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:55

Najveću nezaposlenost u Evropskoj uniji u novembru imala je Finska sa 10,6 odsto, dok je Španija pala na drugo mjesto sa 10,4 odsto, objavio je danas Eurostat.

Komnenović potpisao odluku o privremenom finansiranju za januar: Budžet nije političko pitanje, već osnov za funkcionisanje grada

Četvrtak, 08.01.2026 | 17:29

Budžet Opštine Tivat za 2026. godinu planiran je u iznosu od 34,1 milion eura, što predstavlja povećanje od oko 300.000 eura u odnosu na budžet iz 2025. godine. I pored stabilnog finansijskog stanja i činjenice da se na opštinskim računima trenutno nalazi 8,3 miliona eura, sjednica Skupštine Opštine na kojoj bi budžet bio razmatran i usvojen još uvijek nije zakazana što je, kako kaže predsjednik Opštine Željko Komnenović direktna poslejdica ponašanja predsjednika Skupštine opštine Tivat Miljana Markovića, prenosi Primorski portal. 

Fredriksen se sastaje sa Rubiom: Nalazimo se na raskršću

Nedjelja, 11.01.2026 | 21:35

"Nalazimo se na raskršću", rekla je Frederiksenova tokom stranačke konferencij, prenosi Srna.

Vremenska prognoza - PONEDJELJAK u znaku ovih temperatura

Nedjelja, 11.01.2026 | 21:45

U južnim predjelima pretežno sunčano, ponegdje uz malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru veoma hladno, promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima i uglavnom suvo.

Bugarska diplomatija tvrdi: Napadnuta Ambasada u Skoplju

Nedjelja, 11.01.2026 | 21:18

Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske saopštilo je da je danas, 11. januara, napadnuta Ambasada ove zemlje u Skoplju, ocjenjujući da je to rezultat izostanka reakcije nadležnih na ranije napade.

Lani 63 osobe stradale na crnogorskim putevima

Nedjelja, 11.01.2026 | 21:07

U saobraćajnim nezgodama na crnogorskim putevima, u 2025. godini, smrtno su stradale 63 osobe. U poređenju sa 2024. stradalo je 12 osoba manje.

CNN: Tramp razmatra vojnu intervenciju u Iranu

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:54

Američki predsjednik Donald Tramp razmatra niz potencijalnih vojnih opcija u Iranu nakon smrtonosnih protesta u toj zemlji, rekla su dva američka zvaničnika za CNN, dok razmišlja da ostvari svoje nedavne prijetnje da će napasti iranski režim ukoliko upotrijebi smrtonosnu silu protiv civila.

Žakelj: Pokazali smo reakciju, u nastavku moramo još jače i agresivnije

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:29

Budućnost je ostvarila 10. pobjedu u ABA ligi, pošto je 11. put u nizu nadigrala Zadar - večeras u Hrvatskoj je bilo 87:66 u korist crnogorskog šampiona.

Podgorica: Veći dio Zagoriča bez struje

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:17

Bez napajanja je dio Zagoriča - između Ulice Piperske, željezničke pruge, Ulice Nikole Tesle, Ludvika Kube, brda Gorice, škole i vrtića Mali Princ

Vukićević: Ove godine iz naše zemlje letjeće se ka više od 130 destinacija

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:05

Avio-dostupnost Crne Gore znatno je bolja u odnosu na ranije – u vazdušnom saobraćaju uradilo se mnogo i nacionalna avio-kompanija postiže izuzetne rezultate.

Novo razočaranje na Old trafordu: Kraj za Junajted u FA kupu

Nedjelja, 11.01.2026 | 19:45

Mančester junajted je predaleko od trofeja, izvjesno je da ga neće biti ni ove sezone nakon što je velikan ispao iz FA kupa.  

Šesta pobjeda zaredom, Budućnost protutnjala kroz Zadar

Nedjelja, 11.01.2026 | 19:30

Reakcija nakon poraza od Panioniosa bila je prava – košarkaši Budućnost Volija nastavili su sa pobjedama u AdmiralBet ABA ligi.