Subota, 25.05.2024 | 21:06
IZVOR: rts.rs

Naučnici vjeruju da se džinovska deveta planeta krije u solarnom sistemu

Solarni sistem je prilično aktivno mjesto. Milioni svemirskih objekata koji se konstatno pomjeraju – od planeta i satelita do kometa i asteroida. Svake godine sve više znamo o njemu, a baš zbog toga naučnici po ponašanju nekih dalekih tijela su sve uvjereniji da se još jedna, za sada nepoznata, planeta krije.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Astronomi su pronašli osam glavnih planeta do 1846. godine, ali uvijek pretražuju nebo kako bi saznali više. U prethodnih 100 godina, otkrili smo manja daleka tijela koja nazivamo patuljaste planete, kategorija u kojoj se i Pluton nalazi.

Otkriće nekih od tih patuljastih planeta daje argumente mnogim naučnicima da se još nešto prilično veliko krije na rubu solarnog sistema.

Da li postoji deveta planeta?

Postoje brojni razlozi zbog kojih astronomi troše stotine i stotine sati kako bi locirali devetu planetu, odnosno planetu Iks.

Svako tijelo u našem sistemu kruži oko Sunca. Neka brzo, neka sporo, ali sva se kreću po zakonima fizike i gravitacije. Sve što ima masu ima i gravitaciju, a što je teže, ima jaču gravitaciju.

Gravitacija svake planete je tolika da utiče na to kako se objekti u njenoj blizini ponašaju i pomjeraju. To je ono što se naziva „gravitacionom vučom“.

Sunce ima najjaču silu gravitacije od bilo kog objekta u solarnom sistemu, a to je razlog zašto se sve planete i druga tijela kreću oko njega.

Kroz razumijevanje gravitacione vuče dolazimo i do glavnog argumenta za moguće postojanje devete planete.

Neuobičajeno ponašanje

Kada gledamo daleke objekte, poput patuljastih planeta, otkrivamo da su njihove orbite pomalo neočekivane. Kreću se grupisane na veoma na velikim eliptičnim orbitama i pod nagibom u odnosu na ostatak solarnog sistema.

Kada astronomi koriste kompjuterske modele da bi otkrili kakve gravitacione sile su potrebne da se ova tijela pomjeraju na ovaj način, dolaze do zaključka da bi trebalo da postoji planeta sa najmanje deset puta većom masom od Zemlje.

Glavni problem leži u dokazivanju predviđanja i modela. Jedini način za to je pronaći devetu planetu, što je mnogo lakše reći nego učiniti.

Naučnici širom svijeta pokušavaju da pronađu dokaze o postojanju planete Iks već godinama.

Smatraju da je misteriozna planeta najmanje 20 puta udaljenija od Sunca nego Neptun. Pokušavaju da je detektuju tražeći svjetlost koja se odbija od nje, slično kao što Mjesec noću svijetli odbijajući sunčevu svjetlost.

Međutim, pošto deveta planeta leži toliko daleko od Sunca, očekuje se da će je biti veoma teška za uočiti, čak i za najbolje teleskope sa Zemlje.

Dodatan problem je što ne može da se traži u bilo koje doba godine.

Astronomi imaju kratke intervale kada su uslovi za potragu povoljni. Moraju da čekaju za noć bez Mjeseca i to da je lokacija sa koje se posmatra okrenuta ka određenom dijelu neba.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Brajović: Tražimo hitnu provjeru rada Centra za socijalni rad i vještaka u slučaju povjeravanja djeteta

Nedjelja, 21.06.2026 | 15:00

 Forum žena Evropskog saveza zatražio je nezavisno ispitivanje postupanja Centra za socijalni rad i sudskih vještaka u predmetu povjeravanja trogodišnjeg djeteta, navodeći da postoje ozbiljna pitanja o tome da li su u obzir uzeti svi relevantni dokazi i najbolji interes djeteta. Članica Predsjedništva Foruma žena Danijela Brajović poručila je da zaštita žena i djece mora biti stvarna, a ne samo deklarativna.  

Ekstremne vrućine u Grand kanjonu, preminula tri planinara

Nedjelja, 21.06.2026 | 14:48

Posjetioci američkog Nacionalnog parka Grand Kanjon upozoreni su na ekstremne temperature koje će pogoditi tu popularnu destinaciju početkom sljedeće nedjelje poslije nedavnog povećanja broja slučajeva teških zdravstvenih problema povezanih s vrućinom u unutrašnjosti kanjona, uključujući smrt tri planinara.

Vučić: FBI i FSB potvrdili da nije pucano iz zvučnog topa, da jeste – ne bih bio predsjednik

Nedjelja, 21.06.2026 | 14:39

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da su i FBI i FSB potvrdili da u Srbiji nije pucano iz zvučnog topa na protestu 15. marta prošle godine i ponovio da u suprotnom ne bi više ni jednog dana bio predsjednik.

Predsjednik Irana uoči početka pregovora: Nećemo se odreći obogaćivanja uranijuma

Nedjelja, 21.06.2026 | 14:25

Dok u Švajcarskoj počinju direktni pregovori između TeherDok u Švajcarskoj počinju direktni pregovori između Teherana i Vašingtona, iranski predsjednik Masud Pezeškijan poslao je jasnu poruku Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).ana i Vašingtona, iranski predsjednik Masud Pezeškijan poslao je jasnu poruku Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

U Beranama se očekuje jedna od najboljih turističkih sezona

Nedjelja, 21.06.2026 | 13:53

Berane spremno dočekuje ljetnju turističku sezonu, a prema procjenama turističkih poslenika i privrednika, očekuje se jedna od najuspješnijih sezona do sada, izjavila je sekretarka Sekretarijata za turizma Opštine Berane Ivana Pantović.

Željko Obradović se zvanično vratio na klupu Panatinaikosa

Nedjelja, 21.06.2026 | 14:10

Potpisan trogodišnji ugovor. 

Ćulafić: Rješavamo problem buke, prioritet zaštita zdravlja i unapređenje životne sredine

Nedjelja, 21.06.2026 | 13:48

Vlada Crne Gore je, na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, usvojila Akcione planove zaštite od buke u životnoj sredini za magistralni put M-2 Ribarevine-Bijelo Polje i M-4 dionica Podgorica-Tuzi, koji imaju za cilj smanjenje izloženosti stanovništva buci, poboljšanje kvaliteta života i usklađivanje razvoja saobraćajne infrastrukture sa zahtjevima zaštite od buke u životnoj sredini, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Njemačka poručila Trampu: "Bez nas to nije moguće"

Nedjelja, 21.06.2026 | 13:42

Sjedinjene Američke Države i dalje zavise od evropskog znanja i tehnologije za ostvarenje svojih svemirskih ambicija, poručila je njemačka ministarka za svemir Dorote Ber u intervjuu za Politiko.  

Ubijen mladić na plaži u Čačku: Uhapšen osumnjičeni

Nedjelja, 21.06.2026 | 13:25

Policija u Čačku uhapsila je O. O. (2006) iz tog grada zbog sumnje da je sinoć, na Gradskoj plaži, oštrim predmetom ubio sugrađanina (19).

Međunarodna akcija granične policije i FRONTEX-a: Oduzeta dva vozila i uhapšena jedna osoba

Nedjelja, 21.06.2026 | 13:17

Službenici Sektora granične policije, u saradnji sa službenicima Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (FRONTEX), sproveli su pojačane aktivnosti na graničnim prelazima u okviru međunarodne operativne akcije „JAD Dunav 11“, usmjerene na suzbijanje prekograničnog kriminala, otkrivanje falsifikovanih isprava i pronalazak vozila za koja se sumnja da potiču iz krivičnih djela ili su predmet međunarodnih potraga.