Nedjelja, 26.05.2024 | 13:35
IZVOR: rts.rs/WIONEWS.COM

NOVI IZUM: Kako „radi" kašika koje daju SLANI UKUS hrani - BEZ SOLI?

Japanska kompanija za proizvodnju pića „Kirin Holdings" predstavila je novi proizvod: električnu kašiku koja slanu hranu čini slanijom – bez dodavanja soli.




Foto: YouTube screneshot/South China Morning Post

„Kirin Holdings" će ovog mjeseca staviti u prodaju 200 električnih „slanih kašika" po cijeni od 117 eura i jedan manji broj u svojoj prodavnici u Japanu u junu. Nadaju se da će za pet godina imati milion korisnika širom svijeta i da će sljedeće godine početi da ih prodaju na međunarodnom nivou.

Kašika, napravljena od plastike i metala, razvijena je uz pomoć profesora Univerziteta Mejdži Homeji Mijašita, koji je prethodno realizovao sličan mehanizam (i dalje na nivou prototipa) – uspio je da proizvede efekat slatkog uz pomoć štapića za jelo, i to bez šećera.

Kada je riječ o novom proizvodu („slana kašika") on funkcioniše tako što šalje blago električno polje iz kašike tako da koncentriše molekule natrijuma na jeziku, čineći ukus hrane slanijim, nego što ona to zapravo jeste.

Kompanija koja je inače poznata po proizvodnji piva, sada se sve više fokusira na zdravstvenu dobrobit korisnika, koristeći tehnološke inovacije.

Prosječna odrasla osoba u Japanu konzumira oko 10 grama soli dnevno, dvostruko više od količine koju preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).

„Slana kašika" je teška 60 grama,i  napaja se litijumskom baterijom koja se može puniti.

Šta prekomjerni unos natrijuma čini tijelu?

Prekomjerni unos natrijuma (soli) može imati mnogo štetnih efekata na zdravlje. Jedna od primarnih briga je njegov uticaj na krvni pritisak.

Natrijum privlači vodu, zbog čega tijelo zadržava tečnost i povećava zapreminu krvi. Ovo, zauzvrat, podiže krvni pritisak i napreže srce i krvne sudove, povećavajući rizik od kardiovaskularnih bolesti kao što su srčani i moždani udari.

Hronični visok krvni pritisak (hipertenzija) može vremenom oštetiti bubrege. Bubrezi igraju ključnu ulogu u filtriranju krvi i održavanju ravnoteže elektrolita, uključujući nivo natrijuma.

Višak natrijuma može poremetiti funkciju bubrega, potencijalno dovesti do bolesti bubrega ili pogoršati postojeće probleme sa ovim organima.

Visok unos natrijuma ima uticaj na zdravlje kostiju. Istraživanja sugerišu da ishrana sa visokim sadržajem natrijuma može dovesti do povećanog izlučivanja kalcijuma iz kostiju, što bi ih vremenom moglo oslabiti i doprinijeti osteoporozi.

ČITAJTE I OVO!

Počela PRODAJA kašičica koje daju SLANI UKUS hrani - BEZ SOLI, a ovo je CIJENA

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milanović povodom najavljenog dočeka rukometaša: Neustavan, nezakonit i piratski akt

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:19

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović oglasio se povodom najavljenog dočeka rukometaša na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu.  

Plenković dovodi Thompsona na Trg; Profesor prava: Krši se Ustav; Tomašević: Ovo je udar države na grad Zagreb

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 16:57

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević reagovao je na odluku Vlade premijera Andreja Plenkovića da, u saradnji sa Hrvatskim rukometnim savezom, organizuje doček bronzanih rukometaša na Trgu bana Jelačića, danas u 18 sati. Tomašević je istakao da Vlada nije tražila saglasnost Grada Zagreba, što je obavezno za korišćenje javnih površina, te da je ovo nezapamćeno institucionalno nasilje i udar države na grad Zagreb, pišu hrvatski mediji.

Reforme u Poljskoj izazvale haos: Građani koji su godinama razvedeni strahuju da su još u braku

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:09

Hiljade Poljaka koji su vjerovali da su odavno razvedeni otkrivaju uznemirujuću mogućnost: možda su i dalje pravno u braku, piše Politico.

Lijek za prehladu od dva sastojka

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 15:56

Stari/novi trend izazvao je pomamu na TikToku, a mnogi ljudi se kunu u njegove blagodeti tokom hladnijih mjeseci.

Večerašnji Gladni puni Mjesec mogao se vidjeti širom svijeta, evo kako je dobio ime

Nedjelja, 01.02.2026 | 21:14

Večeras je na noćnom nebu zasjao Snježni, odnosno Gladni Mjesec, naziv koji se tradicionalno koristi za puni Mjesec u februaru.

Brnabić: Smijem se od tuge što Crna Gora ide ka zatvaranju poglavlja, a Srbija ne može da otvori nova

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 08:06

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je da se nikada nije miješala u unutrašnje političke procese u Crnoj Gori, ali je istakla da ne može da razumije ozbiljne bezbjednosne propuste u zemlji koja se smatra najnaprednijom na Zapadnom Balkanu na putu ka Evropskoj uniji.

Šokantna odluka Kristijana Ronalda

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 08:54

Kristijano Ronaldo odlučio je da ne nastupi na današnjoj utakmici Al Nasra protiv Al Rijada u okviru 20. kola Saudijske lige, prenosi portugalski list A Bola.

Saslušaće i Vukšića i Pajković

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 08:14

Podgorički tužioci iz Osnovnog državnog tužilaštva postupaju u više predmeta formiranih po međusobnim prijavama doskorašnjih državnih funkcionera - bivše čelnice Direktorata u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Mirjane Pajković i bivšeg direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i savjetnika za bezbjednost predsjednika države Dejana Vukšića.

Vuković: Svaki euro iz budžeta mora biti planski uložen, odgovorno potrošen i u službi javnog interesa

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:49

Ministar finansija Novica Vuković otvorio je sastanak Radne grupe za praćenje realizacije Programa reforme upravljanja javnim finansijama (PMF) za period 2022–2026. godine, poručivši da uređene, transparentne i odgovorno vođene javne finansije predstavljaju osnov stabilne ekonomije, boljeg života građana i snažnijeg povjerenja u institucije.

Udes na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđena jedna osoba

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:32

Jedna osoba je povrijeđena u saobraćajnoj nezgodi koja se desila na putu Podgorica-Cetinje, u mjestu Barutana. Saobraćaj je u prekidu, saopšteno je Portalu RTCG iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Gorčević: Hvala poslanicima, ponovo smo pokazali da ozbiljno shvatamo priliku da do 2026. zatvorimo sva poglavlja

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:37

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević poručila je da je usvajanjem prioritetnih zakona sa plavom zastavicom Skupština dala ključan doprinos ispunjavanju završnih mjerila za niz poglavlja, a time i približavanju konačnom cilju.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:28

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, od sredine mjestimično slaba kiša, a na primorju moguće i u jutarnjim satima.

Jovanović: Medenica je pogriješio što je pobjegao; Zirojević: Bezbjednosni sektor nam se raspada

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:00

Miloš Medenica je pogriješio što je pobjegao nakon izricanja presude, smatra njegov advokat Stefan Jovanović. Saglasni su i zamjenik predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu (SD) Nikola Zirojević, kao i član Odbora za bezbjednost i odbranu (NSD) Jovan Vučurović. U emisiji Naglas na TVCG oni kažu da je bilo propusta prilikom čuvanja Medenice te da institucije prave propust tako što se ne mogu usaglasiti niti sarađuju.

Đeljošaj: Usvajanjem Zakona o slobodnim zonama Crna Gora konačno stavila tačku na šverc cigareta

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:57

Usvajanjem Zakona o slobodnim zonama Crna Gora je konačno stavila tačku na šverc cigareta, poručio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Bešić: Izlazak DNP-a strateška odluka, raskol unutar koalicije nepovratan, ali Vlada neće pasti

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:45

Izlazak DNP-a iz vlasti nije incident, već pažljivo odmjerena politička odluka, ocjenjuje profesor Miloš Bešić. U tom potezu vidi pokušaj destabilizacije, ali i borbu za prevlast nad srpskim biračkim tijelom. Raskol unutar koalicije Za budućnost Crne Gore smatra nepovratnim, ali ne očekuje pad Vlade, već nove političke preslaganja.

Skupština konstatovala ostavke Miluna Zogovića i Maje Vukićević

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 18:38

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić zakazao je za danas dvije vanredne sjednice Skupštine, na čijem je dnevnom redu skoro 50 predloga zakona. Sjednica je počela oko 18 sati, jer je poslanicima je saopšteno da moraju sačekati odbore da završe i dostavljanje izvještaja o glasanju. Na početku, parlament je konstatovao da su predstavnici DNP-a Milun Zogović i Maja Vukićević podnijeli ostavke na funkcije u Vladi.

Sterling ponuđen Union Berlinu, ali njemački klub brzo rekao - ne

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:58

Rahim Sterling je bio ponuđen Union Berlinu, ali njemački klub nije pokazao konkretno interesovanje za angažman iskusnog engleskog reprezentativca.

Za razvoj kreativnih industrija 400.000 eura

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:47

Ministarstvo kulture i medija opredijelilo je ukupno 400.000 eura za podršku projektima od značaja za razvoj kreativnih industrija u 2026. godini, kroz Javni konkurs za sufinansiranje inovativnih i tržišno orijentisanih inicijativa koje spajaju kreativnost i preduzetništvo, saopšteno je iz tog resora.

Evropska komisija još razmatra izmjene zakona o ANB i unutrašnjim poslovima

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:35

Amandmani na zakone o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost na procjeni su u Evropskoj komisiji, potvrđeno je RTCG u Briselu.

Mask napao Kristofera Nolana zbog Lupite u ulozi Jelene Trojanske: Izgubio je integritet

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:17

Tehnološki milijarder Ilon Mask izazvao je buru na društvenim mrežama nakon što je javno kritikovao reditelja Kristofera Nolana, tvrdeći da je “izgubio integritet” ukoliko se ispostavi da će glumica Lupita Njongo u filmu “Odiseja” tumačiti lik Jelene Trojanske.