Nedjelja, 26.05.2024 | 14:39
IZVOR: b92.net

FENOMEN kakav se rijetko viđa: Očekuje nas veliko poravnanje čak šest planeta

Zaljubljenike u zvjezdano nebo za nekih nedjelju dana čeka prava poslastica – poravnanje čak šest planeta.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Poravnanje ili konjunkcija svemirskih tijela opisuje njihovu prividnu blizinu kada se čini, ako ih posmatramo sa Zemlje, da se one nalaze blizu jedna druge.

Naime, 3. i 4. juna će se Merkur, Mars, Jupiter, Saturn, Neptun i Uran pojaviti na nebu u ravnoj liniji.

Nije neuobičajeno vidjeti dvije ili tri planete jednu blizu druge, ali poravnanje od čak šest njih je poprilično rijedak događaj. Zato se ovakvo pozicioniranje od pet ili šest drugih planeta Sunčevog sistema i naziva veliko poravnanje.

Često možemo čuti ili pročitati da ovakav fenomen ima neko skriveno značenje, da možda utiče na naše živote i upozorava na budući događaj koji može imati negativne ili pozitivne posljedice na naš život. Dakle, neki će se zapitati šta nam se može dogoditi ako se planete poravnaju. Odgovor je – ništa.

Iako se tokom takvog fenomena čini da su nebeska tijela jedna blizu drugog, to je samo varka koju stvara dvodimenzionalni pogled na svemir.

U stvarnosti planete će i dalje biti prosječno međusobno udaljene (njihova udaljenost zavisi od orbite) kao i prije. Jedino će nama sa Zemlje izgledati kao da stoje blizu jer naše oči ne mogu registrovati dubinu, odnosno pravu udaljenost između njih.

Zbog te varke će izgledati kao da se na malom dijelu neba nanizalo više planeta, dok su u stvarnom prostoru one i dalje međusobno jako udaljene.

Kako posmatrati ovaj spektakl?  

Ako ćete u ranim jutarnjim satima početkom juna željeti da vidite ljepotu ovog spektakla, možda će vam trebati vizuelna pomagala. Merkur, Mars, Jupiter i Saturn biće dovoljno sjajni da se vide golim okom, ali će za uočavanje Urana i Neptuna biti potrebni teleskopi, piše Science Alert.

Poravnanje će biti vidljivo sa većine lokacija širom svijeta. U koje vrijeme planete izlaze i zalaze, i kojim redosledom, zavisi od toga iz kog dijela svijeta gledate noćno nebo. Na stranici Time and Date možete odabrati lokaciju i datum i možete vidjeti kada se koja od planeta pojavljuje iznad horizonta. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Željko Vasić prekinuo “talas oduševljenja” Jakovom Jozinovićem: Mene bi bilo sramota

Srijeda, 03.12.2025 | 16:57

Pjevač Željko Vasić ima veliki povod za slavlje.

Nagrađivanje poslanika građane koštalo 130.000 eura

Srijeda, 03.12.2025 | 18:10

Poslanicima crnogorskog parlamenta za 10 mjeseci ove godine isplaćeno je oko 130.000 eura na ime varijabila, pokazuju podaci koje je analizirao “Dan”.

Knežević: Borba je teška i nepravedna, cijela Zeta je uz Botunjane

Srijeda, 03.12.2025 | 18:06

Jasno je da će se cijela Zeta okupiti da pruži pasivan otpor svakome ko planira izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, kazao je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević za Adria televiziju.

Tramp povezao Srbiju sa pokušajem krađe predsjedničkih izbora u SAD

Srijeda, 03.12.2025 | 21:37

Američki predsjednik Donald Tramp u utorak je na svojoj društvenoj mreži „Truth social“ podijelio objavu sa „X“ mreže u kojoj se navodi da je Ilon Mask spriječio namještanje rezultata američkih predsjedničkih izbora 2024. godine tako što je onesposobio kompjutere kompanije „Dominion voting systems“ u Srbiji, piše N1 Beograd.

Mandić: Službe UK mnogo doprinijele u borbi protiv kriminala i korupcije

Srijeda, 03.12.2025 | 16:14

Predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić, danas je, tokom svoje zvanične posjete Ujedinjenom Kraljevstvu, održao sastanak sa predsjednikom Gornjeg doma Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, lordom Džonom Mekfolom od Alkluita.

Nacionalni parkovi: Snimci na osnovu kojih je prijavljen krivolov nijesu zabilježeni u NP Durmitor

Četvrtak, 04.12.2025 | 16:07

Podsjetimo, Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) juče je saopštio da je podnio krivičnu prijavu protiv dvije neidentifikovane osobe, nakon što su, kako su kazali, kamere-zamke na području Nacionalnog parka Durmitor zabilježile naoružane osobe u zoni u kojoj je lov strogo zabranjen.

Jakšić-Stojanović: Crna Gora gradi sistem utemeljen na jasno definisanim prioritetima pametne specijalizacije

Četvrtak, 04.12.2025 | 15:51

Crna Gora nastavlja da razvija inovacioni sistem utemeljen na jasno definisanim prioritetima pametne specijalizacije, što je istaknuto na događaju Evropske komisije „Otvaranje novih puteva inovacija i rasta“. Generalni direktor JRC-a, Bernhard Magenhann, naglasio je da kvalitetno upravljanje pametnom specijalizacijom može povećati nacionalni i regionalni razvoj i do 40 odsto, dok nedovoljno razvijena inovaciona infrastruktura smanjuje ekonomski potencijal.  

Najslušanija pjesma u 2025. godini - kako je postala veliki hit?

Četvrtak, 04.12.2025 | 15:32

Više od godinu dana nakon što su je Lejdi Gaga i Bruno Mars objavili, duet je postao globalni fenomen, dominirao svetskim listama i srušio rekorde koji su se činili nemogućim dostići.

Orahovac v.d. direktor Agencije za sajber bezbjednost

Četvrtak, 04.12.2025 | 15:09

Samir Orahovac imenovan je za vršioca dužnosti direktora Agencije za sajber bezbjednost.

Ministarstvo zdravlja: Dinamična realizacija kapitalnog budžeta u zdravstvu, najveći investicioni zamah do sada

Četvrtak, 04.12.2025 | 15:06

Vlada sprovodi najveći investicioni ciklus u istoriji zdravstvenog sistema sa jasnim fokusom na modernizaciju bolnica, domova zdravlja i medicinske opreme, saopštili su iz Ministarstva zdravlja.

Klinički centar dodijelio stipendiju Valentini Nicaj, najboljoj studentkinji Medicinskog fakulteta

Četvrtak, 04.12.2025 | 14:37

Klinički centar Crne Gore (KCCG) danas je potpisao ugovor sa studentkinjom šeste godine Medicinskog fakulteta, Valentinom Nicaj, kojom je definisano stipendiranje za studijsku 2025/2026. godinu, naveli su iz KCCG.

Zogović: Iako postoje izazovi, Vlada prepoznaje željeznicu kao ključni stub održivog transporta

Četvrtak, 04.12.2025 | 14:28

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović, sa državnim sekretarom Ministarstva saobraćaja Savom Ašaninom, ambasadorom EU u Crnoj Gori Johanom Satlerom i saradnicima, prisustvovaće otvaranju Evropske kuće u Bijelom Polju, saopšteno je iz njegovog kabineta.

DPS: Skijališta Crne Gore mogla da budu glavni nosilac turizma na sjeveru, vlast opstruira razvoj Kolašina

Četvrtak, 04.12.2025 | 14:23

Kakav je odnos Vlade Crne Gore prema “Skijalištima Crne Gore” i rukovodstvu ovog preduzeća, najbolje pokazuje nedavna posjeta ministarke javnih radova Majde Adžović Rožajama i ski-centru “Hajla-Štedim”, navode iz DPS-a Kolišin.  Pojašnjavaju da je tom prilikom iz resornog ministarstva saopšteno da je ministarka ozvaničila završetak ključnog državnog projekta – elektroenergetskog snabdijevanja budućeg ski-centra ,,Hajla-Štedim”, te da je izgrađeno 21 km podzemnog dalekovoda i šest trafostanica čime je obezbijeđeno stabilo napajanje za žičaru i budući turistički kompleks.  

Utvrđeni konačni rezultati izbora u Kotoru: DPS i lista Demokrate – PES osvojili najviše glasova

Četvrtak, 04.12.2025 | 14:20

Opštinska izborna komisija (OIK) Kotor je na današnjoj sjednici utvrdila rezultate glasanja sa svih biračkih mjesta na području opštine Kotor na izborima održanim 29. septembra 2024. godine, prenosi Radio Kotor.

Milatović: Knežević nastavlja sa manipulacijama, ukoliko želi da djeluje principijelno neka napusti Vladu već danas

Četvrtak, 04.12.2025 | 14:16

Nakon nedavnih neprimjerenih napada na premijera Milojka Spajića u Skupštini, poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević nastavlja sa politikom manipulacija, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.