Ponedjeljak, 27.05.2024 | 08:28
IZVOR: rtcg.me

Vlada dala saglasnost - Radna grupa će istraživati LAŽNE DIPLOME

Vlada je dala saglasnost za formiranje radne grupe koja će se baviti istragom lažnih diploma. Radnu grupu činiće predstavnici više resora, kao i predstavnici nevladinog sektora. Alternativa Crna Gora tvrdi da je veliki broj službenika javnog sektora diplomu dobio nelegalno, kao i da je najveći broj njih u zdravstvu.




Foto: Ilustracija, Pixabay

“Istina je da je trećina diploma zaposlenih u javnom sektoru lažna. Kad kažem trećina, mislim da je to brojka između 20 i 30 hiljada jer u našem javnom sektoru ima oko 80 hiljada službenika”, kaže Zarija Pavićević iz Alternative Crne Gore.

A povodom istrage lažnih diploma Vlada je dala  saglasnost za formiranje radne grupe koja će se baviti falsifikovanim obrazovnim ispravama.  Činiće je predstavnici više resora.

“Radna grupa će pored predstavnika Ministarstva prosvjete činiti predstavnici Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva finansija, javne uprave, Uprave policije, državnog tužilaštva, Uprave za inspekcijske poslove, Unije poslodavaca i Privredne komore i predstavnika NVO”, kaže Dragana Ćetković iz Ministarstva prosvjete.

Jedan od članova međuresornog tijela iz reda nevladinih organizacija trebalo bi da bude i predstavnik Alternative Crna Gora. Zarija Pavićević kaže da osobe sa lažnim diplomama trenutno štiti zakon, ali da bi se to vrlo brzo moglo promijeniti.

“Njih u ovom momentu štiti zakon o priznavanju inostranih obrazovnih isprava koji eto kaže da jednom nostrifikovana diploma ne podliježe daljoj provjeri. Međutim ono što oni ne znaju jeste to da se to sve može utvrditi provjerom načina nostrifikacije”, dodaje Pavićević.

No veliki posao je pred radnom grupom, a dosadašnji rad institucija koje će je činiti mjeri se u desetinama. Osnovno državno tužilastvo u Podgorici, od početka godine formiralo je 23 predmeta zbog lažnih diploma. Još 2022. MUP je formirao komisiju za provjeru diploma policijskih službenika i do sada je 47 diploma provjereno. Ministarstvo prosvjete je od početka 2024. podnijelo 21 krivičnu prijavu zbog sumnje u falsifikat diplome.

“Dvije krivične prijave zbog sumnje u falsifikat inostrane obrazovne isprave nivoa osnovno obrazovanje, potom 17 krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave srednje obrazovanje i dvije krivične prijave zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave nivoa visokog obrazovanja”, kazali su. 

A Ministarstvo zdravlja do sada je provjerilo 49 diploma, svojih službenika i sve su bile validne. No u Alternativi, najveći problem vide upravo u zdravstvu.

“Imamo nerijetko situacije da ljudi koji su bili u prošlom vremenu, uz svo dužno poštovanje, ugostitelji, koji su bili higijeničari, koji su bili kozmeticari, kozmeticarke itd. Da su bukvalno preko noći postajali med. Sestre, glavni tehničari, glavne sestre.'  I onda je jedno jako bitno pitanje kod koga mi idemo da se lijecimo? Tako da smatram da smo mi čak i zdravi kakvi bi trebalo da budemo”, kaže Pavićević.

A odakle stize toliki broj sumnjivih diploma?

“Mi imamo saznanje da medicinari kupuju diplome sa određenih adresa, prosvjetari biraju recimo Kragujevac, biraju Prištinu, biraju Beograd dok nam je bezbjednosni sektor potpuno fokusiran na dio Bosne, na Blace, na Brčkovo, na Banja Luku, na Mostar itd”, kaže on.

Dok međuresorna radna grupa bude istraživala, biće pokrenuta i kampanja Vrati diplomu, tokom koje će svi oni sa falsifikovanim ispravama moći da prođu uz najmanje kazne.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UP: Acu Đukanoviću sud odobrio privremeni odlazak iz Crne Gore

Petak, 05.06.2026 | 23:30

Biznismenu Acu Đukanoviću odobrenje za privremeni odlazak u drugu državu izdao je sudija Osnovnog suda u Nikšiću, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Abazović o incidentu u sudnici: Ubović je pokušao da me isprovocira

Petak, 05.06.2026 | 21:11

Bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović tvrdi da ga je biznismen Ranko Ubović provocirao u podgoričkom Sudu za prekršaje, što je dovelo do ozbiljnog incidenta u kom je umalo došlo do fizičkog obračuna.

UP: Od 20 sati normalizacija saobraćaja na relaciji Podgorica–Cetinje–Budva i u Tivtu

Petak, 05.06.2026 | 20:35

Saobraćaj na putnom pravcu Podgorica – Cetinje – Budva, kao i na području Opštine Tivat, biti u potpunosti normalizovan i otvoren za nesmetano odvijanje danas, danas. 5. juna, nakon 20.00 sati, saopšteno je iz Uprave policije.

Težak incident u sudnici: Umalo tuča Dritana Abazovića i Ranka Ubovića

Petak, 05.06.2026 | 18:13

Prema prvim podacima, Ubović je navodno glavom krenuo na Abazovića, a potom ga je bivši premnijer odgurnuo.

Opština Bar: Šetalište kralja Nikole zona namijenjena isključivo pješacima

Petak, 05.06.2026 | 21:56

U cilju povećanja bezbjednosti svih građana i turista, očuvanja nesmetanog kretanja pješaka i sprečavanja saobraćajnih nezgoda, zabranjuje se kretanje biciklima i vozilima na motorni i električni pogon na Šetalištu kralja Nikole u Baru, koje se proglašava pješačkom zonom, saopštili su iz Opštine Bar.

Abazović o incidentu u sudnici: Ubović je pokušao da me isprovocira

Petak, 05.06.2026 | 21:11

Bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović tvrdi da ga je biznismen Ranko Ubović provocirao u podgoričkom Sudu za prekršaje, što je dovelo do ozbiljnog incidenta u kom je umalo došlo do fizičkog obračuna.

Skaloni ogolio istinu: Nijednu odluku ne donosim bez Mesija

Petak, 05.06.2026 | 21:33

Argentina je godinama navikla da se mnogo toga vrti oko Lionela Mesija, a sada je selektor Lionel Skaloni otvoreno priznao da kapiten ima važnu riječ i kada su u pitanju odluke van terena.  

UP: Od 20 sati normalizacija saobraćaja na relaciji Podgorica–Cetinje–Budva i u Tivtu

Petak, 05.06.2026 | 20:35

Saobraćaj na putnom pravcu Podgorica – Cetinje – Budva, kao i na području Opštine Tivat, biti u potpunosti normalizovan i otvoren za nesmetano odvijanje danas, danas. 5. juna, nakon 20.00 sati, saopšteno je iz Uprave policije.

Vučić: Hiljade građana Crne Gore su mi poželjeli dobrodošlicu

Petak, 05.06.2026 | 19:47

Odnosi između Crne Gore i Srbije, prema današnjoj poruci predsjednika te zemlje Aleksandra Vučića, nijesu narušeni uprkos događajima koji su prethodili Samitu u Tivtu. Vučić je istakao da se u Crnoj Gori uvijek osjeća kao kod kuće.  

U ponedjeljak počinje 55. Festival dramskih amatera Crne Gorecv

Petak, 05.06.2026 | 20:45

Bijelo Polje će od 8. do 13. juna biti domaćin jubilarnog, 55. Festivala dramskih amatera Crne Gore. Organizator ove pozorišne svetkovine je JU Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo’’ Bijelo Polje, pod pokroviteljstvom Opštine Bijelo Polje i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.

Agasi: Siner nema izgovor za onakvu eliminaciju

Petak, 05.06.2026 | 21:44

Bivši američki teniser Andre Agasi rekao je da je iznenađen načinom na koji je Janik Siner eliminisan sa Rolan Garosa.  

Težak incident u sudnici: Umalo tuča Dritana Abazovića i Ranka Ubovića

Petak, 05.06.2026 | 18:13

Prema prvim podacima, Ubović je navodno glavom krenuo na Abazovića, a potom ga je bivši premnijer odgurnuo.

Fon der Lajen: Crna Gora napravila impresivne reforme; Košta: Pristupanje Zapadnog Balkana naš prioritet

Petak, 05.06.2026 | 17:42

Nakon današnjeg Samita EU- Zapadni Balkan održanog u Tivtu poručeno je da je Crna Gora napravila impresivne reforme, kao i da je prioritet EU da joj pristupe države Zapadnog Balkana. Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, naveo je na konferenciji za novinare održanoj nakon Samita, zajedno sa predsjednikom Evropskog savjeta Antonijom Koštom i predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, da Crna Gora zbližava Evropu danas i da je to moćna poruka.

Stanišić: Mecola u Skupštini i Samit EU–Zapadni Balkan potvrđuju da Crna Gora mora iskoristiti evropski trenutak

Petak, 05.06.2026 | 17:22

Samit Evropska unija–Zapadni Balkan kao i snažne poruke koje je predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola uputila iz Skupštine Crne Gore predstavljaju važan politički trenutak za Crnu Goru, region i evropsku perspektivu naše države, saopštio je generalni sekretar Skupštine Crne Gore Boban Stanišić.

Putin: Kraj ere ekonomske dominacije Zapada, BRIKS glavni pokretač svjetske ekonomije

Petak, 05.06.2026 | 19:57

Predsjednik Rusije obraća se na plenarnoj sjednici Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu. On će iznijeti svoju viziju toga u kom pravcu treba da ide Rusija i sa kojim izazovima se suočava. Kako je ranije rekao portparol Kremlja Dmitrij Peskov, glavni dio Putinovog izlaganja, naravno, biće posvećen ekonomiji – ekonomskim pitanjima i problemima, kako u Rusiji, tako i na međunarodnom nivou, ali će pažnja biti posvećena i političkim pitanjima.