Ponedjeljak, 27.05.2024 | 08:33
IZVOR: RTCG

Upozorenje stručnjaka: Prvaci sa SVE LOŠIJIM motoričkim sposobnostima

Stručnjaci upozoravaju da djeca, prilikom upisa u prvi razred iz godine u godinu pokazuju sve lošije motoričke sposobnosti na testiranjima. Gojazost, slabiji vid i govor te loše držanje tijela samo su neki od poremećaja s kojim se djeca susrijeću. Razlog je što su najmlađi sve više pored ekrana, a sve manje napolju.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Dječija graja na igralištima nakon vrtića i škole sve je tiša. Novije generacije manje se kreću, a slobodno vrijeme uglavnom provode ispred ekrana. Zbog toga iz godine u godinu pokazuju sve lošije motoričke sposobnosti na testiranjima prilikom upisa u prvi razred.

"Loše držanje djece, kifotično držanje, čak imaju toliko asimetrije i jedan manji broj djece ima i skoliozu što je u prošlom periodu bilo nezamislivo, poremećaj u ishrani djece, pogotovo gojaznost", kazala je pedijatrica Rajka Pajović.

Osim nepravilne ishrane i lošeg držanja, veliki broj djece ima ravna stopala, a pedijatri ih često upućuju i na oftalmološke preglede.

"Ima dosta djece koja se poslije oftalmologa vrate s naočarima. Znači da djeca u zadnjem periodu mnogo više koriste mobilne telefone, crtane filmove, taj problem imamo i s govorom. Imamo djecu koja ne govore maternji nego engleski", dodala je Pajović.

Sve to ukazuje da se djeca u ranom uzrastu ne razvijaju pravilno, kaže struka. Uzrok je što je dječija radoznalost s istraživanja svijeta kroz igru i pokret prešla na pasivno posmatranje multimedijalnog sadržaja.

"Zamijenili su sjedećim igrama da bi djeca bila mirna da bi roditelji mogli da obave poslove kod kuće. Zamijenili su interesovanjima koja nijesu vezana za aktivnost više su pasivni", kazala je pedagoškinja Lidija Mirković.

A loše navike teško je mijenjati. Ipak, stručnjaci savjetuju da djeca sličnog uzrasta treba što više da se druže i vrijeme provode napolju.

"Onda imate djecu koja su razigrana, koja trče, traže, smišljaju, koja su kreativna, koja komuniciraju, dogovaraju se čije su igračke i kako će ih podijeliti. Djeca trebaju nekontrolisane uslove, izazovne uslove, koja ih vode ka tome da potrče, preskoče, snađu se, provuku, vide kako nešto funckioniše", kazala je Mirković.

"Možda se roditelji zaštitnički postavljaju prema djetetu, nigdje da se popne, da padne. Mora da se samo popne i padne mora sve to samo da nauči", kazala je Pajović.

Zato, napominju, roditelji moraju da puste djecu da se što više kreću kako bi se pravilno razvijala.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vladislav Dajković: Mandić se nije oglasio povodom moje suspenzije, a mnogo sam puta bio na ulici zbog njega

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:23

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović donio je 12.januara odluku o pokretanju disciplinskog postupka i rješenje o suspenziji do okončanja tog postupka protiv Dajkovića, koji je i rukovodilac Službe za građane, zbog sumnje da je počinio težu povredu službene dužnosti

Asanović napustio emisiju NAČISTO, prethodno kazao: Radunović postupio nezakonito, Bojovići bili u četiri partije

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:28

Odbornici Demokrata nijesu postupili pošteno ni ljudski, poručuje predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović.

Skupština opštine Zeta odlukom zabranila gradnju postrojenja u Botunu

Četvrtak, 22.01.2026 | 14:49

Skupština opštine Zeta usvojila je odluku o zabrani realizacije projekta izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u Botunu.

Vlada: Uništeno gotovo 140.000 paketa cigareta oduzetih iz Slobodne zone Luke Bar

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:18

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju o uništenju duvanskih proizvoda nakon razgraničenja šta su dokazni materijali u sudskim postupcima, a šta oni obuhvaćeni upravnim postupcima.

Spalević odgovorio navijačima: Kome to smeta jaka i zdrava Budućnost?

Četvrtak, 22.01.2026 | 17:21

"Još skandaloznije su činjenice koje javnost i svi navijači trebaju da znaju, da su se NVU Varvari, njima nekoliko koji su upravljali novcem, samo iz budžeta FK Budućnost, po evidenciji iz analitičkih kartica, 34 puta uplaćivana finansijska sredstva kao pomoć i podrška", naveo je predsjednik podgoričkog kluba

Kalezić: DNP sam napustio zbog loše komunikacije sa partijom

Petak, 23.01.2026 | 14:12

Napustio sam partiju uglavnom zbog, loše komunikacije između vrha partije i mene, odnosno nas ovdje iz opštinskog odbora, rekao je Goran Kalezić, odbornik DNP-a u SO Danilovgrad.

Knežević: Vučić i niko iz Srbije ne učestvuje u protestima Botunjana, pozivam Mujovića na poligraf

Petak, 23.01.2026 | 14:07

Odgovorno tvrdim da ni Aleksandar Vučić ni bilo ko u Srbiji ne učestvuje u protestima građana Botuna, spreman sam da odem na poligraf i na bilo kakvo saslušanje. Pozivam Sašu Mujovića da zajednički odemo na poligraf i da utvrdimo ko od nas dvojice laže i da se obavežemo da onaj na koga bude zapištao poligraf podnese ostavku i povuče se iz politike, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević u izjavi za Adria televiziju.

DPS: Hitna pomoć u Herceg Novom bez ljekara, uporno izostaje ozbiljna i odgovorna reakcija vlasti na ključne probleme u gradu

Petak, 23.01.2026 | 14:00

Da je Herceg Novi grad kulture, sporta i zdravstvenog turizma, to smo znali, ali da je Herceg Novi grad apsurda – to smo, zahvaljujući aktuelnoj vlasti, naučili. Ovo je grad bez skenera, grad u kojem se pijaca nakon 70 godina izmješta u korist betonizacije i nekoliko apartmana, grad u kojem lokalna vlast ne sprovodi sopstvene zaključke, navodi Opštinski odbor DPS Herceg Novi.

U ponedjeljak blokada teretnog saobraćaja na granicama: Moguće nestašice goriva i hrane

Petak, 23.01.2026 | 13:46

Tokom najavljenog protesta prevoznika, koji će biti održan 26. januara u podne u blizini svih graničnih prelaza na kojima se odvija robni transport, saobraćaće isključivo vozila koja prevoze ljekove, eksplozivne materije i žive životinje, saopštio je predstavnik Udruženja međunarodnih prevoznika tereta Crne Gore Đorđije Lješnjak.

Krstović: Kreće sanacija bazena crvenog mulja, najvećeg ekološkog i zdravstvenog problema u Zeti

Petak, 23.01.2026 | 13:36

Predsjednik OO Demokrate Zeta i odbornik u SO Zeta Luka Krstović rekao je da će sanacija bazena crvenog mulja biti javni interes.

Zadržavanje osumnjičenom za krađu novčanika u Danilovgradu

Petak, 23.01.2026 | 13:09

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje u trajanju do 72 sata lica I.Đ., zbog osnova sumnje da je izvršio krivično djelo krađa, saopšteno je iz ODT-a.

Dragićević opovrgao tvrdnje Asanovića: U Nišu se u sklopu PPOV gradi regionalna spalionica

Petak, 23.01.2026 | 12:42

UNišu se, u sklopu postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, gradi regionalna spalionica.

Asanović: Očekujemo poziv od premijera na razgovore i moratorijum na radove do donošenja nove odluke

Petak, 23.01.2026 | 12:36

Ispred zgrade Skupštine Glavnog grada okupili su se mještani Zete koji se protive izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu.

Tramp: Velika flota SAD se kreće ka Iranu, posmatramo ih vrlo pažljivo

Petak, 23.01.2026 | 12:29

Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da „velika flota“ pomorskih snaga SAD kreće prema Iranu i da Vašington „pažljivo posmatra“ tu zemlju.

Transfer bomba u Podgorici: Đurđina Jauković najzvučnije pojačanje „plavih“,

Petak, 23.01.2026 | 12:21

Kapitenka crnogorske reprezentacije vraća se u Podgoricu nakon šest godina. Popularna Đina je potpisala trogodišnji ugovor sa “plavima”, a u redove podgoričkog kluba stiže iz ĆSM Bukurešta, za koji će nastupati do kraja aktuelne sezone.