Ponedjeljak, 27.05.2024 | 08:44
IZVOR: PR Centar

Za sto dana građani poslali 463 PRIJAVE putem aplikacije "Zabranjeno pušenje"

Crnogorski građani su, putem aplikacije „Zabranjeno pušenje“ od 22. decembra prošle godine do kraja marta ove godine, poslali 463 prijave od kojih se najveći broj odnosi na kršenje Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda u ugostiteljskim objektima, saopšteno je iz Centra za monitoring i istraživanje (CeMI).




Foto: PR Centar

Iz te organizacije su podsjetili da su sa Juventasom, u okviru pilot projekta „Zabranjeno pušenje“, razvili digitalnu aplikaciju „Zabranjeno pušenje“ i veb servis za prijavljivanje kršenja zabrane upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenim prostorima.

„U periodu od svega 100 dana (22. decembra 2023. do kraja marta 2024. godine) korišćenjem aplikacije registrovane su 463 prijave građana. Najveći broj prijava bio je vezan za ugostiteljske objekte, ali manji broj se odnosio i na nepoštovanje zabrane pušenja od strane zaposlenih u državnim organima i organima lokalne samouprave“, kaže se u saopštenju.

Ukazali su da analiza prijava otkriva poražavajuće podatke o nepoštovanju Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda.

„Razlozi za ovakvo stanje su vanredno niske novčane kazne i krajnje neefikasan sistem inspekcijskog nadzora. Od svih primljenih prijava, Uprava je do kraja marta zvanično odgovorila na manje od sedam odsto prijava (32 prijave), sa prosječnim vremenom od osam dana za sprovođenje inspekcije nakon primljene prijave“, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, iako su neki ugostiteljski objekti više puta prijavljivani, iz Uprave za inspekcijske poslove nije bilo povratne informacije o izvršenom nadzoru.

„S druge strane, građani su u svojim prijavama ukazivali na to da pojedini vlasnici objekata, nakon plaćanja kazne, ne očekuju ponovni nadzor i smatraju da više ne moraju poštovati zakonske propise o zabrani pušenja“, naveli su iz CeMI-ja.

Ukazali su da su analizom ustanovili da ovakvo inovativno rješenje koje podrazumijeva korišćenje digitalnog potencijala donosi višestruke benefite.

„Naime, tokom perioda od samo 100 dana korišćenja aplikacije stvoren je i fiskalni potencijal u iznosu od 180.730 EUR. Riječ je značajnim sredstvima koja bi se mogla iskoristiti za finansiranje programa prevencije i jačanja svijesti o štetnosti upotrebe duvana i nikotinskih proizvoda, čime bi se dugoročno pozitivno uticalo na javno zdravlje i smanjili troškovi zdravstvenog sistema“, kazali su iz CeMI-ja.

Šefica SZO u Crnoj Gori. dr sci med Mina Brajović poručila je da je kontrola sprovođenja propisa o zabrani upotrebe duvanskih proizvoda slaba karika u sistemu odgovora na epidemiju pušenja u Crnoj Gori

„Svi raspoloživi podaci ukazuju na dugogodišnji „hronični problem“ u smislu nedovoljnog broja inspektora. Za „stari“ problem upotrebe duvana, treba insistirati na inovativnom pristupu, koristiti potencijal digitalnih tehnologija i osnažiti partnerstvo sa nevladinim sektorom“, istakla je Brajović.

Ona je dodala da bi trebalo razmotriti i proširivanje nadležnosti komunalne policije, što bi dalo snažan vjetar u jedra kolektivnim naporima za život bez dima i toksičnog efekta novih duvanskih i nikotinskih proizvoda.

Projekat je finansijski podržala Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) - Sekretarijat Okvirne konvencije za kontrolu upotrebe duvana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Malo studenata završi fakultet u roku, dugo se studira, prosječna ocjena blizu osam

Srijeda, 01.04.2026 | 15:37

Analizom kadrovske strukture akademskog osoblja može se uočiti izražena starosna neravnoteža kod nastavnika, gdje najveći dio kadra čine zaposleni stariji od 50 godina (77,58 odsto). Ovakva struktura ukazuje na potrebu planskog podmlađivanja nastavnog kadra u narednom periodu, kako bi se osigurala dugoročna održivost nastavnog procesa, navedeno je u mišljenju Odbora za upravljanje sistemom kvaliteta koji funkcioniše u okviru Centra za unapređenje kvaliteta, dijela organizacione strukture Rektorata Univerziteta Crne Gore

VJT: Uhapšen zbog prijetnji Vučiću i Jevrejima

Srijeda, 01.04.2026 | 15:22

Pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su M.V. (35) zbog sumnje da je na protestu u utorak u Beogradu izvršio krivična djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti na štetu jevrejske zajednice i ugrožavanje sigurnosti na štetu predsjednika Srbije, saopštilo je danas Više javno tužilaštvo u Beogradu.  

Knežević: Ne postoji dokaz koji bi potvrdio da sam ja Miloviću saopštio da se prema njemu sprovode mjere

Srijeda, 01.04.2026 | 15:09

Pred podgoričkim Višim sudom danas je nastavljeno suđenje nekadašnjem predsjedniku opštine Budva Milu Božoviću, službeniku policije Ljubu Miloviću i Petru Lazoviću i ostalim članova grupe optužene za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.     

Aerodrom Podgorica: Kod putnika pronađeno devet flaša skupocjenog alkohola, kažnjen sa 500 eura

Srijeda, 01.04.2026 | 14:41

Službenici Uprave carina, juče su, tokom sprovođenja redovnih aktivnosti usmjerenih na suzbijanje krijumčarenja i drugih oblika nezakonitih aktivnosti, otkrili i sankcionisali carinski prekršaj prilikom kontrole putnika i robe.  

Apelacioni sud: Nije nestao ključ od kancelarije u kojoj je predmet Vesne Medenice

Srijeda, 01.04.2026 | 13:46

Sudije Apelacionog suda Crne Gore demantovale su navode iznesene u pojedinim medijima da je ukraden ključ od kancelarije u sudu, u kojoj se nalazi predmet koji se odnosi na određivanje pritvora Vesni Medenici.

U toku hapšenja u Podgorici i Zeti: Akcija SDT-a i SPO, na meti više osoba

Srijeda, 01.04.2026 | 09:12

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalno policijsko odjeljenje sprovodi hitne dokazne radnje i hapšenja više osoba u Podgorici i Zeti, zbog osnovane sumnje da su učinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Katić: Maliciozne političke i medijske manipulacije povodom 21. maja

Utorak, 31.03.2026 | 16:47

Opština Herceg Novi zvanično nema u planu organizaciju svečanosti povodom 21. maja, ali to ne znači da sputava ili zabranjuje bilo kojoj instituciji ili pojedincu da, u skladu sa zakonom, organizuje proslavu, kazao je za RTHN predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić, dodajući da su im javni prostor i objekti na raspolaganju. Smatra da potenciranje ove teme ima samo jedan cilj – produbiti podjele naroda Crne Gore.

Klub poslanika DPS: Dokazali smo da je Spajić ponovo slagao javnost

Utorak, 31.03.2026 | 17:04

Dokazali smo da je premijer Milojko Spajić ponovo slagao javnost, saopštili su iz Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS).  

Krompir salata na mediteranski način

Utorak, 31.03.2026 | 18:00

Kremasti preliv od grčkog jogurta, maslinovog ulja i bijelog luka daje pun ukus bez težine, dok svježe povrće i začini unose dodatnu svježinu u svaki zalogaj.

Panika investitora na Bliskom istoku: Iz Emirata je zbog rata u Iranu "isparilo" čak 120 milijardi dolara

Utorak, 31.03.2026 | 18:12

Rat u Iranu izazvao je snažan finansijski šok u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), izbrisavši oko 120 milijardi dolara s berzi u Dubaiju i Abu Dhabiju u samo nekoliko sedmica. Haos s letovima i panika investitora ozbiljno testiraju ambicije ove zaljevske zemlje kao globalnog finansijskog čvorišta.

Trenutna situacija na tržištu naftnih derivata u Crnoj Gori stabilna, goriva ima dovoljno

Srijeda, 01.04.2026 | 15:48

Trenutna situacija na tržištu naftnih derivata u Crnoj Gori stabilna je i goriva ima dovoljno, uz zaključak sa sjednice Savjeta za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima da nema indikacija poremećaja u snabdijevanju, saopštili su iz Ministartsva energetike i rudarstva.

Malo studenata završi fakultet u roku, dugo se studira, prosječna ocjena blizu osam

Srijeda, 01.04.2026 | 15:37

Analizom kadrovske strukture akademskog osoblja može se uočiti izražena starosna neravnoteža kod nastavnika, gdje najveći dio kadra čine zaposleni stariji od 50 godina (77,58 odsto). Ovakva struktura ukazuje na potrebu planskog podmlađivanja nastavnog kadra u narednom periodu, kako bi se osigurala dugoročna održivost nastavnog procesa, navedeno je u mišljenju Odbora za upravljanje sistemom kvaliteta koji funkcioniše u okviru Centra za unapređenje kvaliteta, dijela organizacione strukture Rektorata Univerziteta Crne Gore

Milatović i Mickoski: Snažnija ekonomska saradnja i povezivanje prioritet odnosa dvije države

Srijeda, 01.04.2026 | 16:00

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se u Skoplju sa predsjednikom Vlade Hristijanom Mickoskim, u okviru zvanične posjete Sjevernoj Makedoniji.  

VJT: Uhapšen zbog prijetnji Vučiću i Jevrejima

Srijeda, 01.04.2026 | 15:22

Pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su M.V. (35) zbog sumnje da je na protestu u utorak u Beogradu izvršio krivična djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti na štetu jevrejske zajednice i ugrožavanje sigurnosti na štetu predsjednika Srbije, saopštilo je danas Više javno tužilaštvo u Beogradu.  

Mandić sa Meken: Skupština Crne Gore može mnogo toga da nauči od britanskog parlamenta

Srijeda, 01.04.2026 | 15:16

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se danas sa britanskom ambasadorkom u Crnoj Gori Don Meken.   

Knežević: Ne postoji dokaz koji bi potvrdio da sam ja Miloviću saopštio da se prema njemu sprovode mjere

Srijeda, 01.04.2026 | 15:09

Pred podgoričkim Višim sudom danas je nastavljeno suđenje nekadašnjem predsjedniku opštine Budva Milu Božoviću, službeniku policije Ljubu Miloviću i Petru Lazoviću i ostalim članova grupe optužene za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.     

Nikolić: Filip Ivanović želi da preuzme PES, Spajiću smjestio spin oko sporazuma

Srijeda, 01.04.2026 | 14:56

Javna je tajna da u PES-u postoji snažna struja koju predvodi Filip Ivanović, koja se bori da preuzme stranku iz ruku Spajića, kazao je šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić.   

Izložba “Fotografije našeg zajedništva” u KIC-u: Umjetnost kao most među ljudima

Srijeda, 01.04.2026 | 14:56

U KIC Budo Tomović u Podgorici, 6. aprila sa početkom u 20 časova, biće otvorena izložba slika i fotografija pod nazivom „Fotografije našeg zajedništva“, koja se realizuje u okviru istoimenog projekta podržanog od Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

Konatar: Kriza je tu, a oni prave tabele, umjesto da pripremaju mjere

Srijeda, 01.04.2026 | 14:53

Vlada Crne Gore i poslanici većine prave tabele i poručuju građanima kako je sve ok i kako je gorivo najjeftine u Crnoj Gori - umjesto da pripremaju mjere kako da ublaže ili zaustave neminovan rast cijena roba i usluga, ocijenio je poslanik URA-e Miloš Konatar.    

Aerodrom Podgorica: Kod putnika pronađeno devet flaša skupocjenog alkohola, kažnjen sa 500 eura

Srijeda, 01.04.2026 | 14:41

Službenici Uprave carina, juče su, tokom sprovođenja redovnih aktivnosti usmjerenih na suzbijanje krijumčarenja i drugih oblika nezakonitih aktivnosti, otkrili i sankcionisali carinski prekršaj prilikom kontrole putnika i robe.