Ponedjeljak, 27.05.2024 | 08:52
IZVOR: RTCG

"Specijalni sud mora imati najmanje sedam sudnica"

Bez specijalnog suda nezamisliva je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, i trebalo bi ga formirati u što kraćem vremenskom roku, poručuje advokat Zdravko Begović, prenosi RTCG.




Foto: Ilustracija, Pixabay

On je rekao da je formiranje tog suda odlična ideja, koja je stvarno i nužna.

“Međutim moramo to uraditi na kvalitetan način da kasnije ne bismo imali ozbiljne probleme. Dakle, to moramo uraditi na jedan vrlo studiozan, odgovoran i ozbiljan način, a ne da bilo što improvizujemo kao što je sada slučaj u specijalnom odeljenju Višeg suda gdje imamo samo šest sudija, a stotine predmeta”, rekao je Begović.

I advokat Lazar Aković pozdravlja ideju osnivanja specijalnog suda. Kaže da je riječ o veoma dobrom rešenju.

“Formiranje specijalnog suda uticaće na efikasniji rad na predmetima organizovanog kriminala. Neophodno je da se obezbijede i sudnice kako bi sudije mogle nesmetano da zakazuju suđenja jer sada postojeće sudnice u ozbiljnoj mjeri usporavaju rad sudija i na taj način u ozbiljnoj meri je ugroženo pravo okrivljenih da im se sudi u razumnom roku”, rekao je Aković.

Begović navodi da se mora voditi računa o prostornim kapacitetima, te da bi u specijalnom sudu bilo potrebno obezbijediti najmanje sedam ili osam sudnica.

On ukazuje i da je neophodno napraviti valjan pravni okvir za funkcionisanje te institucije kao i kvalitetan odabir kadrova.

“Imamo dosta mladih, ambicioznih, odgovornih i stručnih sudija koji će, naravno, biti posebno nagrađeni i privilegovani prilikom obavljanja tih poslova u specijalnom sudu kada budu izabrani. Dakle, potpuno je logično da njihove plate budu znatno veće od plata sudija u ovim redovnim postupcima, da imaju odličnu infrastrukturu, da imaju veliki broj savjetnika. I naravno, da im se da šansa da imaju jedan normalan broj predmeta sa kojima će biti zaduženi kako bi nesmetano mogli da obavljaju taj svoj sudijski posao”, kazao je Begović.

Aković je govorio o tome da li ima dovoljno stručnih kadrova za rad u specijalnom sudu.

“Što se tiče kadrovske politike, ne sumnjam da će se napraviti adekvatan odabir sudija koji će postupati u predmetima organizovanog kriminala”, rekao je Aković.

Iz Ministarstva pravde saopštili su da će rad na osnivanju specijalnog suda uslediti nakon dobijanja IBARA što se očekuje krajem juna, te da će taj posao trajati nekoliko godina zbog, kako su kazali, razumljivih razloga kompleksnosti i cilja da se postigne što kvalitetnije i efikasnije rešenje.

Napominju da je formiranje specijalnog suda strateški projekat cnogorskog pravosuđa, a da se osnov za uspostavljanje te institucije nalazi u zakonu o sudovima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Penzije rastu samo 0,38 odsto

Subota, 31.01.2026 | 10:21

Minimalne penzije od 450 eura biće uvećane za oko 1,7 eura, a prosječne penzije od 553,5 eura za oko dva eura.

Nadal bira Alkarasa kao favorita, ali upozorava zemljaka: Novak je Novak

Subota, 31.01.2026 | 11:57

Finale Australijan opena donosi sudar generacija, a jedan od najvećih koji su ikada stali na teniski teren jasno vidi gdje je težište. Rafael Nadal ne krije poštovanje prema starom rivalu Novaku Đokoviću, ali pred nedjeljni meč u Melburnu prednost daje svom sunarodniku Karlosu Alkarasu.

Hrvatska “spustila rampu” svešteniku Backoviću, zabranjen mu ulazak u zemlju

Subota, 31.01.2026 | 13:10

Tivatski paroh Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, Mijajlo Backović proglašen je nepoželjnim od strane Hrvatske i njemu je zabranjen ulazak u tu zemlju, saznaje nezvanično Pobjeda.

Policija podnijela krivičnu protiv Pajković: Sumnja se da je s Vukšićevog telefona slala uvredljive poruke

Subota, 31.01.2026 | 19:29

Podgorička policija podnijela je krivičnu prijavu protiv Mirjane Pajković zbog prinude. Ona se sumnjiči da je izvršila krivično djelo prinuda na račun Dejana Vukšića.

Abazović: Bjekstvo Medenice je odgovornost policije, vlast urušila ugled institucija

Subota, 31.01.2026 | 10:43

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da je bjekstvo osuđenog vođe organizovane kriminalne grupe Miloša Medenice ogroman bezbjednosni propust jer se radi o dugo očekivanoj presudi za organizovani kriminal, navodeći da vjeruje kako ono nije bilo moguće bez pomagača.

Lepa Brena otkrila kako je sačuvala novac tokom karijere

Nedjelja, 01.02.2026 | 10:02

Poznato je da pjevači često dobro zarađuju, ali ne znaju svi kako pametno uštedjeti i uložiti novac.

Berane: Uhapšen osumnjičeni da je ukrao kutiju sa novcem za liječenje djeteta

Nedjelja, 01.02.2026 | 09:48

Beranska policija je uhapsila i podnijela krivičnu prijavu protiv J.P. koji se sumnjiči za djelo teška krađa, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Preminula unuka Snupa Doga

Nedjelja, 01.02.2026 | 09:41

Reperova ćerka je podijelila dirljive uspomene sa bebom koja je rođena tri mjeseca ranije.

EP za rukometaše: Danska i Njemačka za zlato, sude Crnogorci

Nedjelja, 01.02.2026 | 09:28

Sve je spremno za rukometni spektakl - Evropa će dobiti novog šampiona u Herningu, gdje će snage odmjeriti Danska i Njemačka u velikom finalu Evropskog prvenstva.

Osumnjičeni za požar koji je odnio 17 života u Domu penzionera u Tuzli, pušteni iz pritvora

Nedjelja, 01.02.2026 | 09:18

Bivši direktor Doma penzionera u Tuzli Mirsad Bakalović i njegova saradnica Zinaida Razić Halilović su 31. januara pušteni iz pritvora.

Stručnjaci savjetuju: Pravilo 60/60 za bezbjedno korišćenje slušalica

Nedjelja, 01.02.2026 | 09:07

Slušalice su postale neizostavan deo svakodnevice, bilo da ih koristimo za slušanje muzike u teretani, podkasta u šetnji ili za opuštanje kod kuće.

Tramp zaprijetio Kanadi: Ako postignu dogovor, Kina će je preuzeti

Nedjelja, 01.02.2026 | 08:49

Američki predsjednik Donald Tramp sinoć je rekao da će Sjedinjene Države značajno odgovoriti ako Kanada nastavi sa trgovinskim sporazumom koji je ispregovarala s Kinom.

Skočila prodaja naočara za sunce koje nosi francuski predsjednik

Subota, 31.01.2026 | 21:29

Od kada se francuski predsjednik Emmanuel Makron pojavio u javnosti sa naočarima za sunce, skočila je prodaja tih naočara i čak se nalaze na spisku onlajn prodavnice Jelisejske palate, prenijeli su francuski mediji.

Šušić: Potpuno neracionalno i suprotno cilju bilo bi napuštanje vlasti

Subota, 31.01.2026 | 21:11

Bilo bi potpuno neracionalno i suprotno cilju da u ovom trenutku napuštamo vlast, izazivamo nestabilnost i otvaramo prostor za političke protivnike, kazao je u Dnevniku - RTV Podgorica funkcioner i odbornik NSD u Skupštini Glavnog grada, Mitar Šušić.

Vremenska prognoza - NEDJELJA donosi OVE temperature

Subota, 31.01.2026 | 21:51

Pročitajte vremensku prognozu za nedjelju.