Ponedjeljak, 27.05.2024 | 10:01
IZVOR: kolektiv.me

Premijera predstave „Probali smo, gledajte” 29. maja u KIC-u

Nova predstava Dodestove radionice glume „Probali smo, gledajte” premijerno će biti izvedena u srijedu, 29. maja, u sali Dodest, od 20 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Predstavu je prema motivima bajke „Crvenkapa“ (braća Grim) režirao glumac Sejfo Seferović, a u predstavi igraju: Monika Paljaj, Elena Bjelanović, Maša Pejović, Matija Đukić, Hana Ahmetović i Staša Bjelanović. 

„Dodestova radionica glume“ u kontinuitetu istražuje i ispituje teatarske granice zahvaljujući prije svega mladim i radoznalim entuzijastima koje stručno i temeljno iz godine u godinu, iz decenije u deceniju vodi glumac Gradskog pozorišta iz Podgorice, ali i stari član čuvenog DODEST-a, Sejfo Seferović. Kao što smo navikli i ove godine „Dodestovci“ su hrabro ušli u istraživanje bajke „Crvenkapa“, i pomjerili granice čitanja, pa ćemo na sceni vidjeti postmodernu predstavu ili savremenu adaptaciju onoga što je moglo biti, a ne šta je bilo u bajci, da parafraziramo oca drame Aristotela. No, to nije adaptacija adaptacije i populizma radi, već izuzetno kreativni proces pisanja i režije, koji se hvataju u koštac sa delikvencijom i izazovima novog doba, koji su zamke za mlade ljude. Tako ćemo na sceni vidjeti jednu savremenu dramu koja će postaviti pitanja, ali i odgovoriti kuda ovaj „mladi svijet“ ide i gdje može da završi. Naravno, alternative postoje, no ova pozorišna trupa se ne bavi tim, već uzrocima i posljedicama, koji nikada, ni u jednoj eri nijesu jednostavni za odrastanje jednog čovjeka, a pogotovo u društvima tranzicije i postranzicije čija su djeca naši likovi i antijunaci. 

Ulaz je slobodan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Izložba „Fotografije našeg zajedništva“ otvorena u KIC-u „Budo Tomović“

Srijeda, 08.04.2026 | 11:46

U holu KIC-a „Budo Tomović“ u Podgorici, 6. aprila 2026. godine u 20 časova, otvorena je izložba „Fotografije našeg zajedništva“, realizovana u okviru istoimenog projekta koji je podržao Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

MSUCG: Izložba Sindi Šerman u Dvorcu Petrovića

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 11:02

U Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore 9. aprila u 19 časova, u Dvorcu Petrovića, biće održano otvaranje izložbe Sindi Šerman "Untitled: Critical Act".

CNP: Nakon ovacija u Velesu, „Naličje“ večeras u Skoplju

Subota, 04.04.2026 | 20:36

Predstava „Naličje“, autorski projekat reditelja Borisa Liješevića, nastavlja uspješan festivalski život i regionalna gostovanja. Reakcija publike, dugi aplauzi i stajaće ovacije, nakon sinoćnjeg izvođenja u Pozorištu „Jordan H.K – Džinot“ u Velesu, u okviru takmičarske selekcije Teatarskog festivala „5RE“, potvrdila je univerzalnost i aktuelnost tema kojima se „Naličje“ bavi, specifičnim pozorišnim jezikom i upečatljivom glumačkom igrom.

Izložba “Fotografije našeg zajedništva” u KIC-u: Umjetnost kao most među ljudima

Srijeda, 01.04.2026 | 14:56

U KIC Budo Tomović u Podgorici, 6. aprila sa početkom u 20 časova, biće otvorena izložba slika i fotografija pod nazivom „Fotografije našeg zajedništva“, koja se realizuje u okviru istoimenog projekta podržanog od Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

Vujović: Kreativna Evropa otvara nove prilike za sektor kulture u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:45

Projekti saradnje u okviru programa Kreativna Evropa predstavljaju jednu od najvažnijih platformi za umrežavanje, razmjenu znanja i jačanje kapaciteta u oblasti kulture, što potvrđuje i kontinuirani rast broja aplikacija koje dolaze iz crnogorskih institucija i organizacija, kao i sve veće interesovanje za učešće u ovom programu.

Mladi ekolozi sadili drveće u Nikšiću: Zajedništvom do zdravije životne sredine

Četvrtak, 09.04.2026 | 15:30

Društvo mladih ekologa Nikšić uspješno je realizovalo završnu aktivnost projekta „Mladi Eko Poaro – MEP4“, kroz akciju sadnje stabala lipe, breze i javora u parku u kvartu kod bolnice.

Tivat dobija novi sportski teren i dječije igralište na Ostrvu Cvijeća

Četvrtak, 09.04.2026 | 15:38

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore 20. marta 2026. godine  zaključilo je ugovor o izradi projektne dokumentacije i izvođenju radova na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Ostrvu Cvijeća.  

U Baru zabranjeno pranje terasa koje prljaju ulice, kazne i do 10.000 eura

Četvrtak, 09.04.2026 | 15:27

Pranje terasa u stambeno-poslovnim zgradama je zabranjeno na način da voda i nečistoće padaju po javnim površinama – trotoarima, ulicama, piše Primorski portal.

Darmanović: I takvi kakvi smo – idealan smo kandidat za EU i u vremenu krize

Četvrtak, 09.04.2026 | 15:18

U slučaju produbljavanja globalne krize, posebno u sferi ekonomije, ona će najviše pogoditi Evropu, a to može potencijalno uticati i na proces proširenja Evropske unije, ocijenio je u Drugačijoj radio vezi Antene M univerzitetski profesor i diplomata Srđan Darmanović, koji je ipak optimista u pogledu pozicije Crne Gore.

Mirjana Popović podnijela ostavku na sudijsku funkciju

Četvrtak, 09.04.2026 | 15:16

Mirjana Popović podnijela je ostavku na sudijsku funkciju.

Ministarstvo odbrane: Poruka opozicije da pripadnici Vojske odbijaju naređenja ili prave opstrukcije opasna

Četvrtak, 09.04.2026 | 15:02

Ministarstvo odbrane pozvalo je sve političke aktere da se uzdrže od izjava koje mogu narušiti povjerenje u institucije sistema i profesionalni integritet pripadnika Vojske. Kako ističu, juče je u Skupštini Crne Gore izrečen veliki broj neistina i polu istina, a posebno je opasna poruka da će svi koji krše naređenja i rade po političkoj agendi bivšeg režima, a današnje opozicije biti nagrađeni kada se promijeni vlast.

Evropski savez: Tivat plaća sopstvenu prevaru, kako je povratak predsjednika u komisiju “istopio” 40 miliona eura tivatskog novca

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:53

Evropski savez Tivat osjeća dužnost da javnosti predstavi surovu istinu o koncesiji aerodroma, koju lokalna vlast, predvođena predsjednikom opštine, uporno pokušava da zamaskira ispraznim obećanjima, saopštili su iz Evropskog saveza.

Mujović: Konkretni projekti mijenjaju lice Zagoriča; Stadion malih sportova nakon dugo vremena u punoj funkciji

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:48

Gradonačelnik prof. dr Saša Mujović, sa saradnicima, obišao je danas završene radove na rekonstrukciji ulica u naselju Zagorič, kao i završetak radova na izgradnji pristupne saobraćajnice ka Stadionu malih sportova.  

Slučaj "Koverta": Viši sud opet oslobodio okrivljene

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:42

Sudija Nenad Vujanović danas je objavio oslobađujuću presudu za sve okrivljene u predmetu "Koverta".

Dva horoskopska znaka uskoro će upoznati osobu koja će im promijeniti život

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:37

Ponekad se najvažniji susreti dogode onda kada ih najmanje očekujemo.