Ponedjeljak, 27.05.2024 | 10:50
IZVOR: rts.rs/BBC

VIDEO: Zlato, srebro, dragulji,... Počinje istraživanje olupine čiji tovar vrijedi 20 MILIJARDI DOLARA

Kolumbijske vlasti započele su istraživanje potonule španske galije „San Hoze“ iz 18. vijeka, koja je na dno mora odnijela zlata, srebra i dragulja u vrijednosti od 20 milijardi dolara.




Foto: X screenshot/Historic Vids

Područje oko galije, takođe nazvane i „svetim gralom olupina“, proglašen je zaštićenim arheološkim lokalitetom.

Galija, koja je otkrivena 2015. godine i o čijem vlasništvu se i dalje vode žustre polemike, nosila je jedan od najvećih tovara plemenitih metala i dragog kamenja koji je ikada prevožen.

Procjenjuje se da blago na „San Hozeu“, potopljenom 1708. godine, vrijedi oko 20 milijardi dolara.

Prva faza projekta istraživanja nazvana je fazom karakterizacije, a tokom nje će se koristiti daljinski senzori koji će stvarati fotografije lokaliteta kako bi se stekla slika o arheološkom materijalu na morskom dnu.

Podvodni roboti će takođe snimati, mjeriti i proučavati područje oko olupine, sa ciljem da se proširi akademsko znanje, saopštio je kolumbijski Institut za antropologiju i istoriju.

Kolumbijski ministar kulture, Huan David Korea opisao je istraživačku ekspediciju „bez presedana“.

Porinut 1698. godine, brod je potonuo u bici kod ostrva Baru južno od Kartahene dok je plovio od Novog svijeta do Španije noseći kralju Filipu Petom blago u kraljevskim kovčezima.

„San Hoze“ i njena pratnja naišli su na britansku flotu blizu Barua, a tokom bitke je došlo do detonacije brodskog skladišta baruta, a u eksploziji je poginulo više od 500 članova posade i galija je potpuno uništena.

Istorijski spisi navode da je brod nosio blago prikupljeno u nekoliko španskih južnoameričkih kolonija, uključujući 100 čeličnih kovčega punih smaragda i miliona zlatnih i srebrnih novčića.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Proslava NOVE GODINE - Kiribati prvi zakoračili u 2026.

Srijeda, 31.12.2025 | 12:37

Širom svijeta dočekuje se Nova godina. Prvi će u 2026. zakoračiti stanovnici pacifičkih država Samoe i Kiribata, a posljednji će Novu godinu dočekati stanovnici Američke Samoe, Havaja i ostrva Hauland.

Najmanji grad u Evropi koji fascinira posjetioce - ima samo 30 stanovnika

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:23

Na sjeveru Istre, na brežuljku okruženom vinogradima, šumama i gotovo zaboravljenom tišinom, smješten je Hum – grad koji s ponosom nosi titulu najmanjeg grada u Evropi.

Ovo su namirnice koje jačaju imunitet bolje od bijelog luka

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 18:35

Bijeli luk je poznat kao namirnica koja jača imunitet, ali ako želite da izbjegnete neugodan zadah, a ojačate mimunitet, možete konzumirati druge namirnice.

Umjesto oltara, sprave za vježbanje: Bivša crkva preuređena u teretanu, pogledajte unutrašnjost

Subota, 27.12.2025 | 21:35

Crkva svetog Josipa u holandskom gradu Arnhemu pre nekoliko godina prenamijenjena je u teretanu Holy Fit, prvi zatvoreni padel centar u toj regiji. Projekat potpisuju preduzetnici Roland Verheij i Dik Mantel, a prostor je opremljen vrhunskom Telju Fitness opremom.

Vulkan Etna ponovo eruptirao

Subota, 27.12.2025 | 16:13

Vulkan Etna na ostrvu Siciliji juče je pokazao nove znake aktivnosti, izbacujući užareni materijal i male količine pepela iz sjeveroistočnog kratera, saopštio je italijanski Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV).

Postignut dogovor sa policijom - Neće biti okupljanja dok traju pregovori

Srijeda, 31.12.2025 | 22:23

Postignut dogovor.

Milatović u novogodišnjoj poruci: „U 2026. godini završavamo posao”

Srijeda, 31.12.2025 | 20:15

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je novogodišnju video poruku građankama i građanima u zemlji i dijaspori:

PRVI DAN januara u znaku hladnog vremena - Pročitajte prognozu

Srijeda, 31.12.2025 | 16:13

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

Šćekić: Moja smjena uslijedila zbog političkih ucjena, pritisaka i straha od izvjesnog uspjeha Pokreta narodnog povjerenja

Srijeda, 31.12.2025 | 15:27

Kao doskorašnji ministar sporta i mladih zahvaljujem se predsjedniku Vlade, Milojku Spajiću i velikom broju  kolega na korektnoj saradnji koja je rezultirala brojnim uspjesima i vidljivim rezultatima u oblasti sporta i unapređenja položaja mladih u Crnoj Gori, saopštio je Dragoslav Šćekić nakon smjene sa pozicije ministra.

MUP - Objavljen javni poziv za zapošljavanje 514 novih policijskih službenika

Srijeda, 31.12.2025 | 14:57

U cilju nastavka reformi i dodatnog osnaživanja policijske službe, danas je raspisan novi javni poziv za zapošljavanje 514 novih policijskih službenika, koji će trajati 20 dana, u periodu od 31. decembra do 20. januara, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Novi repertoar bioskopa Cineplexx Big Fashion

Srijeda, 31.12.2025 | 13:51

Od 2. januara na repertoaru bioskopa Cineplexx Big Fashion naći će se novi filmovi:

Asanović: Rok sjutra do 12 sati da se oslobodi prolaz kroz Botun ili dolazimo sa mehanizacijom

Srijeda, 31.12.2025 | 13:30

Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović kazao je da je do sjutra do 12 sati rok da se oslobodi prolaz kroz Botun...

Šćekić RAZRIJEŠEN sa funkcije ministra

Srijeda, 31.12.2025 | 13:14

Skupština Crne Gore razriješila je Dragoslava Šćekića sa funkcije ministra sporta i mladih.

Nikola Mugoša izabran za sudiju Ustavnog suda

Srijeda, 31.12.2025 | 12:59

Nikola Mugoša izabran za sudiju Ustavnog suda 61 glasom poslanika u Skupštini Crne Gore.

Proslava NOVE GODINE - Kiribati prvi zakoračili u 2026.

Srijeda, 31.12.2025 | 12:37

Širom svijeta dočekuje se Nova godina. Prvi će u 2026. zakoračiti stanovnici pacifičkih država Samoe i Kiribata, a posljednji će Novu godinu dočekati stanovnici Američke Samoe, Havaja i ostrva Hauland.