Subota, 08.06.2024 | 08:09
IZVOR: vijesti.me

NAJAVLJEN video nadzor - Đake će od septembra pratiti na KAMERAMA?

Učenike osnovnih i srednjih škola mogle bi u septembru u dvorištima i holovima škola dočekati kamere.




Foto: Ilustracija, Pixabay

To je juče, tokom sjednice skupštinskog Odbora za za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, najavila ministarka Anđela Jakšić Stojanović.

Predstavnici izvršne vlasti i poslanici juče su razmatrali sve češći problem nasilja u školama.

Jakšić Stojanović je kazala da će video nadzor biti postavljen u skladu sa propisima.

Ministarka je kazala da djeca gledaju neadekvatnu komunikaciju i na televiziji, zbog čega ne čudi što je u njihovim glavama prihvatljivo nepristojno ponašanje.

Izvršna direktorka udruženja Roditelji Kristina Mihailović kazala je da se “od početka nije radilo sa djecom i porodicom, da se čeka da dijete napravi krivično djelo, pa se konstatuje da postoji problem”.

Upozorila je na to da se u medijima ponovo pominju maloljetnici koji su godinama prolazili bez adekvatnih sankcija.

Predsjednik Odbora Nikola Rovčanin kazao je da je ključni problem to što socijalni radnici problem adresiraju na psihologe. Ukazao je na to da sistem nije pružio podršku porodicama, a da veliki broj njih nema novca za privatne tretmane kod stručnih radnika.

Tokom sjednice, predstavnici izvršne vlasti podsjetili su i na to da će Ministarstvo prosvjete, u saradnji sa resorom rada i socijalnog staranja, od septembra pokrenuti pilot projekat uvođenja asistenata za sprečavanju nasilja i vandalizma u školama.

Jakšić Stojanović je još naglasila i da je održala sastanke sa psiholozima i pedagozima, te da se ispostavilo da oni ne mogu da rade na prevenciji nasilja, s obzirom na to da imaju previše administrativnog posla.

Iz Zavoda za školstvo predložili su donošenje vaspitnog plana, koji bi bio zakonska obaveza.

“Po uzoru na najbolje obrazovne sisteme u regionu, odnosno na slovenački sistem”, kazala je Raba Hodžić, direktorka Zavoda za školstvo.

Radoje Novović iz te institucije kazao je da se vaspitna funkcija bolje realizuje u manjim ili u školama u ruralnim područjima.

“Zaključili smo i da učenici ne znaju što je nasilje. Kao nasilje definišu fizičko nasilje, prijetnje i vrijeđanje. Toga je najmanje. U narednom periodu moramo više da radimo na edukaciji i prevenciji”, naglasio je Novović.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopšteno je da Uprava policije nema dovoljno službenika kako bi omogućila više policajaca u blizini škola.

Državni sekretar Petar Koprivica ocijenio je da treba naći i riješiti uzrok nasilja.

Iz Ministarstva pravde su najavili da će vrlo brzo biti uspostavljen najavljeni Registar pedofila, a da taj resor čeka dokumentaciju od sudova.

Predstavnici Vlade, civilnog sektora i poslanici saglasni su da svi u lancu imaju odgovornost - roditelji bi trebalo da više ulažu u vaspitanje djece, škole u kadar, posebno stručni (psihološko-pedagoške službe), koje bi radile sa problematičnim đacima.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Novokomponovani
08.06.2024 16:28

Pa to nije u redu! Gdje je privatnost? Hm

0 0

Cikotić Bošnjačkoj stranci: Držite se Mandića i ne podvaljujte nam

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 08:39

Potpredsjednica SDP i predstavnica Evropskog saveza Amina Cikotić, reagovala je na mreži X povodom izjave poslanice Bošnjačke stranke Kenane Strujić Harbić koja je kazala da Bošnjaci kao matičnu državu gledaju BiH, ali sa njom nemaju komunikaciju ni na mjesečnom nivou, i poručila da se drže Andrije Mandića i da im ne podvaljuju.

Rakočević: Ne vidim spremnost da se uredi birački spisak, vlast profitira od regionalnog izbornog turizma

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 08:11

Upozorenja civilnog sektora, predvođenog Centrom za demokratsku tranziciju, da se Crna Gora opasno približava „tački bez povratka“ kada je riječ o rokovima za završetak izborne reforme, poslanik Demokratske partije socijalista i kopredsjedavajući skupštinskog odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu Nikola Rakočević ocjenjuje kao ozbiljan alarm koji politički akteri više ne smiju ignorisati.

U Skupštini Crne Gore danas o klimatskim promjenama

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 08:07

Regionalni seminar o klimatskim promjenama biće održan danas u Skupštini Crne Gore.

Jesu li privatni časovi siva zona obrazovanja?

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:52

Privatni časovi u Crnoj Gori odavno nijesu samo pomoć slabijim đacima, već paralelni sistem koji funkcioniše između potrebe, zarade i sive zone, upozoravaju sagovornici “Vijesti”.  

Pućurica: Neistina da je DPS glasao protiv izgradnje džamije u centru Bijelog Polja

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:44

Odbornik DPS-a u SO Bijelo Polje Asmir Pućurica kazao je da nije tačno da je vladajuća većina predvođena DPS-om glasala protiv izgradnje džamije u centru grada.  

Stenjanje, jaukanje i mumlanje u snu je oblik rijetkog poremećaja spavanja: Kako zvuči i kako se liječi katatrenija?

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:36

Stenjanje u snu može da bude simptom katatrenije (ili noćnog jaukanja), rijetkog poremećaja koji izaziva da osoba stenje, jauče, mumla ili proizvodi zvuke pucanja dok spava. Ovi zvuci su često glasni i dugotrajni i razlikuju se od uobičajenog hrkanja ili pričanja u snu.

VIDEO Haos na ulicama Meksika – ubijen El Menčo, šef Kartela nove generacije

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:16

Gusti dim dizao se sa raskrsnica u desetak meksičkih gradova, pošto su lokalni kriminalci počeli da pale automobile, kamione i autobuse u znak osvete zbog ubistva neprikosnovenog lidera jedne od najmoćnijih kriminalnih organizacija u toj državi – Kartela nove generacije Halisko (Cártel de Jalisco Nueva Generación, CJNG). Nemesio Ruben Oseguera Servantes, poznat po nadimku El Menčo, stradao je u obračunu sa meksičkom federalnom policijom u Halisku.

Najstariji video sa Jutjuba završio u muzeju

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:09

Nova izložba u londonskom Muzeju Viktorije i Alberta (V&A) bilježi trenutak nastanka Jutjuba prije više od 20 godina, a kao jedan od glavnih eksponata predstavljen je i prvi video ikada objavljen na toj platformi. Iz muzeja su potvrdili da su pribavili rekonstrukciju rane internet stranice i prvi video koji je na nju postavio suosnivač Džaved Karim, piše CNN.

Veći prometa putnika na aerodromima – ukupan porast više od 16 odsto

Nedjelja, 22.02.2026 | 20:38

Aerodromi Podgorica i Tivat bilježe značajan rast prometa putnika u odnosu na 2019. godinu, a podaci pokazuju da je ukupan rast prošle godine premašio 16 odsto.

Gorio stan u Tivtu, nema povrijeđenih, spašena mačka

Nedjelja, 22.02.2026 | 20:33

Brzom i efikasnom intervencijom tivatskih vatrogasaca danas je ugašen požar u naselju Mažina, u Tivtu. nije bilo povrijeđenih.