Ponedjeljak, 10.06.2024 | 21:20
IZVOR: gradski.me

Bratić: Smjene 140 direktora obrazovnih ustanova bile zakonite

Kritike na račun mog rada u 42. Vladi Crne Gore dolaze od nevladinih organizacija koje su smještene u zgradi BEMAX-a, a za kupovinu ili rentu im je garantovao BEMAX. Svi znamo koje su to NVO, kazala je bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić, u emisiji „Referat“ Gradske RTV




Foto: gov.me, arhiva

Bratić je istakla da je žrtva političkog progona, te da su svi prekršajni postupci protiv nje izgubljeni.

„To duplo negativno mišljenje dobili su i drugi, između ostalog i ministar Ministarstva finansija, na čijem čelu je bio sadašnji premijer a tadašnji ministar finansija i socijalnog staranja g-din Milojko Spajić. Zašto nije podnijeta urgencija za tako nešto to je pitanje za ‘civilni sektor’. I ako bi civilni sektor pao na Daliborku Uljarević, onda bi to bilo zaista nisko. Pad bi bio baš dubok, probio bi dno“, kazala je Bratić, prenosi gradski portal.

Smjene 140 direktora obrazovnih ustanova su, kako kaže, bile “zakonite”, i pojašnjava da je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o opštem vaspitanju i obrazovanju izglasan 12. juna 2021. godine.

„U tom zakonu u prelaznim i završnim odredbama piše da mandat rukovodilaca školskih ustanova – osnovnoškolskih, predškolskih, srednjoškolskih, prestaje. Tako da je jako neobično da se dosuđuju bilo kakve odštete za puni mandat kad je mandat prestao već 12. juna“, kazala je Bratić.

 
Taj Zakon pred Ustavnim sudom nije osporen, ali je, kako ističe, “mnogo lakše sve etikete nalijepiti na jednu osobu i napraviti žrtveno jagnje”.

„Ja to neću dopustiti bez borbe, ako treba i do kraja života. Tvrdim da su smjene direktora zakonite, ali nijesam mogla da učestvujem u postupcima kao mješač. Mogla sam da objasnim da Zakon nije dobar, i mi smo pokušali u mjesec dana, koliko su nam dali da taj zakon sprovedemo, zaista da uradimo sve što smo mogli da raspišemo konkurse, govorim o školskim odborima“, objašnjava Bratić.

Naglašava da nije istina da je “nedostupna nadležnim organima”, navodeći da je nedavno putovala u Španiju, izvadila novi pasoš i ličnu kartu, što je sve, kako ističe, “evidentirano kroz informacioni sistem”.

„Nije tačno da sam bila nedostupna. Meni su duplo dolazili pozivi za prekršajne prijave. Nije me zvao SDT, zvao me Sud za prekršaje i Sud za prekršaje me je uvijek našao. Imam opunomoćenog advokata koji tamo ide umjesto mene, to je istina. Slučajevi su završeni, okončani u moju korist“, navodi Bratić.

Ocjenjujući aktuelnu političku situaciju, smatra da je “Vlada napravila grešku što je glasala za Rezoluciju o Srebrenici”.

„Ne mogu da podržim jedan takav akt Vlade Crne Gore, kao što nikad ne mogu da podržim, niti da se složim, da je bilo neophodno priznati južnu srpsku pokrajinu“, poručuje bivša ministarka.

Bratić je kazala i da zamjera bivšem premijeru Dritanu Abazoviću što je srušio 42. Vladu, jer je, kako kaže, “njenim padom došlo do još većih podijela u društvu”.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Soko
10.06.2024 21:36

Da ima države , već bi bila u Spužu .

6 2

OSTALE VIJESTI

Borovinić Bojović: Na pomolu formiranje nove većine u gradu

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:55

Na pomolu je formiranje nove većine u Podgorici, objavila je na društvenim mrežama Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada u ostavci.

Aleksić: Spajić prihvatio predlog da se žrtve Lore obeštetite po principu primijenjenom u slučaju Murine

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Budimir Aleksić kazao je da je premijer Milojko Spajić prihvatio njegov predlog da se pitanje obeštećenja porodica žrtava logora Lora u Splitu riješi na isti način kao u slučaju obeštećenja žrtava NATO bombardovanja u Murini.

EK: Crna Gora napreduje u ispunjavanju mjerila u oblasti vladavine prava

Četvrtak, 11.06.2026 | 12:13

Crna Gora nastavlja da napreduje ka ispunjavanju završnih mjerila u poglavljima 23 i 24, navodi se u neformalnom dokumentu Evropske komisije (non-paper) o vladavini prava. U dokumentu u koji je RTCG imala uvid na vise od 30 stranca prikazan je detaljan osvrt na sprovedene reforme od posljendnjeg izvjestaja EK o Crnoj Gori koji je objavljen u novembru prošle godine.

Leković i Božović pozvali na deblokadu Anketnog odbora o “Crnim trojkama”

Četvrtak, 11.06.2026 | 12:08

Poslanici Skupštine Crne Gore Momčilo Leković (Demokrate) i Bogdan Božović (SNP) održali su danas press konferenciju povodom blokade rada Anketnog odbora za postupanja državnih organa u političkim ubistvima i napadima na novinare i intelektualce, uključujući djelovanje takozvanih „Crnih trojki“, poručujući da je dalje odgađanje izbora rukovodstva odbora politički neodgovorno i neprihvatljivo, saopšteno je iz SNP-a.

PES: DNP-ova podrška Periću uvod u saradnju sa DPS-om

Četvrtak, 11.06.2026 | 11:23

Pokret Evropa sad (PES) ocijenio je najavu Demokratske narodne partije (DNP) u Glavnom gradu, da će podržati Srđana Perića za funkciju predsjednika Skupštine Glavnog grada, kao uvod u saradnju sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).

Pucnjava u blizini konzulata Crne Gore u Barseloni, stradala jedna osoba

Srijeda, 10.06.2026 | 15:00

U blizini počasnog konzulata Crne Gore u Barseloni jutros je došlo do pucnjave u kojoj je stradala jedna osoba, prenosi španska "Lavanguardia".

Vučić: Dajem ostavku za tri-četiri mjeseca, možda i ranije, već pakujem knjige u Predsjedništvu

Srijeda, 10.06.2026 | 19:09

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da planira da podnese ostavku za “tri, četiri mjeseca, možda i ranije”, prenosi RTS.

Radunović: Plaža Čedomira Popovića građena po planu iz 2018.

Srijeda, 10.06.2026 | 15:42

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović tvrdi da je vlasnik kompanije "Carine" Čedomir Popović gradio plažu u Baošićima po planu koji je usvojen 2018. kada je Demokratska partija socijalista (DPS) bila na vlasti.

Šaranović: Priveden osumnjičeni za napad na Brkovića

Srijeda, 10.06.2026 | 15:06

Policija je privela M.Š., osumnjičenog za napad na Milivoja Brkovića, odbornika u Skupštini Glavnog grada, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

YAHOO preporučuje - Crna Gora kroz najljepše prizore: Od Kotora do Prokletija

Srijeda, 10.06.2026 | 19:03

Kotor i njegova okolina sve češće se nalaze na listama najatraktivnijih turističkih destinacija u Evropi. Smješten u srcu Bokokotorskog zaliva, ovaj grad kombinuje srednjovjekovnu arhitekturu, dramatične planine i kristalno čisto more, stvarajući pejzaž koji ostavlja snažan utisak na posjetioce.  

Radovi u Botunu teku planiranom dinamikom (VIDEO)

Četvrtak, 11.06.2026 | 14:06

Radovi na unapređenju putne infrastrukture u Botunu odvijaju se planiranom dinamikom, saopšteno je iz preduzeća Putevi d.o.o..

Borovinić Bojović: Na pomolu formiranje nove većine u gradu

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:55

Na pomolu je formiranje nove većine u Podgorici, objavila je na društvenim mrežama Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada u ostavci.

Armenko: Nedovoljna primjena alternativnih mjera pritvoru može dovesti do kršenja ljudskih prava

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:51

Crna Gora nema sistemski problem kada je riječ o povredama prava na slobodu i sigurnost, ali praksa Evropskog suda za ljudska prava ukazuje na potrebu stalnog unaprjeđenja domaćeg sistema zaštite ljudskih prava i usklađivanja sa evropskim standardima, poručila je predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Snežana Armenko.

Novi jednogodišnji ugovor: Đina Malović ostaje u Salernu

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:47

Odlazak u Italiju prijao je Đurđini Malović, koja će ostati na “čizmi”.

Vlast odbija da poveća penzije za 40 eura

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:42

Odbor za rad i socijalno staranje nije podržao predlog GP URA da se povećaju penzije svim penzionerima za 40 eura, kao ni da se usklađivanje vrši četiri, umjesto tri puta godišnje.

Pojačane kontrole na Kakarickoj gori: Protiv 47 osoba postupci zbog nelegalne gradnje, zatvoreno 39 gradilišta

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:40

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine saopštilo je da je nastavljena akcija pojačanog inspekcijskog nadzora na Kakarickoj gori, usmjerena na suzbijanje bespravne gradnje i zaštitu državne imovine.

Marković: Vešović nije udarao Brkovića, niti se krio ili bježao policiji

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:29

"Za Mišom Vešovićem nije raspisana nacionalna potjernica, odsnosno potraga jer on nije bio u bjekstvu niti se krio ili bio nedostupan nadležnim organima. Danas mu je policija pozvonila na vrata stana u kom se nalazio sa svojom porodicom, suprugom i malioljetnim djetetom", kazao je advokat Velibor Marković "Vijestima".

Milatović: Stradali kod Medove konačno dobijaju trajno obilježje

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:16

Nadomak luke Šenđin, biće postavljena spomen-ploča crnogorskim dobrovoljcima stradalim 6. januara 1916. godine, čime će prvi put u blizini mjesta ove velike tragedije, biti trajno obilježeno sjećanje na dobrovoljce koji su izgubili život na putu ka domovini.

Mladi vaterpolisti naredne srijede sa Hrvatskom

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:11

Prijateljska utakmica vaterpolo reprezentacija Crne Gore i Hrvatske, za igrače do 16 godina, biće odigrana 17. juna u Herceg Novom, najavljeno je iz Vaterpolo plivačkog saveza.

Aleksić: Spajić prihvatio predlog da se žrtve Lore obeštetite po principu primijenjenom u slučaju Murine

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Budimir Aleksić kazao je da je premijer Milojko Spajić prihvatio njegov predlog da se pitanje obeštećenja porodica žrtava logora Lora u Splitu riješi na isti način kao u slučaju obeštećenja žrtava NATO bombardovanja u Murini.