Srijeda, 12.06.2024 | 15:25
IZVOR: vijesti.me /Rtcg.me

Direktor KCCG-a saslušan u SPO u vezi sa bolničkim liječenjem Veselina Veljovića

Direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) dr Aleksandar Radović dao je u ponedjeljak izjavu u Specijalnom policijskom odjeljenju (SPO) u vezi sa bolničkim liječenjem pritvorenog bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića.




Foto: Vlada Crne Gore/S.Matić 

Radović je potvrdio “Vijestima” da je u svojstvu građanina dao izjavu u policiji i da je na osnovu izvještaja ljekara, saopštio sve tražene informacije i odgovorio na sva pitanja.

“Kada je riječ o smještaju pritvorenika i zatvorenika koji su na bolničkom liječenju u Kliničkom centru Crne Gore i koji su pod nadzorom policijskih snaga, praksa je da oni borave u zasebnim sobama, odvojeni od ostalih pacijenata. Podsjećamo, većina soba u KCCG su trokrevetne ili četvorokrevetne. Pritvorenici i zatvorenici se, inače, kada je to moguće, ne smještaju sa civilima kako ne bi bili izloženi uznemiravanju i neprijatnostima. Odvajanje pritvorenika i zatvorenika je, dakle, praksa, ne zbog njihovog, već zbog komfora ostalih pacijenata”, piše u odgovoru KCCG.

“Vijesti” su objavile da službenici policije istražuju da li u sistemu Kliničkog centra Crne Gore (KC) postoje zloupotrebe u radu pojedinih ljekara, na osnovu čijih konzilijarnih izvještaja se Veljović, 22 dana bolnički liječi u toj ustanovi.

Policijsko interesovanje uslijedilo je nakon što je optuženi Veljović prošle sedmice prebačen na liječenje u Kliniku za neurologiju Kliničkog centra, gdje mu je dodijeljen i poseban bolnički apartman.

Činjenica da se Veljović liječi na klinici, koja nije zadužena za tretman njegovog hroničnog oboljenja, bile su dodatni alarm da moguće nekadašnji šef policije ne bi trebalo i dalje da bude bolnički zbrinut.

Policija će tokom dalje istrage ali i vještačenjem medicinske dokumentacije utvrditi da li u sistemu KCCG-a, neko bez medicinskog utemeljenja, piše bolničke dane Veljoviću i dozvoljava privilegije u apartmanu Klinike za neurologiju.

“Utvrdiće se da li postoje zloupotrebe pojedinih ljekara”, Kazao je prije nekoliko dana sagovornik “Vijesti” iz Uprave policije. Veljović je zbog lošeg zdravstvenog stanja iz pritvorske jedinice Uprave za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu, 20. maja ove godine, prebačen i smješten na liječenje u KCCG.

Njegov advokat Mihailo Volkov tada je izjavio da je Veljoviću “zdravstveno stanje ugroženo”, te da su na to ukazivali mjesecima.

Veljović je zbog ozbiljnog hroničnog oboljenja tokom pritvora u Spužu nekoliko puta tražio ljekarsku pomoć, a bolnički je liječen i u oktobru 2023. godine.

Zatvorska služba je 19. oktobra prošle godine, prebacila Veljovića u KCCG, nakon što mu je pozlilo, pa je tada sedam dana proveo u bolničkoj postelji.

Njegov advokat tada je tvrdio da se prema Veljoviću “postupa nehumano”, jer je, navodno, tokom liječenja u bolnici vrijeme provodio vezan lisicama za krevet, zbog čega je zadobio “vidljive povrede po rukama”.

“Veljović ima i povrede na rukama. O ovome postoje materijalni dokazi koje ćemo dostaviti uz krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu, jer za to neko mora da odgovara”, rekao je tada Volkov.

Klinika za neurologiju, gdje je sada u posebnom apartmanu smješten Veljović, jedna je od najbolje opremljenih i uređenih u sistemu KC-a, a nakon što je proširena i renovirana tokom 2021.

Nekadašnji, dugogodišnji šef policije, koji je bio jedan od ključnih ljudi u sektoru bezbjednosti u posljednje tri decenije, uhapšen je 24. jula prošle godine, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva pa se od tada nalazi u pritvoru.

Specijalno državno tužilaštvo u januaru je predalo optužnicu protiv 15 osoba, uključujući i Veljovića, koji se tereti da je zloupotrijebio službeni položaj u korist kriminalne organizacije, koju je formirao odbjegli Nikšićanin Aleksandar Aco Mrkić.

Kriminalna grupa Mrkića, kako tvrdi SDT, godinama se bavila švercom cigareta.

Viši sud je u maju potvrdio optužnicu protiv Mrkićeve grupe i Veljovića, kojem je u nekoliko navrata produžavan pritvor.

Veljović je na ročištu za potvrđivanje optužnice negirao krivicu navodeći da smatra da se radi o političko-policijskom progonu, te da zna ko je nalogodavac.

Tvrdio je i da mu tužilaštvo svjesno ugrožava zdravlje.

Optužnica je podignuta i protiv Arsenija Kalezića, Muja Nikočevića, Nikole Mrkića, Željka Bulatovića, Dušice Bulatović, Predraga Veljića, Borislava Lečića, Nemanje Anđelkovića, Gorana Gluščevića, Nikole Bačilovića, Sadiga Elnagara, Nikole Bubanje i Stefana Bubanje.

Nije tražio novi konzilijum

Odgovarajući na pitanja Vijesti, iz Kliničkog centra Crne Gore saopštili su da direktor te ustanove nije rekao da će tražiti da se formira novi konzilijum, koji treba da se izjasni o nastavku bolničkog liječenja pacijenta.

“Detalje o ovom ili bilo kom drugom zasebnom slučaju nijesmo u prilici da saopštimo javno s obzirom na zakonske propise, koji štite lične podatke i informacije o zdravstvenom stanju, potencijalnim dijagnostičkim i terapijskim procedurama, kao ni podatke iz medicinske dokumentacije bilo kog pacijenta”, navode u odgovoru.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zečević: U 2025. asfaltirano 90 kilometara puteva, od februara u funkciji kamenolom

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:05

Za preduzeće Putevi, godina za nama bila je više nego uspješna, što potvrđuju i podaci – preko 90 kilometara asfaltiranih cesti, niz investicija, sa fokusom na modernizaciju javnog prevoza i bolju povezanost svih djelova grada.

ODT Podgorica: Zadržavanje državljaninu BiH osumnjičenom da je fizički napao partnerku

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:02

Osumnjičenom određeno zadržavanje zbog postojanja opasnosti od bjekstva, imajući u vidu da je strani državljanin, te da je boravio u Crnoj Gori isključivo zbog oštećene

Na GP Ranče oduzeto preko 320 vatrometa

Nedjelja, 04.01.2026 | 19:28

Sprovodeći intenzivne aktivnosti u sklopu akcije “Petarda” službenici Stanice granične policije I Pljevlja su na graničnom prelazu Ranče, na ulazu u Crnu Goru kontrolisali vozilo marke BMW kojim je upravljao S.P. (31) iz Nikšića, dok se sa njim nalazio F.P. (26) i B.D. (29) saopšteno je iz Uprave policije. 

UP: Vještačenje pada dronova u Budvi u toku, javnost će o ishodu biti blagovremeno obavještena

Nedjelja, 04.01.2026 | 19:23

Policijski službenici RCB Jug i OB Budva stigli su na plato Lučke kapetanije oko 1 sat iza ponoći, te utvrdili da je došlo do oštećenja doronova. Uzimajući u obzir, kako kažu, da je riječ o specifičnim tehničkim komponentama čije vještačenje zahtijeva posebna znanja i kompetencije iz odgovarajuće struke, nakon sprovedenih detaljnih vještačenja i okončanja izviđaja javnost će sa ishodom istrage biti blagovremeno obaviještena.

Boljević pred tužiocem tvrdio da nije ubio Markovića, pa postat u pritvor do 72 sata

Nedjelja, 04.01.2026 | 18:08

Podgoričanin Nikola Boljević (24) negirao je danas na saslušanju u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici da je 30. decembra prošle godine ubio Sima Markovića (52) u Budvi, nezvanično je rečeno portalu Adria. Nakon saslušanja, Boljeviću je određeno zadržavanje do 72 sata.

Dr Markišić: Crnom Gorom cirkuliše više virusa istovremeno, najviše pogođena djeca

Nedjelja, 04.01.2026 | 08:16

Građani mjesecima imaju osjećaj da se nikako ne mogu izvući iz respiratornih infekcija. Zašto smo se našli u začaranom krugu, šta se promijenilo pa smo postali manje otporni na viruse, u intervjuu za Kolektiv objašnjava dr Mirza Markišić.

Tramp označio još dvije države kao iduće mete: "Moraju se paziti, jedna proizvodi kokain, a druga je propala država"

Nedjelja, 04.01.2026 | 11:39

Američki predsjednik Donald Tramp se javio na pres konferenciji u kojoj je istakao ponos na napad SAD-a na Venezuelu. Ovaj čin opravdao je željom za mirom u Venecueli i činjenicom da su oni najveći izvoznici narkotika.

Slabiji zemljotres sinoć u blizini Velimlja

Nedjelja, 04.01.2026 | 08:18

Slabiji zemljotres jačine 2,9 stepeni Rihterove skale osjetio se sinoć u 1:18 h iza ponoći, osam kilometara od Velimlja u opštini Nikšić.

Venecuelanski zvaničnik: Najmanje 40 poginulih u američkom napadu

Nedjelja, 04.01.2026 | 09:03

Najmanje 40 ljudi, uključujući civile i vojnike, poginulo je tokom američkog vojnog napada na Venecuelu, navodi se u izvještaju koji je objavio Njujork tajms pozivajući se na visokog venecuelanskog zvaničnika koji je tražio da ostane anoniman.

Aleksandra Prijović iskreno o drugoj trudnoći: „Kad sam trebala biti najsrećnija, nijesam to bila“

Nedjelja, 04.01.2026 | 10:55

Aleksandra Prijović se vratila nastupima nakon trudnoće, pa je održala tri koncerta, i to u Baru, Zagrebu i Beogradu. Ona je govorila o proteklom periodu u kojem je napravila pauzu u radu.

Dikaprio zabrinut: Da li publika i dalje želi bioskope ili će oni postati mjesta poput džez barova?

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:53

Jedan od najvećih holivudskih glumaca današnjice Leonardo Dikpario zabrinut je za budućnost odlaska u bioskop, zapitavši se da li publika i dalje ima želju za gledanjem filmova na velikom platnu – ili bi bioskopi mogli postati mjesta nalik džez barovima.  

Kadeti Crne Gore sigurni i protiv Kosova, polufinale je, praktično, u džepu

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:45

Muška kadetska (U18) odbojkaška reprezentacija Crne Gore upisala je i drugu pobjedu, ponovo maksimalnu, na turniru u Podgorici, u sklopu prve runde kvalifikacija za Evropsko prvenstvo – nakon Turske, tim Miljana Boškovića je rutinski odradio posao protiv Kosova sa 3:0, za 61 minut efektivne igre, kolo prije kraja grupne faze, praktično, osigurao jedno od prva dva mjesta u grupi A koja vode u polufinale turnira.

Kakvo nas VRIJEME očekuje u ponedjeljak? Pročitajte vremensku PROGNOZU

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:28

U ponedjeljak se očekuje oblačno vrijeme, sa umjerenom do jakom povremenom kišom u većem dijelu Crne Gore.

Čelsi šokirao Siti u finišu meča i odnio bod sa "Etihada"

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:23

Bez prvog trenera na klupi, Čelsi je u Mančester stigao sa veoma skromnim očekivanjima. Zadatak koji je imao privremeni šef struke Kalum Mekfarlan bio je jedan od najzahtjevnijih mogućih, ostati neporažen protiv Sitija na njihovom terenu. Na kraju je u tome uspio, bilo je 1:1 u 20. kolu Premijer lige.

Zečević: U 2025. asfaltirano 90 kilometara puteva, od februara u funkciji kamenolom

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:05

Za preduzeće Putevi, godina za nama bila je više nego uspješna, što potvrđuju i podaci – preko 90 kilometara asfaltiranih cesti, niz investicija, sa fokusom na modernizaciju javnog prevoza i bolju povezanost svih djelova grada.

Edi Marfi konačno otkrio zašto je rano napustio dodjelu Oskara nakon poraza: Nisam taj lik

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:46

Glumac i komičarska legenda Edi Marfi konačno je otkrio pravi razlog zbog kojeg je prerano napustio dodjelu Oskara 2007. godine, nakon što je izgubio nagradu za najbolju sporednu mušku ulogu.

Bivši kapiten Milana na radaru Juventusa

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:34

Juventus navodno vodi pregovore oko senzacionalnog transfera bivšeg beka Milana, Tea Ernandeza, koji trenutno igra za Al-Hilal u Saudijskoj Pro ligi.

Fjuri se uželio boksa, najavio povratak

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:18

Bivši svjetski šampion u teškoj kategoriji, Tajson Fjuri planira povratak u ring.  

ODT Podgorica: Zadržavanje državljaninu BiH osumnjičenom da je fizički napao partnerku

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:02

Osumnjičenom određeno zadržavanje zbog postojanja opasnosti od bjekstva, imajući u vidu da je strani državljanin, te da je boravio u Crnoj Gori isključivo zbog oštećene

Brahim Dijas odveo Maroko u četvrtfinale

Nedjelja, 04.01.2026 | 19:35

Maroko je golom Brahima Dijasa savladao Tanzaniju u osmini finala Kupa afričkih nacija (KAN).