Srijeda, 12.06.2024 | 19:42
IZVOR: kolektiv.me

"Mogućnost buduće saradnje u domenu valorizacije obnovljivih izvora energije"

Predstavnici Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) i DOO Žičara Kotor-Lovćen potpisali su danas Memorandum o razumijevanju u cilju postavljanja okvira za identifikovanje mogućnosti buduće saradnje, sa fokusom na obnovljive izvore energije.




Foto: EPCG 

"EPCG ima snažnu potrebu za stabilnim i pouzdanim snabdijevanjem električnom energijom, po mogućnosti utemeljenim na obnovljivim izvorima energije, gdje god je to moguće, kako bi se Crnoj Gori omogućilo da eksploatiše svoje potencijale i ostvari privredni rast. U namjeri da realizuje navedene ciljeve EPCG nastoji da ostvari partnerstvo sa pouzdanim subjektima",  saopšteno je iz Elektroprivrede.

Žičara Kotor-Lovćen, kako su kazali u toj kompaniji, predstavlja jedan od ključnih infrastrukturnih turističkih projekata u Crnoj Gori.

"Kompanija teži poštovanju principa zaštite životne sredine i održivosti, čemu će dodatno doprinijeti postepeni prelazak na dominantno korišćenje izvora obnovljive energije. Povezujući grad Kotor sa Nacionalnim parkom Lovćen, Žičara omogućava smanjenje automobilskog saobraćaja i emisije štetnih gasova u ovom zaštićenom prirodnom području",  navedeno je u saopštenju.

U ovom momentu najzanimljiviji projekti za uspostavljanje potencijalne saradnje između EPCG i Žičare Kotor-Lovćen odnose se na ugradnju fotonaponskih sistema na stanici Dub, na kojoj se nalazi veliki broj parking mjesta za putničke automobile i autobuse, i stanici Kuk, koja raspolaže značajnim zemljanim površinama okolo objekata.

Predsjednik Odbora direktora EPCG, Milutin Đukanović, istakao je da razvoj novih projekata iz domena obnovljivih izvora energije predstavlja stratešku orijentaciju kompanije.

"Prije tri godine smo, pokretanjem projekta SOLARI 3000+ i 500+, potom i nastavkom u vidu projekta SOLARI 5000+, pokazali spremnost da se uhvatimo u koštac sa izazovima energetske tranzicije. Vjerujemo da se poslovna filozofija 'Proizvodi tamo gdje trošiš' pokazuje kao dobitna kombinacija, kako za našu kompaniju, tako i za sve građane Crne Gore",  naveo je Đukanović.

Izvršni direktor EPCG, Ivan Bulatović, kazao je da energetika predstavlja pokretač društveno-ekonomskog razvoja svake države.

Foto: EPCG 

"Imajući u vidu činjenicu da je energetika, iz sasvim razumljivih razloga, centralna tema u javnosti tokom prethodnih godina, jasno je da definisanje prioriteta i strategija razvoja energetskog sektora u značajnoj mjeri utiču na kvalitet života i standard građana. Prioritet razvoja elektroenergetskih sektora u Crnoj Gori, kao i u drugim zemljama regiona, Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana u periodu do 2030. godine treba da bude razvoj obnovljivih izvora energije, u potpunosti usklađen sa energetskim i klimatskim politikama Evropske unije. S tim u vezi, smatram da, u kontekstu valorizacije obnovljivih izvora energije, EPCG treba da sarađuje sa svim relevantnim faktorima u Crnoj Gori, a Žičara Kotor-Lovćen je svakako jedan od njih, naročito ako se ima u vidu činjenica da su energetika i turizam oblasti s najvećim razvojnim potencijalom. Koristim priliku da pozovem i druge kompanije da se uključe u projekat Solari 5000+, jer je to optimalna varijanta za sveukupni razvoj Crne Gore", naglasio je Bulatović.

Predsjednik Upravnog odbora DOO Žičara Kotor-Lovćen, Martin Leitner, ocijenio je da je današnje potpisivanje Memoranduma o razumijevanju u skladu sa temeljnim vrijednostima poslovanja i djelovanja žičare „Kotor-Lovćen“.

"Danas najavljeni početak postepenog prelaska na korišćenje obnovljivih izvora energije dio je našeg strateškog opredjeljenja koje je usmjereno na zaštitu životne sredine i poštovanje principa održivosti. Na taj način, bićemo u prilici da sačuvamo prirodne ljepote koje nas okružuju i po kojima se žičara Kotor-Lovćen“ prepoznaje u svijetu. Na kraju, istakao bih da nas raduje što je EPCG naš saveznik u nastojanju da osiguramo zdraviju životnu sredinu za buduće generacije",  istakao je Leitner.

Izvršni direktor DOO Žičara Kotor-Lovćen, Marco Cus, osvrnuo se na značaj prelaska na korišćenje obnovljivih izvora energije na posjetioce Žičare.

"Primjenom obnovljivih izvora energije, unapređujemo iskustvo naših posjetilaca, ali i ističemo značaj brige o zaštiti životne sredine. Vjerujem da će posjetioci Žičare uživati u svim pogodnostima koje donosi najavljeni prelazak na obnovljive izvore energije i da ćemo zajedno nastaviti da njegujemo i čuvamo našu prirodu", zaključio je Cus.

Potpisivanju Memoranduma o razumijevanju prisustvovali su i tehnički direktor EPCG, dr Ljubiša Đurković, finansijski direktor EPCG, mr Branislav Pejović, članovi Upravnog odbora Žičare Kotor-Lovćen, Aleksandar Mitrović i Milan Ivanović, i izvršni direktor kompanije Novi Volvox, Slavoljub Popadić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Prema podacima EUROSTAT-a: Cijene električne energije u Crnoj Gori, STABILNE i jedne od NAJJEFTINIJIH u Evropi

Srijeda, 10.09.2025 | 21:48

Prema podacima Eurostata, Crna Gora se izdvaja kao zemlja sa stabilnim i jednim od najjeftinijih cijena električne energije za domaćinstva u periodu od 2020. do 2025. godine, prenosi MneStat Analytics & Statistics.

Ministarstvo saobraćaja: Rekonstrukcijom mosta na Đurđevića Tari PRODUŽAVA se njegov životni vijek

Srijeda, 10.09.2025 | 16:10

Ministarka saobraćaja Maja Vukićević i direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović obišli su danas radove na rekonstrukciji mosta na Đurđevića Tari, jednom od najvećih simbola građevinarstva i najznačajnijih inženjerskih projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture u Crnoj Gori.

Bulatović: Baterijski sistemi ključ stabilne energetske tranzicije

Srijeda, 10.09.2025 | 13:48

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) AD Nikšić Ivan Bulatović učestvovao je na prestižnom IV samitu energetike “Smart Grid PCI Summit 2025”, održanom u Ljubljani.

EPCG - U avgustu potrošnja manja 0,44 odsto

Srijeda, 10.09.2025 | 12:00

Domaćinstva su u avgustu 2025. godine potrošila 143.196.098 kWh (kilovatsati) električne energije, što je 0,44 odsto manje u u odnosu na potrošnju ostvarenu u julu 2025, a u odnosu na avgust 2024. potrošnja je manja 7,16 odsto, saopšteno je iz EPCG.

Sindikati Aerodroma: Vlada da PODRŽI uspješno državno preduzeće, a ne da TRAŽI koncesionara

Srijeda, 10.09.2025 | 09:37

Predstavnici sindikalne organizacije Aerodroma Crne Gore ističu da aerodromima ne treba koncesionar koji će se bogatiti u Crnoj Gori, već Vlada koja će podržati već uspješnu državnu kompaniju.

Evropski grad koji je PROGLAŠEN NAJBOLJIM za bicikliste: Skoro 50 odsto stanovnika biciklom ide na posao

Srijeda, 10.09.2025 | 21:38

Najprijateljskiji gradovi u Evropi za bicikliste su odabrani – a jedan se izdvojio kao broj jedan zahvaljujući najboljoj biciklističkoj infrastrukturi.

Nikola Rokvić OTKRIO kako je Halid Bešlić: „Biće kako Bog kaže“

Srijeda, 10.09.2025 | 21:15

Nikola Rokvić pojavio se danas na snimanju prve emisije u novoj sezoni šoua „Nikad nije kasno“.

Zvijezde predviđaju obilje: TRI ZNAKA kojima stiže bogatstvo

Srijeda, 10.09.2025 | 20:59

Prema astrološkim prognozama Ovnovi, Lavovi i Strijelčevi će uživati u novčanom blagostanju do kraja mjeseca.

POGLEDAJTE kako Milica Todorović izgleda u četvrtom mjesecu trudnoće: Isplivao privatni snimak (VIDEO)

Srijeda, 10.09.2025 | 20:47

Pjevačica Milica Todorović je u drugom stanju.

Leković: ODLUKA SAD je presuda trulom savezu politike, pravosuđa i kriminala koji je nekada vladao u Crnoj Gori

Srijeda, 10.09.2025 | 20:09

Momčilo Leković, poslanik Demokrata u Skupštini Crne Gore pozdravio je odluku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da Vesni Medenici i Milu Božoviću zabrane ulazak u njihovu zemlju.

Pravilno čuvanje sira: Isprobajte TRIK sa KOCKICAMA sa ŠEĆEROM

Srijeda, 10.09.2025 | 19:26

Sir često predstavlja jedan od skupljih artikala na spisku za kupovinu, ali mnogi ne znaju da mu se ukus i svježina brzo izgube zbog nepravilnog skladištenja.

U Piperima IZBIO POŽAR

Srijeda, 10.09.2025 | 19:19

U Piperima kod Podgorice večeras je izbio požar.

Ivanović - Martin: Irska snažno PODRŽAVA EVROPSKI PUT Crne Gore

Srijeda, 10.09.2025 | 19:13

Proces proširenja biti među važnim prioritetima tokom irskog predsjedavanja Savjetu Evropske unije u drugoj polovini 2026, kazao je premijer te zemlje Mihal Martin tokom sastanka sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove Filipom Ivanovićem u Dablinu. 

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 10.09.2025 | 18:44

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Postala je najpoznatija manekenka na svijetu, a sada želi da stavi tačku: "PRESTAĆU sa svim"

Srijeda, 10.09.2025 | 18:36

Kendal Džener (29) je jedna od najtraženijih manekenki na svijetu, a iako je ostvarila veliki uspijeh u svetu modelinga kaže da želi samo jednostavan život.