Srijeda, 12.06.2024 | 19:59
IZVOR: rtcg.me

Spajić: OČEKUJEMO više njemačkih investitora

Da Crna Gora ima brojne potencijale u koje vrijedi ulagati, ocjena je njemačkih privrednika na sastanku s premijerom Milojkom Spajićem drugog dana Ekonomskog foruma u Berlinu. Već u ponedjeljak u Crnu Goru stiže poznati njemački turoperator, najavio je premijer koji je njemačke privrednike upoznao sa reformama koje su preduzete u Crnoj Gori.




Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić 

Crna Gora ponovo je na pravom putu, kaže poslanik Hrišćansko-demokratske unije u Bundestagu Tilman Kuban, koji se na ekonomskom forumu sastao s premijerom Milojkom Spajićem.

“Crna Gora ponovo je predvodnik zemalja Zapadnog Balkana u evropskim integracijama, zato tražimo nove ideje kako bi njemačke investitore doveli u Crnu Goru. Zato ću uskoro posjetiti vašu zemlju kako bi detaljnije razmotrili određene projekte”, kaže za TVCG Tilman Kuban, šef poslanika CDU-a.

Upravo su investicije, jačanje konkurentnosti, smanjenje birokratskih procedura kako bi se ubrzao ekonomski rast teme o kojima su razgovarali njemački privrednici i političari na dvodnevnom forumu.

Namjera je, kažu, podstaći privredu i trenutno 20 kompanija planira investicije vrijedne 80 milijardi eura. Mogućnost za investiranje vide i u Crnoj Gori.

“Veliko je interesovanje za ono što je imao da kaže premijer Spajić, da čujemo koje su reforme preduzete i dobre primjere koji su primjenjeni u Crnoj Gori za podsticaj privrede. Naša biznis elita veoma je zainteresovana za ono što Crna Gora može da ponudi, posebno u oblasti turizma, infrastrukture, ali i industrije” ,ističe Ton Simon Štajnbrik član Ekonomskog foruma CDU.

“Turizam je važna oblast jer je Crna Gora zemlja s divnom prirodom i dobro bi bilo da se, zajedno sa susjednim zemljama okrene održivom razvoju. Siguran sam da bi Crna Gora u budućnosti mogla da obezbijedi dovoljno energije za region i šire. Naravno, tu su i bankarski sektor i finansije” ističe Frenk Šajdig, DZ banke Njemačke.

“Crna Gora bi od zemlje koja zavisi od električne energije i fosilnih goriva mogla da postane veliki proizvođač čistih izvora energije i to bi bio dobar scenario za vašu zemlju, jer bi bili konkurentni”, ističe Johen Vermut, Fond za zelenu tranziciju.

To očekuje i premijer Spajić koji je njemačkim privrednicima predočio zašto bi Crna Gora trebalo da bude zemlja sa kojom vrijedi sarađivati. Među njima je i poznati njemački turoperator.

“Glavna poruka je da Crna Gora je najbliža ulaz u EU, da koristi euro, da je NATO članica, da je bezbjedno, da imamo sjajnu klimu, sjajnu prirodu, sjajne ljude, imamo poreski sistem koji je jako dobar i koji preferira ljude koji dođu da zaposle i da ostanu tu na dugi rok. Imamo direktora TUI-a koji će doći sljedeći ponedjeljak u Crnu Goru odmah poslije naše prezentacije. Imamo još 3-4 kompanije koje će takođe biti u Crnoj Gori do kraja juna, tako da očekujemo njemačku privredu da se aktivira kod nas”, kazao je Spajić za TVCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Milatović u novogodišnjoj poruci: „U 2026. godini završavamo posao”

Srijeda, 31.12.2025 | 20:15

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je novogodišnju video poruku građankama i građanima u zemlji i dijaspori:

PRVI DAN januara u znaku hladnog vremena - Pročitajte prognozu

Srijeda, 31.12.2025 | 16:13

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

Šćekić: Moja smjena uslijedila zbog političkih ucjena, pritisaka i straha od izvjesnog uspjeha Pokreta narodnog povjerenja

Srijeda, 31.12.2025 | 15:27

Kao doskorašnji ministar sporta i mladih zahvaljujem se predsjedniku Vlade, Milojku Spajiću i velikom broju  kolega na korektnoj saradnji koja je rezultirala brojnim uspjesima i vidljivim rezultatima u oblasti sporta i unapređenja položaja mladih u Crnoj Gori, saopštio je Dragoslav Šćekić nakon smjene sa pozicije ministra.

MUP - Objavljen javni poziv za zapošljavanje 514 novih policijskih službenika

Srijeda, 31.12.2025 | 14:57

U cilju nastavka reformi i dodatnog osnaživanja policijske službe, danas je raspisan novi javni poziv za zapošljavanje 514 novih policijskih službenika, koji će trajati 20 dana, u periodu od 31. decembra do 20. januara, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Novi repertoar bioskopa Cineplexx Big Fashion

Srijeda, 31.12.2025 | 13:51

Od 2. januara na repertoaru bioskopa Cineplexx Big Fashion naći će se novi filmovi:

Asanović: Rok sjutra do 12 sati da se oslobodi prolaz kroz Botun ili dolazimo sa mehanizacijom

Srijeda, 31.12.2025 | 13:30

Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović kazao je da je do sjutra do 12 sati rok da se oslobodi prolaz kroz Botun...

Šćekić RAZRIJEŠEN sa funkcije ministra

Srijeda, 31.12.2025 | 13:14

Skupština Crne Gore razriješila je Dragoslava Šćekića sa funkcije ministra sporta i mladih.

Proslava NOVE GODINE - Kiribati prvi zakoračili u 2026.

Srijeda, 31.12.2025 | 12:37

Širom svijeta dočekuje se Nova godina. Prvi će u 2026. zakoračiti stanovnici pacifičkih država Samoe i Kiribata, a posljednji će Novu godinu dočekati stanovnici Američke Samoe, Havaja i ostrva Hauland.

FOTO: Građani Zete krenuli ka Botunu

Srijeda, 31.12.2025 | 12:11

Ne postoji razlika između Veselina Veljovića i Lazara Šćepanovića zvanog Bukva, ocijenio je danas lider DNP-a Milan Knežević. On se nalazi na na blokadi kružnog toka koji vodi ka aerodromu sa velikim brojem građana Zete koji se protive gradnji kolektora u njihovom naselju.

DPS Bijelo Polje: Neusvajanje budžeta usporava rad opštine i zahtijeva hitan institucionalni dijalog

Srijeda, 31.12.2025 | 11:44

Neusvajanje budžeta usporava rad opštine i zahtijeva hitan institucionalni dijalog, saopštio je Opštinski odbor DPS Bijelo Polje.