Nedjelja, 16.06.2024 | 10:52
IZVOR: PR Centar

Dokumentarni filmovi gimnazijalaca iz Podgorice, Danilovgrada i Zete biće PRIKAZANI na zatvaranju Underhill Festa

Kreativni dokumentarizam djeci i mladima otvara nova interesovanja i horizonte, a dokumentarni filmovi gimnazijalaca iz Podgorice, Danilovgrada i Zete, snimljeni u okviru škole dokumentarnog filma Teen Docs, biće prikazani posljednje večeri Underhill Festa.




Foto: PR Centar 

Umjetnički direktor i selektor filmova Underhill Festa, Vuk Perović, kazao je da na radionicama učestvuje 14-oro djece iz tri gimnazije i da je bilo mnogo zainteresovanih.

“Ideja nam je da radimo u manjim grupama, a jako nam je žao da kada su mladi toliko zainteresovani, da im onemogućimo da budu na ovim radionicama. Ove godine je malo mlađa ekipa, što je i lijepo i izazovno. Prošli smo kroz osnovne stvari koje je potrebno da znaju da bi sami stvarali film. Oni su danas vizuelne generacije i već poznaju neke stvari, samo ne znaju da ih nazovu pravim imenom, odnosno da ih stave na mjesto koje im pripada”, rekao je Perović.

Dodao je da ima mnogo pametne i talentovane djece koja brzo uče, a neki od onih koji su prošli  školu dokumentarnog filma su kasnije upisali Fakultet dramskih umjetnosti.

“Nadam se da će i ovo biti neka iskra koja će im otvoriti nova interesovanja i horizonte. Svi filmovi koje snimimo u okviru ove radionice budu prikazani posljednje večeri Underhill Festa, kada se dodjeljuju nagrade i diplome”, pojasnio je Perović.

Boris Janićijević iz Opšte Gimnazije u Zeti, kazao je da na radionicama uče kako se postavljaju kadrovi, koji su bili prvi dokumentarci i koliko su oni važni, jer se iz njih može mnogo naučiti.

“Nisam imao posebno interesovanje za dokumentarne filmove prije samih radionica, ali predavači su probudili radoznalost. Dokumentarni filmovi su zanimljivi, a meni je interesantno i sve što je vezano za glumu. Podijelili smo se po grupama, svaka ima po tri člana i svi imamo svoju temu. Naša tema će biti o tome da je umjetnost neprolazna”, ispričao je Boris.

Učenica prvog razreda Opšte Gimnazije u Zeti, Ema Mrdak istakla je kako je najvažnije što ima priliku da nauči umijeće gledanja na svijet iz realne perspektive.

“U budućnosti ću se možda baviti dokumentarnim filmom. Sve što ima veze sa kamerama- tu sam uvijek”, kazala je Ema.

Ekspertkinja za komunikacije kompanije One, Jelena Marković Čađenović, kazala je da je tokom proteklih 15 godina Underhill mijenjao lokacije, pa je tako uz Festival Njegošev park postao kultno mjesto u gradu tokom juna.

“A slično se dogodilo i sa podjednako važnim segmentom festivala, Teen Docs školom dokumentarnog filma, koja se već tradicionalno održava u kompaniji One, na našu veliku radost. Baš kao i Underhill, naša kompanija posvećena je edukaciji mladih. I ove godine obezbijedili smo za polaznike najsavremeniju opremu koja im je potrebna da spoje kreativnost i tehnologiju, i kreiraju magiju dokumentarnog filma”, rekla je Marković Čađenović.

Koordinator radionice Teen Docs i filmski reditelj i scenarista, David Todorović, kazao je da je divno raditi sa djecom i osvješćivati ih o dokumentarizmu i da je svaka radionica bolja od prethodne.

“Dokumentarizam nije popularan među djecom i mladima. Kada čuju riječ dokumentarac misle na televizijski dokumentarac ili na intervjue, međutim ovdje uče o kreativnom dokumentarizmu, odnosno šta zapravo može interpretacijom, promišljanjem da dokumentarni film dostigne, dakle jedan nivo koji je u potpunosti različit od onoga što je opšte shvatanje dokumentarnog filma i ima veliki uticaj na publiku, autora”, kazao je Todorović.

Pije osam godina i sam je učestvovao na radionicama Teen Docsa i vrlo je ponosan kada neko nakon onoga što je naučio na tim radionicama odluči da se bavi dokumentarnim filmom.

“Svake godine tu su uvijek jedan ili dva naša polaznika koji upišu Fakultet dramskih umjetnosti, da li je to gluma, film, pozorište, nije važno, ali uvijek neko dalje nastavi tim putem”, rekao je Todorović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

CNP: „Predmet Medeja“ večeras na Velikoj sceni

Četvrtak, 14.05.2026 | 12:54

Predstava „Predmet Medeja“, inspirisana Euripidovom tragedijom u režiji Diega de Bree, biće izvedena večeras na Velikoj sceni CNP-a u 20 sati, u okviru Showcasea crnogorskog pozorišta, uz obezbijeđen engleski titl.

Vujović: Izmjenama zakona jačamo pozorišnu umjetnost i kinematografiju

Srijeda, 13.05.2026 | 18:52

Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport jednoglasno je podržao Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pozorišnoj djelatnosti i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kinematografiji, kojima je, kako je saopšteno iz Ministarstva kulture i medija, predviđeno unapređenje normativnog i institucionalnog okvira za razvoj pozorišne umjetnosti i stvaranje efikasnijeg i stimulativnijeg sistema razvoja filmske industrije u Crnoj Gori.

Premijera predstave “Korov” 14. maja na sceni KIC-a “Budo Tomović”

Utorak, 12.05.2026 | 21:04

Peta premijera Gradskog pozorišta Podgorica u ovoj godini biće predstava „Korov“, koju po motivima drame „Cvjećarka“ Mirjane Medojević režira Mirko Radonjić. Premijerno izvođenje zakazano je za četvrtak, 14. maja, sa početkom u 20 časova u Velikoj sali Kulturno-informativnog centara Budo Tomović, saopšteno je iz tog pozorišta.

Borovinić Bojović: Kultura je temelj istinskog razvoja društva

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:33

Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja tokom dvije decenije prerastao je u jedno od najprepoznatljivijih kulturnih obilježja Podgorice i manifestaciju koja potvrđuje da grad snažno čuva kulturu knjige i vrijednosti znanja. To je, između ostalog, kazala predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović danas na otvaranju 20. jubilarnog Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, koji se održava od 11. do 17. maja u TC Big Fashion, pod sloganom „Gradimo kulturu”.  

CNP: „Princeza Ksenija od Crne Gore“ večeras, obezbijeđen engleski titl

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 12:06

Predstava „Princeza Ksenija od Crne Gore“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, biće izvedena večeras (ponedjeljak, 11. maj) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20 sati, uz obezbijeđen engleski titl.

Milatović sjutra u posjeti Estoniji

Četvrtak, 14.05.2026 | 18:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, sa suprugom Milenom, boraviće 15. i 16. maja u zvaničnoj posjeti Republici Estoniji, saopšteno je iz predsjednikovog Kabineta.

„Pio“ d.o.o. Ulcinj na čelu sa Mladenom Đurovićem ostvario istorijski preokret: Od dubokih gubitaka do pozitivnog poslovanja

Četvrtak, 14.05.2026 | 23:02

Kompanija „Pio“ d.o.o. Ulcinj, na čelu sa Izvršnim direktorom Mladenom Đurovićem, koja upravlja hotelima „PIO“ u Ulcinju i „Gorske oči“ na Žabljaku pod okriljem Fonda PIO Crne Gore, ostvarila je u 2025. godini impozantne poslovne rezultate, prekidajući višegodišnji trend negativnog poslovanja.

Zašto se Australija takmiči na Evroviziji i šta bi bilo ako pobijedi?

Četvrtak, 14.05.2026 | 20:59

Uoči nastupa Delte Gudrem, koja ove godine predstavlja Australiju na Evroviziji, mnogi se ponovo pitaju kako je moguće da zemlja udaljena više od 14.000 kilometara učestvuje na evropskom muzičkom takmičenju.

MVP: Crna Gora se nije “otcijepila” od Srbije, niti je ikada bila dio nje u smislu u kojem to Vučić pokušava predstaviti

Četvrtak, 14.05.2026 | 23:18

Sa žaljenjem konstatujemo da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i povodom obilježavanja jubileja obnove crnogorske nezavisnosti nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusjedskim odnosima i međusobnom poštovanju dvije međunarodno priznate države, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).

Električni automobili gube domet na hladnoći, ali hibridi imaju još jedan veliki problem

Četvrtak, 14.05.2026 | 18:06

Istraživanje pokazalo kako ekstremne temperature utiču na EV i hibridne automobile.

"Nepotpisivanje kolektivnog ugovora neće ugroziti prava iz radnog odnosa"

Petak, 15.05.2026 | 17:10

Nema potpisivanja Opšteg kolektivnog ugovora bez povećanja zarada. To je stav sindikata, saopšten na sjednici Predsjedništva Socijalnog savjeta. Povećanje plata u javnom sektoru kroz dalje opterećenje privrede nije prihvatljivo u Uniji poslodavaca. Čelnik Slobodan Mikavica kaže da nepotpisivanje kolektivnog ugovora neće ugroziti prava iz radnog odnosa. Vlada Unije će odgovore dati na konsultativnom saslušanju pred Odborom za ekonomiju naredne sedmice.

Đurašković, Jovanović i Satler u akciji „Čuvaj da te čuva“

Petak, 15.05.2026 | 17:00

Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković zajedno sa predsjednikom Opštine Budva Nikolom Jovanovićem, ambasadorom Evropske unije u Crnoj Gori Johanom Satlerom, dekanom Aleksandrom Radomanom, saradnicima i studentima Fakulteta za crnogorski jezik i književnost učestvovao je u akciji čišćenja i uređenja lokacija duž putnih pravaca Budva–Cetinje i Cetinje–Podgorica, organizovanoj u okviru kampanje „Čuvaj da te čuva“.  

Zenović: Vlada očekuje završetak Ugovora o pristupanju EU ubrzo nakon zatvaranja posljednjeg poglavlja

Petak, 15.05.2026 | 16:46

Glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović na sjednici skupštinskog Odbora za evropske integracije odgovarao je na pitanja poslanika

Politiko: U Evropi samo Poljaci jasno podržavaju američko vojno prisustvo

Petak, 15.05.2026 | 16:24

Većina Evropljana protivi se vojnim bazama SAD u njihovim zemljama, osim Poljske gdje većina podržava veće američko prisustvo, pokazalo je novo istraživanje.

Pavličić: Žene u pravosuđu izložene pritiscima i onlajn nasilju, sudovi moraju brže reagovati na govor mržnje

Petak, 15.05.2026 | 16:13

Žene u pravosuđu izložene su pritiscima i onlajn nasilju, uključujući lične napade i diskreditaciju, a sudovi moraju brzo reagovati na govor mržnje i štititi dostojanstvo profesije, istakla je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Valentina Pavličić.

Radović u Puli: Inovacije moraju biti u službi stabilnosti i povjerenja

Petak, 15.05.2026 | 16:10

Guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović učestvovala je na Regionalnom sastanku guvernera centralnih banaka, koji je 14. i 15. maja održan u Puli, u organizaciji Hrvatske narodne banke.

Pronađeno tijelo Nešovića pored auto-puta u Šimanovcima

Petak, 15.05.2026 | 16:00

Tijelo Aleksandra Nešovića Baje, zbog čijeg je nestanka uhapšen načelnik beogradske policije Veselin Milić pronađeno je pored auto-puta kod Šimanovaca, saznaje Danas od više izvora iz policije.

EPCG u prvom kvartalu 2026. ostvarila rast dobiti od 257 odsto

Petak, 15.05.2026 | 15:50

Elektroprivreda Crne Gore ostvarila je u prvom kvartalu 2026. neto dobit od 36,47 miliona evra, što je za 257 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, saopštili su iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) .  

GP URA: Osnovni sud u Ulcinju presudio u korist Abazovića po tužbi Bemaksa

Petak, 15.05.2026 | 15:37

Osnovni sud u Ulcinju presudio je u korist lidera GP URA Dritana Abazovića po tužbi kompanije Bemaks, odnosno Ranka Ubovića i Aca Mijajlovića, piše u saopštenju URA-e.

Moguće predstavljanje Murinja iduće nedjelje, Amorim odbio klupu Benfike

Petak, 15.05.2026 | 15:21

Portugalski mediji prenose da je Žoze Murinjo postigao dogovor sa Real Madridom i da bi već naredne sedmice mogao zvanično da bude predstavljen na „Santjago Bernabeuu“.