Utorak, 18.06.2024 | 21:08
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Primjena NOVIH ZAKONA o medijima daće odgovor na širenje govora mržnje

Primjena novih zakona o medijima i audiovizualnim uslugama predstavlja snažan odgovor na širenje govora mržnje, osiguravajući hitne sudskih postupke i jačajući ulogu regulatornih tijela i samoregulacije, saopštila je ministarka kulture i medija, Tamara Vujović.




Foto: Ministarstv kulture i medija

Ona je, povodom Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje, istakla da resor na čijem je čelu naglašava važnost zajedničke borbe protiv svih oblika netolerancije i diskriminacije u razvijanju društva u kojem ćemo imamo nultu toleranciju na govor mržnje.

„Govor mržnje narušava osnovne principe ljudskih prava, slobode i dostojanstva, te stoga zahtijeva našu kolektivnu akciju i posvećenost. Prepoznajemo ovaj rastući toksični fenomen, koji truje našu svakodnevnicu i kontaminira duh, i odgovornim politikama radimo na tome da mu naši građani što manje budu izloženi", istakla je Vujović.

Rekla je da Medijska strategija i novi Zakon o medijima i audio vizuelnim uslugama daju snažan odgovor na govor mržnje.

„Zakonom o medijima omogućen je hitan sudski postupak zbog širenja mržnje prema svim zajednicama, ne samo prema manjinskim narodima kao i hitan sudski postupak zbog širenja mržnje i na osnovu zahtjeva stranke koja traži zaštitu posebnih prava, a ne samo na osnovu zahtjeva tužioca", navela je Vujović.

Ukazala je da novi zakoni jačaju ulogu regulatornog tijela i samoregulacije u medijima, koji su i prepoznati kao ključni akteri koji mogu korigovati medijsko okruženje u kojem nastaje i širi se govor mržnje.

„Da bi oni obavljali svoju punu funkciju potrebni su nam edukovani i osnaženi građani koji će se aktivno uključiti u borbu protiv govora mržnje kroz prijavljivanje slučajeva govora mržnje. Pored medija, govor mržnje svoj najveći poligon za širenje nalazi na društvenim mrežama. Zato su nam potrebni medijski pismeni građani, odgovorni političari, vladin i nevladin sektor koji širi pozitivne poruke, promoviše edukativne programe i kampanje", rekla je Vujović.

Prema njenim riječima, zato je Medijskom strategijom 2023-2027 predviđeno osnivanje Mreže za borbu protiv govora mržnje, onlajn uznemiravanja i dezinformacija u Crnoj Gori.

„Cilj je formiranje novog institucionalnog tijela koje će javno ukazivati na autore i prenosioce dezinformacija i govora mržnje. Planira se saradnja sa Univerzitetom, nevladinim organizacijama, globalnim internet kompanijama i društvenim mrežama kako bi se našao najbolji način rada tog tijela, definisala odgovornost za plasiranje ovakvih sadržaja. Ključna uloga mreže će biti da osnaži slobodno i profesionalno novinarstvo i informiše javnost o onima koji šire loš sadržaj", istakla je Vujović.

''Ohrabruju nedavna iskustva gdje je očigledna brza reakcija i proaktivnost u postupanju nadležnih organa na pojavu eventualno nedozvoljenih sadržaja. Takođe, i reakcije javnosti su sve brojnije, što govori da kao društvo postajemo svjesni štetnosti govora mržnje u javnom prostoru. Posebno oprezni treba da budu nosioci javnih funkcija, čija riječ odzvanja daleko, da se uzdrže od retorike koja je zapaljiva i podložna raznim konstruktima'', zaključila je Vujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Neki funkcioneri primaju i državnu platu i penziju: Da li je to klasična zloupotreba budžeta?

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:42

Profesor Dragan Koprivica nedavno je podnio ostavku na funkciju vršioca dužnosti direktora KIC "Budo Tomović" zbog različitih pravničkih tumačenja - da li kao penzioner ima pravo da zasnuje stalni radni odnos u javnoj ustanovi.

Joković: Nema povećanja subvencija za poljoprivrednike, biće sankcionisani svi koji su zloupotrijebili državnu pomoć

Nedjelja, 07.12.2025 | 19:46

Subvencije za poljoprivredne proizvođače naredne godine neće biti povećane, jer u budžetu nema prostora za veće isplate, saopštio je ministar poljoprivrede Vladimir Joković u intervjuu za Televiziju Podgorica. Osvrnuo se i na probleme u šumarstvu, nelegalnu sječu i milionske štete na koje upozoravaju njegove kolege, poručujući da će svi odgovorni – ukoliko se dokaže postojanje korupcije – snositi posljedice.

Austrija: Suđenje alpinisti koji je ostavio devojku na -20 stepeni

Nedjelja, 07.12.2025 | 18:59

Austrijske vlasti identifikovale su 33-godišnju Kerstin Gurtner kao ženu koja je preminula od smrzavanja tokom uspona na Grosglokner, najvišu planinu u Austriji. Njen partner, 39-godišnji Tomas Plamberger, optužen je za ubistvo iz nehata, pošto je partnerku ostavio iznemoglu i samu na planini na -20 stepeni Celzijusa.

Dijaspora zainteresovana da ulaže, ali država ne nudi nikakve povoljnosti

Nedjelja, 07.12.2025 | 18:09

Crnogorska dijaspora je zainteresovana da ulaže u svoju domovinu, ali joj država ne nudi nikakvu mogućnost za to, saopštili su iz Saveza patriota Crne Gore u Njemačkoj. Poručuju da očekuju od države da im da iste uslove kao stranim investitorima.

Uhapšene dvije osobe, oduzeto preko kilogram narkotika, četiri komada oružja i preko 50 komada municije

Nedjelja, 07.12.2025 | 17:23

Postupajući po operativnim podacima policija je na teritoriji Rožaja i Plava oduzela preko kilogram narkotika, tri puške, pištolj, kao i 54 komada municije različite vrste i kalibra. U toj akciju hapšene su i dvije osobe.

Praznična čarolija u rerni: Medenjaci po starinskom receptu

Nedjelja, 07.12.2025 | 14:37

Mogu trajati i do mjesec dana.

Nikšić: Uhapšen osumnjičeni za falsifikovanje isprava

Nedjelja, 07.12.2025 | 14:27

Službenici nikšićke policije su pretresom stana operativno interesantnog lica G.N. iz Nikšića nastanjenog u Herceg Novom našli i oduzeli startni pištolj sa municijom, tablete opijata i ličnu kartu na drugo ime izdatu od druge države. On je lišen slobode.

Crnogorska plovidba AD demantuje netačne navode o remontu broda „Kotor“

Nedjelja, 07.12.2025 | 13:33

Crnogorska plovidba AD dostavila je demant na članak objavljen 6. decembra 2025. godine pod naslovom „Platiće Dancima i remont 'Kotora': 'Crnogorska plovidba' pred dodatnim troškovima od milion eura“, navodeći da su tvrdnje u tekstu netačne i zasnovane na pogrešnim pretpostavkama. Kompanija ističe da su svi ugovorni uslovi uredno ispunjeni i da nema obaveza za finansiranje remonta brodova.

Evropska unija pokreće istragu protiv Mete zbog vještačke inteligencije

Nedjelja, 07.12.2025 | 17:05

EU pokreće antimonopolsku istragu protiv Mete zbog pristupa AI uslugama na aplikaciji WhatsApp.

Inicijativa Demokrata: Bar da uvede subvencije za socijalno stanovanje

Nedjelja, 07.12.2025 | 16:41

Odbornici Demokarata u Baru danas će nadležnom Sekretarijatu za finansije u tom gradu podnijeti Inicijativu da se u Predlog budžeta Opštine za 2026. godinu uvrsti nova budžetska stavka u iznosu od 1.000.000 eura, namijenjena subvencijama za socijalno stanovanje.

Ubijen mrki medvjed kod Travnika: Stručnjaci upozoravaju na pad populacije

Nedjelja, 07.12.2025 | 21:15

Mrki medvjed, strogo zaštićena vrsta u regionu, ubijen je nedavno u okolini Travnika, prema navodima lokalnih udruženja. Prema informacijama koje su se pojavile na društvenim mrežama, lovci su navodno ubili životinju uz obrazloženje da je „plašila gljivare“.

Eurosong više neće biti isti, Slovenac se oprostio: Zbogom

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:27

Pjesma “How Much Time Do We Have Left” i Klemen predstavljali su Sloveniju na Eurosongu u Bazelu ove godine.

Neki funkcioneri primaju i državnu platu i penziju: Da li je to klasična zloupotreba budžeta?

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:42

Profesor Dragan Koprivica nedavno je podnio ostavku na funkciju vršioca dužnosti direktora KIC "Budo Tomović" zbog različitih pravničkih tumačenja - da li kao penzioner ima pravo da zasnuje stalni radni odnos u javnoj ustanovi.

Vukićević o Mijoviću i Savoviću: Suspendovani su, nisu pristali da skinu smiješno male klauzule

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:20

Trener fudbalera Budućnosti Dejan Vukićević je pojasnio situaciju sa mladim igračimca Lazarom Mijovićem i Lazarom Savovićem.

Kako je prskalica uzrokovala štetu od 30 hiljada eura?

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:03

Nakon što je 42-godišnja majka djetetu dala prskalicu, primijetila je kako gori suvo lišće ispod automobila, saopštila je danas policija savezne države Sjeverne Rajne-Vestfalije.

Joković: Nema povećanja subvencija za poljoprivrednike, biće sankcionisani svi koji su zloupotrijebili državnu pomoć

Nedjelja, 07.12.2025 | 19:46

Subvencije za poljoprivredne proizvođače naredne godine neće biti povećane, jer u budžetu nema prostora za veće isplate, saopštio je ministar poljoprivrede Vladimir Joković u intervjuu za Televiziju Podgorica. Osvrnuo se i na probleme u šumarstvu, nelegalnu sječu i milionske štete na koje upozoravaju njegove kolege, poručujući da će svi odgovorni – ukoliko se dokaže postojanje korupcije – snositi posljedice.

Zvezda nakon osam i po godina izgubila na svom terenu!

Nedjelja, 07.12.2025 | 19:35

Dogodilo se i to – fudbaleri Crvene zvezde su doživjeli poraz na stadionu “Rajko Mitić” u Superligi Srbije.

Brajton u zaostavnom vremenu do boda protiv Vest Hema - "čekićari" imaju za čim da žale

Nedjelja, 07.12.2025 | 19:20

Vest Hem je dijelilo samo nekoliko minuta da završi prvi meč bez primljenog gola u eri Nuna Espirita Santa, ali je kasni pogodak Ritera onemogućio takav scenario. Meč u Brajtonu je završen 1:1 a "čekićari" su u posljendnjih 17 utakmica samo jednom slavili protiv "Galebova".

Austrija: Suđenje alpinisti koji je ostavio devojku na -20 stepeni

Nedjelja, 07.12.2025 | 18:59

Austrijske vlasti identifikovale su 33-godišnju Kerstin Gurtner kao ženu koja je preminula od smrzavanja tokom uspona na Grosglokner, najvišu planinu u Austriji. Njen partner, 39-godišnji Tomas Plamberger, optužen je za ubistvo iz nehata, pošto je partnerku ostavio iznemoglu i samu na planini na -20 stepeni Celzijusa.

MNE stat: Javni dug oko 4,7 milijardi eura

Nedjelja, 07.12.2025 | 18:29

Crna Gora je u periodu od 2020. do 2025. godine iz budžeta otplatila približno tri milijarde eura ranije preuzetih obaveza, saopštili su iz MNE stat.