Srijeda, 19.06.2024 | 07:27
IZVOR: rtcg.me

Danas sjednica - Poslanici ponovo o zakonima koje je Milatović vratio

Poslanici crnogorskog parlamenta ponovo će danas glasati o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i o Zakonu o nacionalnom javnom emiteru, koje je predsjednik države Jakov Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje.




Foto: Skupština Crne Gore

Zakonom o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore smanjuje se kriterijum za izbor direktora Radio Televizije Crne Gore sa važećih deset na pet godina radnog iskustva.

Milatović je vratio Skupštini taj zakon na ponovno odlučivanje navodeći da se usvojenim rješenjem zanemaruje značaj Javnog servisa i dovodi u pitanje njegova uređivačka nezavisnost.

"Usvojene izmjene predstavljaju korak unazad u odnosu na važeće rješenje, i u suprotnosti su sa uporednom praksom i konceptom jačanja upravljačke odgovornosti i profesionalizma", istakao je Milatović.

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama predviđa da predsjednik i članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, kojima prestaje mandat usljed isteka vremena na koje su birani, nastavljaju da vrše dužnost do izbora novih članova, a najduže do dvije godine.

Milatović je ocijenio da je to rješenje upitno u kontekstu usaglašenosti sa Amandmanom VIII stav 7 Ustava Crne Gore kojim je utvrđeno da mandat Sudskog savjeta traje četiri godine.

“Primjenom usvojenog rješenja, članstvo u Sudskom savjetu za ugledne pravnike, de facto, moglo bi se produžiti do šest godina, što je duže od granice propisane Ustavom", smatra Milatović.

Prema njegovim riječima, članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, na ovaj način stavljaju se u drugačiji pravni položaj u odnosu na ostale članove Savjeta.

Skupština je početkom juna usvojia 12 zakona potrebnih za dobijanje Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR).

Milatović je nakon toga donio ukaze o proglašenju deset IBAR zakona, dok je izmjene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i Zakon o nacionalnom javnom emiteru vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović će danas imati audijenciju kod cara i carice Japana

Utorak, 21.04.2026 | 09:45

Predsjednik države imaće i sastanak sa premijerkom Japana Sanae Takaichi, tokom kojeg će fokus biti na jačanju bilateralne saradnje, između ostalog i kroz otvaranje ambasade Crne Gore u Japanu, kao i kroz unapređenje ekonomske saradnje

Kada ističe primirje između SAD-a i Irana: Vremena je sve manje za novu rundu pregovora

Utorak, 21.04.2026 | 09:33

Američki predsjednik Donald Tramp nije precizirao kada će isteći dvosedmično primirje između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, koje je najavio 7. aprila u večernjim satima po istočnoameričkom vremenu.

Vučić: Do Đurđevdana ćemo znati kada će biti izbori

Utorak, 21.04.2026 | 08:52

Vjerujem da ćemo do Đurđevdana ili koji dan poslije znati kada će biti izbori, kazao je juče predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Tomaševcu, gdje je otvoren novi željeznički most.

Klikovac: Razmotrićemo i inicijativu za smjenu gradonačelnika

Utorak, 21.04.2026 | 08:40

Nakon sjednice opštinskog odbora Demokratske partije socijalista, Klub odbornika donijeće odluku u vezi potpisivanja peticije za razrješenje Jelene Borovinić Bojović, predsjednice Skupštine Glavnog grada i inicijative za razrješenje gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića, saopštio je za Dan Andrija Klikovac, šef kluba.

Tramp: Novi sporazum sa Iranom biće bolji od nuklearnog dogovora iz 2015.

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 21:57

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da će novi sporazum sa Iranom biti, kako je naveo, znatno bolji od nuklearnog dogovora iz 2015. godine, ocjenjujući prethodni sporazum kao štetan po bezbjednost SAD.

Kineski ambasador dva sata čeka Spajića na Mostu na Đurđevića Tari

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 15:32

Na Mostu na Đurđevića Tari, o njegovoj rekonstrukciji, danas u 13:20h trebalo je da govore premijer Milojko Spajića i kineski ambasador u Crnoj Gori Čen Sijufeng.

Anđušić: Lazović nas nije nas sputavao, bio nam je vjetar u leđa

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 13:15

Bivši pomoćnik Uprave policije Zoran Lazović nas nikada ni u čemu nije sputavao ili tražio da neko bude privilegovan. Nema nikakve logike da je on šef kriminalne grupe, rekao je danas nekadašnji policajac Boris Anđušić.

Gimnazija i Srednja stručna škola u Baru evakuisane zbog dojave o bombama

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:00

Učenici Gimnazije i Srednje stručne škole evakuisani su oko deset sati, nakon što je na više adresa stigao e-mail o postavljenim bombama, prenosi Radio Bar.

Mujović: Ulica slobode postaje zona za pješake; korak bliže ka zelenoj tranziciji Podgorice

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:00

Gradonačelnik  Podgorice Saša Mujović, sa saradnicima, obišao je danas rekonstruisani dio Ulice slobode u centru Podgorice i najavio da taj prostor od sada postaje pješačka zona, naglašavajući da je riječ o važnom koraku u transformaciji grada.

Presuda po tužbi Milana Kneževića: Vučelić zbog neistina o finansiranju DNP-a dužna da plati 2.000 eura

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 10:28

Osnovni sud u Podgorici donio je presudu kojom je usvojen tužbeni zahtjev lidera Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića na osnovu kojeg je poslanica Civisa Maja Vučelić, koja je u parlament ušla sa izborne liste Evropa sad - Milojko Spajić, dužna da mu isplati 2.000 eura na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda.

Milatović će danas imati audijenciju kod cara i carice Japana

Utorak, 21.04.2026 | 09:45

Predsjednik države imaće i sastanak sa premijerkom Japana Sanae Takaichi, tokom kojeg će fokus biti na jačanju bilateralne saradnje, između ostalog i kroz otvaranje ambasade Crne Gore u Japanu, kao i kroz unapređenje ekonomske saradnje

Kada ističe primirje između SAD-a i Irana: Vremena je sve manje za novu rundu pregovora

Utorak, 21.04.2026 | 09:33

Američki predsjednik Donald Tramp nije precizirao kada će isteći dvosedmično primirje između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, koje je najavio 7. aprila u večernjim satima po istočnoameričkom vremenu.

Đoković: Povrijeđen sam, očekujem da ću biti spreman bar za Rolan Garos

Utorak, 21.04.2026 | 09:21

Novak Đoković bio je jedan od domaćina ceremonije "Laureus" koja je sinoć održana u Madridu.

Radulović: Dopuna krivične prijave protiv Demokrata i Stevana Katića zbog gradnje u Baošićima

Utorak, 21.04.2026 | 09:57

Advokat Veselin Radulović je uz najnovija saznanja i prikupljene dokaze, Specijalnom državnom tužilaštvu podnio dopunu krivične prijave protiv političke partije “Demokrate", funkcionera te partije predsjednika Opštine Herceg Novi Stevana Katića, kao i više povezanih lica i pravnih subjekata, zbog osnovane sumnje da su, kroz organizovano i kontinuirano djelovanje, omogućili realizaciju projekta „Carine“ u Baošićima suprotno zakonima i javnom interesu.

Opština Žabljak: Bliska saradnja inspekcijskih službi tokom ljetnje sezone

Utorak, 21.04.2026 | 09:25

Opština Žabljak najavljuje da će tokom predstojeće ljetnje turističke sezone inspekcijske službe na lokalnom i državnom nivou blisko sarađivati kako bi se obezbijedilo efikasnije djelovanje na terenu, uz jasan prioritet – da red, zakonitost i kvalitet života naših građana budu na prvom mjestu, a potom i kvalitetna usluga za sve goste, saopšteno je iz te opštine.

Vučić: Do Đurđevdana ćemo znati kada će biti izbori

Utorak, 21.04.2026 | 08:52

Vjerujem da ćemo do Đurđevdana ili koji dan poslije znati kada će biti izbori, kazao je juče predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Tomaševcu, gdje je otvoren novi željeznički most.

Alkaraz propušta Rolan Garos?

Utorak, 21.04.2026 | 08:49

Karlos Alkaraz suočava se sa ozbiljnim problemom sa povredom ručnog zgloba, koja bi mogla značajno da poremeti njegov nastup na šljaci.

Klikovac: Razmotrićemo i inicijativu za smjenu gradonačelnika

Utorak, 21.04.2026 | 08:40

Nakon sjednice opštinskog odbora Demokratske partije socijalista, Klub odbornika donijeće odluku u vezi potpisivanja peticije za razrješenje Jelene Borovinić Bojović, predsjednice Skupštine Glavnog grada i inicijative za razrješenje gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića, saopštio je za Dan Andrija Klikovac, šef kluba.

Otrov za pacove u dječjoj hrani: Nema je na crnogorskom tržištu

Utorak, 21.04.2026 | 08:25

Prema zvaničnim informacijama Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, na tržištu Crne Gore nijesu registrovane sporne teglice dječje hrane „HiPP šargarepa i krompir 190 g“, za koje postoji sumnja da su u pojedinim evropskim zemljama kontaminirane otrovom za pacove.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 21:43

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša, ponegdje izraženiji pljuskovi i grmljavina.