Srijeda, 19.06.2024 | 08:31
IZVOR: Gradski.me

Najveći broj turista se očekuje iz regiona, Njemačke, Velike Britanije i Francuske, nedostatak radne snage jedan od problema

Dok se približavamo početku nove turističke sezone, raduju nas najave i predviđanja očekivanog turističkog prometa. To pokazuju trenutne indikacije i rezultati ankete turističke privrede koju smo nedavno sproveli, te imamo razlog za optimizam. Prema tim podacima očekuje se da će najveći broj posjetilaca doći iz regiona, Njemačke, Velike Britanije i Francuske, a takođe primjećujemo rast interesovanja iz baltičkih zemalja, skandinavskih zemalja i Poljske, saopšteno je Gradskom portalu iz Nacionalne turističke organizacije Crne Gore.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kazali su da imaju pozitivna očekivanja da će turistička sezona biti uspješna. Preko 80% učesnika ankete smatra da su najave na nivou prošlogodišnjih ili čak bolje, te se nadaju da će nastavak sezone biti uspješan.

„Protekli period bio je izuzetno intenzivan za nas, s obzirom na to da smo imali promotivne aktivnosti u više od 25 zemalja, pri čemu je digitalni marketing igrao ključnu ulogu u dosezanju šire globalne publike. Tako su u toku aktivnosti na izradi kreativnog koncepta digitalne kampanje koja je usmjerena ka tržištima Velike Britanije, Francuske i Njemačke“, saopšteno je iz NTO.

Ističu da je cilj kampanje inspirisati različite ciljne grupe da posjete Crnu Goru, promovisati autentična iskustva koja privlače goste veće platežne moći i povećati prosječnu potrošnju po turisti.

„Naša vidljivost značajno je povećana uspješnim kampanjama s ETC-om, Amadeusom, Expediom i globalnim medijskim kućama poput BBC-a. Pored toga, aktivno smo učestvovali na brojnim sajmovima i drugim promotivnim aktivnostima, uključujući studijske posjete medija, influensera i turoperatora. U saradnji sa Udruženjem njemačkih turoperatora organizovali smo Destinacijski forum, gdje je 60 renomiranih turoperatora, novinara i turističkih agenata tokom petodnevne posjete imalo priliku da se upozna s našom ponudom, a na kraju je održana i poslovna radionica na kojoj je crnogorska turistička privreda predstavila svoju ponudu potencijalnim klijentima“, poručuju iz NTO.

Usklađivanje tržišta rada sa sistemom obrazovanja moguće rješenje za nedostatak radnika

Saopštili su da priprema za turističku sezonu uključuje prepoznavanje i rješavanje ključnih problema, od kojih je jedan nedostatak radne snage.

Dodaju da ovo pitanje nije jedinstveno za našu zemlju, da se mnoge države sa izraženom sezonalnošću u turizmu suočavaju sa sličnim izazovima.

„Turizam je sektor sa visokim intenzitetom rada, što znači da zahtijeva veliki broj zaposlenih u različitim oblastima. Kroz efikasno upravljanje, ulaganje u obuku radne snage i primjenu inovativnih rješenja, moguće je smanjiti rizike povezane sa ovim izazovom i obezbijediti uspješan tok turističke sezone. Resorno ministarstvo i Privredna komora Crne Gore, zajedno sa ugostiteljima i drugim predstavnicima turističke industrije, aktivno rade na pronalaženju rješenja za ovaj problem. Jedno od mogućih rješenja leži u usklađivanju tržišta rada sa obrazovnim sistemom, pojednostavljivanju procedura za zapošljavanje i poboljšanju statusa sezonskih radnika“, saopšteno je iz NTO.

Vjeruju da će nadležne institucije u narednom periodu preduzeti korake u ovom pravcu.

Infrastruktura ključni segment zadovoljstva turista

Iz Nacionalne turističke organizacije su istakli da je infrastruktura ključni segment turističke ponude Crne Gore koji direktno utiče na zadovoljstvo turista, omogućavajući lakši pristup destinacijama, povećavajući sigurnost i komfor posjetilaca te doprinosi ukupnom iskustvu boravka.

„Trenutno su u toku radovi na putevima, a njihovo pažljivo izvođenje je od suštinske važnosti kako bi se osiguralo da ne utiču značajno na turističku sezonu, omogućavajući gostima da maksimalno uživaju u destinaciji. S obzirom na našu misiju unapređenja imidža destinacije, Nacionalna turistička organizacija snažno podržava sve napore usmjerene ka poboljšanju infrastrukture i očekujemo da će relevantne institucije preduzeti sve potrebne korake kako bi se turistička sezona mogla odvijati nesmetano“, zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

SEP penzionerima: Tražite hitne pregovore s Vladom, reviziju metodologije obračuna i vanredno usklađivanje

Utorak, 09.06.2026 | 13:53

Crna Gora ne smije dozvoliti da njeni najstariji građani, koji su izgradili ovu zemlju, budu ekonomski marginalizovani i prepušteni siromaštvu, poručili su iz Stranke evropskog progresa (SEP).  

Air Montenegro sletio u Banju Luku: Nova avionska linija otvara vrata većem broju turista

Utorak, 09.06.2026 | 13:29

Na pistu Međunarodnog aerodroma Banja Luka danas je sletio avion kompanije Air Montenegro, čime je ozvaničena nova avio-veza koja bi mogla doprinijeti većem broju putnika, turista i poslovnih kontakata između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Đeljošaj: Poslovni ambijent svakim danom sve bolji, očekuje se rast ekonomije

Utorak, 09.06.2026 | 13:31

Poslovni ambijent u Crnoj Gori je svakim danom sve bolji, saopštio je ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj i dodao da se očekuje rast ekonomije.

CBCG završila glavnu fazu projekta: Korak bliže punoj spremnosti za Evropski sistem centralnih banaka

Utorak, 09.06.2026 | 13:26

Centralna banka Crne Gore (CBCG) završila je fazu procjene u okviru projekta „Needs Assessment“, čime je napravljen važan korak ka potpunom usklađivanju sa standardima Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB) i Eurosistema, saopšteno je nakon sastanka Upravnog odbora projekta održanog u Briselu.

Mugoša: Građani i privreda snose teret energetske krize, a država zarađuje na istoj

Utorak, 09.06.2026 | 09:45

 Predsjednik Kluba poslanika Evropskog saveza, Boris Mugoša naveo je da zbog činjenice da je Vlada bez ikakvog obrazloženja odlučila od prošle nedjelje da ukine zakonom dozvoljen procenat umanjenja akciza i da u cijenu dizela ukalkuliše puni iznos akciza (44 centi po litru), koje su prihod države odnosno budžeta, građani će plaćati jedan litar dizela od danas 1.7 eura.  

Vrhovni sud Crne Gore i Sud Bosne i Hercegovine unapređuju saradnju u procesuiranju ratnih zločina

Utorak, 09.06.2026 | 14:02

Delegacija Suda Bosne i Hercegovine (BiH) i Ministarstva pravde BiH boravila je u radnoj posjeti Vrhovnom sudu Crne Gore, u okviru aktivnosti usmjerenih na jačanje regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina i unapređenje zaštite i podrške svjedocima i žrtvama u ovim postupcima.  

Nikolić: Je li tačno da Holandija uslovljava zatvaranje poglavlja; Ivanović: Neke konkretne detalje ne mogu dati

Utorak, 09.06.2026 | 14:00

U Skupštini je bio i vicepremijer Filip Ivanović, kojeg je Andrija Nikolić (DPS) pitao da li je tačno da je Holandija uslovila zatvaranje pregovaračkog poglavlja dva.

SEP penzionerima: Tražite hitne pregovore s Vladom, reviziju metodologije obračuna i vanredno usklađivanje

Utorak, 09.06.2026 | 13:53

Crna Gora ne smije dozvoliti da njeni najstariji građani, koji su izgradili ovu zemlju, budu ekonomski marginalizovani i prepušteni siromaštvu, poručili su iz Stranke evropskog progresa (SEP).  

Air Montenegro sletio u Banju Luku: Nova avionska linija otvara vrata većem broju turista

Utorak, 09.06.2026 | 13:29

Na pistu Međunarodnog aerodroma Banja Luka danas je sletio avion kompanije Air Montenegro, čime je ozvaničena nova avio-veza koja bi mogla doprinijeti većem broju putnika, turista i poslovnih kontakata između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Računovođe traže hitnu reakciju zbog problema sa IRMS sistemom

Utorak, 09.06.2026 | 13:40

Grupa računovođa i zaposlenih u računovodstvenoj struci uputila je otvoreno pismo Poreskoj upravi i Ministarstvu finansija upozoravajući na, kako navode, ozbiljne probleme nastale od početka primjene IRMS sistema.

Đeljošaj: Poslovni ambijent svakim danom sve bolji, očekuje se rast ekonomije

Utorak, 09.06.2026 | 13:31

Poslovni ambijent u Crnoj Gori je svakim danom sve bolji, saopštio je ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj i dodao da se očekuje rast ekonomije.

CBCG završila glavnu fazu projekta: Korak bliže punoj spremnosti za Evropski sistem centralnih banaka

Utorak, 09.06.2026 | 13:26

Centralna banka Crne Gore (CBCG) završila je fazu procjene u okviru projekta „Needs Assessment“, čime je napravljen važan korak ka potpunom usklađivanju sa standardima Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB) i Eurosistema, saopšteno je nakon sastanka Upravnog odbora projekta održanog u Briselu.

Jakšić-Stojanović u Kairu: Crna Gora podržala međunarodnu deklaraciju o tehničkom i stručnom obrazovanju

Utorak, 09.06.2026 | 13:19

Kairska deklaracija o međunarodnoj saradnji u oblasti tehničkog i stručnog obrazovanja i osposobljavanja (TVET) koju je podržalo 12 mediteranskih država, među kojima je i Crna Gora, usvojena je u toku Prvog mediteranskog foruma i izložbe tehničkog i stručnog obrazovanja (TechSkills Forum) koji je organizovan u Kairu, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).     

Prada oblači astronaute za povratak na Mjesec: Odijelo hladi tijelo pomoću sistema sa cirkulacijom vode

Utorak, 09.06.2026 | 13:13

Astronauti koji bi 2028. godine trebalo da polete na Mjesec nosiće svemirska odijela u čijem razvoju učestvuje i Prada.    

URA Budva: Školj zaslužuje poseban stepen zaštite, razmislimo kakvu Budvu ostavljamo budućim generacijama

Utorak, 09.06.2026 | 13:05

Svaka intervencija na ostrvu Sveti Nikola mora biti predmet najviše pažnje stručne i šire javnosti, a brojna pitanja od javnog interesa do danas nijesu dobila zadovoljavajuće odgovore, istakli su iz Opštinskog odbora Budva Građanskog pokreta URA, navodeći da se radi o prostoru koje je izuzetne pejzažne, ekološke, kulturne vrijednosti i jednom od najvrijednijih prirodnih obilježja budvanskog zaliva.