Srijeda, 19.06.2024 | 08:56
IZVOR: RTCG

"Rekonstrukcija Vlade može donijeti stabilnije političke prilike"

Dobijanje IBAR-a i rekonstrukcija Vlade će značiti potpunu stabilizaciju političkih prilika na državnom nivou, dok nas sa druge strane na jesen čeka serija veoma bitnih izbora, kazao nam je analitičar i novinar Predrag Zečević.




Foto: Arhiva/kolektiv.me 

Pitanje rekonstrukcije Vlade je sve češće na dnevnom redu, a vjeruje da se će to pitanje biti posebno aktuelno ako EU omogući Crnoj Gori dobijanje IBAR-a, odnosno korak naprijed u pregovorima o pristupanju. 

Zečević nam je rekao da bi ulazak političkih autoriteta iz Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije dodatno učvrstilo Vladu i stabilizovalo složene političke odnose u Vladi Crne Gore.

"Jasno je da u tim okolnostima, u Vladi više ne bi postojali veto igrači iz bilo koje stranke, što znači da bi Vlada mogla da se konačno posveti ekonomskom razvoju i realizaciji programa Evropa sad 2. Cilj Nove srpske demokratije je da njeni politički autoriteti dobiju, shodno koalicionom ugovoru, tri ministarstva dok bi DNP-u pripalo jedno ministarsko i jedno potpredsjedničko mjesto. Moj utisak je da je DNP-u značajnije da ojača partiju i partijsku infrastrukturu nego da zauzima funkcije u Vladi, iako bi po mom mišljenju to bila pametna odluka", kazao je Zečević. 

On navodi da bi dobijanje IBAR-a i rekonstrukcija Vlade značilo potpunu stabilizaciju političkih prilika na državnom nivou.

"Dok nas sa druge strane na jesen čeka serija veoma bitnih izbora u Podgorici i Budvi, a najvjerovatnije i u Andrijevici i Šavniku. Ne vidim ni promil šanse za dogovor u Podgorici i Budvi, dok za Andrijevicu postoji neka mala šansa za konstituisanje lokalne samouprave nakon junskih izbora", rekao je Zečević. 

Kako se očekuje, EU bi o dobijanju IBAR-a trebalo konačno da odluči do kraja ovog mjeseca. 

Univerzitetski profesor Marko Begović kaže da moramo razumjeti da stabilnost nužno ne podrazumijeva i kvalitet.

"Štaviše, primjeri iz našeg komšiluka ali i šire potvrđuju da reprodukcija birokratije kroz uvećanje sistema javnog sektora obično vodi u stabilokratiju i demokratski deficit. Uz izražen sistem oponašanja klijentelističkog manira rukovođenja u jednom broju organa državne uprave, u praksi je partijski oligopol. Činjenica je da su svi konstituenti, pa i bivših vlada DPS-a zastupljeni u radu sadašnje kroz visoko rukovodna ili ekspertsko-rukovodna namještenja u okviru kategorija u skladu sa Zakonom o državnim službenicima i namještenicima", kazao je Begović. 

S druge strane, kaže, za stabilnost koja će dodatno osnažiti evropsku agendu, neophodno je donijeti propise koji će urediti zakonodavnu i izvršnu vlast (Zakon o Vladi/Skupštini), kao i temeljno reformisati zakonska rješenja koja se odnose na državne službenike i namještenike. 

"Posebno u dijelu koji se odnosi na konflikt interesa (zapošljavanje srodnika ili drugih povezanih lica). Na kraju, jedan dio IBAR propisa je nužno što prije preispitati, kako bi se stekli neophodni uslovi za sistemsko hvatanje u koštac sa korupcijom i organizovanim kriminalom", kazao je Begović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PES Pljevlja formirao prvi mjesni odbor

Srijeda, 08.07.2026 | 13:39

Pokret Evropa sad (PES) u Pljevljima formirao je mjesni odbor u ovom gradu. Poručuju da na ovaj način nastavljaju snažnije organizovanje na terenu i potvrđuju opredijeljenost da se glas građana čuje u svakoj mjesnoj zajednici.

Mađar sa Spajićem: Nova Vlada Mađarske podržava Crnu Goru kao narednu članicu EU

Srijeda, 08.07.2026 | 11:39

Premijer Crne Gore Milojko Spajić zahvalio je mađarskom premijeru Peteru Mađaru na podršci Vlade Mađarske evropskom putu Crne Gore, ističući očekivanje da će država postati naredna članica Evropske unije do 2028. godine.

Pavličić započela mandat članice Venecijanske komisije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:32

redsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić započela je 20. juna četvorogodišnji mandat članice Evropske komisije za demokratiju putem prava (Venecijanske komisije), jednog od najznačajnijih savjetodavnih tijela Savjeta Evrope u oblasti demokratije, ljudskih prava i vladavine prava.

Brnabić kritikovala izvještaj Picule: To nema veze sa reformama na EU putu Srbije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:18

Predsjednica Skupštine Srbije kritikovala je danas izvještaj izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule ocijenjujući da tekst "nema veze sa reformama evropskom putu".

Tramp: Mislim da je rat gotov, želimo da pregovaramo

Srijeda, 08.07.2026 | 11:06

Predsjednik Sjedinjenih američkih država, Donald Tramp, kazao je, odgovarajući na pitanja novinara na NATO samitu u Ankari, da smatra da je rat sa Iranom završen, kao i da SAD žele da pregovaraju.

Usvajanje izmjena zakona o MUP i ANB najkasnije do 31. jula

Utorak, 07.07.2026 | 16:31

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša je na mreži X objavio dio sporazuma vlasti i dijela opozicije o prevazilaženju parlamentarne krize.

Katnić: Polovina voćnjaka nastala iz mog uzgoja, borove i jele sadio sam 2017. i 2018.

Utorak, 07.07.2026 | 14:40

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić izjavio je danas pred Višim sudom u Podgorici da je oko polovine voćnjaka na porodičnom imanju nastalo iz njegovog uzgoja, navodeći da je borove i jele sadio tokom 2017. i 2018. godine.

Mandić: Većina poslanika potvrdila da će Crna Gora biti sljedeća članica EU

Utorak, 07.07.2026 | 14:02

Danas je apsolutna većina predstavnika građana Crne Gore nedvosmisleno potvrdila zašto će naša zemlja 2028. godine biti sljedeća članica Evropske unije, saopštio je predsjednik Skupštine Crne Gore.

Sporazum vlasti i opozicije: Do 31. jula izmjene zakona o policiji i ANB-u, Ustav da se promijeni do 4. septembra

Utorak, 07.07.2026 | 15:02

Vlast i opozicija će najkasnije do 31. jula obezbijediti usvajanje izmjena i dopuna zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), u skladu s usaglašenim rješenjima, a do istog datuma će se formirati posebno radno tijelo koja će pratiti primjenu tih propisa.

Ibrahimović – Anand: Dvije decenije diplomatskih odnosa temelj za novo snaženje partnerstva

Utorak, 07.07.2026 | 15:21

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se, na marginama NATO samita u Ankari, sa ministarkom vanjskih poslova Kanade Anitom Anand.

Mujović: Junaci Trinaestojulskog ustanka dio istorije i vrijednosti koje moramo pamtiti i baštiniti

Srijeda, 08.07.2026 | 13:50

Povodom obilježavanja 8. jula, dana kada je 1941. godine donijeta istorijska odluka o podizanju ustanka protiv okupatora, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, zamjenica gradonačelnika, Nađa Ljiljanić i predsjednik Skupštine Glavnog grada, Srđan Perić, položili su vijenac na spomenik na Ravnom Lazu u Piperima.

PES Pljevlja formirao prvi mjesni odbor

Srijeda, 08.07.2026 | 13:39

Pokret Evropa sad (PES) u Pljevljima formirao je mjesni odbor u ovom gradu. Poručuju da na ovaj način nastavljaju snažnije organizovanje na terenu i potvrđuju opredijeljenost da se glas građana čuje u svakoj mjesnoj zajednici.

Policija pojačava kontrole na putevima širom Crne Gore: Evo gdje će dežurati presretači

Srijeda, 08.07.2026 | 12:27

Mobilna jedinica policije za bezbjednost saobraćaja tzv. „presretači“ biće angažovana na auto-putu Princeza Ksenija, kao i na putnim pravcima Podgorica–Nikšić, Podgorica–Cetinje i Podgorica–Virpazar, navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Kadetkinje nastavljaju pripreme, Kapisoda pružio podršku

Srijeda, 08.07.2026 | 12:22

Predsjednik Rukometnog saveza Crne Gore Petar Kapisoda obišao je pripreme ženske kadetske reprezentacije, koja se na Ivanovim Koritima priprema za nastup na Svjetskom prvenstvu u Rumuniji, koje će biti održano od 29. jula do 9. avgusta.

Laboratorije u NTP otvorene za startapove, kompanije i istraživače

Srijeda, 08.07.2026 | 12:15

Startapovi, inovativne kompanije, istraživači i studenti od danas mogu koristiti laboratorijske kapacitete Univerziteta Crne Gore (UCG) kroz Naučno-tehnološki park Crne Gore, čime se po prvi put savremena univerzitetska istraživačka infrastruktura sistemski stavlja na raspolaganje inovacionoj zajednici i privredi, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Granična policija na Aerodromu Podgorica uhapsila državljanina Turske kojeg potražuje Interpol Ankara

Srijeda, 08.07.2026 | 11:53

Policija je saopštila da su na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica kontrolisali C.Y. (30), državljanina Republike Turske.

Pavličić započela mandat članice Venecijanske komisije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:32

redsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić započela je 20. juna četvorogodišnji mandat članice Evropske komisije za demokratiju putem prava (Venecijanske komisije), jednog od najznačajnijih savjetodavnih tijela Savjeta Evrope u oblasti demokratije, ljudskih prava i vladavine prava.

Bokesljka mornarica pozdravlja Spajićev stav: Važan korak ka posebnom zakonu

Srijeda, 08.07.2026 | 11:26

Bokeljska mornarica Kotor pozdravlja stav premijera Milojka Spajića, iznijet u Skupštini Crne Gore, da prihvati inicijativu za donošenje posebnog zakona, lex specialis, kojim bi se uredio njen pravni status.

Brnabić kritikovala izvještaj Picule: To nema veze sa reformama na EU putu Srbije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:18

Predsjednica Skupštine Srbije kritikovala je danas izvještaj izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule ocijenjujući da tekst "nema veze sa reformama evropskom putu".

Na GP Božaj oduzet automobil koji potražuje Interpol Njemačke

Srijeda, 08.07.2026 | 11:09

Na graničnom prelazu Božaj privremeno je oduzet automobil Audi Q7 radi daljih provjera, saopštili su iz Uprave policije.