Srijeda, 19.06.2024 | 09:39
IZVOR: Kolektiv.me

Vuković Kuč: Intervju iz zatvora sa pritvorenim Kneževićem kompromituje tužilaštvo i sud

Intervju iz Spuža sa pritvorenikom Duškom Kneževićem emitovan na Javnom servisu, predstavlja ozbiljno kršenje Zakona o krivičnom postupku, tešku zloupotrebu Javnog servisa i još jedan u nizu incidenata koji ozbiljno kompromituje rad pravosudnih organa, prije svega tužilaštva i nadležnog suda, saopštila je poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandra Vuković Kuč.




Foto: DPS

“Čelnik RTCG-a, koji vodi bitku sa pravosuđem Crne Gore i ruga se vladavini prava, prkoseći sudskim presudama kojim se utvrđuje njegov nezakonit izbor za generalnog direktora, pored brojnih skandala koje je putem javnoga servisa priredio građanima Crne Gore, odlučio se na radikalan korak ka rušenju smisla televizije države Crne Gore, bez straha i dileme je svodeći na rijalitizovanu žutu žurnalistiku. Iznajmio je Javni servis za ličnu promociju “žutoga dječaka” sa potjernice, spuškog zatvorenika bez plave torbe, direktno ušavši u zonu krivične odgovornosti”.

Naime, kako navodi Vuković-Kuč, samo po odobrenju sudije za istragu (u kasnijoj fazi krivičnog postupka predsjednika sudskog vijeća) državni tužilac, a izuzetno i policija, i to kada joj to povjeri državni tužilac (ne i druga lica) može “prikupljati obavještenja” od lica koja se nalaze u pritvoru, ako je to potrebno “radi otkrivanja ili razjašnjavanja drugih krivičnih djela i učinilaca”, kako to propisuje čl. 260. st. 1 ZKP-a, dok je st. 2. istog člana propisano da sudija za istragu, odnosno predsjednik vijeća, prisustvuju pomenutom ,,prikupljanju obavještenja”, a oni ujedno i određuju vrijeme kada će se to obaviti.

“Crnogorska javnost mora znati ko je ovo kršenje svih zakonskih prepreka i medijskih standarda dozvolio. Koji tužilac ili sudija stoji iza ove javne bruke koja bi u svakoj normalnoj državi bila afera prvoga reda? Koji dio pravosudnog sistema Crne Gore se drznuo da građanima priredi ovu lakrdiju, rugajući se zakonima i Ustavu Crne Gore? Koji tužilac ili sudija je jednoga pritvorenika izdvojio u odnosu na druge, privilegujući ga i omogućivši mu da se obrati javnosti kao slobodni građanin? Zar to smiju sebi dozvoliti pravosudni organi Crne Gore koji su nam jasno poručili da postoje ekskluzivni i povlašteni pritvorenici i oni drugi”, istakla je Vuković Kuč.

Dodaje da Raonićev mandat nezakonitog generalnog direktora RTCG-a ostaće upamćen po tome što je ovaj nacionalni javni emiter postao, kako kaže, “pandan Informera, direktno se konektujući na frekvenciju Pink i Happy televizije, preuzimajući njihovu uređivačku politiku i senzacionalistički stil”.

“Lice koje se nalazi u pritvoru nije se pojavilo ni na svojoj televiziji, ali na Raonićevoj privatnoj televiziji zvanoj RTCG, u kojoj su glavni urednici DF i PES, odigrala se do sada neviđena medijska blasfemija u kojoj je pritvorenik govorio o pomorandži kojom započinje jutro i o trbušnjacima koje radi na šte srca”.

Na ovaj način, prema njenim riječima, nije samo “obrukan” javni servis građana Crne Gore nego je, jaže, otvorena Pandorina kutija koju više niko ne može zatvoriti.

“Od sada svi pritvorenici u Spužu imaju pravo da se pojave na RTCG-u i iznesu svoju priču, svi, bez izuzetka, jer se ne smije uvesti praksa da su svi pritvorenici jednaki samo su neki jednakiji od drugih. Naviknut da živi u državi u kojoj su zakoni i sudovi mrtvo slovo na papiru, kao i na okolnost da se protivzakonitost i bezakonje isplate, Raonić nastavlja seriju difamiranja najvažnije medijske kuće u Crnoj Gori koja je pod njegovim upravljanjem postala ruglo”, zaključila je Vuković Kuč.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Borovinić Bojović: Ko se rukovodi interesom građana ne smatra da su izbori potrebni; Mujović: Građani će 2027.odlučiti, naš ili njihov rad

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:36

Inicijativa za skraćenje mandata Skupštini Glavnog grada, naći će se na dnevnom redu sjednice, redovne ili vandredne – zavisi od dogovora sa šefovima odborničkih klubova, saopštila je za RTV Podgorica predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović. Za gradonačelnika Sašu Mujovića 2027. biće godina u kojoj će građani odlučiti – opipljivi rezultati ili politički pamfleti.

Zirojević: Milatović poziva na nezabilježeni presedan, u najavi grubo miješanje u rad pravosuđa

Četvrtak, 19.02.2026 | 18:26

Predsjednik države Jakov Milatović pozvao je danas, prema riječima poslanika Evropskog saveza Nikole Zirojevića, na gotovo nezabilježeni presedan povodom slučaja bivše ministarke Vesne Bratić kojoj je odlukom suda određen pritvor u trajanju od 30 dana.

Gorčević: Najmanje 40 odsto članova Vlade biće žene

Četvrtak, 19.02.2026 | 16:48

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je da novi Zakon o Vladi donosi važnu promjenu, prema kojoj će najmanje 40 odsto članova Vlade biti žene.

Belan: Milatoviću sugerišem da ne odlaže ispunjenje snova koje duboko potiskuje iz pragmatičnih razloga

Četvrtak, 19.02.2026 | 16:37

Predsjedniku Jakovu Milatoviću i njegovom kabinetu sugerišem da ne odlažu dalje ispunjenje svojih snova koje očigledno duboko potiskuju iz pragmatičnih razloga već da idu do kraja i predlože izmjene Ustava u pravcu zabrane krivičnog gonjenja učesnika litija iz 2020. godine, ica koja se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi, pripadnika SPC, svim licima zaslužnim za nepravne i protivzakonite čistke usmjerene protiv službenika 'bivšeg režima'”, napisao je predsjednik Liberalne partije i jedan od lidera Evropskog saveza Vatroslav Belan.  

Arbitraža oko Prevlake ne bi bila povoljna za Crnu Goru

Četvrtak, 19.02.2026 | 15:53

Građani Crne Gore i Hrvatske u pograničnim područjima ne podržavaju dugotrajne blokade, već žele veću povezanost, lakši svakodnevni život i uklanjanje čvrstih granica, saopštila je u razgovoru za "Dan" Janja Hojnik, profesorica prava i prodekan za istraživanje na Pravnom fakultetu u Mariboru.

Jovanović: Donacija od 1.000 eura vraćena odmah

Četvrtak, 19.02.2026 | 09:31

Novčana sredstva nijesu zadržana, niti korišćena u bilo koju svrhu, već su u cjelosti i bez odlaganja vraćena uplatiocu odmah po uočavanju da postoje zakonska ograničenja za prihvatanje takve uplate, tvrdi Jovanović.

NATO se povlači sa Kosova? Stručnjaci upozoravaju na posljedice!

Četvrtak, 19.02.2026 | 09:14

jedinjene Američke Države pod Donaldom Trampom vrše pritisak na NATO da smanji mnoge svoje strane aktivnosti, uključujući i misiju KFOR na Kosovu, ali i misije Alijanse u Iraku, objavio je POLITICO.  

"Pandora papiri" i nakon više od četiri godine u fazi izviđaja

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:49

Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) saopštili su Portalu RTCG da su se interesovali u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) za predmet "Pandora papiri" koji je, kako su im rekli iz tužilaštva, i nakon više od četiri godine u fazi izviđaja.

SDT vratilo spise za Medovinu

Četvrtak, 19.02.2026 | 09:24

Specijalno državno tužilaštvo vratilo je Osnovnom sudu na Cetinju spise predmeta protiv bivše načelnice Filijale MUP-a Olivere Krivokapić, koja se tereti za nesavjestan rad u službi jer nije pokrenula postupak za oduzimanje oružja sada pokojnom Vuku Boriloviću, koji je 2023. godine počinio masovno ubistvo na Cetinju.

Bil Gejts otkazao govor na Samitu o AI u Indiji zbog pitanja o vezama sa Epstinom

Četvrtak, 19.02.2026 | 09:22

Osnivač Majkrosofta Bil Gejts otkazao je održavanje govora na Samitu o uticaju vještačke inteligencije u Indiji zbog pitanja o svom odnosu sa osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom, prenio je Gardijan.

Medenica pobjegao uz logističku podršku, policija i stručnjaci otkrivaju detalje

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:38

Policija raspolaže saznanjima o logističkoj podršci za bjekstvo koja je pružena Milošu Medenici, potvrđeno je TVCG iz Uprave policije iz koje navode i da su o svemu upoznali postupajućeg tužioca.

Užas u Italiji: Pronađeno obezglavljeno i raskomadano žensko tijelo

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:31

Policija na periferiji Firence pronašla je obezglavljeni leš ženske osobe.

Lester se žalio na odluku o oduzimanju šest bodova

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:24

Bivši šampion Premijer lige Lester žalio se na odluku Engleske fudbalske federacije da im se oduzme šest bodova zbog kršenja finansijskih pravila, prenijeli su danas britanski mediji.

Gejts se zbog slučaja Epstin povukao sa samita o vještačkoj inteligenciji u Indiji

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:19

Milijarder i suosnivač kompanije Microsoft, Bill Gates, neće učestvovati na Samitu o uticaju vještačke inteligencije u glavnom gradu Indija, saopštila je njegova fondacija.

Ukrajincu zadržavanje do 72 sata zbog udesa sa vozilom iz pratnje Spajića

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:08

Sumnjiči se za teško krivično djelo protiv bezbjednosti javnog saobraćaja

Ugostitelji će morati da pomjere bašte lokala najmanje dva metra od stambene zgrade, od avgusta sankcije

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:56

Stotine ugostitelja u Podgorici moraće da pomjere bašte svojih lokala najmanje dva metra od stambenih zgrada i prilagode se novim urbanističko-tehničkim uslovima. Od avgusta se može očekivati i kažnjavanje onih koji ne budu poštovali propise, poručuje za Televiziju Podgorica direktor Uprave za inspekcijske poslove Branko Kovačević.

Borovinić Bojović: Ko se rukovodi interesom građana ne smatra da su izbori potrebni; Mujović: Građani će 2027.odlučiti, naš ili njihov rad

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:36

Inicijativa za skraćenje mandata Skupštini Glavnog grada, naći će se na dnevnom redu sjednice, redovne ili vandredne – zavisi od dogovora sa šefovima odborničkih klubova, saopštila je za RTV Podgorica predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović. Za gradonačelnika Sašu Mujovića 2027. biće godina u kojoj će građani odlučiti – opipljivi rezultati ili politički pamfleti.

Izmjene Zakona o radu: Minimalac u skladu sa kupovnom moći, više vremena za porodicu

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:22

Vlada Crne Gore utvrdila je predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu po kojem se uvodi kupovna moć kao dodatni kriterijum za određivanje minimalne zarade, a posebna novina je i da će očevi imati pravo na 10 dana odsustva nakon rođenja djeteta. Takođe, prema riječima ministarke Naide Nišić, zakon će propisivati fleksibilnije radno vrijeme i rad van prostorija poslodavca, a poslodavci sa više od 100 zaposlenih imaće obavezu da dostavljaju izvještaje o razlikama u zaradama između žena i muškaraca.

Ćulafić: Crna Gora u završnoj fazi izrade Nacionalne strategije biodiverziteta i akcionog plana

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:17

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić kazao je da je Crna Gora u završnoj fazi izrade Nacionalne strategije biodiverziteta i akcionog plana (NBSAP) za period 2026–2031.

KSCG od Vlade dobio 50 hiljada eura

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:14

Vlada Crne Gore preusmjerila je sredstava sa tekuće budžetske rezerve Košarkaškom savezu u iznosu od 50 hiljada eura, saopšteno je nakon sjednice.