Srijeda, 19.06.2024 | 14:00
IZVOR: kolektiv.me

EPCG - Projekat SOLARI 5000+ proširuje se i na ugradnju energetski efikasne stolarije

Cijeneći potrebu za transparentnošću u svim segmentima poslovanja, uz isticanje benefita koje krajnji korisnici mogu imati učešćem u našim projektima, nalazimo za shodno da pojasnimo razliku između prošlogodišnjeg pokretanja radionice za izradu PVC stolarije u kćerki-kompaniji, EPCG-Željezara Nikšić (dalje: EŽN), i nedavno predloženog proširenja projekta Solari 5000+ (70 MW), saopšteno je iz EPCG.




Foto: EPCG

"Kao što vam je već poznato, projekat Solari 5000+ (70 MW) je pokazao ogroman potencijal za unapređenje energetske efikasnosti. Uzimajući u obzir tu činjenicu, kao i podatak da u EŽN-u postoji radionica za izradu PVC stolarije smatramo opravdanim da se portfolio Projekta Solari 5000+ proširi i na ugradnju energetski efikasne stolarije. Koncept projekta bi ostao isti. Zainteresovanim korisnicima (kupci-proizvođači) koji budu ispunjavali tehničke uslove za ugradnju stolarije i posjedovali staru-energetski neefikasnu stolariju nudila bi se zamjena stolarije, EPCG bi obezbijedila kreditna sredstva za nabavku opreme i pripadajućih materijala, EŽN bi radila izradu PVC-stolarije i montažu stolarije na objektima korisnika projekta, EPCG bi plaćala uslugu izrade i montaža stolarije, a korisnici bi na rate vraćali novac EPCG za opremu i uslugu ugradnje", saopšteno je iz EPCG.

Kako su naveli u saopštenju, EPCG bi vršila otplatu kreditnih sredstava finasijskoj instituciji (banke, fondovi) koja obezbijedi kreditna sredstva za ugradnju energetski efikasne stolarije.

"Pozitivni efekti nakon proširenja porfolia Projekta Solari 5000+ bili bi brojni: stvaranje stabilne osnove za uposlenost dijela zaposlenih u EŽN-u u radionici za PVC stolariju na duži period, unapređenje energetskih karakteristika objekata iz kategorije domaćinstava, smanjenje potrošnje električne energije u domaćinstvima, oslobađanje veće količine električne energije iz obnovljivih izvora za korišćenje u drugim sektorima i za izvoz, smanjenje troškova za uvoz električne energije, dostupnost enegretski efikasne stolarije većini građana kroz mogućnost otplate stolarije na rate, unapređenje komfora u objektima stanovanja, razvoj investicionog ambijenta u oblastima obnovljivih izvora energije. Rukovodeći se navedenim podacima, u smislu opravdanosti predloga za proširenje portfolija Projekta Solari 5000+ i a ugradnju energetski efikasne stolarije, inicijativa je upućena Odboru direktora EPCG na usvajanje i, ukoliko ista bude prihvaćena, u daljoj realizaciji Projekta korisnicima biće ponuđena mogućnost ugradnje PVC stolarije, čime bi se stekli uslovi da se pokrene izrada PVC stolarije u EŽN-u, ali i zakonski osnov za nabavku veće količine PVC profila. Zaključno, smatramo da bi, a conto nekih neutemeljenih reakcija na ministrovu jučerašnju najavu proširenja projekta Solari 5000+, svaki javni djelatnik prvo trebalo da se upozna sa materijom o kojoj govore ministar i drugi odgovorni ljudi iz energetskog sektora. Naravno, pod uslovom da je cilj opšte dobro, a ne sticanje jeftinih poena na bazi senzacionalizma", zaključeno je u saopštenju EPCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

VOLI slavi rođendan!

Srijeda, 03.06.2026 | 12:15

Kompanija Voli ovog četvrtka slavi 31 godinu uspješnog poslovanja i tim povodom svim svojim kupcima poklanja 10% popusta na sve račune u svim Voli marketima širom Crne Gore.

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto

Srijeda, 03.06.2026 | 11:03

Majske penzije, koje će biti isplaćene u drugoj polovini juna, biće usklađene za 0,95 odsto, saopšteno je zvanično iz Fonda PIO.

ACG: Putnici koji imaju odlazni let iz Tivta 4. juna bi trebalo da budu na aerodromu najkasnije do 11.30 sati

Srijeda, 03.06.2026 | 11:02

Aerodrom Tivat informisao je sve avio-kompanije koje imaju letove sa tivatskog aerodroma u četvrtak, 4. juna da će magistralni put kojim se dolazi i odlazi sa aerodroma biti zatvoren od 11.30 sati nadalje, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore (ACG).

Crnogorski privrednici u Bruklinskoj privrednoj komori: U fokusu saradnja kompanija i uspostavljanje novih poslovnih veza

Srijeda, 03.06.2026 | 10:47

Privredna komora Crne Gore (PKCG) je drugog dana radne posjete u Njujorku organizovala posjetu crnogorske privredne delegacije Industry City u Bruklinu, gdje ih je ugostio predsjednik Bruklinske privredne komore, Randy Peers, a tokom sastanka razgovarano je o mogućnostima unapređenja saradnje između kompanija, razmjene iskustava i znanja, kao i o potencijalima za uspostavljanje novih poslovnih veza.

Joković: Bune se farmeri koji se ne mire sa promjenama

Srijeda, 03.06.2026 | 08:21

Crnogorski farmeri primaju najveće subvencije u Evropi, a mjerama koje je preduzelo Ministarstvo poljoprivrede sektor stočarstva je napredovao i povećana je ukupna proizvodnja sirovog mlijeka, rekao je resorni ministar Vladimir Joković na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, koja je bila posvećena stanju u poljoprivredi sa posebnim osvrtom na mljekarstvo.

Pogledajte šta će predsjednik Milatović pokloniti liderima na Samitu

Srijeda, 03.06.2026 | 10:17

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pokloniće liderima, koji dolaze na Samit EU – Zapadni Balkan, posebno pripremljene poklone - korpu sa tradicionalnim crnogorskim proizvodima, kao izraz dobrodošlice, gostoprimstva i poštovanja prema partnerima naše države, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.

Joković: Bune se farmeri koji se ne mire sa promjenama

Srijeda, 03.06.2026 | 08:21

Crnogorski farmeri primaju najveće subvencije u Evropi, a mjerama koje je preduzelo Ministarstvo poljoprivrede sektor stočarstva je napredovao i povećana je ukupna proizvodnja sirovog mlijeka, rekao je resorni ministar Vladimir Joković na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, koja je bila posvećena stanju u poljoprivredi sa posebnim osvrtom na mljekarstvo.

ACG: Putnici koji imaju odlazni let iz Tivta 4. juna bi trebalo da budu na aerodromu najkasnije do 11.30 sati

Srijeda, 03.06.2026 | 11:02

Aerodrom Tivat informisao je sve avio-kompanije koje imaju letove sa tivatskog aerodroma u četvrtak, 4. juna da će magistralni put kojim se dolazi i odlazi sa aerodroma biti zatvoren od 11.30 sati nadalje, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore (ACG).

Savićević: Zvezdu nije stvorio ni Džajić ni Cvetković, već Miloš Slijepčević

Srijeda, 03.06.2026 | 09:13

Povodom 35 godina od evropske titule Crvene zvezde, Dejan Savićević prisjetio se stvaranja legendarnog tima, ali i iznio niz tvrdnji o ljudima koji su stajali iza najvećeg uspjeha kluba.

Sve spremno za Samit u Tivtu: Angažovano 1.500 policajaca, izmjene u saobraćaju i radu lokala

Srijeda, 03.06.2026 | 08:30

Sve je spremno za predstojeći samit Evropska unija - Zapadni Balkan, koji će biti održan 4. i 5 juna u Tivtu, uvjeravaju iz Uprave policije i lokalne samouprave. Biće angažovano više od hiljadu i pet stotina policijskih službenika. Rad pojedinih ugostiteljskih i poslovnih objekata biće privremeno ograničen, a saobraćaj na Jadranskoj magistrali povremeno i potpuno obustavljan, počev od 4. juna u podne. Obezbijeđen je prevoz brodovima za članove delegacija do Kotora, Tivta, Herceg Novog i autobusima do Budve.

MVP: Kao odgovorna i kredibilna NATO članica, Crna Gora svim svojim gostima garantuje bezbjedan, siguran i prijatan boravak

Četvrtak, 04.06.2026 | 00:29

Crna Gora je kroz svoju istoriju prepoznata kao gostoljubiva zemlja, u kojoj se iskreno radujemo svakom dobronamjernom gostu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore (MVP).

BIA - Savjetujemo Vučiću da ne ide u Crnu Goru, tamo se nalazi Radoje Zvicer

Srijeda, 03.06.2026 | 23:04

Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) oglasila se zvaničnim saopštenjem kojim savjetuje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne ide u Crnu Goru, objavili su večeras beogradski mediji.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 03.06.2026 | 22:59

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

(VIDEO) Poruke evropskih zvaničnika uoči dolaska u Tivat: Samit prekretnica za Crnu Goru

Srijeda, 03.06.2026 | 21:50

Predsjednik Jakov Milatović 5. juna u Tivtu dočekaće 32 delegacije uoči Samita EU - Zapadni Balkan. Na Instagram profilu predsjednika objavljene su poruke najvećih zvaničnika koji dolaze u Crnu Goru.

"Pro" licenca za Vučinića

Srijeda, 03.06.2026 | 21:56

Selektor seniorske reprezentacije Crne Gore Mirko Vučinić uspješno je odbranio diplomski rad i time stekao zvanje trenera sa UEFA „Pro“ diplomom, saopšteno je iz Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG).

Janković: Vidi se pečat selektora, Bulatović je biser

Srijeda, 03.06.2026 | 21:30

Dodavanje Marka Jankovića, blok Milutina Osmajića, pogodak Balše Sekulića – učinak trojice rezervista odveo je Crnu Goru prije dva dana do pobjede na gostovanju Bugarskoj (1:0).

Pariz: Sajber bezbjednost ne poznaje granice

Srijeda, 03.06.2026 | 21:22

Delegacija zemalja Zapadnog Balkana, predvođena Crnom Gorom, boravila je u zvaničnoj posjeti francuskom sajber centru Campus Cyber, jednoj od najznačajnijih evropskih institucija posvećenih razvoju sajber bezbjednosti, digitalne otpornosti i inovacija u oblasti informacionih tehnologija - saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.   

Mila: Cilj je da Ada Bojana dobije četiri zvjezdice do 2030. godine

Srijeda, 03.06.2026 | 21:03

HTP Ulcinjska rivijera danas je predstavila šta je sve urađeno u susret ljetnjoj turističkoj sezoni, a menaždmet je najavio i ambiciozne planove za budući period. Kako je naglasio direktor HTP Ulcinjska rivijera, Armend Mila, nakon 30 godina počelo je renoviranje objekata i ulaganje u osvajanje novih tržišta, a uspjeli su kroz četiri ključna ugovora da povrate nudističko tržište iz Holandije i Njemačke, i prve goste očekuju za 10 dana.

Zbog čega je Majkl Džekson uvijek nosio traku na vrhovima prstiju?

Srijeda, 03.06.2026 | 20:47

Fanovi su odgovorili na pitanje koje su mnogi postavljali o scenskom kostimu Majkla Džeksona - zašto je na sceni nosio bijelu traku oko prstiju.

UP: Dionica za saobraćaj od GP „Božaj“ do GP „Aerodrom Podgorica“ zatvara se samo od 19 do 21 h

Srijeda, 03.06.2026 | 20:30

U cilju nesmetanog i bezbjednog odvijanja međunarodnog Samita EU – Zapadni Balkan u Tivtu, slijedi izmjena prethodnog obavještenja režima saobraćaja samo za sljedeću dionicu, na kojoj će biti obustavljen saobraćaj za sve kategorije vozila, saopšteno je iz Uprave policije.