Srijeda, 19.06.2024 | 20:05
IZVOR: rtcg.me

Đaković: Hrana BEZBJEDNA, pojačane kontrole

Nadležni uvjeravaju da je hrana u Crnoj Gori bezbjedna. Kažu da se kontrole uredno sprovode, a da je protekle godine sa granice vraćeno ili uništeno vise od milion kg hrane.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Nakon istraživanja CETI-a, koje je pokazalo da se u mladom luku na pješči Gintas nalazi veći broj pesticida nego što je dozvoljeno, Đaković poručuje da su uzorke uzimale osobe koje nisu školovane za to. No ipak, kako kaže, za taj rezultat ne postoji opravdanje.

"Ali u 13 uzoraka prehrambenih proizvoda, samo je u jednom uzorku pojavila se prekomjerna količina pesticida. Komentarišem to time da je vjerovatno proizvođač sam, iako ne znamo o kome se radi, jer mediji taj podatak nisu objavili, vjerovatno prije vremena ubrao te kulture da bi ih prodao na pijaci i na taj način nije postupio po onome što je preporuka svih prodavaca pesticida", kazao je Đaković. 

Kada je hrana u pitanju, Đaković kaže da nulti rizik ne postoji. Uprava je, kako poručuje, pojačala kontrole i mjere bezbjednosti, što je rezultiralo da se bezbjednost hrane na crnogorskom tržištu značajno poveća.

"Mi smo poslije toga odradili jednu kontrolu ali malo pojačanu i uzeli preko 30 uzoraka, ni u jednom nije pronađena povećana količina pesticida, tako da je smatram da je što se toga tiče stanje mnogo bolje, mnogo bezbjednije, naravno, ukoliko uzmem u obzir savremenije tehničke uređaje koji se sad koriste u analizama i da su osjetljivi na preko 400 različitih rezidua pesticida i samih pesticida, naravno, kako se povećava preciznost uređaja, povećava se i otkrivanje", istakao je Đaković.

Protekle godine sa granice inspektori uprave vratili su ili uništili preko milion kilograma hrane. A da bi kontrole bile bolje i češće, neophodan je veći broj inspektora, a Uprava je sa njima, kako saznajemo, deficitarna.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Nikšićka policija oduzela oružje i municiju

Utorak, 07.07.2026 | 09:39

Nikšićka policija je juče oduzela četiri komada oružja i municiju, saopšteno je iz Uprave policije.

Uhapšen Nikšićanin sa potjernice, osumnjičen za nanošenje teških tjelesnih povreda

Utorak, 07.07.2026 | 08:57

Nikšićka policija uhapsila je operativno interesantnu osobu L.P. (21) iz tog grada, koji se dovodi u vezu sa jednom organizovanom kriminalnom grupom, saopšteno je iz Uprave policije. (UP). Za L.P. je bila raspisana potjernica i osumnjičen je, kako navode, za krivična djela sa elementima nasilja.

U Zagrebu svečano obilježen 13. jul i otvorena izložba Državnog arhiva o crnogorskoj diplomatiji

Utorak, 07.07.2026 | 08:43

Povodom 13. jula – Danа državnosti Crne Gore, Ambasada Crne Gore u Hrvatskoj organizovala je u Zagrebu svečani prijem, u okviru kojeg je otvorena izložba Državnog arhiva Crne Gore “Konzularna predstavništva Crne Gore 1880–1914“, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Uhapšen Podgoričanin osumnjičen za krađu automobila

Utorak, 07.07.2026 | 08:27

Podgorička policija uhapsila je M.I. (22) iz Podgorice, povratnika u izvršenju krivičnih djela, zbog sumnje da je ukrao automobil.

Milatović nagradio najbolje srednjoškolce: Budućnost Crne Gore je u vašem znanju

Utorak, 07.07.2026 | 08:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović upriličio je na Cetinju svečani prijem za 49 đaka generacije iz svih crnogorskih srednjih škola, koji su svojim izuzetnim uspjehom, znanjem i posvećenošću ponijeli priznanje najboljih učenika svojih škola.

Nikšićka policija oduzela oružje i municiju

Utorak, 07.07.2026 | 09:39

Nikšićka policija je juče oduzela četiri komada oružja i municiju, saopšteno je iz Uprave policije.

Nije samo za razbuđivanje - šolja kafe dnevno donosi velike zdravstvene koristi

Utorak, 07.07.2026 | 09:33

Kafa je mnogima nezaobilazan jutarnji ritual za razbuđivanje, ali i jedno od najzdravijih pića na svetu koje naučnici neprestano proučavaju.

Marković: Sporazum ne predstavlja kompromis vlasti i opozicije, već je nametnut od EU

Utorak, 07.07.2026 | 09:16

Dobro je što dolazi do sporazuma, ali on ne predstavlja kompromis vlasti i opozicije, već je nametnut od Evropske unije (EU), kazao je lider Stranke evropskog progresa (SEP) Duško Marković.

U Zagrebu svečano obilježen 13. jul i otvorena izložba Državnog arhiva o crnogorskoj diplomatiji

Utorak, 07.07.2026 | 08:43

Povodom 13. jula – Danа državnosti Crne Gore, Ambasada Crne Gore u Hrvatskoj organizovala je u Zagrebu svečani prijem, u okviru kojeg je otvorena izložba Državnog arhiva Crne Gore “Konzularna predstavništva Crne Gore 1880–1914“, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Uhapšen Podgoričanin osumnjičen za krađu automobila

Utorak, 07.07.2026 | 08:27

Podgorička policija uhapsila je M.I. (22) iz Podgorice, povratnika u izvršenju krivičnih djela, zbog sumnje da je ukrao automobil.

Katnić: Tokom ljeta 84 vatrogasca čuvaju Podgoricu od požara, Piperi, Kuči i Lješanska nahija pod posebnim nadzorom

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:52

Požarna sezona u Podgorici već je počela prvim većim intervencijama, a pred vatrogascima su, upozoravaju nadležni, najizazovniji mjeseci u godini. Građane pozivaju na dodatni oprez, jer je najveći broj požara na otvorenom posljedica ljudskog faktora.

Požar na „Livadama“ podmetnut: Uviđaj i prikupljanje dokaza u toku, iz Deponije najavili krivične prijave

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:07

Požar koji je tokom protekle noći izbio na deponiji „Livade“ stavljen je danas pod kontrolu nakon višesatne intervencije podgoričkih vatrogasaca. Iz preduzeća Deponija tvrde da je požar podmetnut i najavljuju krivične prijave.

Babović: Pojačane kontrole zapuštenih parcela zbog opasnosti od požara

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 19:39

Početak požarne sezone donosi i pojačane kontrole zapuštenih parcela. Iz Glavnog grada apeluju na građane da očiste svoja imanja i tako smanje rizik od požara.

Zvuči nevjerovatno: Znanje dva jezika čini da mozak izgleda šest godina mlađe

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:45

Što ranije naučite strani jezik, to će vam pamćenje duže ostati mlado.

Polović: Cilj izgradnja javne uprave zasnovane na savremenim digitalnim rješenjima

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 19:07

Cilj svih aktivnosti Koordinacionog tijela za upravljanje procesom digitalne transformacije je izgradnja moderne, efikasne i građanima dostupne javne uprave, zasnovane na savremenim digitalnim rješenjima, kazao je generalni direktor za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise, Dušan Polović.