Nedjelja, 23.06.2024 | 08:50
IZVOR: pobjeda.me

Za SMJENU Kovačevića FALE DVA GLASA; Muratović: Lopta u dvorištu Demokrata

Opozicija ima 18 odbornika od 41-og. Urin glas za smjenu Kovačevića je 19. a da bi predsjednik opštine bio smijenjen za inicijativu mora da glasa 21 odbornik.




Foto: DPS

"Drago mi je da je Ura konačno smogla snage da odluči da uskrati povjerenje Marku Kovačeviću. Lopta je u dvorištu Demokrata. S obzirom na to da je predsjednik SO Nikšić Nemanja Vuković, koji je iz Demokrata, osudio sramni govor Kovačevića na Grahovcu, sada treba da pokaže da je dosljedan svojim riječima i da njegova partija uskrati povjerenje Kovačeviću",  kazao je za Pobjedu Boris Muratović, odbornik DPS-a.

Nikšićki odbor Ure donio je odluku da uskrati podršku predsjedniku opštine Nikšić Marku Kovačeviću, nakon što je, kako su saopštili, odbio da se javnosti Crne Gore izvini zbog riječi izgovorenih u obraćanju povodom obilježavanja godišnjice bitke na Grahovcu, kojima je nedvosmisleno diskriminisao ljude drugih nacionalnih i ideoloških opredjeljenja. Ura je to odlučila nakon što je u skupštinsku proceduru ušla inicijativa „Evropskog tima za Nikšić“ za razrješenje Kovačevića zbog izazivanja straha i nesigurnosti građana Nikšića zbog njegovog skandaloznog govora na Grahovcu, kada je zaprijetio da će sa onima koji neće da budu kao braća, nego da liče na Turke, postupati kao prema Turcima.

Glas Ure neće biti dovoljan „Evropskom timu za Nikšić“ za smjenu Kovačevića, već im za to fale još dva glasa, odnosno podrška 21-og odbornika.

Muratović je kazao da je prijedlog za razrješenje Kovačevića „sada više usmjeren na njegove koalicione partnere, prije svih Uru i Demokrate“.

„Marko Kovačević i brojni predstavnici DF-a ranije su se u više navrata iskazali po nečemu što nije dobro i što na više načina ugrožava multikulturalni sklad i suživot u Nikšiću i Crnoj Gori, i udara na temelje onoga što je najveći benefit Crne Gore – građansko društvo. Tako da smo ovoga puta bukvalno prebacili loptu u njihovo dvorište i meni je drago da je Ura, iako smo ranije imali tri slične inicijative, konačno smogla snage da uskrati povjerenje Kovačeviću. Bolje ikad nego nikad“, kazao je Muratović.

Istakao je da je sada „lopta u dvorištu Demokrata“.

„Da li će to uraditi Demokrate, vidjećemo. Ima još vremena da o tome razmisle, posebno nakon što se Ura odlučila za ovaj korak“, kazao je Muratović.

Podsjetio je da, i nakon odluke Ure, još nema dovoljno odborničkih glasova za smjenu Kovačevića.

„Opozicija koja je i ranije bila na istom fonu ima 18 odbornika od 41, a sada sa Urom 19 glasova za smjenu Kovačevića. Za bilo kakvu većinu potrebna su još dva, odnosno ukupno 21 odbornik“, objasnio je Muratović.

Pema njegovim riječima, velika je nepoznanica što će se dešavati u narednim danima.

„Demokrate imaju još vremena da pokažu da se ne zalažu samo deklarativno za evropske i građanske tekovine koje pokušavaju svojim programom i pukom retorikom propagirati, već da i suštinski pokažu da su na strani građanske, evropske, multikulturalne i multinacionalne Crne Gore i da samim tim, po ugledu na Uru, uskrate povjerenje Marku Kovačeviću“, istakao je Muratović.

Prema njegovim riječima, sjednica je zakazana za 25. jun ali nijesu htjeli da traže izmjenu dnevnog reda, već posebnu sjednicu na kojoj bi se raspravljalo o smjeni Kovačevića.

„Na ovoj sjednici biće 25 tačaka dnevnog reda i vjerovatno bi, kao i prethodna dva puta, oni pokušali tu tačku maći sa dnevnog reda. Nijesmo htjeli da to ostane u sjenci ovih 25 tačaka, već smo tražili sazivanje posebne sjednice. Predsjednik SO ima rok od 15 dana da sazove sjednicu, i on ističe 7. jula, onda ima još 15 dana da zakaže narednu sjednicu. Mislimo da je ovo nešto što je veoma bitno i da se glave neće ohladiti i zaboraviti na najgori istup do sada aktuelnog predsjednika, iako ih je imao mnogo i ranije. Želimo posebnu sjednicu da posvetimo ovom pitanju“, kazao je Muratović.

Rekao je da je „sramotna besjeda Kovačevića izazvala strah i paniku kod svih građana i građanki Nikšića, koji ne razmišljaju poput Kovačevića“.

KOMENTARI (2)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Nisicanka
23.06.2024 09:58

Zelja ce te bit da ti Demokrate ispune zelju i dovedu vas na vlast,gradjani im nijesu za to dali glas

3 1
mj73
23.06.2024 19:48

nisi ti niksicanka

0 1

OSTALE VIJESTI

URA: Većina odbila naše predloge o smanjenju akciza

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:26

Građanski pokret URA kritikovao je poslanike PES-a, Demokrata, Nove srpske demokratije i Bošnjačke stranke zbog uzdržanog glasanja na inicijativu za povećanje penzija, smanjenje akciza na gorivo i obeštećenje radnika obespravljenih u tranziciji.

Kolgan: Crna Gora ostvarila značajan napredak u procesu pristupanja EU

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:34

Ambasador Irske u Crnoj Gori Kevin Kolgan ocijenio je da je Crna Gora ostvarila značajan napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

Viši sud potvrdio presudu, odbacili tužbu Boškovića protiv Bečića

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:28

Viši sud u Podgorici potvrdio je presudu Osnovnog suda i odbacio tužbu funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS) i bivšeg ministra Predraga Boškovića koju je podnio protiv potpredsjednika Vlade i lidera Demokrata Alekse Bečića, zbog, kako je naveo, "duševnih bolova usljed povrede časti i ugleda".

Mašković: Ako parlament ne bude raspušten, Mujović da podnese ostavku

Četvrtak, 19.03.2026 | 11:51

U Skupštini Glavnog grada u toku je sjednica na kojoj teče rasprava o Prijedlogu odluke o skraćenju mandata odbornicima u aktuelnom sazivu.

Gorčević: Nijedan zakon neće biti usvojen bez mišljenja Evropske komisije

Četvrtak, 19.03.2026 | 11:15

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević poručila je da nijedan zakon u Crnoj Gori – bilo da se radi o zatvaranju pregovaračkih poglavlja ili zbog važnosti vladavine prava – neće biti usvojen bez potpunog mišljenja Evropske komisije.

ANKETA: Da li smatrate da bi ovogodišnja turistička sezona mogla nadmašiti rezultate prethodne?

Srijeda, 18.03.2026 | 19:15

Turizam i ove godine ostaje jedan od ključnih sektora za ekonomiju Crne Gore.

Zirojević o porukama Delegacije EU: Malo ste se preračunali

Srijeda, 18.03.2026 | 17:11

Zirojević se oglasio  povodom reagovanja Delegacije EU,  poručivši da se od evropske opozicije ne može očekivati “konstruktivnost” dok, kako navodi, antievropska većina sistemski urušava državu.

Pješak poginuo u saobraćajnoj nesreći kod carinskog terminala Nikšić

Srijeda, 18.03.2026 | 16:49

Kod carinskog terminala u Nikšiću, u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila danas u 14:58 sati stradao je pješak S.T., rođen 1951. godine, potvrđeno nam je iz OKC Uprave policije.

Preminuo student koji je pao sa četvrtog sprata studentskog doma u Kotoru

Četvrtak, 19.03.2026 | 09:21

Student Pomorskog fakulteta (19) podlegao je povredama u Kliničkom centru Crne Gore, nakon što je prošle sedmice pao sa četvrtog sprata studentskog doma "Spasić-Mašera" u Kotoru.

Delegacija EU: Milatoviću nije traženo posredovanje, očuvati stabilnu podršku reformama, opozicija da bude konstruktivna

Srijeda, 18.03.2026 | 14:21

Očuvanje snažne i stabilne političke podrške reformama i odlukama vezanim za Evropsku uniju (EU) u Skupštini, uključujući konstruktivan angažman svih parlamentarnih aktera, treba da ostane ključni prioritet za Crnu Goru, posebno imajući u vidu njen cilj da zaključi pristupne pregovore do kraja 2026. godine. 

URA: Većina odbila naše predloge o smanjenju akciza

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:26

Građanski pokret URA kritikovao je poslanike PES-a, Demokrata, Nove srpske demokratije i Bošnjačke stranke zbog uzdržanog glasanja na inicijativu za povećanje penzija, smanjenje akciza na gorivo i obeštećenje radnika obespravljenih u tranziciji.

Uhapšen turski državljanin: Pokušao da prevari Opštinu Tivat, prijavila ga notarka

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:11

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ su, preduzimajući niz aktivnosti iz svoje nadležnosti u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti iz prijave jedne notarke u Kotoru, u saradnji i koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom iz Kotora, rasvijetlili krivično djelo falsifikovanje isprave i lišili slobode osumnjičenog stranog državljanina.

Abazović: Nikola Mugoša je Mirjana Pajković Ustavnog suda, nekad će reći gdje se skrivao dvije sedmice nakon jedne situacije

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:01

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović danas je u Skupštini Crne Gore govorio o tome što je Ustavni sud ostao neodlučan povodom Sporazuma sa Emiratima.

Uspješno gostovanje CNP-a u Dubrovniku: "Naličje" oduševilo publiku

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:01

Dugotrajni aplauzi i ovacije u Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku obilježili su gostovanje višestruko nagrađivane predstave „Naličje“, reditelja Borisa Liješevića. Predstava koja izaziva veliku pažnju publike na matičnoj i scenama u regionu, izvedena je u Dubrovniku u okviru redovne saradnje dva teatra. 

Optužni predlog zbog prijetnji Nerminu Abdiću

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:46

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je Osnovnom sudu u Podgorici optužni predlog protiv D.M. iz Podgorice, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Advokatski tim Aca Đukanovića: Zahtjev za jemstvo u skladu sa zakonom

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:44

Advokatski tim Aca Đukanovića ističe da je jučerašnje ročište za odlučivanje o prijedlogu za jemstvo procesni korak u okviru postupka koji je u toku, te da je prijedlog za jemstvo iznijet u skladu sa zakonom.

Šimun sa novoimenovanom ambasadorkom Republike Turske: Partnerstvo u zdravstvu važan je segment odnosa dvije države

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:40

Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun sastao se sa novoimenovanom ambasadorkom Republike Turske u Crnoj Gori, Ajdom Unlu. Tom prilikom razgovarano je o daljem jačanju saradnje bilateralnih odnosa između dvije države, sa posebnim osvrtom na mogućnosti unapređenja saradnje u oblasti zdravstvene zaštite.

Kolgan: Crna Gora ostvarila značajan napredak u procesu pristupanja EU

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:34

Ambasador Irske u Crnoj Gori Kevin Kolgan ocijenio je da je Crna Gora ostvarila značajan napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

Viši sud potvrdio presudu, odbacili tužbu Boškovića protiv Bečića

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:28

Viši sud u Podgorici potvrdio je presudu Osnovnog suda i odbacio tužbu funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS) i bivšeg ministra Predraga Boškovića koju je podnio protiv potpredsjednika Vlade i lidera Demokrata Alekse Bečića, zbog, kako je naveo, "duševnih bolova usljed povrede časti i ugleda".

Počinje isplata penzija za februar

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:21

Danas početi isplata februarskih penzija, saopštili su iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja