Ponedjeljak, 24.06.2024 | 14:14
IZVOR: Krstarica

Veš ne miriše poslije pranja? Evo u čemu griješite i kako da se omekšivač osjeća i do nedjelju dana

Savjeti koji vam mogu pomoći da vaš veš miriše i do nedelju dana nakon pranja.




Foto: Ilustracija, Pexels

Ovo su najčešće greške koje ljudi prave kada peru veš, a prema riječima stručnjaka, trebalo bi da ih što prije ispravite.

Odjeća će duže zadržati svoj oblik i boju i istrošiti se sporije ako je perete na nižim temperaturama. Osim toga, topla ili hladna voda može se nositi s prljavštinom jednako kao i vruća ako imate dobru veš mašinu i deterdžent.

Samo stvari kao što su posteljina ili krpe mogu se prati na 90°C za dezinfekciju. Sve ostalo može prati na nižim temperaturama.

Previše deterdženta ili omekšivača

Višak deterdženta može začepiti posudu za deterdžent i uzrokovati neugodan miris, a previše omekšivača čini da se odjeća teže ispira. Pažljivo pročitajte doze navedene na pakovanju i ne zaboravite da koristite mjernu posudu. Ako su vaše stvari jako prljave, koristite taj način pranja ili pokrenite 2 ciklusa.

Koristite omekšivač za svu odeću

Osim što tkanina postaje baršunasta, omekšivač olakšava peglanje. Međutim, tokom vremena se smanjuje i apsorpcija tkanine, tako da je bolje da ga ne koristite za pranje peškira, sportske odjeće ili drugih predmeta od mikrovlakana, elastina ili spandeksa.

Prekomjerno pranje farmerica

Proizvođači farmerica imaju radikalno mišljenje o ovoj tački. Oni savjetuju da odustanete od mašinskog pranja kako bi sačuvali boju duže.

Ako niste spremni da slijedite ovu preporuku, optimalan interval između 2 pranja je razdoblje od 2 do 6 mjeseci, zavisno od toga koliko često nosite farmerke i na pojedinačne karakteristike vašeg tijela.

Pogrešno sušenje

Nepravilno sušenje utiče na vašu odeću nepovoljno kao i neispravno pranje. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izbjegnete greške:

Nemojte previše koristiti automatsko sušenje: to čini vaše stvari istrošenima i brže gube boju. Nemojte ga koristiti za suvu i osjetljivu tkaninu.

Nemojte kačiti na žicu pletene i vunene predmete jer će izgubiti svoj oblik. Sušite ih na peškiru na vodoravnoj površini.

Prije kačenja rublja, protresite ga kako biste spriječili gužvanje.

Loše održavanje mašine za veš

Prljavština, ostaci deterdženta i sve što se nakuplja u veš mašini tokom vremena, prije ili kasnije će doći na vašu odjeću, što će dovesti do loših mirisa i bijelih mrlja. Da biste to spriječili, slijedite nekoliko jednostavnih pravila o održavanju:

Ispraznite mašinu nakon svakog pranja.

Nakon svakog pranja uklonite preostali deterdžent iz gume na vratima.

Redovno posušite dio za deterdžent.

Jednom mjesečno, upalite mašinu „na prazno“ s deterdžentom i sredstvom za dezinfekciju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Francuska: Više muškaraca osumnjičeno za seksualno zlostavljanje dječaka, umiješan i otac

Utorak, 03.02.2026 | 21:34

Petogodišnje dijete navodno je pretrpelo seksualno nasilje uz upotrebu droge. Dijete je bilo povezano sa odraslim muškarcima preko svog oca, saopštilo je tužilaštvo.

Uspješno završen projekat Youth 4Smart Cetinje: Tehnologija i inovacije u rukama mladih (VIDEO)

Utorak, 03.02.2026 | 21:07

Završnom konferencijom projekta „Youth 4SMART CETINJE: od ideje do pametnog rješenja“ zaokružen je višemjesečni rad mladih, institucija i stručnjaka na razvoju pametnih rješenja za lokalnu zajednicu.

Podnijeta krivična prijava protiv Miloša Rajkovića i drugih zbog bespravne sječe u Rožajama

Utorak, 03.02.2026 | 19:31

Delić i Kankaraš su kazali da je krivična prijava rezultat velikog broja prijava za bespravne sječe na prostoru Rožaja koje su prijavili građani u tom gradu i prva u nizu krivičnih prijava koje će biti podnijete u narednom periodu

Bivša potpredsjednica Vlade Srbije napala Novaka Đokovića: "Poruku šalje čovjek koji je izbačen iz srednje škole"

Utorak, 03.02.2026 | 19:20

Zorana Mihajlović napala Novaka, dovodeći u pitanje njegovo obrazovanje i optužujući ga da cilja na političku karijeru.

Popović: PES se ponižava pred Mandićem zbog opstanka Vlade

Utorak, 03.02.2026 | 18:57

Ovih dana svjedočimo očajničkim dodvoravanjima funkcionera Pokreta Evropa sad predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću, jer isti znaju da opstanak Vlade Milojka Spajića zavisi od volje devet poslanika Nove srpske demokratije, ocijenila je poslanica Demokratske partije socijalista, Sonja Popović.

Gorčević: Započet dijalog između Zapadnog Balkana i EU o primjeni ETIAS uredbe

Utorak, 03.02.2026 | 21:06

Odmah nakon najavljenih protesta profesionalnih prevoznika i blokada graničnih prelaza, stupili smo u kontakt sa Evropskom komisijom povodom pitanja primjene ETIAS uredbe i tada dobili uvjerenja da će u najkraćem roku pokrenuti dijalog po ovom pitanju. Smatram veoma pozitivnim što smo već danas imali sastanak sa predstavnicima Evropske komisije i država Zapadnog Balkana, saopštila je ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, nakon video sastanka posvećenog uticaju primjene pravila 90/180 i uvođenja Sistema ulaska/izlaska Evropske unije na radnu mobilnost profesionalnih vozača iz Crne Gore i regiona.

Ministarstvo finansija: Vraćanje zakona koji su prošli kompletnu proceduru može ugroziti institucionalnu efikasnost i evropsku agendu

Utorak, 03.02.2026 | 20:57

Vraćanje zakona koji su prošli kompletnu proceduru može ugroziti institucionalnu efikasnost i evropsku agendu, saopštili su iz Ministarstva finansija.

Pep ipak smatra da je malo pojačanja: Drugi će osvojiti jer nismo dovoljno kupovali

Utorak, 03.02.2026 | 20:32

Godinama su kritičari tvrdili da katalonski stručnjak ne duguje uspjehe trenerskom geniju, već novcu koji mu je klub stavio na raspolaganje. Gvardiola je sada odlučio da im odgovori – ironično i bez mnogo ustezanja.

VIDEO: Mesi čestitao 120 godina „Mundo Deportivu“: Hvala vam na svim godinama koje ste bili uz mene, pogotovo u najtežim trenucima

Utorak, 03.02.2026 | 20:21

Fudbalski mag Lionel Mesi uputio je čestitku povodom 120. rođendana katalonskog sportskog lista „Mundo Deportivo“, kroz video poruku emitovanu na svečanoj večeri povodom jubileja.

Ćulafić: Za sanaciju bentova za očuvanje Ulcinjske solane pola miliona eura

Utorak, 03.02.2026 | 19:46

Kako su rekli iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS), potpisivanjem ugovora sa Opštinom Ulcinj stvoreni su formalni uslovi za realizaciju planiranih sanacionih i upravljačkih aktivnosti u Ulcinjskoj solani.