Srijeda, 03.07.2024 | 11:23
IZVOR: vijesti.me

Vučić: Milatović i Spajić da kažu da li sam idejni tvorac i da li sam vršio pritisak da se usvoji rezolucija o Jasenovcu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pitao je predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića da li je on bio idejni tvorac rezolucije o genocidu u Jasenovcu i da li je vršio pritisak na njih da se taj dokument usvoji u crnogorskom parlamentu.




Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

"Molim ih da izađu u javnost i da objasne svojim hrvatskim i zapadnim prijateljima, kojima se izvinjavaju danonoćno, objašnjavajući da je to velika greška, da mi kažu zašto su tu grešku počinili i da objasne ljudima da su se šalili kad su govorili da sa tim ima veze Beograd i ja lično", kazao je Vučić na konferenciji za medije.

Poručio je da ih nijednom nije pozvao telefonom, kao ni predsjednika Skupštine Andriju Mandića.

Novinarka je, postavljajući pitanje Vučiću, rekla da su hrvatski mediji "napisali da se iza rezolucije o Jasenovcu krije Vaš mračni plan da napravite u Crnoj Gori srpsku Bjelorusiju".

"Kad god bi Srbija podigla glavu, kad god Srbija ne bi bila unižena, kad god Srbija ne bi pristala na to da služi tuđim interesima, a da sprovodi samokažnjavanje, da pristaje na fantazmagorične katarze kroz koje mora da prođe kroz tobožnjeg sopstvenog zločinačkog i lošeg ponašanja u prethodnom periodu, a to katarzično ponašanje mora da traje uvijek decenijama i vjekovima, makar vam niko ne objasnio zašto je to tako... Dakle, kad god bi se Srbija ekonomski podizala, predstavljala politički faktor koji više nije potpuno beznačajan i kad njeni političari više ne bi govorili samo 'izvinite zbog toga što ste nas ubijali, kao što su naši govorili donedavno za Jasenovca, Jadovno... uvijek bi se pravila koalicija u regionu, nekad sastavljena od jednih, nekad od drugih, ali bi neki bili stalno prisutni, poput Hrvatske", rekao je Vučić.

Kaže da su "oni napisali" više tekstova o njemu od početka godine u svojim medijima, nego o predsjedniku i premijeru Hrvatske zajedno.

"To dovoljno govori ne samo o njihovoj opsjednutosti, nego i ponešto dobro o meni", dodao je.

Osvrnuo se na pisanja o rezoluciji o Jasenovcu.

"Pošto je za njih velike i jake sramota da nešto Crna Gora malena uradi kako oni misle, naravno krivac mora da bude Vučić, ko će? Kao što Sarajevu uvijek ne može da bude kriva Banja Luka, uvijek mora biti Vučić, jer oni su mnogo jaki i veliki, kako Banja Luka da im pravi problem, mora da bude Vučić taj", kazao je predsjednik Srbije.

Kaže da "iz crnogorskog rukovodstva ljudi govore stranim predstavnicima koji me obavještavaju o tome da je rezolucija o Jasenovcu donijeta pod pritiskom Beograda", da ne smiju da izgovore njegovo ime, "pošto znaju da bi bila očigledna laž, ali žele da navedu svakoga da sam to ja i onda im govore - pa znate, to je zbog ovih sa sjevera, odavde odande..."

"Pitam predsjednika Crne Gore i Vlade je li ih ikad pozvao telefonom da ih pitam bilo šta, vršim bilo kakav pritisak i da li je moja ideja bila rezolucija o Jasenovcu. Najkonkretnije kažite i nemojte više da obmanjujete javnost, ili je to bila vaša ideja da objasnite narodu u Crnoj Gori, poslije prihvatanja sramne rezolucije o Srebrenici, da ćete da pronađete nešto na čemu ćete da se izvučete. Čak ni poslije toga vas nisam mnogo puta pitao, niti sam vas uopšte pitao, kad sam vidio Spajića pitao sam ga šta ćete da radite s tim, on je rekao - da, da, usvajamo, najnormalnije. Nijednom ih nisam pozvao telefonom, nikoga od njih. Čak ni Andriju Mandića, mog druga, Srbina, našeg prijatelja, nijednom. Vidite kad imate posla s lažovima kako to izgleda. Zašto je to potrebno i moguće, zato što Srbija mora da bude krivac. Morate uvijek da kažete - to su oni koji su mali Rusi, makar je svakome jasno da smo mi samo Srbi, običan, mali narod koji želi svoju slobodu, a ne da bude patrljak, ni da služi Rusima, Amerikancima, Evropljanima niti bilo kom drugom. Makar je tako što se tiče rukovodstva Srbije", kazao je Vučić.

Ali, kaže, ta priča će se nastaviti.

"Podsjećam da, ako god bismo bili blizu nekog važnog dogovora, uvijek bi svjetski i evropski političari pravili turneju po regionu, ispitujući sve ostale koji bi im govorili da je problem u Beogradu. Onda se ja pojavim na sastanku i kažu mi - ne možemo, Aleksandre, vidiš, ovi dolje, odavde zapadno, istočno... oni smatraju da je to loše. Oni ustvari ne smatraju ništa. Samo služe interesima velikih, gledaju da im se dodvore i da im kažu ono što oni vole da čuju. E sad, to što neki na Zapadu vole da čuju da je Vučić provodio pritisak, oni im čak i ne kažu to direktno, jer znaju da bih i to saznao, pa bi bili optuženi da su lažovi, već vam pokazuju na sjever, prema gore, da svakome bude jasno, a onda se ovi sažale nad njihovom teškom sudbinom, da li je moguće da je Vučić takav zlikovac, da toliki pritisak vrši na vas... Ja ih pitam - je li se vi stidite rezolucije koju ste sami donijeli? Sami sebi predložili, sami je donijeli, je li se stidite", naveo je Vučić.

Kaže da on ne misli da je rezolucija o Jasenovcu loša.

"Mislim da je loša ona prethodna, ne vidim da se nje stide, a stidi se te rezolucije 109 zemalja u svijetu. Što se Hrvatske tiče, želim im još mnogo tekstova, što više budu pisali protiv mene, biću uvjereniji da radim vrlo dobar posao za svoju zemlju", kazao je predsjednik Srbije.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Jovan
03.07.2024 13:21

A nego sam ja.Možda je Vulin ili Brnabićka.

2 1

OSTALE VIJESTI

Miličić: Sjećamo se junaka Kosovskog boja

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:49

Nova srpska demokratija svim Srbima u Crnoj Gori, Srbiji, Republici Srpskoj i širom svijeta čestita Vidovdan, veliki zavjetni praznik koji nas svake godine iznova sabira oko najdubljih temelja našeg identiteta, pamćenja i slobode, kazao je portparol ove partije Mirko Miličić.

Bajden žestoko udario na Trampa: "Uništava ugled Amerike i koristi funkciju za bogaćenje, zarađuje milijarde u Bijeloj kući"

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:56

Bivši američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) uputio je dosad najžešće kritike na račun Donalda Trampa (Trumpa), optuživši ga da narušava ugled Sjedinjenih Američkih Država u svijetu, da je fokusiran na ličnu promociju te da predsjedničku funkciju koristi za ličnu korist.

Kovačević: To što nam ne dozvoljavaju da vidimo naše svetinje na Kosmetu, njih samo učvršćuje u našim srcima

Nedjelja, 28.06.2026 | 12:28

To što nam ne dozvoljavaju da vidimo naše svetinje na Kosmetu, njih samo učvršćuje u našim srcima, poručio je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.

Bojanić Lalović: Podrška profesoru Saitu Šabotiću za mene nije pitanje pojedinca, već principa

Nedjelja, 28.06.2026 | 09:26

Podrška profesoru Saitu Šabotiću za mene nije pitanje pojedinca, već principa - principa poštovanja znanja, profesionalnog integriteta i dostojanstva prosvjetnog poziva, kazalaje poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Zoja Bojanić Lalović.

MJU dodijelilo nagrade najboljim službenicima: Izvrsnost treba prepoznati i istaći

Nedjelja, 28.06.2026 | 08:27

Ovogodišnji dobitnici priznanja za najbolje službenike, nagrađeni povodom Međunarodnog dana javne uprave, pokazali su da tehnologija i digitalna rješenja imaju punu vrijednost tek kada ih prate stručni, odgovorni i posvećeni ljudi, spremni da preuzmu odgovornost za promjene i svakodnevno rade u javnom interesu, saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.

Sjutra potpisivanje ugovora za dionicu Markovići – Lastva Grbaljska

Nedjelja, 28.06.2026 | 08:10

Izvršni direktor kompanije Monteput Milan Ljiljanić i direktor kompanije BRIV Construction Milan Marić potpisaće u ponedjeljak, 29. juna, ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, koja predstavlja prvu fazu obilaznice oko Budve, saopšteno je iz Vlade.

Povlače se Nutela proizvodi: Pronađeni djelovi metala u hrani

Nedjelja, 28.06.2026 | 08:45

Čuveni gigant Ferero pokrenuo je hitno povlačenje jednog od svojih popularnih proizvoda Nutela sa tržišta.

Bojana Kovačević karijeru nastavlja u Turskoj

Nedjelja, 28.06.2026 | 08:54

Bojana Kovačević ima novi klub – crnogorska reprezentativka karijeru će nastaviti u Beledijesiju.

Porodilje sve starije, novorođenčadi upola manje

Nedjelja, 28.06.2026 | 08:34

Podaci Monstata o broju živorođene djece prema starosti majke pokazuju da je Crna Gora u posljednjih šest decenija prošla kroz jednu od najvećih demografskih promjena u svojoj novijoj istoriji.

MJU dodijelilo nagrade najboljim službenicima: Izvrsnost treba prepoznati i istaći

Nedjelja, 28.06.2026 | 08:27

Ovogodišnji dobitnici priznanja za najbolje službenike, nagrađeni povodom Međunarodnog dana javne uprave, pokazali su da tehnologija i digitalna rješenja imaju punu vrijednost tek kada ih prate stručni, odgovorni i posvećeni ljudi, spremni da preuzmu odgovornost za promjene i svakodnevno rade u javnom interesu, saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.

Miličić: Sjećamo se junaka Kosovskog boja

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:49

Nova srpska demokratija svim Srbima u Crnoj Gori, Srbiji, Republici Srpskoj i širom svijeta čestita Vidovdan, veliki zavjetni praznik koji nas svake godine iznova sabira oko najdubljih temelja našeg identiteta, pamćenja i slobode, kazao je portparol ove partije Mirko Miličić.

Srušio se mali avion u Francuskoj, 11 poginulih

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:44

Jedanaest osoba poginulo je u padu civilnog aviona koji se danas srušio u gradu Tomblaine na sjeveroistoku Francuske.

Dalić: Nema euforije, okrećemo se izazovima u nokaut fazi

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:33

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić kazao je nakon trijumfa nad Ganom (2:1) da ne želi euforiju, uprkos plasmanu u nokaut fazu takmičenja.

Bankrotirala jedna od najstarijih pivara

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:27

Hofbrauhaus Volters, jedna od najstarijih njemačkih pivara, osnovana 1627. godine, podnijela je zahtjev za bankrot, navodeći rastuće operativne troškove i nagli pad potrošnje piva.

Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, crnogorski vojnici da se pridruže braći na vježbama

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:59

Danas sam imao čast da prisustvujem vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, i još jednom se uvjerim da je Vojska Srbije najjača na Balkanu, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Bajden žestoko udario na Trampa: "Uništava ugled Amerike i koristi funkciju za bogaćenje, zarađuje milijarde u Bijeloj kući"

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:56

Bivši američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) uputio je dosad najžešće kritike na račun Donalda Trampa (Trumpa), optuživši ga da narušava ugled Sjedinjenih Američkih Država u svijetu, da je fokusiran na ličnu promociju te da predsjedničku funkciju koristi za ličnu korist.

Ćulafić: Početak gradnje auto puta istorijski korak u razvoju sjevera Crne Gore

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:27

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, ocijenio je da će izgradnja druge dionice auto-puta, od Mateševa do Andrijevice, predstavljati jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za ravnomjerniji razvoj Crne Gore, doprinoseći boljoj povezanosti sjevera sa centralnim i južnim dijelom države, kao i njegovoj snažnijoj integraciji u evropske saobraćajne tokove.

MPNI: Počeli radovi na adaptaciji podova u Gimnaziji „Petar I Petrović Njegoš“

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:15

U Gimnaziji ,,Petar I Petrović Njegoš”u Danilovgradu, započela je prva faza adaptacije školskog prostora – važnog projekta usmjerenog na unapređenje uslova za rad i učenje. Vrijednost radova je oko 100.000 eura bez PDV-a, a sredstva je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.

Đoković iznenadio na koncertu Beda Banija pred početak Vimbldona: Uzeo mikrofon i izazvao haos

Nedjelja, 28.06.2026 | 12:59

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković napravio je kratku pauzu od priprema za Vimbldon i iznenadio sve pojavivši se na koncertu portorikanske muzičke zvijezde Beda Banija u Londonu.

Nikola Jokić još vaga oko novog ugovora sa Denverom

Nedjelja, 28.06.2026 | 12:35

Zvijezda Denver Nagetsa Nikola Jokić, ponovo bi mogao odgoditi potpisivanje produžetka ugovora.