Srijeda, 03.07.2024 | 16:36
IZVOR: MediaBiro

Perčobić: SLOBODNO kretanje radnika ključni element integracije Crne Gore u EU

Konferencija o tržištu rada "Crna Gora ka EU: Mobilnost radne snage", koju je organizovao Zavod za zapošljavanje Crne Gore (ZZCG) u okviru twinning projekta "Jačanje kapaciteta Zavoda za zapošljavanje Crne Gore za sprovođenje aktivnih mjera za zapošljavanje, budućeg učešća u Evropski Socijalni Fond i olakšavanje mobilnosti radne snage", kojeg finansira Evropska unija bila je prilika da se skrene pažnja na sve benefite slobodnog kretanja radne snage.




Foto: MediaBiro 

“Slobodno kretanje radnika predstavlja ključni element integracije naše države u EU i koji nosi brojne socijalne, ekonomske i institucionalne koristi za zemlju i njene građane. Slobodno kretanje radnika donosi Crnoj Gori sljedeće prednosti: pristup talentima i vještinama iz drugih zemalja EU, omogućava privlačenje kvalifikovane radne snage, popunjavanje deficitarna zanimanja i pristup najboljim kadrovima, razmjenu znanja, ideja, i iskustava između Crne Gore i drugih država članica, što doprinosi unapređenju domaćih kapaciteta. Pristup širem tržištu rada omogućiće crnogorskim poslodavcima da pronađu radnike s adekvatnim vještinama i tako unaprijede produktivnost i konkurentnost svojih preduzeća,” naveo je u svom obraćanju direktor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, David Perčobić.

Među svim politikama EU, slobodno kretanje evropskih građana koje im omogućava da žive, uče i rade širom EU je jedan od prioriteta, istakla je predstavnica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Laura Zampeti.

“Kako se Crna Gora približava EU mora da se posveti izazovima koji se odnose na mobilnost radne snage. Crna Gora mora da eliminiše pravne prepreke za pristup tržištu rada za građane EU i da nastavi sa naporima kako bi se koordinisao  sistem socijalne zaštite. Crna Gora treba da se pripremi za aktivni angažman u prekograničnom uparivanju poslova i integraciji na tržištu rada,” navela je Zampeti.  

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić, istakla je značaj pretpristupnih fondova Evropske unije (IPA) za sprovođenje politika tržišta rada u Crnoj Gori.

"Tvining projekat koji promoviše mobilnost radne snage dio je Jednogodišnjeg akcionog programa vrijednog 7,7 miliona eura, pod nazivom „Podrška pametnom i inkluzivnom rastu – zapošljavanje i socijalna inkluzija“. Cilj programa je doprinos pametnom i inkluzivnom ekonomskom rastu i ravnopravnosti polova kroz poboljšanje mogućnosti zapošljavanja i socijalne inkluzije ranjivih kategorija. Saradnja sa institucijama iz Slovačke, Estonije i Njemačke omogućava Crnoj Gori da koristi njihovo znanje i iskustvo“, kazala je Nišić.

Rezidentni savjetnik za Twinning | RDA Slavomir Štastnij izrazio je zadovoljstvo saradnjom sa Zavodom za zapošljavanje i Ministarstvom rada i socijalnog staranja, koji su glavni korisnici projekta.

„Projekat je finansiran od EU sa ukupnim budžetom od 823.000 eura i traje 21 mjesec, počevši od 1. aprila 2023. godine, sa završetkom planiranim za početak 2025. godine. Projekat se realizuje u konzoriciji tri zemlje, Slovačke, Njemačke i Estonije. Razvijena je metodologija za implementaciju i monitoring aktivnih mjera, te plan komunikacije za implementaciju garancije za mlade. Kad je u pitanju komponenta jačanje institucionalnih kapaciteta, spremili smo smjernice za angažman u projektima Evropskog socijalnog fonda, te izradili priručnik koji obuhvata teme slobodne mobilnosti radnika“, naveo je Štastnij.

 Ambasador Njemačke u Crnoj Gori, Peter Felten u svom obraćanju je istakao da je pozitivan IBAR otvorio vrata za Crnu Goru da zatvori sva 33 pregovaračka poglavlja, a naročito Poglavlje 2 koje se odnosi na slobodu kretanja.

“Zaista se nadamo da će Crna Gora iskoristiti ovu priliku i da neće dozvoliti bilo kojim akterima unutar ili van zemlje da je odvrate sa fokusa na ispunjavanju preostalih zadataka da stekne pravo za pristup EU, što je prije moguće ili 2028. ili malo kasnije, ali da to svakako ostvari,” naveo je Felten.

Ovom prilikom je podsjetio da su njemačka agencija za zapošljavanje i Ministarstvo rada i socijalnih pitanja dali značajan doprinos Twinning projektu, posebno u jačanju kapaciteta Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u olakšavanju mobilnosti radne snage.

Ambasador Slovačke u Crnoj Gori, Boris Gandel, ukazao je na značajan jubilej koji je Slovačka obilježila nedavno - 20 godina članstva u EU, izražavajući želju da Crna Gora uspješno završi proces pristupanja EU do 2028. godine.

"Mnogi studenti koji završe studije u inostranstvu ostaju tamo, ali je važno iskustvo koje donose nazad u domovinu. Slobodno kretanje radne snage omogućava ljudima da rade širom EU, što bi za Crnu Goru značilo pristup tržištu od oko 500 miliona stanovnika“, rekao je Gandel.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

U Kotoru danas šest brodova

Nedjelja, 14.06.2026 | 10:20

U Kotoru je danas šest brodova.

Dragaš: Air Montenegro postaje vlasnik aviona 4O-AOE vrijednog 11 miliona dolara

Nedjelja, 14.06.2026 | 10:14

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro postaje vlasnik vazduhoplova registarskih oznaka 4O-AOE, nakon što je potpisan ugovor o kupovini ovog aviona od dosadašnjeg vlasnika za 11 miliona američkih dolara.

Kolike su kazne za šetnju u kupaćem kostimu, ili bez odjeće u crnogorskim primorskim gradovima

Nedjelja, 14.06.2026 | 10:11

Ljeto još nije počelo kalendarski, ali ljetnja sezona jeste. U Ulcinju od kraja maja nije nije dozvoljena šetnja u kupaćem kostimu, ili bez dijela odjeće na javnim površinama u naseljima gradskog karaktera, prigradskim naseljima i turističkim lokalitetima, prenosi Primoreski portal.

EPCG: Vjetroelektrana Gvozd već je proizvela oko 10,5 odsto planirane godišnje proizvodnje

Subota, 13.06.2026 | 20:10

Od puštanja u rad 9.maja do danas, vjetroelektrana Gvozd proizvela je oko 10,5 odsto planirane godišnje proizvodnje, čime se potvrđuje značaj ovog projekta za energetski sistem Crne Gore.

Budućnost energetike posmatrati kroz partnerstvo čovjeka i vještačke inteligencije

Subota, 13.06.2026 | 18:44

Budućnost energetike treba posmatrati kroz partnerstvo čovjeka i vještačke inteligencije, pri čemu tehnologija služi kao alat za podršku stručnjacima, a ne njihova zamjena, jer će njena uspješna primjena i dalje zahtijevati eksperte koji poznaju i razumiju tu oblast.

MVP: Navodi o hibridnom ratu protiv Srbije neosnovani i neprimjereni

Nedjelja, 14.06.2026 | 18:00

Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) odbacilo je kao neosnovane i neprimjerene navode predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojima se Crna Gora optužuje za vođenje hibridnog rata protiv Srbije i navodno ugrožavanje njenih interesa.

U Nikšiću i Kolašinu kontrolisano 240 osoba, oduzeti baklja i nož

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:46

Policija je sinoć izvršila racije u ugostiteljskim objektima u Nikšiću i Kolašinu i tom prilikom kontrolisala 240 osoba. U racijama su oduzeti baklja i nož.

Udes na Zabjelu, povrijeđen motociklista

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:56

Jedna osoba je zadobila povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila u podgoričkom naselju Zabjelo.  

Život piše čuda, Jakov pokazao kako je sve počelo: U tom trenutku još niko ne zna za mene

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:22

Jakov Jozinović danas je jedan od najpopularnijih mladih pjevača na prostoru bivše Jugoslavije.  

Tragedija u Splitu: U sudaru jedrilice i katamarana poginule tri osobe

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:08

U sudaru jedrilice i katamarana u Splitu poginule su tri osobe. Spašeno je osam osoba, a za jednom se još traga. U toku je velika akcija spašavanja, javlja Index.hr.

Perić: Izvršna vlast želi da Skupštinu Glavnog grada pretvori u svoj izvršni organ

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:51

Lider pokret "Preokret", Srđan Perić, ocijenio je da su neutemeljene tvrdnje da preuzimanje funkcije predsjednika Skupštine Glavnog grada predstavlja preuzimanje efektivne vlasti u Podgorici.

Cerović: Crnogorski ljekari se moraju usavršavati u Evropi

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:17

Naši ljekari moraju se usavršavati u evropskim zemljama da ne bi imali probleme sa priznanjem diploma kada Crna Gora uđe u Evropsku uniju, kazala je predsjednica Ljekarske komore, Žanka Cerović.

Radulović: Pravila plovidbe važiće za sve, cilj je sigurno ljeto na moru i jezeru

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:22

Pravila će važiti za sve, a njihovo poštovanje biće predmet pojačanog nadzora tokom cijele ljetnje sezone. Naš cilj nije kažnjavanje, već prevencija i zaštita ljudskih života, istakao je Radulović.

Upitno kako će se kontrolisati partijska zapošljavanja pred izbore 2027?

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:05

To što institucije više nijesu u obavezi da Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) dostavljaju odluke o zapošljavanju i angažovanju lica tokom izborne kampanje oduzelo je jedan od ključnih alata ASK za kontrolu zapošljavanja u javnom sektoru tokom budućih izbornih procesa, objavljuje Raskrinkavanje. me, Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

Žabljačanin vozio pijan, izrečena mu zabrana upravljanja vozilom na četiri mjeseca

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:40

Saobraćajna policijja na Žabljaku uhapsila je M.O. (49) iz  tog grada zbog upravljanja teretnim vozilom pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 2,16 g/kg.