Tim arheologa Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore (CZKACG) je tokom dva mjeseca istraživanja na zapadnoj nekropoli Doklee do sada otkrio preko 180 izuzetno dobro očuvanih grobova.
Foto: MediaBiro
Ipak jučerašnji nalaz zasjenio je sve one prethodne.
„Našli smo jednu životinjsku sahranu u kojoj je sahranjen cijeli konj i pas, a pored njih je postavljeno jedno koplje. Najvjerovatnije se dovodi u vezu sa nekim ratnikom ili lovcem koji je žrtvovao bliske prijatelje – konja i psa i tako ih sahranio u istoj grobnici. Osim ovog nalaza veliki je broj keramičkih posuda, stakla, metalnih predmeta, novčića i nakita. Veoma smo zadovoljni ovom kampanjom, dala nam je jako dobre rezultate, pa se nadamo da ćemo nastaviti i sljedeće godine,“ naveo je arheolog, Miloš Živanović.
Tim arheologa blisko sarađuje sa Sekretarijatom za kulturu Glavnog grada i Ministarstvom kulture i medija, te su značaj otkrića životinjske sahrane prepoznali ministarka dr Tamara Vujović i zamjenik gradonačelnice Glavnog grada, Luka Rakčević koji su danas obišli nalazište na Duklji.
„Generalni zaključci su da su prepoznali ne samo važnost ovog nalaza, već i Duklje uopšte. Nadam se da će to ići u pravcu da podrška bude veća i jača. Najbitnije nam je da se kontinuitet finansija nastavi i da se napravi neka druga vrsta promocije koja će doprinijeti da Duklja nakon toliko godina bude jedan ozbiljan arheološki park gdje će turisti moći da dolaze i da na pravi način bude prezentovano to što smo otkrili,“ naveo je Živanović.
Foto: MediaBiro
Zamjenik gradonačelnice, Luka Rakčević je napomenuo da će se sigurno odazvati da još snažnije podrže ovakve poduhvate u narednom period.
“Mislim da nismo u dovoljnoj mjeri koristili ovaj lokalitet i da ga nismo dovoljno valorizovali i u tom smislu želimo da pozdravimo napore Ministarstva kulture da Duklja u nekom doglednom periodu dobije status zaštite UNESCO-a i da na dodatan način zaštitimo taj lokalitet koji je posljednjih decenija često bio na meti vandala i divljih graditelja što je unazadilo ovo istorijsko i kulturno dobro. Mislim da je tim sa gospodinom Živanovićem napravio nevjerovatne rezultate i mislim da će ovi rezultati odjeknuti Evropom, barem u tim arheološkim krugovima, a nama značajno pomoći da turistički osnažimo ponudu Glavnog grada,” kazao je Rakčević.
Foto: MediaBiro
Na značaj razvoja arheologija i valorizacije Duklje tokom svoje posjete je ukazala i ministarka Vujović.
“Glavni grad i Ministarstvo kulture i medija trebaju da podržavaju ovakve kampanje i ovakva istraživanja. Ovo je i te kako važan projekat za cijelu Crnu Goru u smislu našeg predstavljanja svijetu i kulturne i turističke valorizacije ovog mjesta. Mislim da su ovo sjajne stvari za buduđnost culture, turizma i ekonomije Crne Gore,” istakla je Vujović.
Foto: MediaBiro
U ovom projektu je uključeno osam arheologa, konzervatora i ostalih stručnjaka u ovoj oblasti, a projekat je podignut na međunarodni nivo zahvaljujući učešću dvoje studenata iz Srbije i Slovenije.
„Jako je značajan grob u kojem smo pronašli životinjske ostatke, to je prvi put da vidim nešto ovakvo na lokalitetu. Ovaj nalaz nije uobičajen za ovo područje i u pitanju je drugačiji ritus, pošto konjaničke sahrane nisu uobičajene za ovo podneblje i taj period. Takođe, prisustvovala sam iskopavanju jedne staklene bočice koja je vjerovanto iz sličnog perioda kao i ostali nalazi, ali je vrlo značajno što je očuvana i nije uopšte razbijena. Tu su i spaljeni ostaci, koščice koje smo pronašli u rakama i postoje skeletni ostaci kao nedavno pronađeni skelet djeteta,“ navela je studentkinja iz Beograda, Matea Stević.
Foto: MediaBiro
Rad na iskopavanjima u Duklji je prvo iskustvo i za studenta Primorskog Univerziteta u Kopru, Luku Sajka.
„Značaj Duklje je velik, puno možemo da saznamo iz tog grada šta se dešavalo u životu Ilira koji su živjeli na tom području. Naša otkrića pokazuju da iako su Iliri ovdje bili jako romanizirani, održavali su svoje tradicije. Njihova tradicija i kultura su im bili jako važni,“ istakao je Sajko.
Zakonska procedura nalaže da se nakon iskopavanja vrši preventivna konzervacija predmeta.
„Kada se predmeti konzerviraju vršiće se njihova naučna obrada, a nakon toga se daje predlog Ministarstvu kulture i Vladi gdje će ti nalazi da se čuvaju. Pošto se ovi nalazi nalaze na teritoriji Podgorice, logično je da budu prezentovani u Muzeju Podgorice. Ima veliki broj nalaza i nadam se da ćemo nastaviti sa daljim istraživanjima da se može otvoriti još jedan muzej od njih,“ kazao je arheolog Miloš Živanović.
KOMENTARI (0)