Srijeda, 10.07.2024 | 13:37
IZVOR: Blic.rs

Japanci imaju trik da preživimo plus 40 bez problema

Vreli toplotni talas je u jeku, a predstoji nam i vikend kada se očekuju temperature do 40 stepeni. Uz mnogobrojne savjete za hronične bolesnike, preporuke zapravo važe za sve jer nema kome može da prija da po jakom suncu boravi na otvorenom.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Jedni od majstora "preživljavanja" ovako visokih temperatura su Japanci, jer prosječna temperatura vazduha u Japanu, tradicionalno, ljeti dostiže do 35 stepeni. Najtopliji mjesec je avgust, ali je toplo i u julu.

Naime, Japanci jedu laganu hranu, piju puno tečnosti i nose odjeću od laganih, prirodnih materijala svijetlih boja, uvijek nose suncobrane i imaju još jedan provjeren trik koji djeluje čak i na ekstremnim vrućinama. Zapravo oni često nose običan svijetli šal koji pomaže u rashlađivanju. Japanci ga prvo natope u hladnu vodu, pa ga vežu oko vrata koji je refleksogena zona. U njemu su koncentrisane velike krvne arterije, a vlažan šal donosi olakšanje od vrućina, prenosi Indeks. Da metoda zaista djeluje, potvrđuje i činjenica da se u nekim prodavnicama danas mogu kupiti šalovi s efektom hlađenja.

Osim ovog dodatnog savjeta, da biste uspješno preživjeli velike vrućine ljekari savjetuju da se unosi dovoljna količina tečnosti – po ovako visokim temperaturama optimalno je čaša vode na 20 minuta.

Treba izbjegavati zaslađene i napitke koji sadrže veliku količinu kofeina, a što se tiče obroka važno je da jedete manje a češće. Najtopliji dio dana treba provoditi u zamračenim i rashlađenim prostorijama, a sve fizičke aktivnosti potrebno je obaviti u ranim prijepodnevnim i kasnim večernjim časovima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

„Pio“ d.o.o. Ulcinj na čelu sa Mladenom Đurovićem ostvario istorijski preokret: Od dubokih gubitaka do pozitivnog poslovanja

Četvrtak, 14.05.2026 | 23:02

Kompanija „Pio“ d.o.o. Ulcinj, na čelu sa Izvršnim direktorom Mladenom Đurovićem, koja upravlja hotelima „PIO“ u Ulcinju i „Gorske oči“ na Žabljaku pod okriljem Fonda PIO Crne Gore, ostvarila je u 2025. godini impozantne poslovne rezultate, prekidajući višegodišnji trend negativnog poslovanja.

Bečić: Istorijski rast povjerenja u vojsku i policiju potvrda uspjeha reformi u sektoru bezbjednosti

Četvrtak, 14.05.2026 | 21:11

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost i odbranu i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno-bezbjednosnog sektora Aleksa Bečić saopštio je da istraživanje javnog mnjenja, koje su predstavili evropski partneri, pokazuje drastičan i istorijski rast povjerenja građana u Vojska Crne Gore i Uprava policije Crne Gore, ocjenjujući da je to rezultat reformi, profesionalizacije i zdravog institucionalnog odnosa u sektoru bezbjednosti i odbrane.  

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 14.05.2026 | 21:23

U petak se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme, povremeno i mjestimično kiša, ili pljusak sa grmljavinom.

Dinar: Ništa nije riješeno, nemamo što da izgubimo u Kopru

Četvrtak, 14.05.2026 | 20:32

Selektor "lavova" Didije Dinar kazao je nakon poraza od Slovenije u "Morači" u prvom meču baraža za Svjetsko prvenstvo, da je zadovoljan izdanjem svoje ekipu. 

Vujović: Cetinje je prostor iz kojeg se vijekovima slala poruka da Crna Gora pripada Evropi

Četvrtak, 14.05.2026 | 21:33

Cetinje, kao grad koji čuva temelje crnogorskog identiteta, slobodarske tradicije i evropskog duha, simbolično je mjesto proslave Dana Evrope i poruke da su sloboda izražavanja, nezavisnost medija, zaštita kulturne baštine i očuvanje kulturne raznolikosti stubovi evropske budućnosti Crne Gore. To je poručila ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović na proslavi Dana Evrope na Cetinju.  

Stanišić: Glas mladih iz Crne Gore da se čuje gdje se oblikuje evropska budućnost

Četvrtak, 14.05.2026 | 19:21

Skupština kao ključni prostor demokratskog dijaloga, u prethodnih godinu dana snažno se otvara prema građanima, mladima, civilnom sektoru i međunarodnim partnerima, uz jasnu poruku da parlament mora biti mjesto susreta institucija i društva. To je poručio generalni sekretar Skupštine Crne Gore, Boban Stanišić, otvarajući Forum o studentskom građanskom učešću „Vrijednosti koje grade demokratiju!“.     

Pokret za Podgoricu: Kompletan Upravni odbor FK Budućnost da podnese ostavku i preuzme odgovornost

Četvrtak, 14.05.2026 | 20:45

Pokret za Podgoricu saoppštio je kako smatra da je, nakon niza loših rezultata i stanja u kojem se trenutno nalazi FK Budućnost, neophodno da kompletan Upravni odbor kluba podnese ostavku i preuzme odgovornost za situaciju u kojoj se klub nalazi.

Milatović sjutra u posjeti Estoniji

Četvrtak, 14.05.2026 | 18:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, sa suprugom Milenom, boraviće 15. i 16. maja u zvaničnoj posjeti Republici Estoniji, saopšteno je iz predsjednikovog Kabineta.

Radević Zirojeviću: Institucija je država a Vaš svaki nastup ulica

Četvrtak, 14.05.2026 | 17:57

Državna sekretarka u Ministarstvu odbrane Sandra Radević kazala je da je Institucija država a svaki nastup poslanika Evropskog saveza Nikole Zirojevića ulica. Ona je reagovala na saopštenje Zirojevića u kojem je optužio ministra odbrane Dragana Krapovića da izbjegava sjednicu skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu.

MEP: Na Cetinju obilježen Dan Evrope

Četvrtak, 14.05.2026 | 17:21

Cetinje, grad u kojem je evropska diplomatija ostavila dubok trag i danas ostaje jedno od ključnih mjesta crnogorske državne i kulturne istorije. U tom duhu Prijestonica je obilježila Dan Evrope programom posvećenim mladima, umjetnosti i zajedničkim evropskim vrijednostima, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.