Srijeda, 10.07.2024 | 21:50
IZVOR: 24sedam.rs

Da li NOVAC može KUPITI SREĆU? Istraživanje kaže - da, ali samo ako ga koristite NA OVAJ NAČIN

Biti bogat ne čini ljude srećnima. Ali...




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Kada vam je potrebno malo podizanja raspoloženja, da li volite da potrošite nešto novca i idete u kupovinu? Da li se osjećate nevjerovatno srećno nakon toga?

Ili se možda osjećate krivim kada idete u kupovinu jer je to "loše".

Konzumerizam je rasipništvo. Drugi nisu toliko srećni kao vi. Naravno da je to tačno, ali... bla, bla, bla. Ostali razlozi su beskrajna lista.

Da li novac može kupiti sreću? Da li zaista možete živjeti srećan život kupovinom i trošenjem?

Pa, evo odgovora: Da. Novac može kupiti sreću. Nije ono čemu su vas do sada učili? Istraživanja pokazuju da sreća zaista proističe iz trošenja novca kada ga trošimo na određene načine.

Evo tri načina razmišljanja o novcu koji čine trošenje radosnim i nagrađujućim.

1. Finansirajte svoju slobodu

Kada imate novac u rezervi, slobodni ste da iskoristite spontane prilike koje se pojave - poput neočekivanog prisustvovanja rođendanu nećake ili dolaska da proslavite dostignuće starog prijatelja.

Trošenje raspoloživog novca na ono što vam je važno i izbjegavanje onoga što nije oslobađa dodatni novac za štednju za buduću slobodu.

Još nemate dovoljno novca?

Vježbajte trošenje energije na ono što vam je važno i kreativno učinite svoje prisustvo osetnim u situacijama kada još ne možete priuštiti kupovinu avionske karte - napravite video za nećaku ili kreirajte foto album za svog prijatelja.

2. Ulažite u svoj rast

Biti srećan u životu znači ulagati u sebe. Možda postoji kurs ili program koji se ne poklapa sa vašom karijerom, ali biste uživali u njemu.

 Bez racionalizacije da li je mudro trošiti novac na nešto što vam "ne treba", ulažite u negovanje svih strana svog uma i ličnosti - jednostavno zato što to želite!

Dok ta novčana rezerva ne bude adekvatna, istražite mogućnosti kako i dalje možete proširiti svoje znanje.

I postoje pametna pravila koja možemo slijediti koja pojačavaju trošenje novca na načine koji nam donose radost:

Kupujte iskustva

Koristite novac da poboljšate kako provodite vrijeme

Priuštite sebi poslastice

Platite sada ili unaprijed

Budite velikodušni i delite

Ali, postoji više u teoriji "Novac može kupiti sreću" od gore navedenih navika trošenja.

Tu je i čista radost kupovine da proslavite sebe!

Zar ne nalazite tako zadovoljavajućim kada kupite savršenu stvar da izrazite ko ste i onda je nosite da to objavite svijetu?

Ili, pobijedite u izazovu i kupite simbolični podsjetnik koji ćete gledati svakog jutra, kao podsjetnik na vašu pobjedu i motivaciju za sljedeću veliku pobjedu?

Da li su to površne kupovine? Sasvim suprotno. Te kupovine su alati koji pojačavaju vaše najdublje želje i podržavaju vas u obavljanju vašeg najhrabrijeg rada u svietu.

Međutim, ako zaista odlučite da potrošite malo novca, uživajte u tome! Ne osjećajte krivicu!

Automatska kupovina da utrnete ili izbjegnete život nije način za kupovinu i verovatno je ono što je dalo lošu reputaciju trošenju novca!

Dakle, napravite listu i istražite načine kako da se udubite u neke od tih tema. Gledajte TED razgovore, potražite besplatne onlajn kurseve ili prisustvujte zanimljivim MeetUp-ovima u vašoj zajednici.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nađa Laković generalna konzulka u Turskoj

Četvrtak, 30.07.2026 | 17:54

Poslanica Pokreta Evropa sad Nađa Laković imenovana je za generalnu konzulku u Generalnom konzulatu Crne Gore u Turskoj, sa sjedištem u Istanbulu.

Kontrole na Skadarskom jezeru: Šest osoba prekršilo propise

Petak, 31.07.2026 | 08:05

Službenici Granične policije i inspektori Lučke kapetanije Bar tokom pojačane kontrole na Skadarskom jezeru utvrdili su nepravilnosti kod šest osoba koje su upravljale plovilima, zbog čega će protiv njih biti preduzete zakonom propisane mjere.

Uhapšen maloljetnik, osumnjičen da je uz prijetnju nožem opljačkao kladionicu

Petak, 31.07.2026 | 09:28

Podgorička policija je uhapsila sedamnaestogodišnjaka zbog sumnje da je počinio krivična djela krađa i razbojništvo, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Milatović: Plav mora biti mjesto u kojem mladi ostaju, a porodice grade budućnost

Petak, 31.07.2026 | 08:58

Povodom 31. jula, Dana opštine Plav, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je čestitku rukovodstvu Opštine, odbornicama i odbornicima, kao i svim građankama i građanima Plava.

Policija će regulisati saobraćaj na putu Kotor – Njeguši

Petak, 31.07.2026 | 08:13

Put Kotor – Njeguši i ove sezone uzrok je nervoze kod građana i turista jer se ne poštuje odluka policije da tom dionicom ne saobraćaju autobusi, kamperi i kamioni preko sedam tona nosivosti. Zato će, kaže komandir Odjeljenja bezbjednosti Cetinje Nenad Jokić za RTCG, policija regulisati saobraćaj na toj dionici.

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije. T

SUBOTA u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za PRVI DAN VIKENDA

Petak, 31.07.2026 | 15:30

U subotu nas očekue pretežno sunčano i veoma toplo uz slab lokalni razvoj oblačnosti u planinskim predjelima

Megan Foks je konačno priznala: "Volim ga i to nikad nisam skrivala"

Petak, 31.07.2026 | 15:23

Nakon godina ćutanja, Megan Foks je konačno priznala - glasine o romansi sa kolegom Šajom Labafom bile su istinite.

Perić o tome zašto nije glasao za smjenu Savjeta NB „Radosav Ljumović“: Odgovornost uvijek individualna

Petak, 31.07.2026 | 15:07

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić sinoć nije glasao za inicijativu kojom se tražila smjena kompletnog sastava Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“.

MF: Budžetski prihodi premašili plan, deficit 141,9 miliona eura manji od očekivanog

Petak, 31.07.2026 | 14:59

Iz Ministarstva finansija saopštilču su da rezultati izvršenja budžeta za prvih šest mjeseci 2026. godine potvrđuju da Crna Gora nastavlja da ostvaruje snažne fiskalne rezultate. Uz budžetske prihode koji su premašili plan i nastavak rasta u odnosu na prošlu godinu, posebno je značajno što je u prvoj polovini godine ostvaren suficit tekuće potrošnje, što znači da su tekući prihodi u potpunosti pokrili tekuće obaveze države. Istovremeno, budžetski deficit iznosio je 1,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno čak 141,9 miliona eura manje od planiranog, što dodatno potvrđuje stabilnost javnih finansija i odgovorno upravljanje državnim finansijama.

Didiju ponovo skraćena zatvorska kazna: Evo kad će tačno biti pušten na slobodu!

Petak, 31.07.2026 | 14:52

Prvobitno - bilo je predviđeno da bude oslobođen u junu 2028. godine.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.

Krivična protiv dvije firme i četiri fizička lica: Osumnjičeni da su utajom poreza oštetili budžet za više od 63.800 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:38

Policija je podnijela krivične prijave protiv dva privredna društva i četiri fizička zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i utaja poreza i doprinosa putem pomaganja.

Crnogorski reprezentativac i zvanično u Partizanu

Petak, 31.07.2026 | 14:17

Već od aprila se pričalo da je posao završen, pa se samo čekala zvanična potvrda. Danas je stigla i ona pa je sada jasno - Kajl Olmen je novi košarkaš Partizana, a potpisao je dvogodišnji ugovor.

Provjerite tavane i podrume: Ove VHS kasete mogu vrijedjeti i do 29.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:09

Mnogi ljudi već dugo čuvaju stare video-kasete u podrumu ili na tavanu, ali one danas mogu vrijedjeti pravo malo bogatstvo. Posebno su tražena određena Diznijeva izdanja, za koja kolekcionari izdvajaju hiljade eura.