Petak, 12.07.2024 | 20:36
IZVOR: dan.online/ Aplus

Marković: Rezolucija o Jasenovcu NEPOTREBNA, Crna Gora NEMA DRŽAVNIKA

Crna Gora je Rezolucijom o Jasenovcu napravila veliku štetu, kako samoj državi, tako i našem evropskom putu, smatra bivši premijer i lider Stranke evropskog progresa Duško Marković.




Foto: Gov.me/S.Matić (Arhiva)

"Rezolucija o Jasenovcu nam nije bila potrebna, to se desilo prije 80 godina. Ništa nam nije trebala. Hrvatska i danas sa velikim pijetetom obilježava taj genocid. Ispalo je kao da ta rezolucija revatilizuje rezoluciju o Srebrenici",  kazao je Marković u emisiji “Minula neđelja” na Aplus televiziji.

Upitan da li Crna Gora trenutno ima državnika, Marković je odgovorio da “nije sklon da odgovori da ljudi koji su na funkcijama imaju državničke potencijale”.

"Oni samo obnašaju državničke funkcije. Mada, smatram da je državnička kriza svuda u svijetu. Državnik mora da ima viziju, sposobnost liderstva, administrativne kapacitete… Danas opstaju samo autoritativni režimi", smatra Marković.

Prema njegovim riječima, između predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića nema ni saradnje, a ni usaglašenosti oki glavnih državnih pitanja.

"Milatović i Spajić ne komuniciraju, jedan za drugoga govore da ne umiju da rade svoj posao. Parlament poziva Spajića na sjednicu, on ne dolazi. Mislim da u istoriji parlamentarizma nema takvog primjera, da se premijer ogluši o poziv Skupštine",  ukazao je Marković.

Poručio je da je Vlada nemarna, da je prisutan veliki stepen nesnalažljvosti, a i da članovi Vlade cijelu situaciju posmatraju kao igru.

"Njima sve ovo donosi privilegije, međunarodne kontakte, tu su svjetla i velika pozornica, a i žele da naprave korake za budućnost. Međutim, mislim da nisu svjesni da takvo ponašanje nosi sa sobom određene posljedice",  ocijenio je Marković.

O državnom udaru: Odluke suda se moraju poštovati

Komentatišući današnju presudu za slučaj državnog udara, Marković je kazao da se odluka Višeg suda mora poštovatu.

"VDT je nadležna institucija za te optužnice, ali valja napomenuti da su sa promjenom vlasti došli su i novi tužioci. Dileme oko državnog udara ostaće i dalje, mada ovo nije pravosnažna presuda i vjerujem da će biti žalbi na ovu odluku. Javnost je uvijek oko tog bila podijeljena, a ja sam uvijek bio oprezan da ne komentarišem sudske odluke. Ovo je odluka Višeg suda, a kao građani treba da je prihvatimo i poštujemo. Vjerujem da je sud imao objektivne dokaze na stolu",  rekao je Marković.

Prema njegovim riječima, crnogorske institucije su devastirane, a na djelu je velika neodgovornost, neozbiljnost i javašluk u državnom aparatu.

"Crna Gora je izgubila sve što je nekada krasilo, prije svega to da je faktor stabilnosti u regionu. Danas se konfrotira sa svojim susjedima, gubi svoju državnu snagu i autoritet i ugled. Crnoj Gori moramo vratiti državno dostojanstvo", zaključio je Marković.

KOMENTARI (3)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Murta
13.07.2024 08:40

Nepotreban si i ti

1 0
Stanojka
13.07.2024 10:16

Vi ste napravili najvecu stetu drzavi Crnoj Gori i njenim građanima i to su građani prepoznali i eliminisali vas

0 0
Pasarela
13.07.2024 10:18

Uzalud se oglašavaš Markovicu,lako ces prebrojat glasove upoznali smo te odavno

0 0

OSTALE VIJESTI

Kalas: Sve teže obezbijediti kredit za Ukrajinu iz zamrznute ruske imovine

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:39

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas izjavila je danas, 15.decembra, da obezbjeđivanje finansiranja Ukrajine putem kredita zasnovanog na zamrznutoj ruskoj imovini postaje "sve teže", uoči samita Evropskog savjeta zakazanog za četvrtak, navodeći da se pritisak u vezi sa kreditom "osjeća sa svih strana".

COREPER odobrio zatvaranje svih pet poglavlja

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 20:35

Komitet stalnih predstavnika država članica (COREPER II) odobrio je za zatvaranje svih pet planiranih poglavlja za Crnu Goru. Zeleno svjetlo dobila su poglavlja - 3 (Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga), 4 (Sloboda kretanja kapitala), 6 (Privredno pravo), 11 (Poljoprivreda i ruralni razvoj) i 13 (Ribarstvo). COREPER je zasijedao večeras.

Vuković: Mandić ponovo otvara pitanje ustavnih promjena koje imaju za cilj stvaranje političkih tenzija

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 20:09

Poslanik DPS-a Ivan Vuković prokomentarisao je izjavu predsjednika Skupštine Andrija Mandića da ,,aktuelni Ustav upodobiti sadašnjosti i promijeniti status srpskog jezika”.

Piperović: Abazović bio zatečen pitanjima, niko, pa ni premijer, ne može da etiketira ljude bez dokaza

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 20:01

Ročište po tužbi biznismena Ranka Ubovića i Aleksandra Mijajlovića protiv bivšeg premijera Dritana Abazovića održano je u ulcinjskom Osnovnom sudu. Branjenik Ubovića i Mijajlovića, advokat Zoran Piperović poručio je da niko, pa ni premijer, ne može bez dokaza da etiketira ljude i optužuje ih za teška krivična djela.

Mandić: Ustav nepobitni dio pravne države; riješiti pitanje srpskog jezika

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:35

Ustav i danas, kao što je bio i prije više od vijeka, nepobitni je pravni temelj države. To se moglo čuti i na svečanom prijemu, koji je priredio predsjednik Skupštine Andrija Mandić povodom obilježavanja 120 godina od donošenja Ustava Knjaževine Crne Gore.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:47

Pročitajte vremensku prognozu za utorak.

Ubjedljiva pobjeda Đukića na 5. Memorijalu “Radojica Dabetić”

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:42

Peti međunarodni otvoreni turnir u ubrzanom šahu Memorijal “Radojica Dabetić” održan je 14. decembra u multimedijalnoj sali Univerzitetskog sportskog centra u Podgorici.

Kalas: Sve teže obezbijediti kredit za Ukrajinu iz zamrznute ruske imovine

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:39

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas izjavila je danas, 15.decembra, da obezbjeđivanje finansiranja Ukrajine putem kredita zasnovanog na zamrznutoj ruskoj imovini postaje "sve teže", uoči samita Evropskog savjeta zakazanog za četvrtak, navodeći da se pritisak u vezi sa kreditom "osjeća sa svih strana".

Kada je pravo vrijeme za večeru: Zaboravite na pravilo „do 19 časova“

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:35

Zaboravite na univerzalno „pravilno“ vrijeme za večeru. Iako smo često čuli da je idealno večerati između 17 i 19 časova, nutricionisti poručuju – to ne važi za sve.

Sabaljenka najbolja drugi put zaredom

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:26

Arina Sabalenka je drugi put zaredom izabrana za najbolju teniserku godine u izboru Ženske teniske asocijacije (WTA).

Primorac osvojio srebro, Budvi bronza u klasi 2010′

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:21

Vaterpolisti dubrovačkog Juga su pobjednici turnira za igrače rođene 2010. godine i mlađe u okviru takmičenja Olimpijske nade, dok dvije medalje idu u Crnu Goru.

Kovačević: Nikšić jedini u Crnoj Gori nudi izlagačima besplatno korišćenje kućica

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:15

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, otvarajući Novogodišnji i božićni bazar, koji će trajati do 15. januara, poručio je da je Nikšić jedini grad u Crnoj Gori koji nudi svojim izlagačima besplatno korišćenje kućica i da će se lokalna samouprava potruditi da tako bude i u budućnosti.

SO Pljevlja: Obezbijediti subvencije za struju, građanima kupiti klime

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:10

Skupština opštine Pljevlja održala je sjednicu po hitnom postupku na kojoj je razmatrana ekološka situacija u gradu pod Golubinjom.

Izostaje politička volja da se započne suštinska reforma sistema amnestije i pomilovanja

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 20:43

Amnestiji i pomilovanju se do sad nije pristupalo dovoljno ozbiljno i sistemski, iako ti instituti imaju snažnu političku konotaciju.

COREPER odobrio zatvaranje svih pet poglavlja

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 20:35

Komitet stalnih predstavnika država članica (COREPER II) odobrio je za zatvaranje svih pet planiranih poglavlja za Crnu Goru. Zeleno svjetlo dobila su poglavlja - 3 (Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga), 4 (Sloboda kretanja kapitala), 6 (Privredno pravo), 11 (Poljoprivreda i ruralni razvoj) i 13 (Ribarstvo). COREPER je zasijedao večeras.