Subota, 13.07.2024 | 12:39
IZVOR: cdm.me

Ministarstvo sporta: Neka KSCG krivca traži u svojim redovima

Ministarstvo sporta i mladih Crne Gore je reagovalo na jučerašnje saopštenje Košarkaškog saveza Crne Gore i informacije da je morao da otkaže nastup ženske seniorske ekipe u pretkvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.




Ministar Šćekić; Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić, arhiva

KSCG je za to okrivio ministra Dragoslava Šćekića.

Reagovanje prenosimo u cjelosti:

“Dana 12. jula Košarkaški savez Crne Gore, odnosno predsjednica Jelena Dubljević, izašla je u javnost sa informacijom da je potpredsjednik Vlade i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić odgovoran zato što ženska seniorska reprezentacija neće otići na pretkvalifikacioni turnir za Svjetsko prvenstvo.

Istine radi, Ministarstvo sporta i mladih dužno je da se obrati javnosti, kako bi na izrečene neistine i eventualne nedoumice odgovorili istinom, a sve što je nejasno, kako javnosti, tako i Košarkaškom savezu, pojasnili.

Od imenovanja gospodina Dragoslava Šćekića na mjesto ministra sporta i mladih, saradnja sa Košarkaškim savezom Crne Gore bila je korektna, a njegova lična, kao i želja svih u Ministarstvu sporta i mladih, da stanje u crnogorskom sportu ide uzlaznom putanjom ogleda se kroz ovogodišnji rekordan budžet namijenjen sportskim savezima i nizu započetih i realizovanih projekata u oblasti sporta.

Shodno tome, Ministarstvo sporta i mladih je Košarkaškom savezu Crne Gore u ovogodišnjoj raspodjeli sredstava sportskim savezima uvećalo budžet za 30 odsto, što najbolje potvrđuje odnos ministra Šćekića i Ministarstva prema ovom savezu.

Odgovor na šta su se pomenuta sredstva iskoristila i koja je takmičenja Košarkaški savez Crne Gore smatrao za prioritetna u smislu finansiranja, najbolje znaju iz Košarkaskog saveza.

Da je predsjednici Košarkaškog saveza bio prioritet slanje naših najboljih košarkašica na pretkvalifikacioni turnir, ona je, što se finansija tiče, ta sredstva već imala kroz pomenuto povećanje. Zbog čega predsjednica ne smatra prioritetnim pretkvalifikacioni turnir za Svjetsko prvenstvo je pitanje na koje jedino ona zna odgovor.

Takođe, mimo onog što su zakonske obaveze ministra, isti je sam, često i u saradnji sa ostalim kolegama iz Ministarstva i Vlade, koristio poznanstva kako bi obezbijedio dodatne sponzore za ovaj i ostale saveze.

Simptomatično je da su sponzori na pomen rukovodstva Saveza pokazivali nezainteresovanost za sponzorisanje Košarkaškog saveza, na čelu sa predsjednicom Jelenom Dubljević.

Košarkaški savez Crne Gore, a posebno predsjednica Jelena Dubljević, umjesto što optužuje Ministarstvo sporta i mladih, trebao bi da se zapita zašto nije u stanju da obezbijedi sponzorske ugovore i donacije, kako bi lakše prevazišli finansijske probleme u kojima se Savez nalazi.

Kako Košarkaški savez Crne Gore ne bi nastavio da obmanjuje javnost neosnovanim optužbama, moramo upoznati javnost da je Zakonom o sportu osnovni model na osnovu kojeg Ministarstvo sporta i mladih sufinansira programe sportskih saveza godišnji javni konkurs. Osim sredstava koja se opredijele putem Javnog konkursa Ministarstvo može nacionalnom sportskom savezu opredijeliti dodatna sredstva iz Budžeta ako se reprezentacija kvalifikuje za Olimpijske igre, Paraolimpijske igre, svjetsko ili evropsko seniorsko prvenstvo, ako u zahtjevu učini vjerovatnim da to nije mogao da predvidi u trenutku prijave na javni konkurs.

Dakle, imajući u vidu da se radi o pretkvalifikacionom turniru, a ne za učešće na Svjetsko prvenstvo, i pored velike želje, nisu postojale zakonske pretpostavke za izdvajanje sredstava od strane Ministarstva sporta i mladih.

Ovim putem molimo predsjednicu Košarkaškog saveza Crne Gore da u budućnosti ne pokušava da na ovakav ili sličan način obmanjuje javnost zbog sopstvenog propusta i da ne nalazi krivca u drugima, već da prvo pogleda sebe u ogledalu, pa tek onda kaže ko je zaista kriv što je ženska košarkaška reprezentacija propustila istorijsku šansu da se nađe na Svjetskom prvenstvu”, navodi se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šahmanović: Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:10

Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište. Tražimo investicije koje traju, projekte koji mijenjaju ekonomiju i saradnju koja stvara novu vrijednost za cijeli region, poručio je ministar energetike i rudarstva, Damir Šahmanović, na danas održanom Japan–Montenegro Business Forumu.   

Sjutra sunčano i uglavnom suvo, do 22 stepena

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:56

U južnim i centralnim oblastima sunčano, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima i uglavnom suvo.

Ronaldo svjestan realnosti: Približavam se kraju, ali još uživam

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:45

Kristijano Ronaldo polako privodi kraju jednu od najvećih karijera u istoriji fudbala, ali motivacija i dalje ne jenjava.  

Njemačka: Savjesna građanka pomogla policiji prateći pijanog vozača koji je zaspao na raskrsnici

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:21

U bavarskom okrugu Berchtesgadener Land jučer se dogodilo nešto neuobičajeno.

Sudski savjet: Kampanja protiv sudstva ozbiljna prijetnja po vladavinu prava

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:09

"Sudski savjet još jednom oštro reaguje na neosnovane kritike pravosuđa koje postaju ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj na pravosuđe. Danas su se ponovo mogle čuti vrlo neprimjerene i neutemeljne optužbe na račun pravosuđa, odnosno konkretno jednog sudije u Osnovnom sudu u Podgorici, povodom donijete sudske odluke, a koje dolaze od strane šefa jednog poslaničkog kluba u Skupštini Crne Gore. Iako smo više puta reagovali, kampanja protiv sudstva se produbljuje i postaje ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj", ukazano je u saopštenju Sudskog savjeta.   

Vučić o globalnoj krizi: Mi sada izvozimo benzin, imamo viška

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:44

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je ekonomsku krizu koja zbog sukoba na Bliskom Istoku zahvata čitav svijet.

Kejn ušao u istoriju Bajerna: Već među 10 najboljih strijelaca

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:33

Kada je Hari Kejn u avgustu 2023. godine stigao iz Totenhema u Bajern za 95 miliona eura, mnogi su sumnjali da li vrijedi toliki novac. Danas, dileme više nema.

Pun Mjesec u Škorpiji: Vodoliji cvjeta karijera, važne vijesti stižu Djevici, ključni trenutak u ljubavi za Bika

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:21

Pun Mjesec u Škorpiji (1. maj) donosi kulminaciju emocija, razotkrivanje tajni i potrebu da se "umre" u nekom starom obliku kako bismo se ponovo rodili.

Dragaš na Japan–Montenegro Forumu: Nova partnerstva i investicije za energetski sektor Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:10

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je danas na Japan–Montenegro Business Forumu, koji je održan u Podgorici, uz prisustvo brojnih predstavnika institucija, kompanija i finansijskih organizacija iz Japana i Crne Gore.  

Milan razmatra iznenađujući potez: Lukaku meta za napad

Četvrtak, 30.04.2026 | 19:43

Milan sprema iznenađenje na ljetnjem tržištu – na radaru “rosonera” našao se Romelu Lukaku.