Četvrtak, 18.07.2024 | 12:20
IZVOR: cdm.me/rtcg.me

Spajić: Prosječna ZARADA u Crnoj Gori uskoro će biti 1 000, minimalna prosječno 700 EURA

Prosječne zarade će uskoro biti 1.000 eura, saopštio je premijer Milojko Spajić, predstavljajući program “Evropa sad 2”.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đorđe Cmiljanić, arhiva

"Fiskalnu strategiju predstavljamo u ime ne samo Vlade nego i cijele skupštinske većine. Prosječne zarade će uskoro biti 1.000 eura. Smanjujemo prihode od dopirnosa a nadoknađujemo od doprinosa raznim drugim mjerama. Minimalna zarada prosječno 700 eura. Za srednju spremni 600 eura za visoku 800 eura", kazao je Spajić.

Šta podrazumijeva Evropa sad 2?

Kako je predstavljeno na konferenciji Vlade, nema povećanja osnovne stope PDV-a. Ona ostaje 21%. Nijedan cent reforme neće biti finansiran iz zaduženja.

Kada su u pitanju penziska davanja, plan su 7-8% veće penzije od prvog kvartala 2025. usljed rasta prosječne zarade i projektovane stope inflacije za nivo sadašnje prosječne penzije. Projektovani rast trenutne prosječne penzije je 50 eura.

Kada je u pitanju standard građana, predviđa se rast zarada za sve zaposlene u Crnoj Gori. Rast minimalne i prosječne zarade. Rast penzija po osnovu usklađivanja sa rastom prosječne zarade i rastom cijena.

Ciljevi fiskalne strategije su unapređenje životnog standarda građana, stvaranje podsticajnog poslovnog i investicionog ambijenta, makroekonomska i fiskalna stabilnost, snažan investicioni ciklus, izgradnja infrastrukture, ograničavanje odliva kvalifikovane radne snage, rast zarada za sve zaposlene u Crnoj Gori, rast minimalne i prosječne zarade, rast penzija po osnovu usklađivanja sa rastom prosječne zarade i rastom cijena.

Posebno je važno smanjenje poreskog opterećenja na rad. Smanjenje poreskog opterećenja na zarade kao glavnog fiksnog troška za poslodavca ostvaruje se kroz niže doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje: Doprinosi za PIO na teret zaposlenog sa 15% na 10%. Doprinosi za PIO na teret poslodavca sa 5,5% na 0%.

Način obračuna penzija ostaje nepromijenjen. Isplata penzija i dalje isključivo preko Fonda PIO (reforma ne podrazumijeva uvođenje Il penzionog stuba). Dodatno se unapređuje položaj penzionera nakon ranijeg povećanja minimalne penzije na 450 eura. Rast penzija za 7-8% od 2025. godine. Sredstva za isplatu će se kompenzovati iz opštih prihoda budžeta i novih mjera poreske politike.

Polazne osnove su: stabilne javne finansije i ekonomska kretanja u prva dva kvartala ove godine, suficit budžeta u periodu januar - maj, budžetski prihodi za januar - jun veći od plana za 78 miliona eura ili 6,3% u odnosu na 2023. (bez jednokratnih prihoda) i prihodi veći za 193 miliona eura ili 17,5 % .

U prvom kvartalu realni ekonomski rast 4,4% BDP-a - jedan od najvećih u Evropi, Istorijski najniža stopa nezaposlenosti - 11,9% u I kvartalu 2024. Nedostatak radne snage - posebno tokom perioda turističke sezone. Očekivano pristupanje EU 2028. godine i dodatni izazovi nedostatka kvalifikovane radne snage.

KOMENTARI (3)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Jastreb
18.07.2024 13:36

Da li je moguće da svako ko ima gram mozga povjeruje u njegove bajke za neznavene i dementne likove .

3 0
Kokan
18.07.2024 20:11

Bravo 👍👍👍

0 0
Mara
19.07.2024 07:38

Sramota ,dje su invalidnine i majke koje su napustile posao da bi primale 70%prosjecne zarade ?

0 0

OSTALE VIJESTI

MF: Crna Gora ostvaruje vidljiv napredak u reformama i jačanju javnih finansija

Subota, 04.07.2026 | 11:55

Ministar finansija Novica Vuković sastao se sa šefom misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Crnu Goru Jeffom Danforthom i njegovim timom, a tokom razgovora potvrđen je nastavak saradnje usmjerene na sprovođenje ekonomskih reformi, jačanje javnih finansija i usklađivanje sa evropskim standardima, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Partnerstvo koje pokreće ekonomski razvoj

Subota, 04.07.2026 | 08:21

Ove godine, kada Sjedinjene Američke Države obilježavaju veliki jubilej, 250 godina od proglašenja nezavisnosti, slavimo mnogo više od istorijskog datuma jedne države. Slavimo ideju slobode, snagu demokratije, vjeru u ljudsko dostojanstvo i pravo svakog društva da svoju budućnost gradi na odgovornosti, radu i napretku.

Poreska uprava: U 790 kontrola utvrđene nepravilnosti kod 115 obveznika

Petak, 03.07.2026 | 19:30

Poreski inspektori su u periodu od 1. maja do 30. juna 2026. izvršili ukupno 790 kontrola, pri čemu su nepravilnosti utvrđene kod 115 poreskih obveznika.  

Crna Gora po prvi put dobija nacionalnu asocijaciju finansijskih direktora

Petak, 03.07.2026 | 21:22

Asocijacija menadžera Crne Gore (AMM) organizuje Konstitutivnu sjednicu CFO Asocijacije Crne Gore, koja će biti održana u ponedjeljak, 6. jula, sa početkom u 20.00 časova, u hotelu Hilton Podgorica.

Otkazan svečani doček novog aviona Air Montenegra

Petak, 03.07.2026 | 20:05

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro otkazala je svečani doček novog aviona, koji je bio planiran za danas na Aerodromu Podgorica. Iz kompanije su saopštili da je događaj otkazan, uz izvinjenje predstavnicima medija, navodeći da će javnost naknadno biti obaviještena o razlozima otkazivanja, kao i o svim daljim informacijama u vezi sa ovim događajem.   

Partnerstvo koje pokreće ekonomski razvoj

Subota, 04.07.2026 | 08:21

Ove godine, kada Sjedinjene Američke Države obilježavaju veliki jubilej, 250 godina od proglašenja nezavisnosti, slavimo mnogo više od istorijskog datuma jedne države. Slavimo ideju slobode, snagu demokratije, vjeru u ljudsko dostojanstvo i pravo svakog društva da svoju budućnost gradi na odgovornosti, radu i napretku.

Air Montenegro se izvinio javnosti: Kašnjenje novog aviona zbog administrativnih prepreka zakupodavca

Subota, 04.07.2026 | 09:52

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro oglasila se povodom odlaganja isporuke novog vazduhoplova, navodeći da do pomjeranja planiranog preleta iz Njemačke za Podgoricu nije došlo zbog propusta kompanije, već usljed administrativno-tehničkih prepreka za koje je odgovoran zakupodavac aviona, kompanija TrueNoord.

Mesi: Bili smo nepovezani

Subota, 04.07.2026 | 08:26

Argentina uz dosta muke prošla u osminu finala

Njemačka vlada želi zabraniti bolovanje bez doznaka, ljekari nezadovoljni prijedlogom

Subota, 04.07.2026 | 08:37

Njemačka koalicijska vlada najavila je promjenu pravila prema kojoj bi radnici morali dostaviti ljekarsku potvrdu poslodavcu već prvog dana bolesti, što je izazvalo političke i stručne reakcije.

Perić: Glavni grad plaća armiju botova, jedan građane košta od 600 do 1.000 eura

Subota, 04.07.2026 | 09:09

To je poručio predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić, dodajući kako građani jednog bota plaćaju od 600 do hiljadu eura.

Prvi dan EXIT-a u Ulcinju protekao bez incidenata, festival posjetilo oko 15.000 ljudi

Subota, 04.07.2026 | 15:30

Prvi dan EXIT festivala u Ulcinju protekao je bez narušavanja javnog reda i mira, a manifestaciji je prisustvovalo oko 15.000 posjetilaca, saopšteno je iz Uprave policije.

U Beranama uhapšen državljanin Srbije kojeg potražuje NCB Interpol Beograd

Subota, 04.07.2026 | 15:15

Policija je u Beranama uhapsila državljanina Srbije N. L. (38) iz Kraljeva, kojeg potražuje NCB Interpol Beograd.

Skupština i FPN potpisali memorandum o saradnji: Znanje najvažniji resurs

Subota, 04.07.2026 | 15:08

Generalni sekretar Skupštine Boban Stanišić i dekan Fakulteta političkih nauka UCG Boris Vukićević potpisali su Memorandum o saradnji.

Bečić iz Plužina: Crnu Goru na evropskom putu više niko neće zaustaviti

Subota, 04.07.2026 | 14:45

Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić poručio je tokom posjete Plužinama da će reformski procesi i evropski put države biti nastavljeni uprkos, kako je naveo, pokušajima opstrukcija i političkih manipulacija. Govoreći na skupu u okviru obilaska opština i reevidencije članstva, Bečić je istakao da su ustavne promjene istorijski interes države, a da Demokrate ostaju posvećene borbi protiv kriminala, jačanju institucija i direktnom radu sa građanima.

Možemo li bebu mazati kremom za sunčanje

Subota, 04.07.2026 | 14:21

Sunčeve zrake mogu biti ugodne i korisne, ali za bebinu osjetljivu kožu predstavljaju poseban izazov.

Brisel razmatra zatvaranje još tri poglavlja?

Subota, 04.07.2026 | 14:09

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatrala je juče nacrte pozicija za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 8 (konkurencija, poglavlje 29 (carinska unija) i poglavlje 14 (transportna politika).

Novak: Ona ima 44 godine, legenda je i ljudi je osuđuju umjesto da uživaju

Subota, 04.07.2026 | 13:54

Novak Đoković odmah nakon plasmana u 4. kolo Vimbldona na zvaničnoj pres konferenciji govorio je o godinama i konstantnom osuđivanju po društvenim mrežama.

Ljumović: Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana

Subota, 04.07.2026 | 13:37

Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana, svjesnih da više nikada neće biti u prilici da prevare građane, kazao je predstavnik Evropskog saveza Aleksandar Ljumović.

Jamal dostigao legendarnog Džej-Džeja Okoču

Subota, 04.07.2026 | 13:35

Lamin Jamal nastavlja da pomjera granice i ruši rekorde na Svjetskom prvenstvu.

Papa Lav i potezi koji će odjeknuti: Trampu je održao moralnu lekciju, a posjetom "Kapiji Evrope" šalje poruku Briselu

Subota, 04.07.2026 | 13:02

Papa Lav održao je govor povodom 250. godišnjice nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država te je kroz niz poruka uputio i indirektne kritike američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.