Petak, 19.07.2024 | 18:53
IZVOR: vijesti.me

Spajić u pisanom odgovoru poslaniku zamolio Mandića da ODUSTANE od kapele, to nije pomenuo na PREMIJERSKOM SATU

Premijer Milojko Spajić zamolio je, u pisanom odgovoru poslaniku Socijaldemokrata Nikoli Zirojeviću, predsjednika Skupštine Andriju Mandića da odustane od ideje izgradnje Njegoševe kapele na Lovćenu.




Foto: Skupština Crne Gore/I.Šljivančanin

On to, ipak, nije pomenuo na današnjem premijerskom satu u parlamentu, nakon što je Mandić pojasnio razloge za tu inicijativu.

Zirojević je upitao Spajića da prokomentariše ranije izjave Mandića, kojima je inicirao izgradnju kapele, a koje "duboko dijele crnogorsko društvo i potencijalno mogu dovesti do ozbiljnog pogoršanja međuvjerskih i međunacionalnih odnosa u Crnoj Gori", te upitao Spajića kakav je njegov stav po tom pitanju.

Vlada je medijima dostavila premijerov pisani odgovor Zirojeviću

"Vlada Crne Gore fokusirana je na vladavinu prava, ekonomski razvoj, evropske integracije, regionalnu saradnju. Na svim ovim poljima imamo još mnogo posla i neophodno je da svakog dana činimo sve, kako bismo obezbijedili bolje životne uslove za sve naše građane i postali prosperitetno društvo, uređeno po svim demokratskim standardima. Da smo na dobrom putu, potvrđuje nedavno dobijeni IBAR, ali i reforme koje sprovodimo na ekonomskom planu, ubrzani razvoj infrastrukture...", naveo je Spajić u pisanom odgovoru.

"Što se tiče pitanja koja i dalje dijele crnogorsko društvo, njima moramo pristupati sa više senzibiliteta. Za odluke o svim takvim pitanjima morao bi da postoji puni društveni konsenzus. Takav odnos, prvenstveno, treba da praktikuju nosioci najvažnijih državnih funkcija. Sa ovog mjesta želim da istaknem značaj očuvanja istorijskog i kulturnog nasljeđa Crne Gore. Svaka inicijativa koja se tiče ovih tema mora se tretirati sa najvećom pažnjom i odgovornošću. Konkretno, kada je u pitanju inicijativa o obnovi Njegoševe kapele na Lovćenu, čuli smo od gospodina Mandića, kao pokretača te inicijative, da smatra da smo danas zreli kao društvo da realizujemo takvu ideju i da će to dovesti do pomirenja u Crnoj Gori. Od Vas, gospodine Zirojeviću, čujemo da takve inicijative duboko dijele crnogorsko društvo i potencijalno mogu dovesti do ozbiljnog pogoršanja međunacionalnih i međuvjerskih odnosa u Crnoj Gori. Svjedoci smo i brojnih drugih reakcija i komentara, koji ne idu u prilog saopštenoj Inicijativi", naveo je Spajić u pisanom odgovoru, te zaključio:

"Zato, sagledavajući potencijalni uticaj na sveukupne društveno-političke odnose u zemlji, uključujući i moguće dodatne podjele i konfrontacije, molim uvaženog predsjednika Skupštine Crne Gore da odustane od ove ideje i da svi zajedno budemo usmjereni ka rješenjima koja su u najboljem interesu Crne Gore i njenih građana."

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

Petak, 06.03.2026 | 21:38

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio je ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

Nikolić: Poslanici DPS-a podnijeće ostavke na funkcije u skupštinskim tijelima

Petak, 06.03.2026 | 20:32

Poslanik Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić upozorio je da, ukoliko bude usvojen Zakon o unutrašnim poslovima, poslanici DPS-a će naredne sedmice podnijeti ostavke na sve predsjedničke i potpredsjedničke funkcije u skuptinskim tijelima. Predsjednik Skupštine Andrija Mandić ih je pozvao da razmisle i ne donose odluke zbog kojih će se kajati.

Sančez: Rat protiv Irana greška

Petak, 06.03.2026 | 21:56

Premijer Španije Pedro Sančes nazvao je rat Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana "izuzetnom greškom", naglašavajući da je konflikt "jasno van okvira međunarodnog prava".

Urošević: Klub poslanika PES-a podržaće oba zakonska rješenja

Petak, 06.03.2026 | 19:32

Poslanik Pokreta Evropa sad Uglješa Urošević saopštio je da će Klub poslanika “Evropa sad” podržati oba zakonska rješenja: i Zakon o ANB-u i MUP-u, te da su stava da su oni neophodni kako bi se reformisalo i ministarstvo unutrasnjih poslova i ANB.

Raičević podnio ostavku na funkciju savjetnika Koprivice

Petak, 06.03.2026 | 18:07

Savjetnik potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju i Moma Koprivice, Vladan Raičević, podnio je juče ostavku na tu funkciju, a Vlada trenutno raspravlja o tome na elektronskoj sjednici, saznaju Vijesti.

ANKETA: Da li podržavate predlog da država majkama za svako dijete upisuje pet godina radnog staža?

Petak, 06.03.2026 | 09:28

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

Pokrenuta inicijativa: Pet godina radnog staža za svako rođeno dijete

Petak, 06.03.2026 | 08:15

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

(FOTO) Dojava o navodnim bombama u tržnim centrima: Policija provjerava "Big Fashion" i "City Mall"

Petak, 06.03.2026 | 15:13

Povodom dojave koja je danas putem e-maila poslata crnogorskim medijima, a koja se odnosi na navodno postavljanje eksploziva u tržnim centrima Big Fashion i City Mall u Podgorici, Službenici Uprave policije su odmah postupili po navedenoj dojavi i preduzimaju hitne protivdiverzione mjere i radnje u odnosu na pomenuto, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

Gorčević: Vjerujem da će većina braniti amandmane za koje je EK dala zeleno svjetlo

Petak, 06.03.2026 | 08:20

Evropska komisija pažljivo će pratiti sprovođenje zakona o MUP-u i ANB-u odgovoreno je iz te institucije šefovima poslaničkih klubova opozicionih partija u našem parlamentu, koji su toj instituciji poslali upit da li predloženi pravni akti dovode u pitanje zaštitu ljudskih prava. Ministarka evropskih poslova Majda Gorčević je kazala da su svi amandmani koje Vlada usvojila na predložene zakone usklađeni sa Evropskom komisijom, osim onih koji se odnose na direktive koje su u vezi sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.

Vuković Kuč: Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu

Petak, 06.03.2026 | 09:38

Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu, poručila je Aleksandra Vuković Kuč, potpredsjednica Demokratske partije socijalista i poslanica u Skupštini Crne Gore.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.03.2026 | 21:40

Sunčano uz povremeno malu do umjerenu oblačnost. 

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

Petak, 06.03.2026 | 21:38

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio je ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

Usvojen Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima

Petak, 06.03.2026 | 21:15

Skupština Crne Gore usvojila je Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima. Predlog je usvojen uz 47 glasova za i 12 protiv. Zakon o ANB-u i onaj koji se odnosi na unutrašnje poslove sporni su poslanicima opozicije, a iz DPS-a su najavili da će podnijeti ostavke ako poslanici parlamentarne većine ipak odluče da daju podršku takvim zakonskim rješenjima.

Mirjana Pajković na saslušanju u policiji

Petak, 06.03.2026 | 20:28

Policija je večeras, po nalogu tužilaštva, pozvala na saslušanje bivšu državnu službenicu Mirjanu Pajković. Ona se trenutno nalazi u prostorijama OB Podgorica, a nakon saslušanja tužilac će odlučiti da li u njenom postupanju postoje elementi krivičnog djela.

Ronaldo otišao u Madrid za spas karijere

Petak, 06.03.2026 | 21:31

Poznati portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo otputovao je u Madrid kako bi pronašao što efikasniji metod za oporavak od povrede zadnje lože zbog koje ga izvjesno neko vrijeme neće biti u timu Al Nasra.

Uhapšen osumnjičeni za prijetnje Borisu Bogdanoviću

Petak, 06.03.2026 | 19:42

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, uhapsili S.P. (55) iz Nikšića zbog sumnje da je na štetu Borisa Bogdanovića, poslanika u Skupštini Crne Gore, počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Udruženje pravnika CG: Predložene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima Ustavni sud bi proglasio neustavnim

Petak, 06.03.2026 | 21:04

Udruženje pravnika Crne Gore, nakon analize predloženih izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima, dužno je da ukupnoj crnogorskoj javnosti, a posebno poslanicima kao nosiocima zakonodavne vlasti, ukaže da se, u dijelu amandmana, radi o rješenjima koja bi za slučaj pokretanja postupka pred Ustavnim sudom, saglasno članu 150 Ustava Crne Gore, ista bila proglašena neustavnim.

Greškom dobio skoro milion eura: Državljanin Bosne i Hercegovine odmah obavijestio banku

Petak, 06.03.2026 | 20:56

Švedski tapetar bh. porijekla Frank Arnautović (57) ostao je šokiran kada je na svom bankovnom računu iznenada ugledao veliku svotu novca koja nije bila njegova.

Lažne dojave o bombama u podgoričkim tržnim centrima

Petak, 06.03.2026 | 18:54

Dojave o bombama u tržnim centrima Big Fashion i City Mall bile su lažne, saopšteno je iz Uprave policije.

Sančez: Rat protiv Irana greška

Petak, 06.03.2026 | 21:56

Premijer Španije Pedro Sančes nazvao je rat Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana "izuzetnom greškom", naglašavajući da je konflikt "jasno van okvira međunarodnog prava".