Srijeda, 24.07.2024 | 07:16
IZVOR: Kolektiv.me

Rakčević - Požar na brdu Gorica USPJEŠNO LOKALIZOVAN

Završen je najveći dio aktivnosti, koje se tiču gašenja velikog požara na Gorici, ali sada već možemo reći da je požar - uspješno lokalizovan, saopštio je zamjenik gradnačelnice Luka Rakčević.




Foto: Kolektiv.me

"Prvi dio požara, koji je primijećen u 21:04h kod vršnog platoa Gorice, izazvan je najvjerovatnije suludim i nesmotrenim paljenjem vatrometa, a određena lica su tim povodom lišena slobode i predata tužilačkim organima. I taman kada smo uspjeli da odbranimo hrastovu šumu, čije zahvatanje bi imalo dalekosežne posljedice, izbio je i drugi požar, na nekih 300 metara udaljenosti od svih tada aktivnih žarišta, što nažalost ukazuje na novo podmetanje. Naše ekipe će u saradnji sa Upravom policije izvršiti istragu, a ukoliko se ta logična pretpostavka učini tačnom - nadam se da će i ta lica biti lišena sobode i žestoko procesuirana".

Rakčević je zahvalio brojnim Službama koje su učestvovale u gašenju požara.

"Kada je riječ o samom požaru - neizmjerno ljudsko hvala gradonačelniku Cetinja, kao i predsjednicima Opština Danilovgrad i Nikšić, koji su odmah poslali svoje ekipe i kamione i pomogli pri gašenju požara. Naravno, najveću zahvalnost dugujemo našim hrabrim pripadnicima Službe zaštite i komandiru Zdravku Blečiću, ali i rendžerima Agencije za upravljanje zaštićenim područjima i Jasni Gajević, na nadljudskim naporima i ostavljenom dušom na najljepšem podgoričkom brdu. U svoje ime, a i u ime Glavnog grada - duboki naklon i neizmjerno hvala. Prilikom gašenja požara, lakše su povrijeđena i dva naša sjajna momka - Ognjen Anđušić (najmlađi vatrogasac u Službi) i Danijel Sekulić, kojima od srca želim brz oporavak. Da Grad, Agencija, Služba i druga preduzeća nisu mjesecima unazad sprovodili protivpožarne aktivnosti, večerašnji požar bi imao nesagledive posljedice. Naporom svih, a posebno Jasne i Zdravka, sa Gorice smo u prethodnim mjesecima uklonili i odnijeli više od 1.300 kubnih metara suvog i opožarenog drveća. Da je to ostalo na brdu, kao što je stajalo godinama (od posljednjeg velikog požara), večerašnje aktivnosti bi bile neuporedivo teže, a plašim se da bismo požar gasili - danima. Svi hidranti na Gorici su večeras bili u punom kapacitetu i to je mnogo pomoglo našim kamionima, koji su se direktno napajali i dejstvovali bez prestanka. Nauk za naredni period - moramo izgraditi nove prstenove hidrantske mreže, na nižim kotama brda, ali i prokrčiti male pristupne puteve, kako bi gašenje u tim nepristupačnim terenima bilo još lakše i brže. Iako je ovo možda i prva godina koju Gorica dočekuje spremna za požarnu sezonu, u nju se tokom narednih godina mora uložiti dodatan novac, kako na svakih par godina ne bismo ratovali protiv vremenskih prilika, nesmotrenosti ili namjernih šteta, već kako bi svaki dio brda bio trajno pokriven i zaštićen. Hvala i ekipama Zelenila, Čistoće, Vodovoda i Puteva, koji su odmah poslali svoje cistijerne i pomogli napajanje kamiona koji su bili na nižim kotama brda. Bila mi je čast što sam, sa velikim brojem hrabrih spasilaca, rendžera, volontera i drugih, dao makar mali doprinos da sačuvamo našu Goricu. Tako je bilo i tokom svih ranijih požara, a i biće dok god budem živ", zaključio je Rakčević.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Krsto
24.07.2024 07:47

Daj ga imenom i prezimenom, da vidimo ko je coek

0 0

OSTALE VIJESTI

Pavličić: Još jedan reformski korak crnogorskog pravosuđa u praksi

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:41

Zaštita prava žrtava mora biti stvarna i djelotvorna, a ne formalna mogućnost propisana zakonom, ocijenila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić na obuci „Unapređenje sudske prakse u postupcima naknade štete žrtvama krivičnih djela”.

Za pet dana preko granice Crne Gore prošlo više od 580.000 putnika, najprometniji Sukobin i Dobrakovo

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:33

Na graničnim prelazima u Crnoj Gori od 11. do 15. jula evidentirano je 580.742 putnika, odnosno prelazaka državne granice, saopštila je Uprava policije. Najveći promet zabilježen je na graničnim prelazima Sukobin/Murićani, Dobrakovo i Dračenovac.

Poslovnica EPCG u Ulici Ivana Milutinovića neće raditi do 27. jula

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:28

Poslovnica Elektroprivrede (EPCG) na adresi Ivana Milutinovića br. 12, u zgradi CEDIS-a, u Podgorici, zbog rekonstrukcije neće raditi do 27. jula.

Kakav će biti novi Trg nezavisnosti? Glavni grad poziva građane da daju svoje prijedloge

Četvrtak, 16.07.2026 | 11:45

Glavni grad Podgorica pokrenuo je javnu konsultaciju povodom rekonstrukcije Trga nezavisnosti i poziva sve građane da podijele svoje mišljenje.

Određen pritvor vozaču, osumnjičen da je izazvao saobraćajnu nesreću u Lipcima

Četvrtak, 16.07.2026 | 11:36

Na osnovu predloga Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Kotoru sudija za istragu odredio je pritvor Lj. M. iz Kotora, osumnjičenom da je kao vozač izazvao saobraćajnu nesreću 12. jula u mjestu Lipci.

Pavličić: Još jedan reformski korak crnogorskog pravosuđa u praksi

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:41

Zaštita prava žrtava mora biti stvarna i djelotvorna, a ne formalna mogućnost propisana zakonom, ocijenila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić na obuci „Unapređenje sudske prakse u postupcima naknade štete žrtvama krivičnih djela”.

Za pet dana preko granice Crne Gore prošlo više od 580.000 putnika, najprometniji Sukobin i Dobrakovo

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:33

Na graničnim prelazima u Crnoj Gori od 11. do 15. jula evidentirano je 580.742 putnika, odnosno prelazaka državne granice, saopštila je Uprava policije. Najveći promet zabilježen je na graničnim prelazima Sukobin/Murićani, Dobrakovo i Dračenovac.

Poslovnica EPCG u Ulici Ivana Milutinovića neće raditi do 27. jula

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:28

Poslovnica Elektroprivrede (EPCG) na adresi Ivana Milutinovića br. 12, u zgradi CEDIS-a, u Podgorici, zbog rekonstrukcije neće raditi do 27. jula.

Porodila se Anastasija Ražnatović: Podijelila sliku bebe i otkrila pol i ime (FOTO)

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:15

Pjevačica Anastasija Ražnatović i fudbaler Nemanja Gudelj su postali roditelji.

Ukrajina dobila novog premijera

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:07

Ukrajinski parlament izglasao je u četvrtak izvršnog direktora za energetiku Sergeja Koreckog za premijera, što je treći premijer od početka ruske invazije 2022. godine. Korecki je ranije bio izvršni direktor državnog energetskog giganta Naftogaz, a zakonodavci su ga pohvalili kao sposobnog i efikasnog menadžera.

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:06

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Akcija “Motocikl”: U Tivtu i Ulcinju kontrolisano 70 vozača, oduzet kvad

Četvrtak, 16.07.2026 | 11:05

Policija u Tivtu i Ulcinju sprovela je regionalnu akciju „Motocikl“ i uhapsila dvije osobe. Kako je saopšteno iz Uprave policije, ciljevi akcije su unapređenje bezbjednosti motociklista u saobraćaju, kontrola poštovanja zakonskih propisa i smanjenja broja saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama.

Idrizović: Cilj nije broj kazni, već da broj pomorskih nesreća bude nula

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:54

Nakon niza teških pomorskih nezgoda koje su se posljednjih dana dogodile u Crnoj Gori, među kojima i nesreće u akvatorijumu ispred Plave špilje, na Slovenskoj plaži u Budvi i na Skadarskom jezeru, Ministarstvo pomorstva nastavlja sa pojačanim kontrolama na moru i najavljuje dodatno pooštravanje kaznene politike. Direktor Direktorata za sigurnost plovidbe u Ministarstvu pomorstva, kapetan Goran Idrizović, za Radio Tivat kaže da se ove sezone sprovodi najintenzivniji nadzor pomorskog saobraćaja do sada.

Milatović: Kultura čuva sjećanje na antifašističku borbu i slobodarsku tradiciju Crne Gore

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:41

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, kao pokrovitelj mjuzikla „Osmijeh za Mariju Mihailovič“, prisustvovao je njegovom premijernom izvođenju u okviru 39. Barskog ljetopisa, upriličenom povodom 85 godina od Trinaestojulskog ustanka i kao dio programa obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću Predsjednika.

Upis u katastar nelegalnih objekata do 14. avgusta

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:09

Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada Podgorica poziva sve vlasnike bespravno izgrađenih objekata koji još nisu podnijeli zahtjev za upis u Katastar nepokretnosti da to učine najkasnije do 14. avgusta tekuće godine, u skladu sa Zakonom o legalizaciji bespravnih objekata i važećim izmjenama i dopunama zakona, saopštili su iz Glavnog grada.