Petak, 26.07.2024 | 21:18
IZVOR: b92.net

OBJAVLJENA prva mapa IZGUBLJENIG kontinenta (FOTO)

Godine 2017. otkriven je do tada nepoznati dio obala Novog Zelanda, što je izazvalo ogromnu pažnju širom svijeta.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Teritorija Zelandije, prostire se na više od 5 miliona kvadratnih kilometara, što je čini dvostruko većom od indijskog potkontinenta. Možda se pitate zašto, onda, nije otkrivena ranije? Razlog je taj što je 95 procenata njene površine potopljeno ispod jugozapadnog Tihog okeana, nestajući mnogo prije nego što su ljudi postojali na Zemlji. Samo je veliki planinski lanac (dva ostrva Novog Zelanda) i nekoliko malih okeanskih ostrva vidljivo na površini.

O Zelandiji se malo zna, uglavnom zato što je skoro potpuno nepristupačna. Međutim, tim geologa iz cijelog svijeta sastavio je novu geološku kartu koja uključuje Zelandiju. Karta je izrađena koristeći kombinaciju uzoraka stena prikupljenih iz mora i metoda geofizičkog mapiranja. Geolozi su otkrili velike formacije peščara i naslage bazaltnih kamenčića, prateći spoljne granice Zelandije dok su tražili uzorke.

Vjeruje se da su pješčari stari oko 95 miliona godina i sadrže starije granitne i vulkanske kamenčiće, što sugeriše da su, kada je Zelandija bila kopno, rijeke koje su tekle iz vulkanskih planinskih lanaca ispunjavale tektonske bazene. Planinski lanci su bili aktivni vulkanski niz prije najmanje 30 do 50 miliona godina, ali su vjerovatno erodirali kada je peščar deponovan.

Geolozi vjeruju da je Zelandija postepeno poplavljena prije oko 40 miliona godina, zahvaljujući otkriću bazaltnih kamenčića, koji su povezani sa podvodnim vulkanizmom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Krapović: Vojska dobila 31 novo vozilo, do kraja godine se očekuje još 55

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:33

Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da su jedinice Vojske Crne Gore primile prvi kontingent novih logističkih vozila IVECO, čime je započeta realizacija isporuke savremenih vozila namijenjenih unapređenju logističkih i transportnih kapaciteta Vojske Crne Gore.

Usvojen Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu: Novi standardi zaštite zdravlja i sigurnosti vodosnabdijevanja

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:57

Skupština Crne Gore usvojila je sinoć Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu, čiji je predlagač Ministarstvo zdravlja, čime Crna Gora dobija savremen i sveobuhvatan okvir za zaštitu kvaliteta vode i zdravlja stanovništva.

Pljevlja: Automobil udario u parkirani kamion, tri osobe povrijeđene

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:30

U saobraćajnoj nezgodi koja se tokom noći dogodila u Pljevljima povrijeđene su tri osobe, piše RTCG.

MUP: Požari pod stalnim nadzorom nadležnih službi, pomoć iz vazduha potrebna u Nikšiću i Cetinju

Četvrtak, 27.08.2026 | 09:03

Prema jutarnjem presjeku stanja, na području Crne Gore evidentirano je više požara, koji su aktivni i pod kontrolom, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.  

Ko će naslijediti bogatstvo Doli Parton? Iza sebe ostavila 450 miliona dolara

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:38

Smrt Doli Parton otvorila je i jedno veliko pitanje – ko će naslijediti njeno ogromno bogatstvo i ko će preuzeti kontrolu nad njenom muzičkom zaostavštinom i vlasničkim udjelom u Dolivudu?

RASHLADITE SE - Ove nas TEMPERATURE očekuju u PETAK

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:43

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Više parking opcija u Budvi i organizovan shuttle prevoz na Exitov Sea Dance festival

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:35

Za posjetioce Sea Dance festivala koji u Bečiće dolaze automobilom biće obezbijeđeno više parking opcija u Budvi, uključujući 18 redovnih parkirališta, kao i pet dodatnih besplatnih parking lokacija: Top Hill, Sportski centar, Lugovi, MOC i Sunny Side. Dodatni parking prostori biće dostupni svakog festivalskog dana od 17 do 6 časova.

Mlađi kadeti pobijedili Albaniju

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:26

Mlađa kadetska reprezentacija Crne Gore savladala je danas u Tuzima Albaniju sa 2:1, u drugom prijateljskom duelu ovih selekcija.

Požar se ponovo rasplamsao u Jasenovu Polju kod Nikšića

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:02

U Jasenovu polju kod Nikšića ponovo se rasplamsao požar, koji je danima aktivan na tom području.

Opet gori u Đenovićima, avion učestvuje u gašenju

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:53

U Đenovićima, u Herceg Novom, tokom danas se ponovo razbuktio požar. U gašenju učestvuje avion, a na terenu su i tri vatrogasca.

Preminuo Ratko Mladić

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:43

U 84. godini života, u pritvorskoj jedinici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Ševeningenu, preminuo je Ratko Mladić, saznaje Euronews Srbija.

Vujović: Filmski festival nije mjesto za političke govore i poruke

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:36

Ministarka kulture i medija  Tamara Vujović reagovala je povodom, kako je navela, pogrešnih interpretacija odluke o otvaranju 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festival.

Podgorica: Dio Hercegovačke ulice sjutra zatvoren za saobraćaj četiri sata

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:19

Saobraćaj za sve vrste motornih vozila biće zatvoren sjutra na dijelu Hercegovačke ulice, radi izvođenja građevinskih radova na Hotelu „Boscovich“ – II faza, najavljeno je iz Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada.

Mujović: Do kraja godine početak gradnje Zapadne obilaznice, Morača dobija novi most

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:53

Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, najavio je na sastanku sa predstavnicima Uprave za saobraćaj i direktorom, Lukom Mugošom, da će Glavni grad, do kraja godine, započeti gradnju Zapadne obilaznice. Mujović je kazao da radovi na Bulevaru Vojislavljevića teku po planu, a da će 1. septembra početi izgradnja mosta na Morači, koji će predstavljati nastavak te saobraćajnice.

Monstat: U julu više od 623.000 turista, ostvareno 3,7 miliona noćenja

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:49

U Crnoj Gori je tokom jula registrovano 623.104 dolaska turista, 11,26 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je ostvareno 3.717.441 noćenje, što predstavlja rast od 10,13 odsto, saopšteno je iz Ministarstva turizma, pozivajući se na najnovije podatke Uprave za statistiku – MONSTAT.