Srijeda, 31.07.2024 | 18:56
IZVOR: rtcg.me

Skupština IZABRALA NOVI Savjet ASK-a

Skupština Crne Gore danas je izabrala članove novog Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) i usvojila izmjene i dopune Zakona o inspekcijskom nadzoru.




Foto: YouTube screenshot/ Skupština Crne Gore

Skupština se izjašnjava o nekoliko tačaka o kojima je pretres završen.

Kandidat za potpredsjednika Skupštine je Nikola Camaj (Albanski forum), saopštio je predsjednik parlamenta Andrija Mandić. Drugi kandidat za potpredsjednika parlamenta je Mirsad Nurković (BS) ali o njemu će poslanici glasati 16. avgusta. 

Iz DPS-a su kazali da su nezadovoljni tim predlogom, ističući da je u pitanju očigledna politička trgovina.  

"Ministar ili potpredsjednik nije postao samo onaj ko nije htio. Kao što smo rekli i ranije, bolje vlasti od ove za jednu opoziciju nema. Ova vlast će se urušiti sama od sebe. Ako mislite da ćete biti na vlasti vječito, grdno ste se prevarili. Kolo sreće se okreće", rekao je šef kluba DPS-a Andrija Nikolić. 

Mandić je odgovorio da nikada nije bilo ovako moćne parlamentarna većine, koja je dvotrećinska i može da okupi sve snage u Crnoj Gori koje nijesu na fonu one politike koja je vladala do 2020. godine tri decenije. Kazao je da mogu da mijenjaju izborne zakone, da reformišu pravosuđe i da mijenjaju i Ustav.  

"Saglasan sam da niko ne može da bude vječno na vlasti, a mislim da su neki u DPS-u vjerovali da će biti na vlasti vječno", istakao je Mandić. 

On je naglasio da nije bilo različitih aršina kada je u pitanju njegovo postupanje povodom zakazivanja premijerskog sata. 

Paralement je izabrao kandidate za članove novog Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije (ASK). Novi članovi su Mladen Tomović, Slavica Mirković, Dragana Šuković, Pavle Ćupić i Aleksandra Vukašinović.

Predstavnik Odbora za antikorupciju Momčilo Leković (Demokratska Crna Gora), obrazlažući predloge, kazao je da je izbor novog profesionalnog Savjeta ASK vrlo važan zadatak. Kazao je da je starom savjetu mandat istekao još 1. avgusta prošle godine, i da je ASK od tada bez valjanog nadzora. 

"Želim da se zahvalim svima koji su se javili na konkurs i komisiji koja je radila", rekao je Leković. 

Parlament je za člana Senata Državne revizorske institucije izabrala Sinišu Čađenovića. 

Izmjene zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranaca su usvojene. Takođe i predlog zakona o popisu poljoprivrede. 

Većinom glasova, usvojene su izmjene i dopune Zakona o inspekcijskom nadzoru. 

Skupština je prihvatila godišnji izvještaj o radu Zaštitnika ljudskih prava i sloboda. 

Poslanici su se izjasnili o Zakonu ”Stan za sve”, koji je predložila URA. Predlog nije prošao jer su 22 poslanika bila za, i to oni iz opozicije, dok su njihove kolege iz vladajućih stranaka bile uzdržane. Prije glasanja, Ana Novaković Đurović iz GP URA izrazila je nadu da će svi poslanici koji su ranije na odborima podržali ovo rješenje podržati to i sada, te da će se do stana moći doći za 900 eura po kvadratu.  

Usvojen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o penzionom i invalidskom osiguranju. Po ovom rješenju, lučko-transportni radnici će sa beneficiranim radnim stažom moći da odu u penziju sa 25 godina radnog staža. 

Većinom glasova usvojeni su Izvještaj o radu Tužilačkog savjeta u Tužilaštva i Predlog zaključaka Odbora za pravosuđe kojima se ti Izvještaji prihvataju.

Godišnji Izvještaj o radu Sudskog savjeta i ukupnog stanja u sudstvu za 2023. godinu nije dobio potrebnu podršku većine.

Usvojen je zaključak Odbora za pravosuđe kojim se odbija Izvještaj.

Na dnevnom redu bio je i Zakon o izmjenana i dopuna Zakona o putevima.

Nijesu izglasane izmjene Zakona o putevima, predložene od Demokrata, koje su predviđale besplatan prolazak kroz tunel Sozina za stanovnike barske opštine, odnosno Crmničane, koji žive sjeverno od rampe.

Na početku sjednice, dio poslanika opozicije kritikovao je predsjednika parlamenta Andriju Mandića zbog otkazivanja premijerskog sata juče. Mandić je istakao da nikada neće dozvoliti da bilo šta naruši ugled crnogorskog paralmenta. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kos: Evropa vidi vaša postignuća

Srijeda, 20.05.2026 | 21:53

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da su građani Crne Gore prije 20 godina odlučili da će štititi slobodu i sigurnost jedni drugih, kao i da će jači voditi računa o slabijima i da će rastući prosperitet koristiti svima.

Podgorica: Policija uhapsila osumnjičenog za silovanje

Srijeda, 20.05.2026 | 21:28

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su, po nalogu državnog tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapsili A.B (44), zbog sumnje da je, na štetu punoljetne ženske osobe, izvršio krivično djelo silovanje u sticaju sa krivičnim djelom proganjanje.

Fon der Lajen: Javne prijetnje Rusije baltičkim državama potpuno su neprihvatljive

Srijeda, 20.05.2026 | 21:36

Prijetnje Rusije baltičkim državama neprihvatljive su i biće shvaćene kao prijetnje cijeloj Evropskoj uniji, kazala je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Žena povjerovala da je u vezi s Baronom Trampom, prevarant od nje tražio 75.000 dolara

Srijeda, 20.05.2026 | 21:15

Jedna neobična porodična priča sa Redita ponovo je otvorila pitanje koliko daleko mogu da odu internet prevare kada prevaranti pogode najosjetljivije mjesto – usamljenost, želju za ljubavlju i vjeru da se život još može promijeniti.

Naučnici upozoravaju: El Ninjo bi mogao biti najsnažniji u posljednjih 140 godina, 2027. bi mogla biti rekordno vrela

Srijeda, 20.05.2026 | 21:05

Naučnici izdaju hitno upozorenje: klimatski fenomen El Ninjo, koji se očekuje u periodu 2026-2027. godine, mogao bi biti najsnažniji u posljednjih 140 godina i izazvati ekstremne promjene u globalnoj klimi.

Opština Bar: Drvene barke i maritimna tradicija u fokusu manifestacije “Jedra Jadrana”; Bar grad koji njeguje svoju pomorsku tradiciju

Srijeda, 20.05.2026 | 20:43

Kao dio programa obilježavanja dvadesete godišnjice od obnove nezavisnosti Crne Gore, u organizaciji Opštine Bar i Jedriličarskog kluba „Latinsko jedro“, danas je održana panel diskusija pod nazivom „Talasima Mediterana: putevi maslinovog ulja“.

Tramp: Pregovori s Iranom su u završnoj fazi, želim vidjeti manje nego više ubijenih ljudi

Srijeda, 20.05.2026 | 20:29

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da su pregovori s Iranom u završnoj fazi, dok je istovremeno upozorio na daljnje napade osim ako Iran ne pristane na sporazum.

Rute: Postepeno povlačenje američkih snaga iz Evrope neće ugroziti NATO

Srijeda, 20.05.2026 | 20:15

Odluka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da povuku oko 5.000 vojnika iz Njemačke nema nikakav uticaj na sposobnost NATO da se brani, izjavio je danas u Briselu generalni sekretar Alijanse Mark Rute.

Ibrahimović: Obaveza nam je da još odlučnije gradimo evropsku Crnu Goru

Srijeda, 20.05.2026 | 20:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović čestitao je 21. maj - Dan nezavisnosti svim građanima Crne Gore i dijaspori, naglašavajući istorijski značaj velikog jubileja - dvadeset godina od obnove nezavisnosti.

Cetinjani pred 'duplom krunom': Lovćen je osvajač Kupa Crne Gore

Srijeda, 20.05.2026 | 19:37

Rukometaši Lovćena pobjednici su Kupa Crne Gore.