Četvrtak, 01.08.2024 | 17:04
IZVOR: zimo/n1

BATERIJE odlaze u ZABORAV: Naučnici RAZVIJAJU tehnologiju napajanja „iz vazduha“

Istraživači su za sada napravili prototip, ali on bi mogao biti tek prvi korak ka svijetu bez baterija.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Bežično punjenje uređaja nije ništa novo. Korisnicima pametnih telefona dobro je poznat princip da jednostavno stave telefon na podlogu za punjenje i baterija će se napuniti.

Ali šta kad biste mogli da koriste telefon uvijek i bez baterije? Upravo na tome rade naučnici s Nacionalnog univerziteta u Singapuru, piše Zimo.

Naime, razvili su prototip modula za sakupljanje energije, reklo bi se – iz vazduha.

Tačnije, radi se o modulu (a i tehnologiji) koja ambijentalne, odnosno “otpadne” radiofrekvencijske signale pretvara u jednosmerni napon koji se potom može koristiti za napajanje malih električnih uređaja, bez upotrebe baterija.

Kako su istakli prilikom predstavljanja prototipa, tehnologije prikupljanja radiofrekvencijske energije bitne su jer smanjuju zavisnost od baterija, produžavaju životni vijek uređaja, smanjuju uticaj na okolinu i povećavaju izvodivost bežičnih senzornih mreža i IoT uređaja u udaljenim područjima gdje je česta zamjena baterija nepraktična.

Suočeni sa izazovima

Ali, dodaju, takve tehnologije suočavaju se sa izazovima zbog niske ambijentalne snage radiofrekvencijskog signala (obično manje od -20 dBm).

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Trenutna tehnologija ispravljača ili ne radi ili pokazuje nisku efektivnost pretvaranja radiofrekvencija u jednosmjerni napon.

Stoga je tim istraživača iz Singapura, u saradnji sa naučnicima sa Univerziteta Tohoku (TU) u Japanu i Univerziteta Mesina (UNIME) u Italiji, razvio kompaktnu i osetljivu tehnologiju ispravljača koja koristi “spin-rectifier” (povratni ispravljač) na nanoskali za pretvaranje ambijentalnih bežičnih radiofrekvencijskih signala snage manje od -20 dBm u jednosmerni napon.

Tim je optimizovao te ispravljače i dizajnirao dvije konfiguracije – jednu koja radi između -62 dBm i -20 dBm, i niz od 10 ispravljača u nizu u modulu za prikupljanje energije.

Rezultat je bio uspješno napajani komercijalni senzor temperature na -27 dBm.

“Prikupljanje ambijentalnih radiofrekvencijskih elektromagnetskih signala ključno je za unapređenje energetski efikasnih elektronskih uređaja i senzora. Međutim, postojeći moduli za prikupljanje energije suočavaju se sa izazovima rada pri niskoj snazi ​​zbog ograničenja u postojećoj tehnologiji ispravljača, objasnio je profesor Jang Hunso sa Odseka za elektrotehniku ​​i kompjutersko inženjerstvo na NUS College of Design and Engineering, koji je predvodio projekat.

Pojašnjavajući ovu novu tehnologiju, prof. Jang je istakao da su optimizovali ispravljače za rad na niskim nivoima radiofrekvencijske snage dostupnim u okolini i integrisali niz takvih ispravljača u modul za prikupljanje energije za napajanje LED i komercijalnih senzora pri radiofrekvencijskoj snazi ​​manjoj od -20 dBm.

„Naši rezultati pokazuju da je SR-tehnologiju lako integrisati i skalabilna je, olakšavajući razvoj velikih ispravljačkih nizova za razne radiofrekvencije i komunikacione aplikacije male snage“, dodao je prof. Jang.

Rezultati su objavljeni u prestižnom časopisu „Nature Electronics“.

Istraživački tim NUS-a sada istražuje integraciju antene na čipu za poboljšanje efikasnosti i kompaktnosti ispravljačkih tehnologija.

Takođe namjeravaju da sarađuju ​​sa industrijskim i akademskim partnerima za unapređenje samoodrživih pametnih sistema zasnovanih na ovakvim ispravljačima na čipu.

To bi moglo utrti put kompaktnim tehnologijama na čipu za bežično punjenje i sistema detekcije signala.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Rusija blokirala Snapchat i FaceTime: Tvrdi da su aplikacije korišćene za „terorističke aktivnosti“

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 09:52

Rusija je uvela još jednu veliku blokadu digitalnih servisa. Roskomnadzor, ruska Federalna služba za nadzor komunikacija, informacionih tehnologija i masovnih medija, zabranio je pristup aplikacijama Snapchat i FaceTime u čitavoj zemlji.  

Korisnici primijetili - iPhone je tiho UKINUO ovu funkciju

Subota, 06.12.2025 | 13:26

Čini se da je iPhone 17 Pro neprimjetno izgubio jednu dugogodišnju Apple funkciju kamere - korisnici su otkrili da Night Mode Portrait više nije dostupan na ovogodišnjim Pro modelima.

Cloudflare opet pao: Korisnici širom svijeta ne mogu da pristupe brojnim aplikacijama

Petak, 05.12.2025 | 10:46

Cloudflare je ponovo pogođen tehničkim poteškoćama zbog kojih dio korisnika ima problema sa pristupanjem internet stranicama koje se oslanjaju na ovu mrežnu infrastrukturu.

Apple će početkom 2026. predstaviti tri nova MacBooka

Četvrtak, 04.12.2025 | 09:12

Uz očekivane nadogradnje MacBook Aira i MacBooka Pro s novim SoC-ovima, Apple navodno sprema potpuno novi i povoljniji 12,9-inčni MacBook s A18 Pro SoC-om.

Netflix ukida jednu funkciju koju koristi skoro svaki gledalac

Srijeda, 03.12.2025 | 14:46

Netflix ukida mogućnost emitovanja sadržaja (castanja) s mobilnih uređaja na brojne televizore. Kako navodi stranica za pomoć, na koju je prvi ukazao Android Authority, „Netflix više ne podržava castanje serija i filmova s mobilnih uređaja na većinu televizora i uređaja za streaming.

Joanikije: Sve više sazrijeva misao da će Crna Gora ispuniti Njegošev amanet da se njegove kosti iz mauzoleja vrate u kapelu

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 08:39

Sve više sazrijeva misao da će Crna Gora ispuniti Njegošev amanet da se njegove kosti iz mauzoleja vrate u kapelu, kazao je mitropolit crnogorsko primorski Jaonikije.    

Mrvaljević pisao Spajiću: Razočaran sam izostankom Vaše reakcije nakon što sam osvojio titulu prvaka svijeta

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 13:11

Crnogorski džudista i olimpijac Srđan Mrvaljević uputio je otvoreno pismo predsjedniku Vlade Crne Gore gospodinu Milojku Spajiću, povodom, kako kaže, izostanka zvaničnog prijema i javne čestitke a nakon što je osvojio titulu prvaka svijeta u Parizu u konkurenciji veterana.

Procesuirana dva albanska državljanina, pronađeno preko 300 tableta i rezani duvan

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 09:22

Policija je saopštila da je procesuirala dva državljanina Republike Albanije kod kojih su pronađene tablete i rezani duvan.

Knežević pisao Kalkavanu: Turske kompanije da odustanu od izgradnje postrojenja za prečišćavanje voda u Botunu

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 09:26

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević uputio je otvoreno pismo ambasadoru Turske Barišu Kalkavanu u kojem od njega traži da "svojim autoritetom i diplomatskom mudrošću" doprinese smirivanju tenzija na način što će apelovati na turske kompanije Kuzu i Alkatraš da odustanu od izgradnje postrojenja za prečišćavanje voda u Botunu i da svoja prava traže na arbitražnom sudu ili kroz aneks postojećeg ugovora.

Kovačević proglašen najboljim studentom UCG: Sa devet godina napisao sam prvi ugovor

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 10:00

Nikola Kovačević, student treće godine osnovnih studija na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore, proglašen je najboljim studentom i dobitnikom nagrade za studijsku 2025/26. godinu sa prosjekom 9.88, saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore. Nagradu mu je uručio rektor UCG, prof. dr Vladimir Božović, na svečanosti održanoj na Univerzitetu

Derbi pomjera sve granice - Partizan objavio da karata više nema!

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 21:44

Arena rasprodata pred prvi ovosezonski derbi.

Potvrđeno: Netflix kupuje Warner Bros Discovery i HBO Max za 72 milijarde dolara

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 21:07

Netflix se izdvojio kao glavni konkurent za kupovinu ispred kompanija Comcast i Paramount Skydance nakon dugog niza dogovora.

(FOTO) Zanimljivi detalji Titovog i Jovankinog vjenčanog lista

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 21:00

Prije više od sedamdeset godina, 15. aprila 1952, sklopljen je brak između Josipa Broza Tita i Jovanke Budisavljević.

Savjet ASK-a rapisuje konkurs za direktora Agencije

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 20:45

Pola godine nakon neuspješnog pokušaja da se izabere direktor Agencije za sprečavanje korupcije, Savjet ASK-a odlučio je da raspiše novi konkurs.

FIFA uvodi obavezne pauze za hidrataciju na SP 2026 – prekidi sredinom oba poluvremena

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 21:15

Svjetska kuća fudbala (FIFA) saopštila je da će na Svjetskom prvenstvu 2026. u SAD-u, Kanadi i Meksiku biti uvedene obavezne trominutne pauze za hidrataciju u svakom poluvremenu, bez obzira na vremenske ili uslove na stadionu.

Tuča djevojčica u centru Bara, policija utvrđuje identitet

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 20:21

U centru Bara, ispred Tri kule danas oko 16 časova potukle su se djevojčice i djevojke, prenosi Primorski portal.

Definitivno – Nebojša Simić ne brani za “lavove” na Evropskom prvenstvu

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 20:15

Sjajni golman rukometne reprezentacije Crne Gore potvrdio je da neće moći da nosi dres “lavova” na Evrospkom prvenstvu, jer se još nije oporavio od povrede koju je zaradio još u aprilu kada je pokidao prednji ukršteni ligament i meniskus u koljenu.

Sve veći broj pasa lutalica u Glavnom gradu ozbiljan problem

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 20:52

Sve veći broj pasa lutalica postaje ozbiljan problem za ugostitelje u gradu. Psi se sve češće zadržavaju po baštama lokala, a vlasnici kažu da je primjetno i da gosti rjeđe dolaze, zbog, kako kažu agresivnih ali i dosadnih pasa, prenosi RTV Podgorica.

Ulcinj: Vozio bez položenog vozačkog ispita, odbio test na droge, dobio 15 dana zatvora, kažnjen i novčano

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 20:32

Ulcinjanin M.M. (30) osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 15 dana i novčanu kaznu u iznosu od 720 eura, saopšteno je iz budvanskog Suda za prekršaje.

DPS najavio novi skup 11. decembra: Vidimo se u Herceg Novom

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 20:14

Demokratska partija socijalista (DPS) je najavila da će naredni skup biti održan u četvrtak, 11. decembra, u Herceg Novom.