Utorak, 06.08.2024 | 20:51
IZVOR: rtcg.me/analitika.me

Mujović: Spalionica na teritoriji Podgorice bila bi ODLIČNO RJEŠENJE za OSLOBAĐENJE OTPADA

U Crnoj Gori se godišnje sakupi oko 350 hiljada tona otpada. Iako se o otpadu najčešće govori kao o problemu, mogao bi biti izvor za dobijanje električne energije.




Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić , arhiva

To je i plan podgoričkog preduzeća Deponija - da spaljivanjem otpada u posebnim postrojenjima dobijaju struju. Ministar energetike Saša Mujović ocjenjuje da bi spalionica na teritoriji Podgorice bila odlično rješenje, osim što bi dobijali struju, ujedno se oslobađamo otpada.

U podgoričko preduzeće Deponija svakodnevno se dopremi oko 250 tona otpada. Sve to smeće, spaljivanjem, moglo bi da bude izvor električne energije. To je plan koji bi već sljedeće godine mogao postati realnost.

"Iza nas se nalaze sanitarne kade koje su zatvorene i mi iz njih biotrnovima izvlačimo deponijski gas koji sagorijevamo na tzv. baklji. Kad napravimo postrojenje, na dnevnom nivou ćemo proizvoditi električnu energiju u vrijednosti od 1000 do 1500 eura", kazao je direktor preduzeća Deponija Podgorica Aleksandar Božović.

Spalionica otpada na teritoriji Glavnog grada za dobijanje struje jedan je od planova i Ministarstva energetike. Od sakupljenog komunalnog otpada na godišnjem nivou mogla bi se napraviti mini elektrana snage 15 megavata.

"Ako vam kažem da je bazna potrošnja električne energije u Podgorici nekih 100-tinak megavata, onda to znači da sa jednom takvom kvalitetnom spalionicom vi možete dobiti 15% bazne potrošnje Podgorice, što nije zanemarljiva cifra i nešto čega se trebamo odreći", kazao je ministar energetike Saša Mujović.

Ovakav način korišćenja otpada za dobijanje struje mogao bi biti dobro rješenje ukoliko bi se poštovali standardi, poručuju ekolozi.

"Što više otpada ponovo upotrijebimo, odnosno recikliramo, to ćemo imati manju potrebu za postrojenjima u kojima dobijamo električnu energiju iz otpada", kazao je ekolog Vuk Iković.

Ono što je ograničavajuće je i cijena. Izgradnja ovakvih postrojenja u Podgorici mogla bi koštati oko 150 miliona eura. Međutim, ono što bi time dobili vrijedjelo bi svakog uloženog eura.

"Ako govorimo o drugom aspektu, o ekologiji, ako je to način da se možete osloboditi otpada, a opet imajući na umu da su sve strožiji evropski zahtjevi u smislu kako tretirati taj otpad, kako ga deponovati, vi ga na ovaj način trajno uništavate, a još proizvodite dodatni proizvod. Zaista mislim da je to jedna dobitna kombinacija", kazao je ministar energetike Saša Mujović.

Podgorička Deponija tek treba da dobije studiju izvodljivosti, ali ne fali im ideja šta bi sve mogli sa strujom dobijenom iz otpada.

"Nije samo benefit što ćemo mi imati struju za sebe, već ta električna energija je ekvivalent za 400 domaćinstava. U skladu sa CEDIS-om i svima, da li ćemo distribuirati energiju ili za potrebe glavnog grada, da li će se nabaviti električni autobusi i oni će se puniti kod nas", kazao je direktor podgoričkog preduzeća Deponija Aleksandar Božović.

"Primarno pitanje otpada i električne energije je ekonomsko pitanje, a rješenja su tehnološka razrađena kroz modele zelene ekonomije. Da li će ona biti primijenjena zavisi primarno od političke volje", kazao je ekolog Vuk Iković.

U Evropskoj uniji je oko 650 postrojenja u kojima se proizvodi struja iz otpada, što zadovoljava potrebe oko 20 miliona stanovnika.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Izgradnja Kuća poljoprivrede u Beranama i Pljevljima ulazi u završnu fazu

Utorak, 07.04.2026 | 08:43

U okviru strateškog projekta Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, radovi na izgradnji Kuća poljoprivrede u Beranama i Pljevljima ulaze u završnu fazu, čime se još jednom potvrđuje snažna posvećenost unapređenju poljoprivrede i podrške našim proizvođačima, saopšteno je iz tog resora.

Aleksić: Da se crkva išta pita, odavno bi se vjeronauka učila u školama

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:45

Potpredsjednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama, Srđan Aleksić kazao je u emisiji "Referat" na RTV Podgorica da crkva nema uticaj na Vladu, a da pojedinci ne mogu da se pomire sa činjenicom da je Crna Gora danas vjerovatno najreligioznije društvo u Evropi i da imamo skoro 92 odsto vjernika, a da je komunizam propao.

Policija traži reakciju AZLP-a: Privatne kamere nezakonito snimaju javne površine

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:11

Povodom navoda koje je u medijima danas objavila Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP), u kojima tvrdi da Agencija nije nadležna za „predmete video nadzora na privatnoj imovini“, reagujući na naše saopštenje u kojoj smo pozvali Agenciju da, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, izvrši nadzor i ukloni nadzorne kamere koje nezakonito snimaju javne.

Interpol: Danas izvršena ekstradicija Vujačića iz Srbije u Crnu Goru

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:37

NCB Interpol Podgorica je, uz podršku Posebne jedinice policije, danas realizovao ekstradiciju crnogorskog državljanina Marjana Vujačića (41), koji je nakon transfera sproveden u zatvorski sistem.

Krivične prijave protiv trojice policijskih službenika zbog utaje u produženom trajanju

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:22

Službenici Sektora za borbu kriminala podnijeli su krivične prijave protiv policijskih službenika V.V.(57), P.S.(47) i J.B.(44) zbog sumnje da su u periodu od marta 2023. do jula 2025. godine protivpravno prisvojili 20.279 eura specijalnog dodatka, čime su pričinili štetu budžetu Crne Gore.     

Upucan čuveni reper Offset

Utorak, 07.04.2026 | 09:09

Poznati američki reper Offset ranjen je u pucnjavi koja se dogodila u ponedjeljak veče ispred kazina u američkoj saveznoj državi Florida, svega nekoliko trenutaka nakon što je fotografisan sa fanovima.

Koje su najbogatije, a koje najsiromašnije države Evropske unije?

Utorak, 07.04.2026 | 09:00

Luksemburg je prošle godine bio najbogatija članica Evropske unije.

Izgradnja Kuća poljoprivrede u Beranama i Pljevljima ulazi u završnu fazu

Utorak, 07.04.2026 | 08:43

U okviru strateškog projekta Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, radovi na izgradnji Kuća poljoprivrede u Beranama i Pljevljima ulaze u završnu fazu, čime se još jednom potvrđuje snažna posvećenost unapređenju poljoprivrede i podrške našim proizvođačima, saopšteno je iz tog resora.

Denver od minus 16 do pobjede, novi tripl-dabl Jokića

Utorak, 07.04.2026 | 08:39

Košarkaši Denvera pobijedili su na svom terenu Portland poslije produžetka (137:132), a Nikola Jokić je stigao do novog tripl-dabla.

DNP o inicijativi za smjenu Borovinić-Bojović: Odluku ćemo donijeti na sjednici Kluba odbornika

Utorak, 07.04.2026 | 08:31

Nakon što su odbornici Stranke evropskog progresa juče predali inicijativu o razrješenju predsjednice Skupštine Glavnog grada Jelene Borovinić-Bojović, jasno je kako će ona naići na podršku dijela podgoričke opozicije.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:28

U utorak se u južnim i centralnim predjelima očekuje pretežno sunčano vrijeme.

Otac Ilona Maska tvrdi da je Epstin živ

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:10

Erol Mask, otac Ilona Maska, izjavio je da vjeruje da je američki finansijer i osuđeni seksualni prestupnik Džefri Epstin živ, dovodeći u pitanje zvaničnu verziju njegove smrti i ukazujući na sumnjive okolnosti u zatvoru. 

Aleksić: Da se crkva išta pita, odavno bi se vjeronauka učila u školama

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:45

Potpredsjednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama, Srđan Aleksić kazao je u emisiji "Referat" na RTV Podgorica da crkva nema uticaj na Vladu, a da pojedinci ne mogu da se pomire sa činjenicom da je Crna Gora danas vjerovatno najreligioznije društvo u Evropi i da imamo skoro 92 odsto vjernika, a da je komunizam propao.

Rusija: Ukrajina namjerno napala Kaspijski naftovod

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:31

Rusija je danas saopštila da su ukrajinski dronovi napali crnomorski terminal Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma (CPC), preko kojeg prolazi oko 1,5 odsto svetske snabdevenosti naftom.

Vinisijus: Real je klub mojih snova, ostaću još dugo; Ćabi? Možda se nismo najbolje povezali

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:21

Zvijezda Reala pred meč sa Bajernom u Ligi šampiona govorila i novom treneru "kraljevskog kluba", borbi Jamala i njega protiv rasizma...