Subota, 10.08.2024 | 10:30
IZVOR: MediaBiro

VIDEO: Počele Igre Stare Crne Gore: Takmičenja u fudbalu, odbojci, vuči konopa, atletici..

Igre Stare Crne Gore sinoć su svečano otvoreno u Crmnici, na terenima Komunica. Trajaće do 11. avgusta, dokad će se Crnogorci iz Lješanske, Katunske, Crmničke i Riječke nahije nadmetati u fudbalu, odbojci, atletici i vuči konopa.




Foto: MediaBiro

Čast da otvori 22. Igre Stare Crne Gore imala je proslavljena crnogorska i jedna od najboljih odbojkašica svijeta Tatjana Bokan.

„Naše igre, utkane u tradiciju, utemeljene u viteštvu i časti, prilika su da odmjerimo snage, ali i da učvrstimo stara prijateljstva i stvorimo nova. U vremenu kada se svjesno ili nesvjesno potire naša crnogorska tradicija, međunahijske igre pronose duh viteštva i plemenitosti, čojstva i junaštva. Tradicija su koju treba da čuvamo svim srcem“, poručila je Bokan.

Crmničani, kojima Bokan i pripada, potrudiće se, kažu, da budu dobri domaćini i danas i sjutra, dokad igre traju.

„Daćemo sve od sebe da budemo dobri domaćini, kako i dolikuje, i da se svih ovih igara sjećamo s osmijehom i toplinom u srcu. Za nas Crmničane važi da volimo da budemo prvi, ali mi dobro znamo da kada se igra srcem, fer i sportski, svi su pobjednici“, naglasila je Bokan.

Nakon što je Bokan otvorila Igre Stare Crne Gore, na teren su izašle Riječka i Crmnička nahija. Fudbalska utakmica je završena neriješeno -  2:2. Uslijedile su i vuče konopa u kojima su pobjede odnijele Lješanska i Crmnička nahija.

Foto: MediaBiro

Ali, rezultat nije bitan, već druženje i upoznavanje sa svojim korijenima i porijeklom, poručuju učesnici igara. Jedan od njih je i Miloš Đelac.

„Za nas je značajno druženje prije svega, da se ljudi osjećaju lijepo. Važno je vratiti se starim korijenima, udaljiti djecu od telefona i usmjeriti ih na sport, na zdrave stilove života, da ih upoznamo sa korijenima, da znaju odakle su i da se ne izgubi ova tradicija četiri nahije“, kaže Đelac za Mediabiro.

Sportsko okupljanje u Crmnici prvi put je ponovo organizovano nakon deceniju.

„Okupili smo se u Crmnici prvi put poslije 2014. godine. Glavni cilj je okupiti omladinu, da se druže, upoznaju i da napokon svi zaboravimo teme koije su podijelile naše društvo“, ističe Crmničanin Nikola Dragišić, koji je i učesnik igara.

Stariji, među kojima je fizioterapeut Milivoje Đurišić, pamte da su se u Crmnici sportske igre organizovale svakog petka i vikenda. Iako sada nije tako, trudi se, kaže, da bude tu kod treba i da vrati Crmnici makar jedan mikron onoga što je ona njemu dala.

„Ovo je druženje. Najmanje je bitno ko će na kraju pobijediti. Bitno je da se fino završi, u korektnoj atmosferi, da se upoznaju ljudi. Brzi tempo života nas je razdvojio. Niko više nikoga ne zna. Bližnji rođak ne zna rođaka. Ovo zbližava ljude. Cilj ovoga je to“, jasan je Đurišić.

Kad se meč završi svi su, poručuje Crmničanin Ranko Đurišić, drugovi i prijatelji.

„Pružimo ruku jedan drugome. Nije se do sada nikada dogodio nijedan eksces. Ovdje su svi dobrodošli, nevažno da li su iz Crne Gore, da li su gosti kod nekoga u Crnoj Gori ili stranci. Svi su dobrodošli svi će biti ugošćeni kako to Crnogorcima priliči“, poručuje Đurišić.

Igre Stare Crne Gore u Crmnici podržali su domaći privrednici, među kojima su i oni porijeklom iz crmničkih krajeva. U otvaranju igara učestvovao je i folklorni ansambl Kulturno umjetničkog društva „Rumija“ iz Bara. Događaj je upriličio i pjesnik Rajko Joličić. Takmičenja se danas nastavljaju skokom udalj, povlačenjem konopa, trkom na hiljadu metara i nadmetanjem u šahu. Igraće se i fudbalski mečevi između Crmničke i Katunske nahije, a za golove na terenu Komunica boriće se i Lješanska i Riječka nahija. Predviđena su i takmičenja u odbojci.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
OJ’HA
10.08.2024 11:08

Je li ovo snimak sa Olimpijade ???

1 0

Borovinić Bojović: Dok meni izmišljaju sastanke, DNP se sprema da glasa po nalogu DPS-a

Subota, 13.06.2026 | 15:29

Bivša predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović potvrdila je za TVPG da je tačna informacija da joj je prijećeno, dodajući da će DNP svaku optužbu morati sa dokaže pred sudom. Ona ističe i da se nikada nije sastajala sa bivšim predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem niti da ima želju.  

Gorčević: Dinamika po planu, treba održati tempo

Subota, 13.06.2026 | 15:44

EU ne ocjenjuje samo da li je određeni zakon usvojen, već i da li se on primjenjuje, da li institucije funkcionišu efikasno i kakav efekat reforme imaju na građane, istakla je Gorčević.

Monteput: Pripremni radovi na auto-putu će početi kada Kinezi uplate 70 miliona avansa

Subota, 13.06.2026 | 15:20

Iako je početak pripremnih radova na drugoj dionici auto-puta od Mateševa do Andrijevice bio najavljivan za kraj aprila, pa za kraj maja, sada je sve pomjereno za kraj juna.Iz Monteputa su "Danu" su kazali da se početak pripremnih radova i realizacija ugovora očekuju krajem juna.

Milatović pred istorijskim obraćanjem u Evropskom parlamentu: "Važan korak ka članstvu Crne Gore u EU"

Subota, 13.06.2026 | 14:29

Poziv predsjedniku Milatoviću da se obrati Evropskom parlamentu predstavlja snažan politički signal i potvrdu njegove uloge u pozicioniranju Crne Gore kao predvodnice evropskih integracija u regionu.     

EPCG NET: Crna Gora postaje strateški dio evropskog prostora čiste energije i sve atraktivnija za finansiranje

Subota, 13.06.2026 | 14:11

Budva, PR pres servis - Crna Gora je, u posljednjih nekoliko godina, kroz javne politike i regulatorni okvir, napravila značajne iskorake od prostora koji je bio percipiran kao visokorizična periferija i postala dio strateškog proširenja evropskog prostora čiste energije i industrije, a ulaganja u mreže i pravednu tranziciju ključni su za puni potencijal obnovljivih izvora energije.

Klijentima otključana 54,3 miliona eura: Viši sud poništio mjere tužilaštva u vezi sa spornim računima u Adriatic banci

Subota, 13.06.2026 | 14:46

Banka pokrenula dva sudska postupka protiv Centralne banke zbog mjera i izrečenih kazni od 3,6 miliona Nakon mjera tužilaštva i CBCG-a, Adriatic banka izgubila značajan dio prihoda i klijenata. Ako dobije sporove - država plaća obeštećenje...

Nikšić: Osumnjičen da je vršio nasilje i prijetio porodici pa uhapšen

Subota, 13.06.2026 | 14:34

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, postupajući po prijavi iz oblasti porodičnog nasilja, u kratkom roku locirali i uhapsili M.L (32) iz Nikšića, i kod istog pronašli i oduzeli vatreno oružje – pištolj marke „Zastava M70“ kojim je prethodno, kako se sumnja, prijetio drugim članovima porodice.

Raspisani tenderi: Rudnik daje 121.000 za auta, EPCG 50.000 za karte i hotele

Subota, 13.06.2026 | 14:22

Rudnik uglja kupuje dva hibridna i jedno električno vozilo.

Evropska komisija: Državno tužilaštvo ostvaruje izuzetne rezultate u borbi protiv kriminala

Subota, 13.06.2026 | 13:47

Državno tužilaštvo ostvaruje izuzetne rezultate u suzbijanju svih oblika kriminala, naročito u borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije i ratnih zločina, pokazujući snagu i sposobnost da vodi složene i prekogranične istrage – ocjena je Evropske komisije u najnovijem Izvještaju o vladavini prava.

Arijana Grande Bijeloj kući: Ne koristite moju muziku za "odvratne gluposti"

Subota, 13.06.2026 | 15:00

Američka pop zvijezda Arijana Grande pozvala je u četvrtak administraciju Donalda Trampa da prestane da koristi njenu muziku za promovisanje svoje politike.