Ponedjeljak, 12.08.2024 | 17:29
IZVOR: Kolektiv.me

Posljednji APLAUZ za Stevana Radusinovića: U sjećanju ostaje pronicljiv i ljubopitni um

Posljednji aplauzi glumcu Stevanu Radusinoviću upućeni su na današnjoj komemoraciji u Crnogorskom narodnom pozorištu.




Foto: CNP/ djordjephoto (Đorđe Cmiljanić)

Od Stevana su se oprostile brojne kolege i koleginice s kojima je sarađivao tokom duge i uspješne karijere.

Ono što je krasilo Stevana pored nemjerljivog šarma i veoma pronicljivog i ljubopitnog uma bila je strast prema umjetničkom procesu u kojem je bio nezamjenjiv kolega i saradnik svima sa kojima je radio i koji ga se danas rado sjećaju.

Kako je kazalo dekan Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju Edin Jašarević, Radusinović je uvijek prisutan i budan i znao je da svakom procesu doda jedan specifičan i oštrouman ugao gledanja koji se činio uvijek objektivan, promišljen i logičan.

"Kao drug i partner na sceni i u mnogobrojnim produkcijama nikad nije odustajao od veoma izričitog i konstruktivnog odnosa prema procesu. Zato se i danas važno podsjetiti koliko je znao i bio sposoban da razumije okruženje u kojem stvara i što je najvažnije ostavi svoj ljudski i profesionalni pečat na sve one ljude sa kojima je radio”, kazao je Jašarević.

Od Stevana se oprostila i glumica Dubravka Drakić u ime Udruženja glumaca Crne Gore.

“Znamo da nijesi volio formalnosti, da sve što je uobičajeno nije bilo tvoj izbor, da si bježao od svega što je imalo miris provincije i površnosti. I sad, treba da se oprostimo od tebe, a da preskočimo ono što u glumi nikako nijesi volio, a to je patetika? To bi trebalo da je posljednji izazov koji si nam zadao. Sa koliko si elegancije, lucidnosti i samo tebi svojstvenog šarma bježao od gordosti i težinjanja sveprisutnog. Od dnevne politike i velikih riječi. Od samozvanih velikana i umjetnika, od kojih si se branio britkim jezikom, pronicljivim humorom i duhovitim komentarima. Rijedak, jedinstven dar da prepoznaš vrijednost, da podržiš mladost, da utješiš slabost. Duhovan, ali kroz istinsku potragu za smislom”, kazala je Drakić.

Od Stevana su se emotivno oprostile i njegove prijateljice Nela Krnić i Marina Čavić, a pročitane su i brojne poruke koje su uputile institucije kulture i Stevanove kolege: ministarka kulture i medija Tamara Vujović, Festival internacionalnog alternativnog teatra FIAT, Gradsko pozorište Podgorica, Centar za kulturu Tivat, glumice Marina Bukvički i Jelena Đokić, kao i reditelji Dejan Projkovski i Niko Goršič.

Glumac Stevan Radusinović preminuo je 4. avgusta u 47. godini.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Glumica Zoja Bećović ovogodišnja dobitnica nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin"

Subota, 27.12.2025 | 16:48

Dan Gradskog pozorišta Podgorica, 27. decembar, obilježen je svečanom dodjelom nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin" i uručenjem godišnjih priznanja zaposlenima, za poseban umjetnički doprinos, kao i za visoke rezultate ostvarene u tehničkom i administrativnom sektoru u 2025. godini.

Vujović: Pavićević je bio autor snažnog i prepoznatljivog izraza, njegovo stvaralaštvo ostavilo je djela trajne vrijednosti

Utorak, 23.12.2025 | 12:19

Ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, uputila je telegram saučešća povodom smrti Tomislava Toma Pavićevića, istaknutog kulturnog stvaraoca.

KIC: Program „Književnost pod krovom Doma omladine”, 23. decembar, sala DODEST

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:00

Književni program KIC-a „Budo Tomović” povodom šest decenija postojanja te ustanove organizuje program „Književnost pod krovom Doma omladine”.

Dokumentarni film „Čovjek lavina“ 22. decembra u KIC-u

Subota, 20.12.2025 | 08:59

Nakon uspješne premijere, podgorička publika će ponovo imati priliku da pogleda dokumentarni film „Čovjek lavina“, posvećen legendarnom bubnjaru Dragoljubu Đuričiću, u ponedjeljak, 22. decembra, u sali DODEST, sa početkom u 20 sati. Projekciju filma realizujemo u saradnji sa Mrežom kinoprikazivača Crne Gore.

NeonoeN o Montesongu: Želimo transparentan i pravičan proces koji nikome neće ostaviti prostor za sumnje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:12

Podgorički rokenrol bend NeonoeN, pobjednik prošlogodišnjeg Montesonga, oglasio se na svom zvaničnom Fejsbuk profilu i finalistima ove sezone uputio jasnu poruku.

NSD: Poslanici iz Danilovgrada obezbijedili više miliona investicija za svoju opštinu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 15:22

Poslanici Velimir Đoković, Dragan Bojović, Darko Dragović i Duško Stijepović primjer su sloge i stabilnosti parlamentarne većine, kao i posvećenosti Vlade Crne Gore razvoju lokalnih zajednica.

Knežević: Srbija nikad nije anektirala Crnu Goru, plašim se da nam prijeti opasnost od Hrvatske

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 15:15

Skupština Crne Gore danas raspravlja o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, kojim se, između ostalog, predlaže brisanje riječi “nasilna” iz formulacije koja se odnosi na aneksiju Crne Gore 1918. godine. Prijedlog su podnijeli poslanici Pokreta Evropa sad Gordan Stojović i Miloš Pižurica, a izazvao je oštre polemike u plenumu.

Marković: Nema niti je bilo dogovora PES-a i DPS-a

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 15:00

Poslanica Pokreta Evropa Sad Branka Marković poručila je tokom sjednice Skupštine da su tvrdnje o navodnoj saradnji PES-a i Demokratske partije socijalista neutemeljene, ističući da takvih razgovora niti dogovora nikada nije bilo.

Maslovar: Nadam se da ćemo napraviti dobar tim

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 14:44

Pored Miodraga Božovića, javnosti je danas predstavljen i Nenad Maslovar.

Admir Adrović podnio ostavku na poslaničku funkciju

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 14:34

Funkcioner Bošnjačke stranke BS Admir Adrović podnio je ostavku na poslaničku funkciju u Skupstini Crne Gore.

Janović: Političke podjele uskratile Ustavnom sudu najstručnije kadrove

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 14:27

Nezavisni poslanik Nikola Janović izjavio je da su politički sukobi prethodnih godina onemogućili brojnim kvalitetnim pravnicima da dobiju priliku da svoje znanje pokažu u Ustavnom sudu.

Božović promovisan: Za igrače je najbolje da ih ne poznajem dobro

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 14:17

Nakon 20 godina Miodrag Grof Božović se vratio na klupu Budućnosti.

Ronaldo jasan: Cilj su trofeji i magična brojka od 1.000 golova

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 13:59

Kristijano Ronaldo, izjavio je da će o prestanku igranja razmišljati kada ostvari cilj, odnosno kada sakupi hiljadu golova u karijeri.

Klub odbornika DPS: Vlast u Danilovgradu nema 30 hiljada za studentske stipendije, ali ima pola miliona eura za partijsko zapošljavanje

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 13:50

Danilovgradska vlast je odbila amandman Demokratske partije socijalista na Predlog odluke o Budžetu za 2026. godinu kojim je predloženo povećanje studentskih stipendija i time jasno poručila gdje su na njenoj listi priroriteta mladi, obrazovanje i unapređenje njihovog položaja, saopštili su iz Kluba odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) Danilovgrad.

Ministarstva poljoprivrede podnijelo ODT krivične prijave zbog bespravne sječe šuma

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 13:37

Od oktobra mjeseca ove godine, shodno velikom broju prijava za bespravne sječe u šumama u Crnoj Gori, kao i katastrofalnom nalazu DRI o prekomjernim sječama šuma, sproveli smo službene akcije obilaska šuma i otkrivanja organizatora i izvršilaca tih nezakonitosti, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.