Utorak, 13.08.2024 | 13:33
IZVOR: zadovoljna.rs/story.hr

Zašto CIJELA LUBENICA NE SMIJE da se drži u frižideru?

Rok trajanja lubenice je tri do četiri nedelje prije nego što je razrežete, ali koji je najbolji način za čuvanje kako bi se održala njena svježina?




Foto: Ilustracija/Pixabay. com 

Hladna lubenica je pravo osveženje u vrelim ljetnjim danima. Ovo voće nije samo ukusno već i hranljivo, bogato je antioksidansima, sadrži likopen, beta-karoten i vitamin C. Jede se u voćnim salatama, ali i u slanim, a lubenica na žaru je idealna ljetnja užina. Prema Food Netvork-u, to je 92% vode, što je čini najboljim letnjim osveženjem.

Rok trajanja lubenice

Jedina mana lubenice je njena veličina, jer kada je donesemo kući, treba da je negde smjestimo. Iako ohlađene lubenice imaju najbolji ukus u vrelim ljetnjim danima, njihovo čuvanje u frižideru može smanjiti količinu hranljivih materija, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry. Istraživanja su pokazala da lubenice čuvane na sobnoj temperaturi daju više hranljivih materija od ohlađenih ili čak svježe ubranih.

Lubenica se može staviti u frižider samo pod dva uslova: ako je već ohlađena ili ako je već isječena. Inače, čuvanje cele lubenice u frižideru dovodi do neprijatnih promjena u ukusu, teksturi i boji.

U periodu od dvije nedjelje, stručnjaci su testirali nekoliko sorti lubenice koje su čuvane na temperaturama od 21°C, 12°C i 5°C. Istraživanje je pokazalo da najveću nutritivnu vrijednost imaju one koji se čuvaju na 21°C. Nivoi antioksidanasa su bili viši u lubenici držanoj na sobnoj temperaturi. Medical News Today objašnjava da je u takvoj lubenici likopen 20 odsto veći, a nivo beta-karotena duplo veći. Hlađenje može izazvati gubitak boje u lubenici, a tamnija boja ukazuje na viši nivo likopena.

Istraživači su takođe zaključili da nakon berbe lubenica nastavlja da proizvodi neke hranljive materije. Samo hlađenje voća usporava i na kraju zaustavlja taj proces. Na temperaturi u frižideru može početi da se kvari za nedelju dana, dok je uobičajeni rok trajanja lubenice tri nedelje do mesec dana.

 Dakle, kada donesete kući lubenicu, najbolje je da je ostavite na sobnoj temperaturi dok ne odlučite da je isječete, jer ćete tako dobiti što više hranljivih materija koje lubenica može da obezbijedi, prenosi Story.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

KCCG će fotografisati ljekare i sestre prilikom ulaska i izlaska iz ambulanti

Subota, 25.04.2026 | 09:10

Sindikat slobodnih radnika KCCG obavijestio je juče zaposlene da je uprava Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) izmjenom Odluke o elektronskom evidentiranju uvela mjeru koja podrazumijeva obavezno fotografisanje svakog zaposlenog prilikom ulaska i izlaska iz ustanove, potvrđeno je Portalu RTV Podgorica.

Ćalasan: Narodni muzej između tradicije i inovacije, kulturno nasljeđe da bude dostupno svima

Subota, 25.04.2026 | 08:20

Narodni muzej Crne Gore počeo je sa programom obilježavanja 130 godina od osnivanja i 100 godina od obnove rada, a kako ističe direktor Jakša Ćalasan za Portal RTCG, jubilej nije samo prilika za retrospektivu, već i za kritičko promišljanje uloge muzeja danas – šta znači savremenom društvu i kako može biti relevantan novim generacijama.

Real prokockao pobjedu u Sevilji

Subota, 25.04.2026 | 08:32

Betis i Real igrali su neriješeno u Sevilji 1:1, na premijeri 33. kola La Lige.

Nikšić: Životna sredina nije tema koja može da čeka

Subota, 25.04.2026 | 08:57

Vršiteljka dužnosti sekretara Sekretarijata za zaštitu životne sredine Opštine Nikšić, Jasmina Janković Mišnić, poručila je da je pitanje zaštite životne sredine danas aktuelnije nego ikada i da se tiče svih građana, njihovog zdravlja, kvaliteta života i budućnosti generacija koje dolaze.

Sejfo Seferović gost tribine „Podgoričke priče” u KIC-u

Subota, 25.04.2026 | 09:33

Među umjetnicima koji su svojim djelovanjem obilježili kulturni i umjetnički život Glavnog grada, posebno se izdvajaju oni koji su decenijama posvećeno gradili pozorišnu i filmsku scenu.

Iran i bez nuklearne bombe drži svijet u šaci: Zašto je ovaj rat nemoguće riješiti klasičnom vojnom pobjedom

Subota, 25.04.2026 | 21:36

Dok se godinama kao najveća opasnost iz Irana navodio njegov nuklearni program, najnoviji razvoj događaja na Bliskom istoku pokazuje da je stvarna prijetnja mnogo konkretnija i neposrednija – kontrola Ormuskog moreuza, ključne tačke kroz koju prolazi globalna ekonomija.

Leković: Prodaja palate Ivanović iz 2007. i danas otvara niz ozbiljnih pitanja od javnog interesa

Subota, 25.04.2026 | 21:04

"Dokumentacija do koje su još 2011. godine došli 'Pod lupom' i MANS ukazuje na to da je palata u jednom danu - 20. oktobra 2007. godine promijenila čak tri vlasnika, da bi na kraju završila u vlasništvu Aca Đukanovića"

Sve manje mladih pravnika želi da postane sudija ili tužilac

Subota, 25.04.2026 | 21:17

Za razliku od ranije, kada je sudija bio jedan od najcjenjenijih aktera u društvu, danas se za tu funkciju odlučuje sve manje mladih pravnika.

Kad ocjenjivanje krene stižu dojave o bombama, potrebne drakonske kazne?

Subota, 25.04.2026 | 20:41

U službi nespremnih učenika, rade dojave o bombama, kojih je bilo toliko u posljednje vrijeme, da se više i ne uzbuđujemo kada čujemo tu vijest. Međutim, svi se pitamo, do kada će, uglavnom maloljetnici, remetiti savkaodnevnicu i djece i roditelja, i kako ih spriječiti. Stručnjaci za bezbjednost imaju predloge.

Porast broja migranata u Crnoj Gori: Za samo tri mjeseca više od hiljadu, najviše državljana Sudana

Subota, 25.04.2026 | 19:51

Porast broja migranata u Crnoj Gori – za samo tri mjeseca registrovano ih je više od hiljadu, a među njima najviše državljana Sudana. Za većinu njih Crna Gora je samo usputna stanica – ali put koji biraju često nosi ozbiljne rizike. Na teritoriji Crne Gore za prva tri mjeseca ove godine registrovano je 1.188 migranata – među njima najviše državljana Sudana – 765.  

Vraneš protiv izgradnje bolnice u Pljevljima

Subota, 25.04.2026 | 20:47

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš uputio je odgovor ministarki javnih radova Majdi Adžović, nakon polemike u vezi sa početkom izgradnje bolnice u Pljevljima i, kako tvrdi, nedostatkom građevinske dozvole u trenutku polaganja kamena temeljca. Građevinska dozvola za taj zdravstveni objekat postoji i objavljena je na sajtu nadležnog ministarstva, na čijem čelu je Vranešov partijski kolega Slaven Radunović, piše Pobjeda.

GP Sukobin: Oduzet „Audi A6“ koji je potraživao Interpol Francuske

Subota, 25.04.2026 | 19:30

Službenici Stanice granične u Ulcinju danas na graničnom prelazu Sukobin kontrolisali vozilo marke Audi A6 kojim je upravljao kosovski državljanin F.V. saopštila je Uprava policije.  

Promocija turističkih potencijala Crne Gore i regiona: Prvi dan Crnogorskog manifesta privukao veliko interesovanje Podgoričana i gostiju

Subota, 25.04.2026 | 19:23

Drugo izdanje manifestacije „Crnogorski manifest“ danas je svečano otvoreno u Univerzitetskom parku u Podgorici. Riječ je o dvodnevnoj manifestaciji koju Turistička organizacija (TO) Podgorice realizuje drugu godinu zaredom sa ciljem promocije turističkih potencijala Crne Gore i regiona – od prirodnih ljepota i kulturne baštine, do autentičnih lokalnih proizvoda i događaja koji obogaćuju ukupnu ponudu destinacije.

Požar u Kobiljem dolu, vatrogasci na terenu

Subota, 25.04.2026 | 19:02

Požar koji je u poslijepodnevnim satima izbio na području Kobiljeg dola u Cucima biće ugašen, uprkos jačem vjetru, kazao je za Radio Cetinje vođa smjene Službe zaštite i spašavanja Filip Latković.

Eksplodirala kamionska guma u Pljevljima, muškarac teško povrijeđen i transportovan u KCCG

Subota, 25.04.2026 | 18:25

Nezgoda se dogodila dok je G.J. pumpao gumu na kamionu, kada je iz za sada neutvrđenih razloga došlo do snažne eksplozije. Silina udara nanijela mu je teške tjelesne povrede.