Srijeda, 14.08.2024 | 14:36
IZVOR: Kolektiv.me

Čarapić predložio izmjene amandmana: U cjelosti se pobijaju manipulacije da smo htjeli da otuđujemo državnu zemlju

Nakon dodatnog istraživanja i konsultacija sa stručnim licima, a imajući u vidu i javni diskurs koji se otvorio povodom pitanja amandmana na zakon o državnoj imovini, predložio sam izmjenu istog i to na način da se dobrim dijelom adresiraju sve bojazni u vezi njegove primjene, saopštio je poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić.




Foto: arhiva, Skupština Crne Gore/I.Šljivančanin

Kako je naveo, predloženim izmjenama amandmana dodatno se precizira ono što je već pravilo, a to je da otuđenje objekta na zakupljenoj zemlji ne znači i otuđenje zemljišta ispod objekta, “što su mnogi pogrešno protumačili i od toga napravili medijsku hajku”.

“Ovim izmjenama se u cjelosti pobijaju manipulacije da smo htjeli da otuđujemo državnu zemlju i stvarno mi je žao što se u Crnoj Gori ne može voditi konstuktivna rasprava oko nekog predloga, već se sve svodi na destruktivnu kampanju koja je vrlo često izgrađena na netačnim premisama. S druge strane, dodatnom analizom i zakona ali i faktičkog stanja došao sam do predloga da se otuđenje objekta izgrađenog na zemljištu koje je odlukom skupštine dato na zakup od 90 godina ne dozvoli u slučaju kada se usljed izmjena planske dokumentacije izvrši promjena namjene zemljišta, budući da je odluka o davanju zemljišta u dugoročni zakup upravo motivisana realizovanju investicije u skladu sa namjenom koja je predviđena planskim dokumentom koji je bio na snazi u trenutku zaključivanja zakupa”, rekao je Čarapić u objavi na mreži X.

Prema njegovim riječima, ovim se sprječava da se npr. u zakup da poljoprivredno zemljište radi izgradnje vinarije i zasada vinograda, a onda se promjeni planski dokument tako da se namjena zemljišta izmijeni iz poljoprivredog u zemljište namijenjeno za izgradnju hotelsko turističkog kompleksa i time se omogući da se uz eventualno posredstvo korupcije otuđenje objekta izvrši po višestruko većem iznosu.

 
“Dakle, radi se o antikorupcijskoj mjeri kojom se štite isključivo interesi države i uvodi pravna sigurnost kada je u pitanju raspolaganje državnom imovinom. Načelno, smatram da u zakonu o državnoj imovini ima dosta elemenata koji se trebaju unaprijediti da bi zakon obezbijedio adekvatan balans zaštite javnog interesa i ekonomskog razvoja”, dodaje Čarapić.

Imajući u vidu i činjenicu da su u toku određeni arbitražni postupci u vezi sa investicijama ovog tipa, Čarapić kaže da usvajanje nekih izmjena treba odložiti do raskida spornih ugovora ili okončanja arbitraža, kako se ne bi ugrozio položaj države u ovim postupcima.

“Na kraju, pozivam Vladu, poslanike i sva druga zainteresovana lica da u narednom periodu radimo na unaprjeđenju ovog zakona, koji treba da bude crnogorski “Patriot act”. Kroz svoje negativno medijsko iskustvo sa predlaganjem jednog konstruktivnog amandmana shvatio sam da u Crnoj Gori postoji ogromno nepovjerenje kada je u pitanju ova materija, pa svako treba da uloži napor da se ovo nepovjerenje eliminiše”, zaključio je Čarapić.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dijanić: Aktivni požari u Baru, na Cetinju i kod Kolašina, građani da ne pale vatru na otvorenom

Četvrtak, 06.08.2026 | 10:40

U Crnoj Gori i dalje je aktivno više požara, a nadležne službe uz podršku Avio-helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova i Vojske Crne Gore nastavljaju aktivnosti na njihovom gašenju, saopštio je Igor Dijanić iz Operativno-komunikacionog centra 112 Direktorata za zaštitu i spašavanje, predstavljajući presjek stanja za 6. avgust.

ASK: Kljajiću nije dato ni usmeno ni pisano mišljenje o sukobu interesa

Četvrtak, 06.08.2026 | 11:14

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) nije dala ni usmeno ni pisano mišljenje predsjedniku Savjeta Agencije za sajber bezbjednost Jovanu Kljajiću o eventualnom sukobu interesa, kazali su za Portal RTCG iz te institucije.

Zogović: Bez preispitivanja uloge vrha bivšeg režima nema napretka Crne Gore

Četvrtak, 06.08.2026 | 10:50

Potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović saopštio je da Crna Gora ne može postati pravna država bez preispitivanja uloge vrha bivšeg režima u kriminalizaciji države i oduzimanja nezakonito stečene imovine, ocjenjujući da bi izostanak takvog epiloga značio legalizaciju pljačke iz prethodne tri decenije.

Kljajić: Nastavak sjednice za izbor direktora Agencije za sajber bezbjednost održaće se danas

Četvrtak, 06.08.2026 | 11:00

Predsjednik Savjeta Agencije za sajber bezbjednost Jovan Kljajić saopštio je da je nastavak sjednice Savjeta radi izbora direktora zakazan za danas.

Stopa nezaposlenosti u julu pala na 7,62 odsto

Četvrtak, 06.08.2026 | 11:40

U Crnoj Gori je na kraju jula bilo 23,72 hiljade nezaposlenih, 1,3 odsto manje nego u junu, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

Herceg Novi: Osumnjičenom za davanje mita policajcu određen istražni pritvor

Petak, 07.08.2026 | 10:11

Državljaninu Velike Britanije B.F. (40), osumnjičenom da je policajcu u Herceg Novom ponudio mito kako bi izbjegao sankciju za saobraćajni prekršaj, određen je istražni pritvor nakon saslušanja u Osnovnom sudu u tom gradu.

Izvršen pretres 11 lokacija u pet gradova na sjeveru: Pronađeno oružje, municija i narkotici

Petak, 07.08.2026 | 10:00

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ izvršili su ukupno 11 pretresa stambenih i drugih prostorija na području Bijelog Polja, Berana, Andrijevice, Kolašina i Rožaja.

Šaranović: Od danas na snazi izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja

Petak, 07.08.2026 | 09:49

Od danas stupaju na snagu izmjene i dopune Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima uvodimo strože mjere, efikasniju kontrolu i snažnije mehanizme za sankcionisanje najtežih saobraćajnih prekršaja, poručio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

ZHMS apeluje na građane: Oslanjajte se isključivo na zvanična meteorološka upozorenja

Petak, 07.08.2026 | 09:32

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) apelovao je na građane i medije da se prilikom informisanja o mogućim vremenskim nepogodama oslanjaju isključivo na zvanična upozorenja, upozoravajući da širenje neprovjerenih prognoza može izazvati paniku i otežati koordinaciju aktivnosti nadležnih službi.

Nova pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, strože kazne za pojas i parkiranje

Petak, 07.08.2026 | 09:15

U Crnoj Gori od danas počinju da važe izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, veće novčane kazne i proširuju ovlašćenja komunalne policije.

Zadržavanje osumnjičenom za prijetnje poslaniku Zirojeviću

Petak, 07.08.2026 | 09:10

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata licu R.V., zbog osnovane sumnje da je učinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti, saopšteno je iz tog tužilaštva.

Zajedno gradimo zelenu Podgoricu: Kancelarija za mlade poziva građane da podijele svoje ideje

Petak, 07.08.2026 | 08:41

U okviru programa obilježavanja Međunarodnog dana mladih, Kancelarija za mlade Glavnog grada organizuje inicijativu “Tvoja ideja za zelenu Podgoricu“, sa ciljem da podstakne učešće mladih i građana u kreiranju održivijeg i kvalitetnijeg prostora za život.

Zelenski smijenio i ambasadore u Crnoj Gori i Hrvatskoj

Petak, 07.08.2026 | 08:09

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji će u subotu, 8. avgusta, prvi put posjetiti Srbiju, nastavio je da pravi velike promjene u diplomatskom aparatu zemlje, razriješivši još četiri ambasadora, među kojima su i predstavnici Ukrajine u Hrvatskoj, Albaniji, Crnoj Gori i Pakistanu.  

Danski političar: Obilazak skupštine s Dajkovićem više bio turistička posjeta, moraću biti pažljiviji kome ću biti vodič

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:30

Nakon kritika od strane ministra odbrane i nekoliko kolega iz državnog parlamenta, zbog obilaska zgrade zakonodavnog doma sa predsjednikom Slobodne Crne Gore Vladislavom Dajkovićem, predsjednik Danske narodne partije (DF) Morten Meseršmit kazao je da će ubuduće pažljivije birati kome će pokazivati palatu Kristijansborg.

Sunčan i veoma topao petak, popodne lokalno mogući pljuskovi

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:37

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.