Srijeda, 14.08.2024 | 14:46
IZVOR: cdm.me

Šćekić: Razmotriti mogućnost da Registar pedofila bude javan

Predsjednik Savjeta za prava djeteta i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić pohvalio je ažurnost Ministarstva pravde i ministra Bojana Božovića što je Crna Gora, kako je saopštio, konačno dobila dugo najavljivan Registar počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode.




Foto:  Vlada Crne Gore

Šćekić je kazao da smatra da treba uzeti u razmatranje mogućnost da Registar pedofila bude javan, kako bi svako mogao da mu pristupi i kako bi roditelji mogli dobiti informacije da li se neko od pedofila nalazi u blizini njihove djece.

“Na taj način znaćemo kome povjeravamo svoju djecu – u školama, vrtićima, sportskim društvima, umjetničkim udruženjima i sl. i u kakvom okruženju se kreću i borave djeca Sve ovo iz razloga što su određena istraživanja pokazala da lica koja su počinila krivično djelo protiv polne slobode imaju veći strah od javne osude nego od zatvorske kazne”, naveo je Šćekić.

Kako je dodao, naročito ohrabruje činjenica što se posebna evidencija vodi trajno i ne može se brisati.

“Kao predsjednik Savjeta za prava djeteta, ovoj temi, koja je veoma osjetljiva, pristupali smo veoma oprezno, te je i tematska sjednica sazvana u maju mjesecu na poziv Savjeta”, rekao je Šćekić.

Sjednici su prisustvovali v.d. predsjednica Vrhovnog suda Vesna Vučković, vrhovni državni tužilac Milorad Marković, v.d. direktor Uprave policije Aleksandar Radović, sa saradnicima, Maja Knežević Osnovno državno tužilaštvo, kao i Bojan Jušković iz oblasti bezbjednosti sajber nasilja nad maloljetnim licima, kako bi zajednički sagledali stanje u ovoj visoko važnoj oblasti, analizirali uporedna zakonska rješenja i usaglašenost propisa sa Evropskom unijom, kao i koje su to preventivne mjere koje možemo preduzeti iz okvira svojih nadležnosti u cilju zaštite djece.

“Na samoj sjednici se ukazalo da je prijeko potreban Registar počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode. Samo zajedničkim djelom možemo suzbiti da nam djeca budu žrtve”, kazao je Šćekić.

Zaključio je da u vremenu kada je internet tehnologija uzela maha više nego ikada i kada je dostupna našoj djeci maksimalno, posebnu pažnju moramo posvetiti zaštiti djece od vrbovanja putem društvenih mreža.

“Djeca i mladi moraju znati da smo mi i institucije prva adresa na kojoj mogu tražiti pomoć. Jer upravo neinformisanost i neiskustvo su najbrži put da nam djeca postanu žrtve”, zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Belan i Cikotić u Ljubljani: Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju strateški interes i naše države i EU

Nedjelja, 26.04.2026 | 12:28

Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju je strateški interes i naše države i EU, poručili su funkcioneri Evropskog saveza, Vatroslav Belan i Amina Cikotić, tokom posjete sjedištu najveće partije u Sloveniji, Pokretu Sloboda (Gibanje Svoboda).

Vučić osudio napad na Trampa: Političko nasilje je kukavičluk

Nedjelja, 26.04.2026 | 10:57

Napad na predsjednika SAD-a Donalda Trampa koji se dogodio sinoć u Vašingtonum osudio je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Lisičić: Jedina preostala besplatna plaža postala poligon za preživljavanje

Nedjelja, 26.04.2026 | 10:14

Dok se tivatska vlast priprema za ljetnju sezonu “sparingovanjem” po opštinskim hodnicima, građani su dobili novi adrenalinski park u samom centru grada. Naime, jedina preostala besplatna plaža postala je poligon za preživljavanje, poručio je odbornik Evropskog saveza u SO Tivat Ćazim Lisičić.

SEP: Zna li ministar Šimun ko je direktor Fonda zdravstva?

Nedjelja, 26.04.2026 | 09:17

Stranka evropskog progresa sa zabrinutošću prati situaciju u Fondu zdravstva.

Tramp nakon pucnjave: Mislio sam da je nekom ispao poslužavnik, napadač morao mnogo toga da prođe da bi došao do mene

Nedjelja, 26.04.2026 | 08:46

Američki predsjednik Donald Tramp  izjavio je danas da hotel „Hilton“ u Vašingtonu u kojem se dogodila pucnjava tokom godišnje večere Udruženja dopisnika Bijele kuće kojoj je prisustvovao, „nije baš sigurna zgrada“, te je istakao da bi balska dvorana u Bijeloj kući, čiju je izgradnju pokrenuo, imala brojne prednosti.

Marković odgovorio Komnenoviću: Iznijeli ste više netačnih tvrdnji

Nedjelja, 26.04.2026 | 12:42

Šef tivatskog parlamenta Miljan Marković reagovao je na saopštenje predsjednika Opštine Tivat Željka Komnenovića. Podsjetimo, Komnenović je za opravdanje Markovića o razlozima neodržavanja sjednice Skupštine opštine Tivat, kazao „da nije tragično bilo bi smiješno“.

Uhapšen Podgoričanin: Osumnjičen da je pokušao da podmiti policajce

Nedjelja, 26.04.2026 | 12:37

N.R (31) iz Podgorice uhapšen je zbog sumnje da je pokušao da podmiti policijske službenike Jedinice policije Andrijevica prilikom kontrole u saobraćaju, saopšteno je danas iz Uprave policije (UP).

Belan i Cikotić u Ljubljani: Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju strateški interes i naše države i EU

Nedjelja, 26.04.2026 | 12:28

Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju je strateški interes i naše države i EU, poručili su funkcioneri Evropskog saveza, Vatroslav Belan i Amina Cikotić, tokom posjete sjedištu najveće partije u Sloveniji, Pokretu Sloboda (Gibanje Svoboda).

Kina uvodi nova ograničenja Americi

Nedjelja, 26.04.2026 | 12:05

Kina planira da dodatno ograniči ulaganja američkih investitora u kineske tehnološke i AI kompanije, osim ako ne dobiju posebnu državnu dozvolu, navode izvori iz regulatornih krugova.

Veselin Vujović preuzima Katar po drugi put

Nedjelja, 26.04.2026 | 11:53

Legendarni Veselin Vujović opet ulazi u selektorske vode.

Bjelopoljac osumnjičen da je u naselju Rasadnik izazvao požar koji je zahvatio četiri vozila

Nedjelja, 26.04.2026 | 11:45

M.T. iz Bijelog Polja osumnjičen je da je u naselju Rasadnik u tom gradu, 13. marta, izazvao požar koji je zahvatio četiri vozila, saopšteno je danas iz Uprave policije (UP).

U hotelu u kojem se desila pucnjava u Vašingtonu, 1981. ranjen Regan

Nedjelja, 26.04.2026 | 11:40

Hotel Hilton u Vašingtonu, gdje se sinoć dogodila pucnjava na svečanoj večeri američkog predsjednika sa dopisnicima iz Bijele kuće, isti je hotel u kojem je ranjen bivši američki predsjednik Ronald Regan, 30. marta 1981. kada je na njega pucao Džon Hinkli Džunior, dok se vraćao do svoje limuzine nakon govora u hotelu.

Vučić osudio napad na Trampa: Političko nasilje je kukavičluk

Nedjelja, 26.04.2026 | 10:57

Napad na predsjednika SAD-a Donalda Trampa koji se dogodio sinoć u Vašingtonum osudio je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Težak udarac za Liverpul: Salah van terena do kraja sezone

Nedjelja, 26.04.2026 | 10:40

Napadač Liverpula Mohamed Salah propustiće ostatak sezone nakon povrede zadnje lože koju je zadobio u pobjedi nad Kristal Palasom (3:1), potvrdio je direktor reprezentacije Egipta Ibrahim Hasan.

Lisičić: Jedina preostala besplatna plaža postala poligon za preživljavanje

Nedjelja, 26.04.2026 | 10:14

Dok se tivatska vlast priprema za ljetnju sezonu “sparingovanjem” po opštinskim hodnicima, građani su dobili novi adrenalinski park u samom centru grada. Naime, jedina preostala besplatna plaža postala je poligon za preživljavanje, poručio je odbornik Evropskog saveza u SO Tivat Ćazim Lisičić.