Četvrtak, 15.08.2024 | 08:07
IZVOR: rtcg.me/cdm.me

Crna Gora će UČESTVOVATI na Eurosongu 2025, raspisan konkurs

Nakon pauze od dvije godine, Crna Gora će na Evroviziji 2025. godine imati svog predstavnika. RTCG Raspisuje javni konkurs za izbor kompozicije za predstavnika Crne Gore i RTCG-a na međunarodnom takmičenju Eurovision Song Contest 2025, piše RTCG.




 Foto: Eurovision Song Contest, Youtube screenshot

“U cilju razvijanja i unapređenja muzičkog stvaralaštva u oblasti popularne muzike, Javni medijski servis RTCG organizuje izbor predstavnika Crne Gore za međunarodno takmičenje „Eurovision Song Contest 2025“, koje će se održati u maju 2025. godine u Švajcarskoj u organizaciji Evropske radiodifuzne unije (EBU)”, navodi se u Konkursu.

Izbor kompozicije koja će predstavljati Crnu Goru i RTCG na takmičenju „Pjesma Evrovizije 2025“ obaviće se na takmičenju, odnosno festivalu pod nazivom “Montesong 2024”.

“O izboru kompozicije koja će predstavljati Crnu Goru i RTCG na takmičenju „Pjesma Evrovizije 2025“ odlučiće, s jedne strane glasovi stručnog žirija, sastavljenog od eminentnih muzičkih i medijskih stvaralaca, kao i predstavnika organizacija i udruženja građana koja se bave praćenjem Pjesme Evrovizije, a s druge strane glasovi publike, odnosno građana/ki Crne Gore. Odnos glasova se određuje po evrovizijskom principu – 50 odsto žiri i 50 odsto publika (odnosno oko 50 odsto zbog zaokruživanja broja u procentima)”, ističe se u Konkursu.

Kompozicija koja u zbiru bude imala najveći broj glasova od stručnog žirija i publike biće predstavnik Crne Gore i RTCG-a na takmičenju „Pjesma Evrovizije 2025“.

Crna Gora je poslednji put učestvovala na Evroviziji 2022. godine, kada ju je predstavljala Vladana Vučinić sa pjesmom Breathe. Naredne dvije godine, Crna Gora nije slala svog predstavnika zbog visokih troškova.

Crna Gora je zabilježila 12 nastupa na Eurosongu.

Plasman u finale ostvarili su Sergej Ćetković (2014, Kopenhagen) i Nenad Knežević Knez (2015, Beč).

Debi je uknjižen 2007, a propustili smo sezone 2010, 2011, 2020, 2021, 2023 i 2024. godine.

Na Evroviziji 2024. pobjednik je bila Švajcarska sa pjesmom “The Code”, koju je izveo izvođač pod umjetničkim imenom Nemo. Takmičenje je održano u Malmeu, Švedska, a Nemo je osvojio ukupno 591 poen, što mu je donijelo pobjedu na ovom prestižnom takmičenju. Ovo je bio treći put da Švajcarska pobijedi na Evroviziji, nakon ranijih pobjeda 1956. i 1989. godine.

 Sljedeće izdanje Evrovizije 2025. godine biće održano u Švajcarskoj.

Uslovi konkursa:

1.Vrsta muzike: Konkurs je otvoren za nove kompozicije zabavne i popularne muzike koje nisu objavljene i izvedene u cjelini ili u djelovima prije 1. septembra 2024. godine.

2.Jezik: Tekstovi pjesama moraju biti pisani najmanje 51% na jezicima koji su u zvaničnoj upotrebi u Crnoj Gori.

3.Autori i izvođači: Autori se mogu prijaviti anonimno i nije obavezno da budu državljani Crne Gore, ali izvođači moraju biti državljani Crne Gore. Pravo prijavljivanja imaju autori iz cijelog svijeta (bez teritorijalnog ograničenja). Isti autor može prijaviti najviše dvije kompozicije.

Izvođači moraju imati najmanje 16 godina do 1. maja 2025. godine.

Maksimalan broj izvođača na sceni je šest.

Kompozicije se izvode uživo uz unaprijed snimljene tonske matrice, a glavni vokalni solisti pjevaju uživo.

4.Prijava: Autori treba da dostave finalni ili kvalitetni demo snimak u trajanju do tri minuta sa izvođačem koji će izvoditi kompoziciju na takmičenju. Prijava mora sadržati petocifreni kod (broj) pod kojim kompozicija prolazi selekcioni proces.

5.Dokumentacija: Finalni snimak kompozicije (USB ili CD) sa odštampanim tekstom u sedam primjeraka, dostavlja se na adresu RTCG u velikoj bijeloj koverti.

U velikoj koverti se dostavlja i manja koverta sa podacima o identitetu autora i izvođača, biografijama, i potvrdom o registraciji djela.

Za izvođača je neophodno dostaviti Uvjerenje o crnogorskom državljanstvu i biografiju.

Autor za kompoziciju prijavljenu na Konkurs dostavlja ovjerenu notarsku izjavu kojom jemči da je jedini tvorac djela, da je djelo njegova originalna duhovna tvorevina, odnosno da djelo ili njegovi pojedini djelovi nisu preuzeti iz drugih autorskih djela, i to putem potvrde o registraciji djela zemlje u kojoj se nalazi organizacija koja jemči i štiti prava autora muzike.

6.Prijavljivanje: Prijave se dostavljaju do 1. oktobra 2024. godine na adresu: RTCG, Bulevar revolucije 19, 81 000 Podgorica, sa naznakom: “Za festival Montesong 2024 – NE OTVARATI”

Na poleđini koverte ispisuju šifru pod kojom konkurišu.

Neblagovremene prijave neće se razmatrati.

7.Izbor kompozicija: Selekcija: Izbor kompozicija za takmičenje obaviće Selekciona komisija RTCG-a od blagovremeno pristiglih prijava po raspisanom konkursu. Način izbora i rada Selekcione komisije regulisan je posebnim pravilnikom. Selekciona komisija RTCG-a odabraće do 16 kompozicija koje će se takmičiti na festivalu Montesong 2024. Selekciona komisija će izabrati kompozicije rukovodeći se isključivo muzičkim, interpretatorskim i umjetničkim kvalitetom tih kompozicija. Obradu kompozicija ne mogu raditi članovi Selekcione komisije. Ukoliko od pristiglih kompozicija po javnom konkursu ni jedna ne ispunjava potreban muzički kvalitet, RTCG ima pravo da samostalno izabere kompoziciju (izvan kompozicija pristiglih na konkurs) koja će predstavljati Crnu Goru i RTCG na takmičenju.

8. Dodatni uslovi:a) Naknadne izmjene: RTCG može sugerisati autorima određene izmene i dopune kompozicije i eventualnu promjenu izvođača.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Počinje NOVA ERA medicine - Naučnici prave LJUDSKI DNK od nule

Petak, 27.06.2025 | 14:56

Naučnici očekuju da će ambiciozan projekat konstruisanja ljudskog genetskog materijala od nule doprinijeti tome da saznaju više o tome kako DNK funkcioniše

Dizdarević: Nastavlja se progon crnogorskih građana u Beogradu, državni zvaničnici da zaštite Marunovića

Petak, 27.06.2025 | 14:53

Da ne prestaje obračun zvanične politike Beograda sa pojedincima koji su glasni u odbrani Crne Gore i njenih najboljih interesa dokazuje i privođenje crnogorskog reditelja Danila Marunovića od strane BIA koje se dogodilo jutros u Beogradu, saopštio je potpredsjednik DPS-a i poslanik u Skupštini Crne Gore Abaz Dizdarević.

Poznato vrijeme PRVOG MEČA: Đoković otvara Vimbldon, a sve je ZAVISILO od Alkaraza

Petak, 27.06.2025 | 14:30

Neke tradicije se na Vimbldonu nikada nisu prekršile, a jedna od najvažnijih je ona o prvom nastupu aktuelnog šampiona.

Brownfield kao budućnost industrije: EPCG domaćin okruglog stola u okviru evropskog projekta ReInd BBG

Petak, 27.06.2025 | 14:24

Revitalizacija napuštenih industrijskih zona može biti ključ održivog razvoja – poruka je sa okruglog stola i radionice održanih u Elektroprivredi Crne Gore, u okviru međunarodnog projekta ReInd BBG – Brownfield is Better than Greenfield.

BIA PRIVELA Danila Marunovića na razgovor

Petak, 27.06.2025 | 14:16

Crnogorski reditelj Danilo Marunović priveden...

Ne odričite se tjestenine – Tri razloga zašto može biti SAVEZNIK u mršavljenju

Petak, 27.06.2025 | 14:02

Kada je u pitanju gubitak težine, ugljeni hidrati u tjestenini uglavnom imaju lošu reputaciju.

Nova sezona "Squid Game"-a skriva iznenađenje: Kraj potpuno DRUGAČIJI od očekivanog

Petak, 27.06.2025 | 13:34

Treća sezona svjetskog hita "Squid game" od danas na Netflixu, oglasio se reditelj.

Eraković: Spajićeva obećanja se pretvorila u velike laži, Crnoj Gori potrebni ljudi koji znaju, a nisu kompromitovani

Petak, 27.06.2025 | 13:19

U vladajućoj većini veliki je broj komičara i iluzionista, a velika obećanja se pretvaraju u velike laži, poručio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Jevto Eraković.    

Mjesec je u Lavu - Tri horoskopska znaka očekuje UZBUDLJIV VIKEND

Petak, 27.06.2025 | 13:11

MJesec, planeta koja simbolizje naša osjećanja, nalazi se trenutno u Lavu, gdJe će boraviti do kraja nedjelje. Mjesec u Lavu donosi povoljan period za Lavove, Strijelčeve i Ovnove.

MPŠV: Skupština usvojila TRI VAŽNA zakona u okviru pregovaračkog Poglavlja 13 – Ribarstvo

Petak, 27.06.2025 | 13:01

Skupština Crne Gore usvojila je juče, na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, tri važna zakona koji predstavljaju ključni korak u procesu usklađivanja crnogorskog zakonodavstva sa propisima Evropske unije, u okviru pregovaračkog Poglavlja 13 – Ribarstvo, saopšteno je iz tog resora.