Četvrtak, 15.08.2024 | 21:01
IZVOR: RTCG

Fond PIO: Budući penzioneri neće primati niže penzije

Vlada Crne Gore preko nadležnog ministarstva preduzima značajne aktivnosti u cilju poboljšanja statusa korisnika srazmjernih penzija koji imaju prebivalište u Crnoj Gori. Navedene aktivnosti sprovode se uz uvažavanje činjenice da se radi o osjetljivoj kategoriji penzionera, koja svoja primanja ostvaruje na osnovu staža ostvarenog u Crnoj Gori i staža ostvarenog u državama sa kojima imamo potpisan međunarodni sporazum o socijalnom osiguranju. Prema navedenim sporazumima, korisnici srazmjerne penzije ostvaruju primanja iz jedne ili više država. To se navodi u saopštenju stručne službe Fonda PIO.

 

 




Foto: Ilustracija, Pixabay

“Konkretna mjera odnosi se na uvođenje isplate razlike penzije, do iznosa najniže penzije u Crnoj Gori, koja po odredbama Zakona o PIO sada iznosi 450 eura. Navedena razlika isplaćivaće se korisnicima prava na srazmjernu penziju koji imaju prebivalište u Crnoj Gori, a čiji je ukupan iznos penzije, odn. zbir iznosa crnogorske i inostrane penzije, manji od iznosa najniže penzije u Crnoj Gori”, dodaju u saopštenju.

Prema procjenama, kako su kazali, navedenom mjerom uvećala bi se primanja za oko 3.000 korisnika srazmjernih penzija.

“Smatramo da ovakvo rješenje predstavlja dodatni vid socijalne zaštite korisnika srazmjernih penzija, čime Vlada pokazuje posebnu brigu za poboljšanje materijalnog položaj i ove kategorije penzionera. Prema statističkim podacima kojima raspolaže Fond, najniži iznos penzije isplaćuje se za preko 45.000 korisnika, što u odnosu na ukupan broj korisnika koje isplaćuje Fond PIO CG, a to je 125.000, čini 36 odsto. Gore navedena činjenica govori da su zarade koje je ostvarivala ova kategorija penzionera bile na toliko niskom nivou da su mogle obezbijediti samo osnov za pravo na najniži iznos penzije”, poručili su u saopštenju.

 
Pored ove kategorije, prema njihovim riječima, preko 27.000 korisnika prima razliku do najnižeg iznosa penzije, što takođe govori o tome koliko su bile niske zarade, tj. osnovice na osnovu kojih se računa penzija. Ukupan broj penzionera sa primanjima do 450 eura je preko 72.000, što čini oko 60 odsto ukupnog broja penzionera, kazali su iz stručne službe Fonda PIO.

“Takođe, potrebno je imati u vidu da predloženim mjerama Vlade koje se odnose na povećanje najniže zarade na 600 i 800 eura, za određene kategorije zaposlenih dolazi do značajnog povećanja bruto zarade, tj. osnovice za izračun penzije. Ova kategorija zaposlenih imaće benefite po dva osnova: po osnovu povećanja neto zarade i po osnovu povećanja bruto zarade, na osnovu koje će se, u momentu sticanja uslova za ostvarivanje prava na penziju, vršiti njen obračun”, navodi se u saopštenju.

Kada je riječ o izračunu penzije, neophodno je, navode iz službe, uvažiti činjenicu da se penzija računa na osnovu ne jednog, već više parametara, a to su: dužina staža, lični koeficijent (odnos zarade zaposlenog za svaku kalendarsku godinu i prosječne godišnje zarade u Crnoj Gori, za istu kalendarsku godinu) i vrijednost penzije za jedan lični bod, koja se usklađuje u istim terminima i u istom procentu kao i penzije.

“Prema iznijetom, možemo zaključiti da ukoliko prosječna zarada u Crnoj Gori raste, raste i bruto zarada za najveći broj zaposlenih u Crnoj Gori, te neće doći do smanjenja vrijednosti godišnjeg ličnog koeficijenta. Kako se očekuje da će u jednoj kalendarskoj godini tri puta doći do povećanja vrijednosti penzije za jedan lični bod, usljed redovnog usklađivanja propisanog Zakonom o PIO, možemo zaključiti da budući penzioneri neće primati niže penzije”, zaključili su u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kuljača: Sreća za građane Budve što Lukom ne upravlja Opština

Četvrtak, 07.05.2026 | 14:38

Direktor Luke Budva Nemanja Kuljača optužio je predstavnike Opštine Budva da opstruišu rad i razvoj Luke, navodeći da lokalna uprava zabranjuje dopremanje robe i opreme, dok istovremeno, kako tvrdi, nema novca ni za plate i bavi se političkim obračunima umjesto interesima građana.

GP URA: Očekujemo podršku za Anketni odbor o Svetom Stefanu, javnost ima pravo na istinu

Četvrtak, 07.05.2026 | 12:45

Poslanici GP URA očekuju podršku kolega u Skupštini Crne Gore za predlog da se formira Anketni odbor, koji bi se bavio utvrđivanjem činjenica o zaključenju ugovora sa zakupcem Svetog Stefana, kompanijom Adriatic Propertis, i odlukom Vlade Crne Gore o poravnanju.

Avio linija Podgorica – Sofija neće biti uspostavljena tokom ljetnje turističke sezone

Četvrtak, 07.05.2026 | 08:48

Iako je IATA (International Air Transport Association) ljetnja sezona 2026. godine već počela, realno je očekivati da se avio linija Podgorica – Sofija neće uspostaviti tokom ove sezone budući da je za prodaju karata i sprovođenje marketinških aktivnosti potrebno najmanje tri mjeseca, saopšteno je Portalu RTV Podgorica iz Ministarstva saobraćaja.

Voli cijene za odličnu trgovinu

Četvrtak, 07.05.2026 | 08:06

Širok izbor proizvoda po super cijenama u svim Voli i Naš diskont marketima.

Podgorica i Rijad upisani na mapu direktnih letova tokom ljetnje sezone

Srijeda, 06.05.2026 | 14:53

Podgorica i Rijad upisani su na mapu direktnih letova između Crne Gore i Saudijske Arabije tokom ljetnje sezone.

Ko se seli iz države, moraće da se odjavi: Šta je propisano nacrtom zakona o registrima prebivališta i boravišta

Srijeda, 06.05.2026 | 17:21

  Dosadašnjom odredbom je bilo ostavljeno na volju građana da li će to uraditi.

Fejzić: Ako je Crna Gora građanska država, ona ne može imati fašističku vojsku

Srijeda, 06.05.2026 | 18:46

Ako je Crna Gora građanska država, ona ne može imati fašističku vojsku, napisao je na X mreži Reis islamske zajednice Crne Gore Rifat Fejzić reagujući na snimak pripadnika vojnika Crne Gore koji pjevaju o ratnom zločincu Draži Mihajloviću.

BBC: Španska policija zaplijenila oko 40 tona kokaina sa broda u Atlanskom okeanu

Srijeda, 06.05.2026 | 18:33

Španske vlasti saopštile su da su u međunarodnim vodama kod Kanarskih ostrva zaplijenile između 30 i 45 tona kokaina na teretnom brodu, u jednoj od najvećih operacija protiv trgovine drogom u istoriji zemlje, tokom koje je uhapšeno oko 20 osoba, prenose svjetski mediji.

Veliki finansijski udarac za FIFU: Milijarde gledalaca bez Mundijala, Indija i Kina neće prenositi mečeve?

Srijeda, 06.05.2026 | 16:48

Milioni ljubitelja fudbala u Indiji i Kini mogli bi ostati bez prenosa predstojećeg Svjetskog prvenstva, zbog problema u pregovorima o televizijskim pravima.

Kalač: BS-u smetaju četničke pjesme vojnika, ali ne i četnički vojvoda kojem služe u vlasti

Srijeda, 06.05.2026 | 21:12

  Ne znam zašto je Mirsad Nurković začuđen zbog četničkih pjesama nekih vojnika. Njegov koalicioni partner i predsjednik Skupštine, vojvoda Andrija Mandić, odavno javno baštini upravo takvu ideologiju i vrijednosni okvir. Zato ovakve pojave nijesu incident koji pada s neba, nego logična posljedica politike koja se godinama normalizuje sa samog vrha vlasti, kojoj Bošnjačka stranka danas bezpogovorno služi, kazao je predstavnik Evropskog saveza Alen Kalač.

IJZCG: Nema razloga za paniku zbog hantavirusa, crnogorska državljanka nije oboljela

Četvrtak, 07.05.2026 | 15:48

Nema razloga za paniku zbog hantavirusa koji se pojavio na kruzeru MV Hondius na kom se nalazi i crnogorska državljanka, kazali su za Radio Crne Gore (RCG) iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG). Ističu da ona nije oboljela, da je dobrog zdravlja, te da je u toku evakuacija putnika ka njihovim matičnim državama.

Ibrahimović na sastanku MED9+: Potrebna koordinisana akcija za jačanje otpornosti lanaca snabdijevanja

Četvrtak, 07.05.2026 | 15:39

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova, Ervin Ibrahimović, učestvovao je danas na video konferenciji ministarskog sastanka grupe MED9+, koju su organizovali ministar vanjskih poslova Italije Antonio Tajani, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske, Gordan Grlić Radman i generalni direktor Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) Ću Dongju, saopšteno je iz Ibrahimovićevog resora.  

Radovanić: Spajić obećava zaštićeni Miločerski park, a tamo će se graditi stanovi po dozvoli DPS-a

Četvrtak, 07.05.2026 | 15:27

Generalni sekretar GP URA Mileta Radovanić podsjetio je da je premijer Milojko Spajić tokom kampanje za lokalne izbore u Budvi obećavao da više neće biti rasprodaje državnih resursa i gradnje u Miločerskom parku, ali da sada njegova Vlada daje saglasnost da se tamo radi po građevinskoj dozvoli koju je dalo ministarstvo Branimira Gvozdenovića (DPS).

Zenović sa studentima FPN-a: Male države imaju velike koristi od članstva u EU

Četvrtak, 07.05.2026 | 15:18

Glavni pregovarač Predrag Zenović razgovarao je sa studentima Fakulteta političkih nauka o ključnim aspektima procesa pristupanja Evropskoj uniji, saopštilo je Ministarstvo evropskih poslova.  

Saobraćajna nezgoda u Zeti: Učestvovali motocikl i automobil, kod puta prema aerodromu

Četvrtak, 07.05.2026 | 15:17

Saobraćajna nezgoda dogodila se danas oko 14.30 časova na putu Podgorica – Zeta, prema Aerodromu Podgorica, u kojoj su učestvovali motocikl i putnički automobil.

EK: Rizik od hantavirusa za Evropljane ostaje nizak

Četvrtak, 07.05.2026 | 15:00

Evropska komisija saopštila je da, prema trenutno dostupnim dokazima, hantavirus i dalje predstavlja nizak rizik za građane Evrope, uprkos novim slučajevima koji su izazvali pažnju zdravstvenih vlasti.

Podgoričaninu krivična prijava zbog prodaje hrane sa isteklim rokom vrijedne oko 18.600 eura

Četvrtak, 07.05.2026 | 14:49

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija podnijela krivičnu prijavu protiv D.R. (33) iz Podgorice, odgovornog u privrednom društvu “F.W. DOO”, zbog sumnje da je krajem januara jednoj osobi iz Berana prodao prehrambene proizvode kojima je istekao rok trajanja. Vrijednost robe je, kako navode iz UP, 18.638 eura.

Kuljača: Sreća za građane Budve što Lukom ne upravlja Opština

Četvrtak, 07.05.2026 | 14:38

Direktor Luke Budva Nemanja Kuljača optužio je predstavnike Opštine Budva da opstruišu rad i razvoj Luke, navodeći da lokalna uprava zabranjuje dopremanje robe i opreme, dok istovremeno, kako tvrdi, nema novca ni za plate i bavi se političkim obračunima umjesto interesima građana.

Fejzić: Reakcija Krapovića čudna, osim ako lično nije zaposlio “vojnika” sa snimka

Četvrtak, 07.05.2026 | 14:25

Reakcija ministra Krapovića je čudna, osim ako lično nije zaposlio “vojnika” sa snimka, poručio je reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić.

Zirojević: MO pokušava da skrene pažnju sa suštine, grešku u činu sam odmah ispravio

Četvrtak, 07.05.2026 | 14:13

Poslanik Evropski savez Nikola Zirojević saopštio je da je „tužno“ što se reakcija Ministarstva odbrane, povodom njegovih tvrdnji o stanju u Vojsci Crne Gore, zasniva na tome da je pogrešno naveo čin jednog oficira, ističući da je tu grešku već ispravio.