Subota, 17.08.2024 | 11:57
IZVOR: cdm.me

Polemika Čarapića i Abazovića; Mujović: Moja pozicija ne zavisi ni od Mandića ni od Spajića

U toku je vanredna sjednica Skupštine Crne Gore. Poslanici će danas raspravljati o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj imovini.




Foto: Vlada Crne Gore/ R. Koprivica, arhiva

Osim te tačke na dnevnom redu današnje vanredne sjednice parlamenta su i Predlog zakona o dopuni Zakona o koncesijama, Predlog zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, Predlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o energetici i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima.

Tok sjednice:

11.20 – Sjednica je počela raspravom o Zakonu o energetici.

Ministar energetike Saša Mujović je kazao da je ovaj Zakon trebao biti usvojen 31. decembra 2022.

“Srž ovog zakona su podsticajne mjere na putu ka EU koje se tiču energetskog i klimatskog dijela. Cilj nam je da stvorimo pozitivan ambijent, kako bi što prije reallizovali EU obaveze. Važno je da se električna energija koristi tamo gdje se proizvodi”, tvrdi Mujović.

Prema njegovim riječima Vlada definiše koje to izvore i elektrane želi da gradi, kojih kapaciteta, i nakon toga, raspisuje aukciju gdje se javljaju zainteresovani izvođači, a pobjednik aukcije je onaj investitor koji je spreman da proizvede električnu energiju po najnižoj mogućoj cijeni.

Mujović istakao da taj investitor stiče pravo da postane privremeni povlašćeni proizvođač i mora da dostavi bankarsku garanciju da će u roku izvršiti izgradnju elektrane.

Skupština je na jučerašnjoj maratonskoj sjednici za potpredsjednika parlamenta izabrala Mirsada Nurkovića iz Bošnjačke stranke i završila raspravu o više zakona.

Glasanju o izboru Nurkovića nisu prisustvovali opozicioni poslanici.

Andrija Nikolić iz DPS-a poručio je Pejoviću da nije dobro to što ne zna gdje mu se nalazi partijski kolega.

“Jer se danas ovdje raspravlja o zakonima koje je predložila Vlada Milojka Spajića. A ako vi ne znate gdje vam se nalazi premijer to dovoljno govori o ozbiljnosti svega što radite. Napravili ste manevar da usred avgusta i odmora gurnete ovoliko zakona koji treba da prođu ispod radara javnosti, a sa ambicijom da pripremite teren za zloupotrebe u susret lokalnim izborima te da političkim lobijima, biznis partnerima premijera Spajića osigurate pogodan teren za investicije”, rekao je Nikolić.

Potpredsjednik Skupštine Boris Pejović kazao je da u odgovoru Anđušiću da ne zna gdje je premijer, ali da sigurno “ne troši državni novac”.

Mihailo Anđušić (DPS) kazao je da premijer otišao da odmara u San Tropeu.

“Valjda su danas građani danas vidjeli kad je u pitanju premijerov odnos prema parlamentu”, rekao je on.

“Nastavljena je inflacija kršenja procedura”, tvrdi šef Polsaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić.

12.09 – “Naša je obaveza da pitamo gdje je predsjednik Vlade, koja je zakazala ovu sjednicu. Valjda imamo toliko prava, jer predstavljamo građane, zašto se poniđavaju institucije i građani – četiri puta je propala sjednica premijerskog sata jer Spajića nije bilo, kazao je Andrija Nikolić.

Naveo je da nekoliko sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost propalo.

12.13 – Poslanik PES-a Vasilije Čarapić je kazao da premijer Spajić nikad ne pije šampanjac.

“On kao svaki drugi službenik državne uprave ima pravo na godišnji odmor”, kazao je on.

Čarapić je poslaniku GP URA Dritanu Abazoviću kazao: “Vi ste nekad bili premijer, sad ste klovn”.

12.26 – Poslanik GP URA Dritan Abazović je tražio riječ da odgovori Čarapiću.

“Bez mene ne biste bili tu gdje jeste “, kazao je Abazović poslanicima PES-a.

12.32 – Poslanik SD-a Boris Mugoša kaže da je na snazi institucionalni problem.

“Sjednica Savjeta za obranu i bezbjednost je zakazana za 20. avgusta i danas saznajemo da on neće doći. Građani imaju pravo da znaju gdje je premijer”, poručio je on.

12.39 – “Spajić je Sen Tropeu. Propala je još jedna sjednica Vrhovne komande. Propala je ovogodišnja turistička sezona”, saopštio je poslanik DPS-a Oskar Huter.

On je obraćajući se ministru Mujoviću rekao da on ne bi bio ministar da Milan Lekić nije imenovan za direktora Rudnika uglja Pljevlja Milana Lekića, čiji rad istražuje i Specijalno državno tužilaštvo SDT.

13.00 – Poslanica DPS-a Aleksandra Despotović pitala je ministra Mujovića zbog čega na primorju često nema struje.

13.10 – Ministar energetike Saša Mujović je kazao da je svoj integritet stekao krvavim radom.

“Moja pozicija ne zavisi ni od Andrije Mandića, ni Milojka Spajića. Svoju poziciju imam na Univerzitetu Crne Gore i imamplatu 2.800 eura”, kazao je on.

U CEDIS-u ima viška zaposlenih i neadekvatnog kadra.

“Što se tiče CEDIS-a i Rudnika uglja Pljevlja nema ništa novo. Neka istažni organi rade svoj posao i ja ih podržavam u tome”, poručio je on.

13.50 – Nikolić je ministru Mujoviću da njegova funkcija itekako zavisi od Mandića, kao i premijerska Milojka Spajića, jer da “nije Mijo Lekić zauzeo upravljačku fotelju u Rudniku uglja, tada bi Vlada izgubila povjerenje”.

“Vi ste bili ucijenjeni funkcijom Mija Lekića. I Vi, i premijer Spajić”, tvrdi Nikolić

14.06 – Nikad bolji rezutati ECPG nisu nego u posljednje dvije godine, rekao je predsjdnik Skupštine Andrija Mandić.

“U vrijeme ove vlasti cijena struje nije povećana”, kazao je on.

14.23 – Poslanik PES-a Uglješa Urošević je govoreći o smijenjenoj izvršnoj direkorici Solar gradnje Valeriji Saveljić isprovocirao poslanika GP URA Dritana Abazovića koji je dobacio da je Urošević u EPCG zaposlio sestru.

“Kako te nije sram”, pitao je Urošević Abazovića.

Predsjedavajući potpredsjednik parlamenta Mirsad Nurković je potom dao pauzu.

14.45 – Poslanik i lider GP URA Dritan Abazović je poručio da ako ova Vlada u sektoru energetike ostvari bolje rezultate nego Vlada koju je on vidio da će se javno izviniti.

“U suprotnom očekujem da podnesete ostavke”, poručio je on i kazao da se sadšnja vlast odrekla najboljih ljudi u energetskom sektoru.

Tvrdi da je svaka javna politika PES-a laž i prevara

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
ivica
17.08.2024 14:36

U San Tropeu jeftinije cijene nego u Budvi.Spanija i Kanarska ostrva duplo jeftinija nego CG. Smrdljivi stojseri sjeverasi Svetosavci od kojih bazdi vonj donose pice i hranu.Jadovi zaduzili samo jednu kosulju.Pihhhh

0 0

OSTALE VIJESTI

Čarapić PODNIO OSTAVKU na mjesto odbornika

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 12:43

Funkcioner Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić podnio je ostavku na mjesto odbornika u podgoričkom parlamentu.

Milatović podnio PREDLOG za ocjenu ustavnosti Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 11:16

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, podnio je Ustavnom sudu predlog za ocjenu ustavnosti člana 54 stav 1 tačka 2 Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore.

Putin: Rat na Bliskom istoku pokušaj Zapada da SPRIJEČI novi svjetski poredak

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 09:43

"Tragična eskalacija sukoba na Bliskom istoku predstavlja pokušaj Zapada da poremeti uspostavljanje pravednog svjetskog poretka", izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin.

Abazović: Crna Gora ne zaslužuje da ima vlast koja je spremna da SUSPENDUJE sve zakone

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 09:34

Sastanci opštinskih odbora Građanskog pokreta URA u susret IV redovnom Kongresu partije privode se kraju. Na sastanku Opštinskog odbora URA Ulcinj kandidati za rukovodeće funkcije u partiji imali su priliku da predstave svoje programe i odgovore na pitanja članova, nakon čega je opštinski odbor ulcinjske URE donio odluku da za predsjednika partije kandiduje dr Dritana Abazovića, a da za potpredsjednike kandiduje Anu Novaković-Đurović, Milenu Vuković i Blaža Rađenovića.

Knežević o parlamentarnoj većini: Postoje frakcije koje djeluju NEZAVISNO od kursa stranaka

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:41

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je za Borbu da nema namjeru da bilo koga uči osnovnim postulatima politike, ali će podsjetiti na opšte poznatu činjenicu, da je koalicija ZBCG potpisala koalicioni sporazum s Milojkom Spajićem nakon što su propali njegovi pregovori s Bošnjačkom strankom“.

Ne ostavljajte FLASTER na koži duže od dva sata – Evo i zašto

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 13:01

Korištenje flastera za pokrivanje manjih rana i ogrebotina uobičajena je praksa u kućnoj njezi i prvoj pomoći. Ipak, stručnjaci sve češće upozoravaju da flaster ne bi trebalo držati na koži duže od dva sata, naročito ako se nanosi na osjetljivu ili već oštećenu kožu.

Čarapić PODNIO OSTAVKU na mjesto odbornika

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 12:43

Funkcioner Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić podnio je ostavku na mjesto odbornika u podgoričkom parlamentu.

Zbog ubistva bebe pri porođaju ODT podnijelo optužni predlog

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 12:34

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je optužni predlog Osnovnom sudu u Podgorici protiv okrivljene I.Š. zbog osnovane sumnje da je učinila krivično djelo ubistvo djeteta pri porođaju, saopšteno je iz ODT-a.  

Neočekivani dolazak - Meta i Xbox udruženi u novoj VR kacigi

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 12:26

Procurele su fotografije, koje otkrivaju Xbox-brendirani Meta Quest 3S hedset, za koji se veruje da uskoro stiže.  

Ako se nikad ne svađate sa partnerom – trebalo bi da se ZABRINETE za vaš odnos!

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 12:00

Nikad se ne svađate s partnerom? Možda to i nije tako dobra stvar kako zvuči.

Evo da li je bezbjedno jesti KOŠTICE LUBENICE

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 11:38

Svi se sjećamo kako su nas kao klince upozoravali da pazimo da ne progutamo košticu lubenice jer će nam u želucu izrasti nova lubenica. Pitamo se - ima li u tome istine?

Apelacioni sud: Optuženom za obljubu i silovanje potvrđena kazna zatvora od 15 godina

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 11:20

Apelacioni sud Crne Gore donio je presudu kojom je potvrdio presudu Višeg suda u Podgorici u dijelu u kojem je optuženi S.LJ. osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 15 godina zbog obljube zloupotrebom položaja i  silovanja, saopšteno je iz tog suda.

Milatović podnio PREDLOG za ocjenu ustavnosti Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 11:16

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, podnio je Ustavnom sudu predlog za ocjenu ustavnosti člana 54 stav 1 tačka 2 Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore.

Apple unapređuje ZAŠTITU djece kroz novo ažuriranje ROIDITELJSKOG nadzora

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 11:07

Roditelji su dobili nova ažuriranja na Apple uređajima.

Lažna dojava o bombi u zgradi Apelacionog i Višeg suda dok je bilo suđenje članovima jedne organizovane kriminalne grupe

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 11:04

Na telefonski broj Apelacionog suda jutros oko 7:45 časova upućen je poziv kojim je prijavljeno da je u zgradi Apelacionog i Višeg suda u Podgorici postavljena eksplozivna naprava, dok je u toku bilo suđenje članovima jedne organizovane kriminalne grupe, saopštila je policija.