Ponedjeljak, 26.08.2024 | 08:41
IZVOR: kolektiv.me

Milatović - Zašto Vlada ne smanji PDV umjesto smanjenja doprinosa na PIO?

"Zašto Vlada ne smanji PDV umjesto smanjenja doprinosa na PIO?", upitao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.




Foto: arhiva, Kabinet Predsjednika Crne Gore

"Pošto javna diskusija u vezi sa programom Evropa sad 2 ne postoji, postavljam još jedno pitanje Vladi (iako ni na prošlo nijesam dobio odgovor). Zašto Vlada ne smanji PDV umjesto smanjenja doprinosa na PIO?", napisao je Milatović na društvenoj mreži X.

Kako je naveo, Vlada je predložila povećanje prosječne neto zarade za 6% kroz smanjenje penzionih doprinosa.

"Predloženim smanjenjem doprinosa Vlada, bez javne rasprave i širih konsultacija, kao i bez saglasnosti socijalnih partnera, dovodi u pitanje penzioni sistem međugeneracijske solidarnosti i koncept penzije kao ekonomske a ne socijalne kategorije. Istovremeno, napravljeni minus u javnim finansijama Vlada namjerava kompenzovati povećanjem PDV-a i ostalih dažbina, na turizam, na vina, na online trgovinu, na kulturu itd, što dodatno doprinosi ionako nepodnošljivom rastu cijena. Naime, svjedoci smo da je rast cijena već potpuno pojeo najavljeno povećanje zarada, čime izostaju očekivani pozitivni efekti, za razliku od kreiranih rizika koji postaju sastavni dio penzionog sistema. Ako se želi povećati standard SVIH gradjana zašto se umjesto redistribucije jednog dijela penzionih doprinosa, prosto ne smanji stopa PDV-a?"

Kako je istakao Milatović, "logika je ista, manji porezi (ili doprinosi) stimulisali bi tražnju i ekonomsku aktivnost; negativni aspekti su više manje isti kao i u slučaju smanjenja doprinosa, medjutim pozitivnih efekata u slučaju smanjenja PDV-a ima više".

"Niži PDV bi smanjio sve cijene i povećao kupovnu moć SVIH gradjana (i zaposlenih, i penzionera, i studenata, i nezaposlenih…). Takođe, smanjenje PDV-a bi unaprijedilo konkurentnost privrede i podstaklo ekonomski rast. Ne znači da je ovaj predlog jedino rješenje, ali znam da je Crnoj Gori potrebna javna diskusija o ovoj i ostalim ekonomskim politikama, a ne njihovo brzopleto i netransparentno donošenje", zaključio je Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Bulatović: Izlazak iz vlasti zavisi od ishoda sjednice Vlade

Petak, 16.01.2026 | 21:25

U DNP-u ističu da su stavovi te partije o postrojenju u Botunu poznati godinama unazad i da će o mogućem izlasku iz vlasti odlučiti nakon prve redove sjednice Vlade na kojoj će se razmatrati njihovi zahtjevi, za koje očekuju da budu prihvaćeni, prenosi RTCG.  

Vuković Kuč: Mandić obmanjuje građane i narušava ugled Crne Gore

Petak, 16.01.2026 | 14:48

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković Kuč saopštila je da Andrija Mandić svojim političkim djelovanjem i javnim nastupima narušava međunarodni ugled Crne Gore.

Milatović obavio intervjue: Ovo su kandidati za sudiju Ustavnog suda

Petak, 16.01.2026 | 13:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović obavio je intervjue sa kandidatima za sudiju Ustavnog suda Crne Gore, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Vučić: Svi u Srbiji znaju da bojkotujem samo Piculu

Petak, 16.01.2026 | 12:56

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, kaže da svi u Srbiji znaju da on bojkotuje samo Tonina Piculu, izvjestioca Evropskog parlamenta za Srbiju i njemu slične, prenosi Danas.rs.

Pravni tim Đukanovića: Presuda Osnovnog suda primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti

Petak, 16.01.2026 | 11:22

Presuda Osnovnog suda u Podgorici, kojom je odbijen tužbeni zahtjev Mila Đukanovića za naknadu štete zbog povrede prava na čast, ugled i povrede prava na dostojanstvo, predstavlja najnoviji i najeklatantniji primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti u odnosu na pravnu stvar koja je i činjenično i pravno potpuno čista i razriješena, saopštio je Pravni tim bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića u reagovanju na prvostepenu presudu Osnovnog suda u Podgorici.

Predsjednik Opštine Mojkovac osuđen na pola godine

Petak, 16.01.2026 | 08:13

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić osuđen je na uslovnu kaznu zatvora od pola godine, koja se neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.

Dajana i Ilija Pejović: Ljubav nam je životna konstanta

Petak, 16.01.2026 | 09:44

Dajana Golubović Pejović i Ilija Pejović važe za par od sklada, odišu ljubavlju, porodičnom toplinom, “naši” su, a svoji. Upoznali su se kao dvadesetogodišnjaci na televiziji na kojoj su tada radili, i njihova priča, priča je o ljubavi i istrajnosti.

Makron se pred vojnicima pojavio s krvavim okom (VIDEO)

Petak, 16.01.2026 | 10:58

Emanuel Makron se na svom godišnjem obraćanju francuskim vojnicima pojavio s crvenim okom. Tom prilikom se našalio, iskoristivši priliku da pozove na jačanje vojne moći Francuske.

Uprava policije: Neprijavljene blokade ugrožavaju bezbjednost građana

Petak, 16.01.2026 | 11:37

Uprava policije (UP) saopštila je da građani nenajavljenim blokadama direktno ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, bezbjednost drugih učesnika saobraćaja, kao i prava i slobode drugih građana, te navode da preusmjeravanje i zatvaranje drumskog saobraćaja može vršiti isključivo policija.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Vremenska prognoza - Pogledajte kakvo nas VRIJEME očekuje sjutra

Petak, 16.01.2026 | 21:40

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz promjenljivu oblačnost u sjevernim predjelima.

Bulatović: Izlazak iz vlasti zavisi od ishoda sjednice Vlade

Petak, 16.01.2026 | 21:25

U DNP-u ističu da su stavovi te partije o postrojenju u Botunu poznati godinama unazad i da će o mogućem izlasku iz vlasti odlučiti nakon prve redove sjednice Vlade na kojoj će se razmatrati njihovi zahtjevi, za koje očekuju da budu prihvaćeni, prenosi RTCG.  

Udruženje sudija: O zakonitosti presuda odlučuju nadležne institucije

Petak, 16.01.2026 | 20:50

Sudije su dužne da svoje odluke donose slobodno, nezavisno i bez pritisaka, a obaveza svih učesnika u javnom prostoru jeste da doprinesu očuvanju dostojanstva sudijske funkcije i vladavine prava. To je saopšteno iz Udruženja suda Crne Gore.

Vujović, Čavor i Suljević: Borili smo se do kraja ali sporne mnoge sudijske odluke

Petak, 16.01.2026 | 20:16

Naši rukometaši doživjeli su bolan poraz od Slovenije na startu Evropskog prvenstva - 41:40. Očekivano, taj neuspjeh teško je pao našim reprezentativcima.

Univerzitet Crne Gore će objaviti registar diploma

Petak, 16.01.2026 | 20:05

Prorektor Veselin Mićanović najavio i uvođenje fleksibilnih modela studija, u skladu sa novim Zakonom o visokom obrazovanju, kao i početak novih studijskih programa

Skandal u najavi: Vaterpolisti Malte pod istragom da su se kladili na sopstveni ubjedljivi poraz protiv Crne Gore

Petak, 16.01.2026 | 19:18

Igrači osumnjičeni da su se kladili na gol-razliku i pokušali da utiču na ishod utakmice tokom Evropskog prvenstva u Beogradu

FNC uveo rangiranje po kategorijama, evo kako je pozicioniran Miloš Janičić

Petak, 16.01.2026 | 20:23

Fight Nation Championship (FNC) iza sebe ima izuzetno uspješnu godinu, a promocija je napravila i veliki iskorak uz potrebu za jasnijom strukturom takmičarske hijerarhije.

Završena blokada: Uspostavljen saobraćaj na putevima ka Nikšiću, Cetinju i Baru

Petak, 16.01.2026 | 19:00

Mještani Zete i danas organizuju blokade saobraćaja na više putnih pravaca.

Inter želi što prije da blindira mladog napadača

Petak, 16.01.2026 | 20:35

Inter je pokrenuo pregovore sa mladim napadačem Frančeskom Pio Espozitom i želi što prije da ga „blindira“ dugoročnim ugovorom.

Suljević: Crna Gora bez doprinosa NVO ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija

Petak, 16.01.2026 | 17:42

Crna Gora, bez doprinosa nevladinih organizacija (NVO), ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Ernad Suljević.